Žebříčky otců skokových koní v Německu 2021

24. 1. 2022 The Horse Magazine Autor fotek: © archiv Horse Magazine, grafy Gemma Alexander

Článek Christophera Hectora se zaměřuje hlavně na otce mladých koní v sousedním Německu, ale podívá se i na otce všech skokových koní a na hodnoty HEK (vysvětlíme níže). Co jméno, to legenda, ať už současná, minulá či budoucí!

Zatímco chovatelské hodnoty Německé jezdecké federace (dále pod zkratkou FN) pro drezúrní plemeníky u mladých koní produkují poněkud excentrickou kolekci plemeníků, z nichž mnoho je předurčeno k zapomenutí, u skokových koní je skutečná vazba mezi žebříčkem skokových plemeníků mladých koní, otci sportovních koní a HEK.

Článek Christophera Hectora se zaměřuje hlavně na otce mladých koní, ale podívá se i na otce všech skokových koní a na HEK (zkratka pro highest achieved level, chovatelské hodnoty na základě výsledků ze soutěží – čím vyšší soutěže u potomstva, tím lepší pozice v žebříčku + další hodnoticí měřítka).

Žebříček otců mladých koní ve skákání

Qualito

Výjimkou z pravidla je číslo jedna mezi otci mladých koní Qualito, protože uhynul dříve, než mohl plně naplnit svůj potenciál v chovu. Ludwig Christmann v časopise Der Hannoveraner po jeho umístění v čele hodnocení sezóny 2019 poznamenal: „Rozhodně je to překvapení, spojené se smutkem, když Quaidův syn Qualito narozený 2011 (chovatelské hodnoty 160) získal vedoucí pozici v čele hodnocení otců mladých koní. Je smutné, že tento nadějný mladý plemeník odešel příliš brzy, v roce 2018, a jeho otec, velice úspěšný Quaid, také uhynul.“

Qualito byl odchován Helmutem Habermannem z Häningsenu ze státem prémiované klisny Starlight (Salito x Calypso II). Pochází ze skvělé rodiny Norm, která je chovaná rodinou Habermannových přesně sto let. Z této rodiny vzešli mezinárodně úspěšní sportovní koně jako Elwood (Espri), který vyhrál Grand Prix of Neumünster roku 2003, nebo Firth of Lorne (For Pleasure), vítěz Grand Prix of Hamburg 2017 s jezdkyní Katrin Eckermann v sedle.

Starlight narozená roku 2006 dosáhla optimálního skóre 10 bodů za skokový projev ve výkonnostní zkoušce klisen. Dala zatím sedm hříbat po Quaid, včetně roku 2013 narozeného Qualibro a o rok starší IB Qualitu. Oba již jako velmi mladí úspěšně sportují zatím na úrovni S. Qualibro stojí ve stájích světové šampiónky Simone Blum a již soutěží na mezinárodní úrovni. IB Qualita také našla domov v top stáji, a již vyhrála mezinárodní S soutěž s Timem Rieskamp-Goedekingem a umístila se dobře v belgické Grand Prix of Opglabbeek a v Grand Prix of Oldenburg v listopadu 2020.

„Výsledky jednotlivých koní a jejich příbuzných jsou také zahrnuty do výpočtu odhadu chovatelských hodnot. Jsou tedy zahrnuti i úspěšní sourozenci, stejně jako potomci.“

Qualito získal vynikající hodnocení během jeho třicetidenního testu v roce 2014 – celkové skóre za skoky 9.58, a poté v soutěžích, kde s jezdcem Heiko Tietze v sedle vyhrál celkem 10 soutěží stupně M.

Jeho licentovaný syn, odchovanec Helmuta Böttchera Quudo Bö, narozený 2017 z matky po Embassy I, obdržel nadprůměrné skóre za skokový projev 9.0 během 14denního testu v roce 2020.

Celkem 13 klisen ze silných ročníků 2015 a 2016 obdrželo hannoverskou prémii a deset z nich dokončilo výkonnostní zkoušky klisen, 8 z nich získalo hodnocení za skokový projev 9 nebo vyšší. Tři z nich obdržely maximální hodnocení 10. A 26 potomků Quality, převážně z ročníku 2016, již úspěšně soutěží v třídách pro mladé koně, kde se často umístí nebo zvítězí.

