Moravský Show Pony Šampionát zahájil sezonu v ZH Tlumačov

10. 6. 2019 Žaneta Lodzianová Autor fotek: Gabriela Rotová

Po dlouhých deštivých dnech 25. května 2019 uvítalo slunečné počasí všechny účastníky a návštěvníky v historickém areálu Zemského hřebčince Tlumačov s.p.o., kde na nás čekal upravený areál pro pořádání I. kola Moravského Show Pony Šampionátu. Ředitel Ing. David Olejníček byl této akci velmi nakloněn, s organizací i přípravou pořádající stáji JK Kennbery vyšel velmi vstříc a patří jemu a jeho personálu nemalé poděkování. Vřelé přivítání v tomto historickém areálu podtrhlo atmosféru celého dne, a jsme rádi, že jsme děti a jejich poníky mohli přivést právě sem.

Na zahájení mezi nás přišel ředitel Zemského hřebčince Tlumačov Ing. Olejníček, který nejen tuto akci zahájil a přivítal účastníky, ale přes časové vytížení se s dětmi na památku vyfotil a všem popřál mnoho štěstí. Protože nás musel Ing. Olejniček opustit a nemohl osobně předat pohár Nejlepšímu mladému vystavovateli Zemského Hřebčince Tlumačov 2019, ujal se této funkce emeritní ředitel Zemského hřebčince Tlumačov Ing. Leopold Mamica.

První kolo posuzovala Ing. Milena Nováková z hřebčína Aslan, pomocnou rukou v roli ringstewarda jí byl Rudolf Žimulák, tato dvojice se ujala svých funkcí a vše mohlo začít kategorií Mladého vystavovatele. Ing. Mamica byl z dětí velmi nadšen a celou dobu průběh Mladého vystavovatele bedlivě sledoval. Ve třídě shetlandských pony se utkalo 8 děti se svými shetlandy, ve třídě elsh bylo dětí 14 a tato kategorie byla rozdělena na dva loty, dle věku. Z obou tříd do finálového klání postoupily 3 děti. Posuzovatelka s emeritním ředitelem Ing. Mamicou společně vybrali Lucii Kohutovou, 8letou slečnu, která předváděla svého 6letého valáška Gimiho plemene WPBr.

V mladém vystavovateli ve třídě shetland obsadila 1. místo 6letá Libuše Vlčková s klisnou Florenza v.d Buintenweg, jako druhá ji následovala Denisa Lodzianová s klisnou Finale, na 3. místě se umístila nejmladší účastnice této třídy 4letá Tereza Procházková s klisnou v mini typu Carmelitou v.Buren.

Velšská třída byla hojně obsazená a byli v ní všichni zástupci velšského plemene. Tato třída byla rozdělená na dva loty dle věku soutěžících a z každého lotu postoupili 3 nejlepší. Konečnými vítězi této kategorie se na prvním místě stala Lucie Kohutová s WPBr Gimim, 2. místo obsadila Anna Korčáková s WPBr Vinium Jessica a třetí místo obsadila Denisa Lodzianová s WMP Kaydrith Sparklig Tiarou.

Následovala kategorie Junior vystavovatel, které je otevřená pro juniory ve věku 17-22 let a mohou se jí účastnit i hřebci. Z přihlášených 7 startujících se nakonec utkalo pouze 5 dvojic. První místo obsadila Jitka Vaculíková s WPBr Marisou, následovala ji Karolína Marková, která na ruce vystavovala SHP Well Gold Nuget, 3. místo získala dvojice Anna Maňasová s Davids Pixie Jane.

Po ukončení výstav na ruce následovaly podsedlové třídy, které byly také hojně obsazené, Ing. Milena Nováková to neměla vůbec jednoduché při rozhodování. V Lead Reinu byly všechny trojice velmi hezky sladěné a bylo znatelné, že maminky nic nenechaly náhodě a velmi pěkně sladily nejen sebe s dítětem, ale také na klopách a čelenkách koní jsme mohli vidět třeba i drobné kytičky, které podtrhovaly zvolený úbor.

V třídě SHP byla nejlepší trojicí ohodnocena Dagmar Semerádová na Eldorado of the new Life, v roli vodiče Vendula Hořínková, na druhém místě ji následovala Natálie Rotter s klisnou Finale v doprovodu Ivy Lackové. Třetí místo obsadila trojice Libuše Vlčková na Florenza v.d
Buitenweg. Ve třídě Welsh 1. místo osadila trojice Lucie Kohutová s Gimim v doprovodu Markéty Kohutové, jako druzí se umístila Ema Bocková s mladou klisnou Kaydrith Sparklig Tiarou, v roli vodiče
jsme viděli Danielu Lodzianu. Za touto trojicí se na třetím místě umístila Julie Marešová s Tequila Gold, v roli vodiče tatínek Marcel Mareš.

First Ridden v obou třídách vévodila Denisa Lodzianová, třídu SHP absolvovala na klisně Finale, třídu welsh vyhrála s mladou 4letou klisnou WMP Kaydrith Sparklig Tiarou. Tato podsedlová třída je určená začínajícím jezdcům do 12 let a ve třídě welsh byla obsazená 5 jezdci.

Soutěž Open Ridden určená pokročilým jezdcům byla velmi hojně zastoupená a nechyběli zde ani dva zástupci shetlandského ponyho. Pro vysoký počet účastníků byla tato kategorie rozdělená na dva loty dle věku. V prvním lotu se představili jezdci ve věku 15-31 let, v druhém lotu následovaly děti ve věku 10-13 let. Naprostým výhercem této kategorie se stala Tereza Baloušková (27 let) se svým valachem Pretoria Rikitanem, 2. místo obsadila jedna z nejmladších účastnic této kategorie Denisa Lodzianová (11 let) s klisnou SHP Finale, na třetí příčce se umístila dvojice Dominika Kozmíková (31 let) s klisnou WPBr Marisou.

Posuzovatelka Ing. Milena Nováková byla ze všech účastníků velmi nadšená a udělila třem dětem cenu hřebčína Aslan. Dětem, které ji za celý den nejvíce oslovily a chytily za srdce. Tuto cenu obdržela Tereza Procházková, Denisa Lodzianová a Dagmar Semerádová.

Krom speciálních výstavních tříd jsme mohli vidět jízdy zručnosti i s opratěmi, které byly hojně obsazené. Na závěr nastoupilo sedm spřežení do Drivingu, které se také stalo součástí vozatajského semináře pod taktovou Josefa Iše. Pan Iš spolu s posuzovatelkou celého kola společně vyhlásili pořadí a nejkorektnějším spřežením s nejlépe projetou úlohou se stala Kristina Křevka s klisnou WPBr Tequila
Gold. Po této úloze se Josef Iš věnoval každému spřežení osobně.

Moravský Show Pony Šampionát se společně s SCHSHP a ČSCHVK těší stále větší přízni chovatelů a příznivců nativních britských plemen. S podporou Zemského hřebčince Tlumačov s.p.o. se mohlo uskutečnit I. kolo a již zanedlouho, 6. července 2019 se uskuteční II. kolo seriálu, tentokrát s podporou města Český Těšín.

Veškeré informace, výsledky a všechna kola naleznete na www.mspsinfo.cz.

Podobné články

Národní pony společnost ve spolupráci se školním statkem Hořice srdečně zve na Letní sportovní den NPS, který se bude konat dne 24. června v areálu…

Chovatelé a příznivci nativních britských plemen se 20. - 21. května setkají na první letošní akci.