Pony výstavy - oč vlastně jde
Výstava pony a malých koní je pro chovatele zhodnocením chovatelské práce; akce, na které mohou předvést produkty vlastního chovu nebo výsledek svého výběru při nákupu vhodných jedinců.
U nás nemá výstavnictví příliš hluboké kořeny, ale o jeho zavedení se významně zasloužili zejména chovatelé welshkých plemen, a to především majitelé hřebčínů DOLLOM ve Verušičkách a TRAWEL ve Štichovicích, kteří každoročně spolupořádají výstavy pro pony a malé koně, už od roku 1997. Jako posuzovatelé na tyto akce jsou zváni velmi zkušení rozhodčí a zároveň chovatelé ze SRN, z nichž zatím nejčastějším hostem u nás je pan Hinrich Wulf z hřebčína Moorkieker v Seefeldu.
Ráda bych vám tu vysvětlila, jak se na takové výstavě vlastně pony rozdělují do kategorií a tříd a jak probíhá předvádění, hodnocení nebo i úprava a příprava pony před vlastním předvedením.
Všichni pony jsou na výstavě rozděleni do kategorií podle plemen nebo
rázů, takže kategorie je taková hlavní skupina, která se dělí na čtyři třídy,
které jsou zase podle věku nebo i pohlaví zvířat. Jaké budou vypsány kategorie, to
je záležitostí výběru pořadatele akce, ale jaké budou obsazeny třídy, to zase
záleží na vystavujících - jaké své pony přihlásí a přivezou. Pokud je vypsána
určitá kategorie, vždy obsahuje i čtyři třídy (kdyby u nás bylo větší
množství pony, mohlo by tříd být i více, ale zatím stačí čtyři základní
třídy), ale pokud do některé třídy nejsou přihlášeni žádní pony, její
hodnocení se automaticky vypouští.
Kategore jsou tedy například pro: Shetland pony, Jezdecké pony, Welsh Mountain Pony,
Welsh Pony, Welsh Pony of Cob Type, Welsh Cob, Welsh Part-Bred a na některých
výstavách také Hafling nebo Hucul.
Třídy byly až do letošního roku rozděleny takto:
a) Klisny a valaši 4letí a starší,
b) Hříbata do 1/2 roku věku, vystavovaná pod matkou
c) Mladí pony od 1 do 3 let věku
d) Hřebci 4letí a starší
V letošním roce byla změněna zařazení ve třídách a), c) a d) - počínaje výstavou v Manětíně byla posunuta věková hranice tříd a), c) a d):
a) Klisny a valaši 3letí a starší,
c) Mladí pony od 1 do 2 let věku,
d) Hřebci 3letí a starší.
Pony jsou předváděni na ruce, vedeni předvádějícím, a mají mít buď předváděcí ohlávku, nebo uzdečku (ta je povinná u hřebců 3letých a starších); hříbata bývají předváděna volně, s ohlávkou nebo bez. Předvádí se v zastavení (posouzení exteriéru), v kroku a v klusu s výraznou akcí na prodloužené stěně. Předvadiště je tvořeno trojúhelníkem, který předvádějící s ponym opisuje, a to vždy na pravou ruku! Posuzovatel stojí při posouzení pohybu ve špičce trojúhelníku proti nejdelší stěně a při posouzení exteriéru ponyho obchází ze všech stran a dokonce na něj může i sáhnout, což je důležité především pro posouzení charakteru ponyho a uplatňuje se zejména v kategorii Jezdeckých pony, kde je předpoklad, že tato zvířata jsou ve styku s dětmi, a to jak při jízdě, tak i při ošetřování.