Otec Qualito – „český“ Quaid

Podívejme se na jeho otce Quaida, odchovance Friedhelma Vehlbera z Espelkampu, kterého vlastnila česká stáj Mustang. Jeho chovatelské hodnoty za skoky, které jsou 144 (v rámci hannoverské PK) a 127 v FN hodnocení, by byly dostatečně vysoké, aby se sám dostal mezi nejlepší otce mladých koní. Ročenka plemeníků nás informuje, že Quaid má 33 potomků, kteří uspěli na S úrovni, včetně čtyř, kteří uspěli v soutěžích do 155 cm. Jeho nejlepším potomkem je IB Querido s vydělanými 37 153 EUR z matky Gräfin Sponeck po Graf Sponeck. Gräfin Sponeck je ze státem prémiované klisny Marquesy, která již dala Lissaro van de Helle.

IB Querido stojí ve stáji Tim Rieskamp-Goedekinga a již ukázal působivé mezinárodní výsledky. Jako devítiletý v lednu 2020 zvítězil v nizozemské Grand Prix of Kronenberg, později přidal druhá místa v belgickém Opglabbeek a v Grand Prix of Braunschweig.

Hodnocení 156 Qualita bylo dosaženo díky výsledkům 100 potomků, ale musí to být bráno s rezervou, protože procento spolehlivosti je 85 %. Což není případ Stakkata, jehož hodnocení je výsledkem 1076 sportujících potomků.

Na druhém místě: Stakkato, Diacontinus a Stanley

Na druhém místě se umístili s bodovým hodnocením 153 tři hřebci – Stakkato, Diacontinus a Stanley.

Stakkato

Stakkato s velkou pomocí a podporou dr. Christmanna pomohl k zotavení chovu hannoverského skokového koně v době, kdy chovatelé raději své dobré skokové klisny připouštěli drezúrními plemeníky, aby získali rychlý profit z prodeje hříbat na aukcích.

Stakkato je po Spartan, jehož otec Servus je ze staré hannoverské S linie, která byla založena trakénským Semper Idem, a z klisny po legendě hannoverského skokového chovu, Gotthardovi. Otec matky Stakkata, Pygmalion, je po jiném trakénském hřebci Patras a z klisny po Absatz, synu trakénského Abglanze. Krásný bílý Patras byl příčinou rozkolu mezi hannoverskou PK a slavným Hans-Joachim Köhlerem, když ho odmítli licentovat pro hannoverskou PK. Hans-Joachim Köhler pak založil německý chovatelský svaz (ZfdP).

Stakkato se narodil roku 1993 v době, kdy plemeníci stojící na Celle nesportovali, protože tehdejší ředitel Burchard Bade věřil, že to nemá dobrý vliv na semeno hřebců. Ale jeho později jezdkyně Eva Bitter měla štěstí, že Stakkato nebyl atraktivní: „Myslím, že to byl můj trenér Heinrich Willem Johannsmann, s nímž jsem v ten čas trénovala, který o něm mluvil s ředitelem. Tehdy byl Stakkato tříletým neznámým hřebcem, nebyl ničím speciální. Sice úžasný skokan, ale byl malý. To byla naše šance.“

Byla to jedna z těch „kombinací“ skvělého jezdce a koně, které vyšly, a brzy se ke Stakkatovi začali hrnout majitelé klisen. Záhy ukázal, že není jen skvělým otcem sportovních koní, ale také otec plemeník. Jeho chovatelská hodnota je založena na výsledcích 1076 potomků, a spolehlivosti ukazatele na impozantních 98 %.Evo, dokázala jste si ve svých začátcích s ním představit, že budete jezdit jeho syny a vnuky?

„Ne, určitě ne, ale je to opravdu hezké. Jezdila jsem hodně dobrých koní po Stakkatovi. A jsem velmi pyšná na jeho syna Satisfactiona, který je skutečně speciálním koněm.“

Co Stakkato předává svým potomkům?

„Hlavu, oni chtějí být dobří. Neznám jediného Stakkata, který by nechtěl skákat, který by se bál nebo zastavoval. Problémem je, že chtějí až příliš, jsou chtiví, a to je to, co předává synům i dcerám, i vnukům. Opravdu chtějí skákat.“

Diacontinus

Diacontinus je po Diarado z matky z kombinace Contendro I x Argentinus, jeho chovatelská hodnota 153 je založena na 419 soutěžících potomků s 93% spolehlivostí.

Stejně jako jeho otec nebyl zrovna hvězdou na kolbištích, ve své poslední sezóně mezinárodních soutěží v roce 2018 se objevil jednou v soutěži do 145 cm a dvakrát ve 140 cm, kde se umístil 21., 19. a 53. Zatímco jeho otec v posledním roce 2016 soutěžil třikrát na 150cm úrovni a byl na příčkách 49., 44. a 21. Tento rok Diarado (Diamant de Sémilly x Corrado I) se umístil na 64. místě s hodnotou 138 (96 %) se 1113 potomky.

