Univerzální sedlo do terénu?

12. 4. 2017 EQCH redakce

Můžu si koupit drezurní sedlo, i když jsem "jen" hobby jezdec, který tráví značnou část ježděním v terénu? Neublíží to hřbetu mého koně? A pomůže to mému sedu? Na dotaz, zda si zvolit univerzální nebo drezurní sedlo, bude v dnešní poradně odpovídat MVDr. Kamila Retta, koňská veterinární lékařka se specializací na chiropraxi a fyzioterapii.

Dotaz:

Dobrý den,

 ráda bych se zeptala na vhodnost drezurního sedla na delší vyjížďky. Se svým plnokrevníkem se věnuji rekreačnímu ježdění, v týdnu pravidelně trénuji drezuru s trenérkou, o víkendu ráda vyrážím na delší vyjížďky do terénu. Na koně mám univerzální sedlo Kentaur Apollon, ve kterém se mi ale i přes veškerou snahu nedaří se v pracovním klusu a cvalu uvolněně usadit - bez třmenů mi to ještě celkem jde, ale třmeny spolu s konstrukcí sedla mi nedovolí spustit nohy volně dolů, tlačí mi kolena do opěrek, zatínám svaly a i já sama cítím, že tam potom drncám a chytám se za otěže. Tohle trvá už mnoho měsíců a samozřejmě mám pak velký problém i s uvolněním koně. Sedlo má napasované odborníkem, takže jemu sedí, problém je jen ve mně.

Na jeden trénink jsem si půjčila drezurní sedlo a najednou to bylo úplně jiné, seděla jsem úplně přirozeně, vlastně jsem ani nemusela myslet na to, abych seděla správně, sedlo mě tak samo posadilo. I můj kůň byl mnohem příjemnější a uvolněnější, rozhodně vypadal spokojenější. Velmi ráda bych tedy svůj univerzál vyměnila za drezurní sedlo (neskáču vůbec), jediné, s čím si nejsem jistá, zda bude vhodné i na delší vyjížďky (jezdím třeba na tři hodiny). Myslíte, že můžu, nebo kvůli těm vyjížďkám mám zůstat radši u univerzálu?

Předem děkuji za odpověď!

Odpověď:

Dobrý den,
Děkuji za skvělý dotaz! V první řadě je podstatné si uvědomit, že sedlo se správně musí napasovat nejen na koně, ale zároveň i na jezdce. Sedlo je statický prvek mezi dynamickým jezdcem a koněm a pro správnou vzájemnou komunikaci musí být komfortní oběma. Jak správně píšete, pokud nebude uvolněný jezdec, bude problém s uvolněním i u koně, obzvlášť pokud i vy sama cítíte, že jste v sedle nestabilní.

Nemyslím si, že by ve vašem případě bylo univerzální sedlo opravdu nutné. Pokud v terénu neskáčete, nepotřebujete větší oporu v sedle. Jediné, s čím totiž musíte počítat, je to, že vás drezurní sedlo „nepodrží", jako to umí univerzál. Radostný hrb na začátku cvalu vás pak může nemile překvapit. Nestyděla bych se sedlo vybavit bezpečnostními třmeny, i když to u drezurního sedla není zvykem. Také počítejte s tím, že vás ze začátku budou bolet z jízdy jiné svaly, vazy v tříslech a nejspíš si budou muset zvyknout i kyčle. Také místo lehkého sedu využijete spíše sed honební (s delšími třmeny). Opět ovšem platí, že sedlo musí pasovat vám i koni.

O tom, jak sedlo sedí koni a rozkládá vaši váhu i během delších vyjížděk se lze přesvědčit pomocí otiskové dečky. I když se může zdát, že v drezurním sedle se váha jezdce koncentruje více do jednoho místa (má hlubší posedlí), rozhoduje o rozložení váhy především jeho kostra, vyvážení (těžiště), tvar sedlových polštářů a jejich kontakt se hřbetem koně. Nelze tedy obecně říci, že by drezurní sedlo rozkládalo váhu méně než univerzální. Mnohem důležitější je, aby sedlo koni skutečně sedělo a váha nebyla koncentrována do jednoho místa více (zpravidla kohoutek nebo zadní část sedlových polštářů).

 Mnoho jezdců, kteří mají zdravotní problémy s koleny, vidí řešení ve westernovém sedle. To je ovšem zcela nevhodné pro většinu plnokrevníků vzhledem ke své váze a rozměrům (o v dotazu zmíněných drezurních trénincích nemluvě). Dobře ho může nahradit sedlo australské. Bohužel v ČR je celkem omezený výběr těchto sedel. Turistická kozlíková sedla nejsou též nejvhodnější pro plnokrevného koně, osobně s nimi nemám dobrou zkušenost ani u statnějších koní.

Určitě bych vám doporučila vyzkoušet více sedel. Budete překvapená, jaké jsou rozdíly v sedu i u jednotlivých drezurních značek. Většina jezdců nezná nic jiného než své sedlo. Já si zkouším většinu sedel svých klientů a občas se divím, v čem dobrovolně někdo jezdí. Hodně sedel skutečně nedovoluje jezdci korektní sed a nejčastěji jsou to právě sedla univerzální.

Dovolím si na závěr i osobní poznámku. Sama jezdím pouze v drezurních sedlech (Prestige Top Dressage a Euroriding Diamant), a to se poslední léta pohybuji již pouze v terénech. S trochou zvyku i v nich zvládnete i velmi těžký terén včetně občasného skoku pro radost.

 MVDr. Kamila Retta EEBW, je koňský veterinární lékař se specializací na chiropraxi a fyzioterapii. Společně se svým manželem Adamem Hlinovským, EqDT se také věnuje zubům koní (jistě si je pamatujete z našeho seriálu Koňské zuby). Již během studií na VFU Brno se začala specializovat na péči o pohybový aparát koní a psů a na možnosti celostní léčby. V roce 2012 absolvovala rekvalifikační masérský kurz a udělala si další specializace k této profesi, které začleňuje do péče o zvířata. V únoru 2013 odjela do Anglie studovat sportovní masáže koní v programu Equienergy - the United Kingdom and Brazil division of Equinology, Equinology Equine Body Worker® certification programme. V září 2013 jí byl udělen certifikát s mezinárodní platností opravňující k užívání titulu a vykonávání dané profese kdekoliv po světě. Dále se zúčastnila kurzu Dornovy metody pro zvířata, vystudovala klinickou homeopatii pro lékaře, kterou rozšířila ještě o Bachovy esence. V Anglii absolvovala kurz pasování sedel a dynamického kování. V srpnu 2013 zakoupila jako první v ČR přístrojovou magnetoterapii pro zvířata Biomag Lumina Vet.

V letech 2013-15 absolvovala všechny stupně techniky The Equine Touch. Na Internacional Academy of Veterinary Chiropractic v Německu na podzim roku 2015 úspěšně složila mezinárodní zkoušku specilizace na veterinární chiropraxi koní a psů. Aktuálně je v prvním ročníku čtyřletého studia Tradiční čínské medicíny se zaměřením na akupunkturu. Více informací najdete na jejím webu www.karettabohemia.cz.

Své dotazy nám můžete posílat na redakční e-mail info@equichannel.cz.

Podobné články

Pokud dojde na diskusi týkající se odměňování a chválení nervózních a vystrašených koní, pak se tábory ve svých názorech prakticky vždy zásadně…

Letošní léto nám i našim koním, co se týče teplot, dává zabrat. I v tomto horkém počasí je však potřeba koně převézt. Na otázku, jak koně snáší…