Každá hodnocená třída začíná vždy předváděním celé kolekce vystavovaných pony, kteří se seřadí podle čísel a chodí po obvodu trojúhelníku v kroku za sebou. Na výstavním kruhu je vždy posuzovatel a jeho pomocník - steward - který je zároveň tlumočníkem (pokud je posuzovatel ze zahraničí) a informuje předvádějící, jak mají postupovat. Po předvedení celé kolekce se skupina shromáždí na určeném místě a odtud vycházejí jednotliví pony podle čísel k posouzení. Když se každý pony předvede jednotlivě, znovu se seřadí celá skupina a krokem obcházejí v trojúhelníku kolem posuzovatele, který vybírá a řadí pony podle předběžného pořadí. Když je s výběrem hotov, ponechává první tři umístěné, aby se seřadili uprostřed výstavního kruhu k dekorování a ostatní předvádějící opustí prostor a výstava tím pro ně končí. Podle toho, jak určí pořadatel výstavy, bývají první dva umístění v jednotlivých třídách účastníky hodnocení šampiona a vicešampiona kategorie. Při výběru šampiona a vicešampiona kategorie se tedy sejdou dva jedinci ze třídy a), dva ze třídy b), dva ze třídy c) a dva ze třídy d) - pokud samozřejmě všechny tyto třídy byly obsazeny a pokud ve všech byli hodnoceni alespoň dva pony, kteří se umístili na prvním a druhém místě. Z těchto osmi (nebo méně) jedinců se vybírá ten absolutně nejlepší, který získá titul "Šampion kategorie" a zpravidla větší flotu a pohár. Druhým umístěným je pak titul "Vicešampion kategorie", který získává větší flotu (ve třídách bývají první tři dekorováni základními flotami, a to většinou v barvách: první místo - žlutá, druhé místo - bílá a třetí místo - červená). Na závěr výstavy se hodnotí ještě tři kategorie: šampion a vicešampion hříbat, kam postupují všichni vítězové tříd b) ze všech kategorií; šampion a vicešampion mladých, kam postupují všichni vítězové tříd c), a šampion a vicešampion výstavy, kam postupují všichni vítězové tříd a) a d) - tyto tituly jsou vlastně nejvyšší, které je možno získat.
Důležité je, aby byl pony, ale i jeho vodič, dobře připraven a upraven! U některých plemen (např. Shetland pony) je vysloveně zakázáno upravovat hřívu a ohon zkracováním, zaplétáním a zdobením - u některých plemen je vyžadováno, aby byli jedinci vystavováni v co nejpřirozenější podobě. Vystavující tyto podmínky u jednotlivých plemen zjistí přímo od pořadatele a bývají uvedeny i v propozicích na výstavu. Naopak u některých kategorií se úprava doporučuje - je to zejména Jezdecký pony nebo Welsh Part-Bred, kde může vystavující ponymu zaplétat hřívu i krátit hřívu i ohon a celkový dojem musí působit velmi upraveně a reprezentativně. U plemen vystavovaných v "přírodní" podobě to však neznamená, že by pony neměl být důkladně vyčištěn a hříva i ohon pročesány! Je vhodné i namazat kopyta, aby se leskla (většinou se však předvádí na travnatém povrchu a pony si kopyta otře ještě před tím, než do výstavního kruhu vůbec vejde...).
Předvádějící by měl mít takový oděv, jaký přímo předepisuje pořadatel v propozicích. Zpravidla to bývá předepsaný světlý oděv se sportovní obuví (vhodnou, samozřejmě, volenou tak, aby nenarušovala celkový dojem); společenský úbor (pro dámu vhodný klobouček) nebo klasický jezdecký úbor s rajtkami, sakem a vysokými botami. Povoleno je použití bičíku, který vodič nese v levé ruce, společně s volným koncem vodítka nebo otěží.
Před vstupem do výstavního kruhu by si měl předvádějící zkontrolovat umístění katalogového čísla (má ho buď pony na ohlávce - z pravé strany hlavy, nebo vodič na paži nebo v pase - na zádech) a ponyho opohybovat v kroku i klusu, aby se pony rozhýbal, pokud delší dobu stojí v boxe nebo přepravníku, a naposledy ponyho upravit. Na kruhu může být i pomocník - ve třídě hříbat do 1/2 roku věku, kde se snaží popohánět hříbě do požadovaného tempa - a pro toho by měla platit stejná pravidla o oděvu a upravenosti! Samozřejmý je stálý úsměv přadvádějících - i když vám pony zrovna stojí na noze... :o)
Krásný a multifunkční areál v Suché u Litomyšle poskytl v letošním roce zázemí pro konání šestého ročníku Národní výstavy Connemara pony, kterou 26.…
Slavnostní vyhodnocení Pony ligy 2024 proběhne 16. 11. 2024 v Chuchle Areně Praha.