Stanley

Stanley je potomek Stakkata z matky z kombinace Loredo x Graphit. Jeho hodnota 153 (88 %) byla dosažena díky 109 soutěžícím potomkům.

Stakkato je také otcem 6. Sampres z matky po Libero H x Calypso II se známkou 150 (76 %) a 8. Stakkata Gold se 149 body (92 %) a 328 soutěžícími, který je z matky Werther x Libero H.

Trvalo to nějaký čas, ale francouzská krev je nyní skutečně vítaná u německých chovatelů, pátým umístěným v žebříčku otců mladých koní je Diamant de Plaisir po Diamant de Sémilly z klisny z kombinace For Pleasure x Landor S. Odchovanec Gerda Sosatha pochází z rodiny zakládající klisny chovu Sosath, klisny Fureidy (Furioso II x Adrian xx). Diamant de Plaisir soutěží v parkurech do 155 cm s Holgerem Wulschnerem v sedle a jejich nejlepším výsledkem bylo 5. místo v Grand Prix v Riesenbecku (155 cm) v září 2021.

Společně se Sampresem na 6. místě je Come and Fly po velikánovi Cornet Obolensky z klisny Calido x Lord Liberty. Soutěží na úrovni do 145 cm se švédskou jezdkyní Denise Svensson. Jeho hodnota 150 (72 %) byla získána díky 23 zástupcům ve sportu.

Na osmém místě je Perigueux (Perpignon x Stakkato x Akzent II), hvězda Evy Bitter s chovatelskou hodnotou 149 (94 %) a s 491 potomky ve sportu. Ačkoliv tento hezký ryzák chodil až 160 cm, Eva Bitter k němu řekla, že je mnohem více koněm do úrovně 150 cm a že ráda jezdí jeho potomky. „Oni jsou tak opatrní, rychlí, chtějí to dělat dobře a chtějí spolupracovat. Jsou pro práci nadšení, ne flegmatičtí.“

Ještě jsou tu dva další hřebci s hodnotou 149. Grey Top (Graf Top x Singular Joter x Calypso II) s 315 soutěžícími a 93% spolehlivostí a Stakkato Gold, o kterém jsme mluvili výše.

Abychom se vrátili k úvodem zmíněné návaznosti otců mladých koní a otců sportovních koní na vyšší úrovni, na 14. místě žebříčku otců mladých koní najdeme Ogano Sitte (Darco x Avontaur) s 50 potomky, 145 body a 77% spolehlivostí, současně na 15. místě jsou Catoki I (Cambridge x Silvester se 496 potomky, 144 body a 95% spolehlivostí) a Heartbreaker (Nimmerdor x Silvano s 67 potomky, 144 body a 88% spolehlivostí).

Také tam vidíme dva syny Corneta Obolensky, kteří sami soutěžili na nejvyšší úrovni a sdílejí spolu 18. místo – Comme il Faut (Cornet Obolensky x Ramiro – 461 potomků, 143 bodů a 93 %) a Cornado I (Cornet Obolensky x Acobat I – 221 potomků, 143 bodů, 86 %).

Samotný Cornet Obolensky (Clinton x Heartbreaker – 1120 potomků, 141 bodů a 97% spolehlivost) s těmito výsledky zastává 30. místo v žebříčku otců mladých koní.

Hodnoty otců sportovních koní

Pokud se podíváme na otce sportovních koní, najdeme seznam „kdo je kdo“, ale musíme poznamenat, že naprostá většina plemeníků v žebříčku se narodila mimo Německo. Šest se narodilo v Holandsku a pět ve Francii. Co se týče německých plemenných knih, najdeme tam tři holštýnské hřebce, dva vestfálské a dva hannoverské. Nejvýše hodnoceným „Němcem“ je pak na současném 9. místě Stakkato Gold.

Číslo jedna je belgická hvězda Kashmir van het Schuttershof (Nabab de Rêve x Tenor Manciais) se 116 potomky, 165 body a 86% spolehlivostí), následovaný Heartbreakerem (Nimmerdor x Silvano) se 145 hodnocenými potomky, 164 body a 93 %, dále Harley VDL (Heartbreaker x Carthago) se 45 potomky, 163 body a 73 %, Galoubet A (Almé x Nystag, 23 potomků, 161 bodů a 83 %), Le Tot de Sémilly (Grand Veneur x Juriste, 50 potomků, 160 bodů a 82 %), Quick Star (Galoubet A x Nithard, 266 potomků, 156 bodů a 95 %), Diamant de Sémilly (Le Tot de Sémilly x Elf III, 371 potomků, 154 bodů a 95 %), Lupicor (Lux Z x Pilot) holštýnsko-vestfálského původu ale narozený jako KWPN se 193 potomky, 153 body a 92% spolehlivostí.

