Na pastvinu raději nahoře bez?

15. 9. 2023 Ete Stabingies, Cavallo Autor fotek: Jonáš Dušánek, Gabriela Rotová Zdroj: Cavallo
O tom, zda ve výběhu koni ohlávku sundat anebo ne, rozhoduje především to, zda s ním lze bez ohlávky bez problémů manipulovat
O tom, zda ve výběhu koni ohlávku sundat anebo ne, rozhoduje především to, zda s ním lze bez ohlávky bez problémů manipulovat

Do výběhu a na pastvu s ohlávkou nebo bez? Dva odborníci, které oslovil časopis Cavallo, analyzují klady a zápory ohlávek na pasoucích se koních.

Dr. STEPHEN EVERSFIELD, veterinární lékař se specializací na koně v Rheingau

O tom, zda ve výběhu koni ohlávku sundat anebo ne, rozhoduje především to, zda s ním lze bez ohlávky bez problémů manipulovat. U mladších koní bych z toho důvodu ohlávku ve výběhu raději ponechal. Pokud zvíře zmatkuje a panikaří, můžete ho s pomocí ohlávky rychle a efektivně chytit a uklidnit. V zásadě by rozhodnutí, zda koně dát na pastvu s ohlávkou nebo bez ní, mělo být činěno individuálně. Obecně se ale spíše přikláním k sundávání ohlávek. Zejména u starších zkušených koní by neměl být žádný problém, pokud jsou ve výběhu ponecháni bez ohlávek. Pokud se totiž kůň za ohlávku o něco zachytí, jde bohužel obvykle o velmi dramatickou situaci. 

Důležité je, aby byly pastviny bezpečně oplocené; pokud jsou v ohradách ne zcela zajištěná místa, pak by ohlávky měly zůstat zapnuté. Už jen proto, abychom byli schopni koně chytit, pokud uteče. Nasazování ohlávek je vhodné trénovat hned s hříbaty a rozhodně by ho měla podstoupit už jako odstávčata, protože v opačném případě budete mít s ročky problémy.  Důležité je také pravidelně kontrolovat, zda ohlávky nedřou, zvlášť pokud je hříbata nosí delší dobu. Naštěstí jsme doposud neměli žádné nehody nebo zranění, které by s nošením ohlávek souvisely, přestože jsou hry hříbat někdy drsné.

DSC-0140.JPG

CLAUDIA SCHEBSDAT, osteo a fyzioterapeutka se specializací na koně, Postupim

V zásadě vnímám ohlávky na pastvě spíš jako problematické. Měla jsem případ, kdy se kůň drbal kopytem na hlavě, a rameno podkovy se zaseklo v ohlávce. Jsou věci, na které člověk ani nepomyslí. Také jsem jednou ošetřovala koně, který měl výrazný jelení krk. Pod sedlem se ale pohyboval dobře. Ukázalo se, že příčinou špatného nasvalení krku byl pobyt ve výběhu s ohlávkou. Kůň byl ve výběhu s dalšími třemi valachy a vzájemně se v rámci hry tahali za ohlávky. Díky tomu si kůň rozvíjel a posílil určité svalové skupiny, až se u něj objevil jelení krk.  Takže i to se může stát. 

Pokud je ohlávka potřeba, ujistěte se, že je lehká a v případě nouze ji lze snadno rozpojit nebo roztrhnout. Měli byste vědět, že oblast hlavy je hodně inervovaná a citlivá. Pokud dojde k silnějšímu trhnutí, může to mít následky. K prvnímu obratli (nosiči – atlasu) a druhému obratli (čepovci – axisu) krční páteře se totiž upínají nejen důležité krční svaly, ale také šíjový vaz. 

Nosní kost je také velmi citlivá. Ohlávka by proto neměla být příliš nízko, abyste zamezili bolestivému tlaku. Dobré zkušenosti mám s elastickými bezpečnostními ohlávkami, které lze rychle přetáhnout přes hlavu.

DSC-0036.JPG

Zajímá vás hlouběji tato problematika? Další informace a výsledky výzkumů naleznete v jednom z našich starších článků: Ohlávka – dobrý sluha, špatný pán

Podobné články

Pakosti vznikají zánětem okostice, zaviněným úderem nebo nadměrnou námahou. Pokud se pakost utvoří v místě, kde tlačí na nervy, vazy, šlachy nebo…

Letošní léto nám i našim koním, co se týče teplot, dává zabrat. I v tomto horkém počasí je však potřeba koně převézt. Na otázku, jak koně snáší…