Stáje snů IV.
Přestože objekty určené pro chov koní vyžadují jen málo estetických kudrlinek, mohou být zajímavým architektonickým zadáním. Úspěšně propojit funkční a estetickou stránku projektu ovšem může být tvrdý oříšek i pro renomované architekty. V dnešním dílu seriálu si představíme jezdecké a chovatelské centrum, o kterém se nám v České republice asi skutečně může jen zdát.
Willinga Park Equestrian Centre, Bawley Point, Austrálie
Willinga Park Equestrian Centre nabízí nejen nadstandardní a zcela komplexní zázemí pro sport i chov, ale disponuje i oslnivě dlouhým seznamem ocenění za veřejnou a také interiérovou architekturu.
Za projektem jezdeckého a chovatelského centra stojí Terry Snow – rodák z Canberry a výkonný ředitel Capital Airport Group. Ten se netají tím, že: „Mojí životní vášní je budovat a rozvíjet. To je to, co mě naplňuje a pohání. A protože počty mých koní už nebyly nejmenší, řekl jsem si, proč nepostavit krásný, kvalitní a multifunkční areál, který by si společně se mnou a mými koňmi mohl užít každý?“
Willinga Park je výsledkem tvůrčí práce architektonického studia Cox Architecture, které patří k největším architektonickým praxím v Austrálii/Asii a poskytuje služby v oblasti architektury, plánování, urbanismu a interiérového designu. Cox byl pro daný projekt rozhodně dobrou volbou. Posuďte sami!
Stavba byla dokončena v roce 2016 a dnes je jedním z předních australských jezdeckých center. Je místem konání mnoha jezdeckých sportovních akcí (včetně Dressage by Sea CDI, Eventing@Willinga a Jumping@Willinga), které jsou proslulé jak mimořádnou kvalitou organizace a nabízených služeb, tak i estetikou prostředí.
I zde se totiž projekt zcela přirozeně integruje do krajiny, koexistuje s topografií lokality a přesto neztrácí nic z obsahu a funkcí důležitých pro jeho uživatele. Interiéry se přirozeně přelévají do exteriéru.
Světlo a lehkost dominují, a to přestože projekt pracuje s velmi nenápadnou paletou materiálů a stěžejní je i zde beton. V opozici k betonu je využito místní dřevo, které dodává teplo a hloubku. Dřevem jsou obloženy stropní konstrukce a stropy se staly charakteristickým a jednotícím designovým prvkem projektu.
Estetický dojem umocňují umělecká díla (například renomovaného australského umělce Michaela Johnsona), která jsou citlivě umístěná jak v interiérech, tak i exteriérech. Nic takového bychom v komplexu tohoto typu běžně neočekávali.
Abychom si vůbec dokázali představit, jak rozsáhlým projektem Willinga Park Equestrian Centre je, musíme si nejprve vyjmenovat alespoň základní prvky, kterými toto jezdecké a chovatelské centrum disponuje. Projekt, který má zastavěnou plochu neuvěřitelných 8 500 m2, má k dispozici:
třicet dva vnitřních a dvě stě turnajových boxů;
krytou jezdeckou halu, která má kapacitu 1000 diváků;
konferenční sál pro 300 osob;
tři venkovní jízdárny s nejmodernějším povrchem;
travnaté kolbiště pro parkurové soutěže, pólo a všestrannost;
devadesátimetrovou kruhovou jízdárnou s povrchem uzpůsobeným pro westernové disciplíny;
šest kruhovek, kolotoče, bazén;
rozsáhlé pastviny pro chovné klisny a hřebce plemene australský honácký kůň;
odpovídající kapacitu padoků a výběhů pro sportovní koně.
Samozřejmostí jsou přidružené prostory pro skladování krmiva, podestýlky a technickou obsluhu, prostory pro administrativu, personál a jezdce. Komplex rovněž disponuje ubytovacími kapacitami, restaurací a kavárnami a několikahektarovou botanickou zahradou.
Součástí komplexu Willinga Park je také chovatelské centrum, které nabízí kompletní reprodukční management hřebců a klisen. Poskytována je zde kompletní škála reprodukčních služeb pro koně a pony všech plemen od přirozené plemenitby, přes umělou inseminaci a in vitro produkci (IVP) embryí až po vyšetření neplodnosti klisen a hřebců, odběr a hodnocení spermatu, mrazení spermatu a reprodukční chirurgii.
Prostorná laboratoř asistované reprodukce splňuje nejvyšší standardy hygieny a sterility. Kvalita vzduchu je řízena, do laboratoře lze vstoupit pouze vzduchovou komorou, která udržuje přetlak. Laboratoř má vlastní systém vytápění, ventilace a klimatizace. Vybavena je nejmodernějšími přístroji, například inkubátory, ICSI mikroskopem a časosběrným inkubátorem, který umožňuje přesné hodnocení vyvíjejících se embryí.
Velkým bonusem Willinga Parku je veterinární nemocnice, která poskytuje komplexní veterinární péči se stálou pohotovostní službou. Nemocnice kombinuje maximální funkčnost, praktičnost a nejmodernější technologie s estetickým designem a vytváří tak vysoce komfortní prostředí pro koně i jejich majitele.
K dispozici má nejmodernější vybavení, včetně několika jednotek digitální radiografie a magnetické rezonance (MRI – ESAOTE G-scan). Přidružená špičkově vybavená nemocniční laboratoř umožňuje získat ihned výsledky krevních a dalších diagnostických testů. Nemocnice má také rehabilitační sekci, která nabízí jak fyzikální metody (magnetoterapie, fototerapie, elektroterapie), tak i hydroterapii – k dispozici je vodní běžecký pás a bazén.
Přestože funkce je u projektů tohoto typu stěžejní, Willinga Park odmítl myšlenku, že estetika nemá význam a že architekturu a krajinu odděluje tlustá černá čára. Projekt splňuje nejvyšší funkční standardy, přesto ale dýchá moderními čistými liniemi a celá struktura zcela přirozeně a harmonicky koexistuje se svým okolím.
Jak se vám exkurze líbila? Chtěli byste mávnout kouzelným proutkem a přenést Willinga Park doprostřed luhů a hájů české kotliny?
Získaná architektonická ocenění Willinga Park Equestrian Centre: National Architectural Awards Australian Institute of Architects 2017, National Award in Commercial Architecture 2017, Master Builders ACT Awards, projekt roku, ACT Architectural Awards 2017: Cena W. Haywarda Morrise za interiérovou architekturu a Cena Romaldo Giurgola za veřejnou architekturu, Světový festival architektury 2017: finalista v kategorii Dokončené stavby a v kategorii Krajina, Ocenění Illuminating Engineering Society: NSW Award of Excellence in Lighting Design 2017 a International Award of Excellence 2018.
Stáj jako funkční i esteticky hodnotný architektonický skvost? Proč ne! Brzy se můžete těšit na další námi vybrané funkční perly.
První díl seriálu naleznete zde.
Druhý díl seriálu naleznete zde.
Třetí díl seriálu naleznete zde.
Galerie
Vyzkoušejte praktický trénink, který zaměstná tělo i hlavu. Kužely jsou na místě hned, můžete začít!
Údolí klášterů v provincii Dornod bude novým domovem pro koně Převalského z pražské ZOO
Pražská ZOO a Správa přísně chráněné oblasti Nömrög v Mongolsku podepsaly dohodu o reintrodukci koní Převalského (v Mongolsku známých jako "tachi")…