Čtyři hřebci se umístili na 9. místě se 151 body: Comme il Faut (Cornet Obolensky x Ramiro), 307 potomků, 151 bodů a 94 %, Stakkato Gold (Stakkato x Werther), 201 potomků, 151 bodů a 94 %, Chellano Z (Contender x Cor de la Bryère), 110 potomků, 151 bodů a 87 %, Carvallo BB (Carthago x Lavall II), 81 potomků, 151 bodů a 86 %.

Dva jsou se 150 body na 13. pozici Ogano Sitte (Darco x Avontaur), 70 potomků, 150 bodů a 80 %, a Chacco Chacco (Chacco-Blue x Stakkato), 34 potomků, 150 bodů a 71 %.

Na 15. místě se 149 body v žebříčku otců sportovních koní je společně s dalšími hřebci nesmrtelná belgická legenda Darco (Lugano van la Roche x Codex), 304 potomků, 149 bodů a 96 %), Concorde (Voltaire x Marco Polo), 209 potomků, 149 bodů a 94 %), Cash (Cor de la Bryère x Ladykiller xx), 69 potomků, 149 bodů a 86 %) a Orlando (Heartbreaker x Darco), 65 potomků, 149 bodů a 81 %.

Francouzská legenda Jalisco (Almé x Furioso xx) je na 19. místě se 23 potomky, 148 body a 85 %, a na 20. pak Mr Blue (Couperous x Oldenburg), 90 potomků, 148 bodů a 84 %.

HEK hodnoty

HEK hodnoty, které započítávají nejvyšší úroveň dosaženou potomky ve sportu, mají podobná jména jako žebříček otců sportovních koní, ale aspoň tady je pozice číslo jedna obsazená německým hřebcem. Je jím Cumano, ačkoliv tady je v menšině, když méně než polovina z top desítky má německou občanku.

Holštýnský Cumano byl odchován Willym Lührsem a jeho nejúspěšnější chovná sezóna byla ve Francii roku 2000, kde jako sedmiletý dal 61 hříbat z průměrných klisen. Z nich 11 skákalo soutěže 150+ a šest z nich vyhrálo CSI soutěže. Po návratu do Belgie ho omezovaly problémy s plodností, takže jeho hodnoty HEK pro rok 2021 ve výši 197 jsou založené na aktuálně 34 soutěžících potomcích s 83% spolehlivostí.

Dále v HEK už narazíme na stará dobrá jména: Kashmir van het Schuttershoef, 116 hodnocených potomků, 182 bodů, 93 %; Baloubet du Rouet (Galoubet A x Starter), 385 potomků, 179 bodů, 98 %; Chacco-Blue (Chambertin x Contender), 1272! potomků, 178 bodů, 99 %!; Quasimodo Z (Quidam de Revel x Carthago), 88 potomků, 176 bodů, 91 %; Heartbreaker (147 potomků, 175 bodů, 96 %); Emerald van’t Ruytershof (Diamant de Sémilly x Carthago), 53 potomků, 175 bodů, 87 %); Diamant de Sémilly (407 potomků, 173 bodů, 98 %; Calvaro (Caletto I x Capitol), 194 potomků, 172 bodů, 96 %); Ogano Sitte (72 potomků, 171 bodů, 90 %); Eldorado vd Zeshoek (Clinton x Toulon), 144 potomků, 170 bodů, 94 %); Cornet Obolensky (Clinton x Heartbreaker), 833 potomků, 169 bodů, 99 %); Cornado II (Cornet Obolensky x Acobat I), 37 potomků, 168 bodů, 83 %); Chaccomo (Chacco-Blue x Contender), 38 potomků, 168 bodů, 83 %); Caspar – lépe známý jako Berlin (Cassini I x Caretino), 200 potomků, 167 bodů, 96 %); Le Tot de Sémilly (51 potomků, 166 bodů, 89 %); Comme il Faut (336 potomků, 165 bodů, 89 %); Cornado I (202 potomků, 165 bodů, 96 %); Toulon (Heartbreaker x Jokinal de Bornival), 216 potomků, 165 bodů, 96 %) a Jalisco B (21 potomků, 165 bodů, 89 %)…

Podobné články

V úterý 2. srpna 2022 byl v Zemském hřebčinci Písek zahájen 70denní test hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka. Pětičlenné komisi se na…

Dark Ronald v předváděcím postoji

Když si položíme otázku, kteří hřebci nejvíce ovlivnili německý sportovní chov, mezi prvními bude vždy zmiňován Dark Ronald a jeho syn Son-In-Law.