Stáje snů...I.
Přestože objekty určené pro chov koní vyžadují jen málo designérských kudrlinek, mohou být zajímavým architektonickým zadáním. Úspěšně propojit funkční a estetickou stránku projektu ovšem může být tvrdý oříšek i pro renomované architekty. V novém seriálu vám představíme realizace ustájení, které vykazují vysokou estetickou a technickou kvalitu a zároveň vhodně komunikují se svým okolím.
Jezdecké centrum Merricks, Victoria, Austrálie (Victoria's Mornington Peninsula)
Zadavatel projektu určeného pro chov a výcvik koní pro všestrannost hledal funkční a praktické řešení, které by dobře koexistovalo s danou přírodní lokalitou.
Realizace je výsledkem spolupráce architektonického studia watsonarchitecture+design a Seth Stein Architects, London.
Budova jezdeckého centra je uspořádána do tvaru písmene J. Komplex o rozloze 1 000 m2 ve výsledku nabízí boxové ustájení pro šest koní, mycí box, venkovní jízdárny a výběhy, dílnu, sklad krmiva, provozní a kancelářské prostory a ubytování i zázemí pro personál.
Část budovy je rovněž určena ke skladování objemového krmiva a podestýlky a parkování vozidel a přepravníků.
Projekt v zásadě pracuje jen s několika stavebními materiály. Využita je směs přírodní zeminy a cementu s nízkou vlhkostí, z níž je postavena zadní obvodová zeď, dřevo a betonové panely. V reakci na extrémní klima, s nímž se region potýká, je všechna dešťová voda sváděna z pozinkovaných střech o ploše 1250 m2 do velkých podzemních nádrží. Z nich je mimo jiné napájena i vodní plocha s fontánou.
Tak co říkáte? Líbí, nelíbí?
Jezdecké centrum Valle de Bravo, Mexiko
Jezdecké centrum, které se nachází dvě hodiny jízdy od Mexico City poblíž města Valle de Bravo, je výsledkem tvůrčí práce architektonického studia CC Arquitectos.
Jezdeckého centrum nabízí dvacet vnitřních boxů, venkovní jízdárnu a kompletní provozní a ubytovací zázemí.
I zde je v rámci projektu nápaditě využita typografie krajiny. Koncepčním výchozím bodem projektu byla snaha vytvořit prostředí, které bude dokonale spojovat přírodu a svět koní a lidí.
Budovy stájí a některé z obslužných komunikací jsou z toho důvodu částečně zapuštěny pod úroveň terénu. Právě ponoření komplexu do mírného svahu a jeho ukotvení v reliéfu umožňuje nerušené výhledy z hlavní části objektu do okolní hornaté krajiny. Umístění padoků a boxů pod úrovní terénu, zelené střechy a cirkulující voda také pozitivně ovlivňují mikroklima stájí. V lokalitě, kde panují celoročně vysoké teploty, je to bonusem.
Přítomnost jezdeckého komplexu v lokalitě je dále utlumena množstvím nově vysazené zeleně. Kamenné cesty a úzké vodní kanály rovněž vizuálně propojují struktury a krajinné prvky.
Také jízdárna je částečně zapuštěna pod úroveň terénu tak, aby nerušila a zároveň absorbovala co nejvíc dešťové vody.
Snižují se tak nároky na závlahu povrchů, protože vody není v lokalitě dostatek. Forma je jednoduchá, použité materiály a barvy hutné a zemité. Rozdíly mezi architekturou a krajinou se tak dokonale smývají.
Stáj jako funkční i esteticky hodnotný architektonický skvost? Proč ne! Jsme zvědaví, která realizace vás nejvíce osloví!
Brzy se můžete těšit na další námi vybrané funkční perly.
Galerie
Vyzkoušejte praktický trénink, který zaměstná tělo i hlavu. Kužely jsou na místě hned, můžete začít!
Údolí klášterů v provincii Dornod bude novým domovem pro koně Převalského z pražské ZOO
Pražská ZOO a Správa přísně chráněné oblasti Nömrög v Mongolsku podepsaly dohodu o reintrodukci koní Převalského (v Mongolsku známých jako "tachi")…