Jak odhalit dušnost a jak s ní bojovat
Co je dušnost? Jakým způsobem ji veterinář diagnostikuje? Musí se kůň vyšetřovat na klinice? A jaký by měl mít dušný kůň management? Na všechny otázky spojené s dušností v dnešní poradně odpovídá MVDr. Kamila Retta.
Dotaz:
Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu co se týče našeho koně. Poslední dobou začal kašlat, myslíme si, že může být dušný, ale nechtěli bychom něco zameškat, aby se z kašle nevyklubalo něco horšího.
Koník kašle často u sena, ale pak i u uvazováku, který není u sena nebo na prašném místě, ještě nedávno mu z nosu vytékal bílý hlen, ale žádný pach z něj nešel. Mohli byste mi napsat, o co by mohlo jít a případně i jak to řešit? Veterináře samozřejmě volat budeme, ale chceme mít nejdříve nějakou představu co s koníkem je.
Mockrát Vám děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel neuvádíte, zda je kůň boxovaný či na pastevku, jak je starý, zda je výtok z nosu oboustranný a jestli měl v minulosti nějaké onemocnění dýchacích cest, což je podstatnou částí anamnézy.
Než se vysloví podezření na dušnost, je třeba vyvrátit možnost infekčního onemocnění. To je provázeno změnou triasu. Triasem se míní tři základní fyziologické hodnoty, podle kterých se posuzuje celkový zdravotní stav koně: teplota, tepová a dechová frekvence. V tomto případě budeme sledovat hlavně zvýšenou teplotu a dechovou frekvenci. Při výtoku z nosu je třeba zvážit i zánět paranasálních dutin.
Nejedná-li se o infekční onemocnění, je ve hře tzv. dušnost. Pod českým názvem „dušnost" se mohou skrývat dva syndromy: RAO - rekurentní obstrukce dýchacích cest a SPAOPD - obstrukční onemocnění plic spojené s pastvou. (Obstrukce = zamezení či snížení průchodnosti dýchacích cest, pozn. red.) V obou případech se jedná o zánět dolních dýchacích cest s reverzibilní (tj. vratnou) obstrukcí bronchů (průdušek). RAO je ale vyvoláno stájovým prachem, zatímco druhý syndrom, SPAOPD, vyvolávají alergeny na pastvě. Je nutné provést endoskopické vyšetření a mikroskopické posouzení tracheálního sekretu či laboratorní vyšetření bronchoalveolární laváže.
Endoskopie spočívá v zavedení ohebného optického přístroje nosem do dýchací trubice, kterou je tak možno prohlédnout, případně odebrat vzorek. Vizuálně se hodnotí především otok a stav sliznice a množství hlenu. Při bronchoalveolární laváži se dýchací trubice „propláchne" malým množstvím fyziologického roztoku, který se opět vysaje zpět a je možné ho laboratorně vyšetřit. Pro koně je to podobný zákrok jako endoskopie (zavedení ohebného přístroje skrze nosní dírku). Jak endoskopii s odběrem vzorku, tak laváž lze dělat přímo ve stáji, není nutné koně vézt na kliniku. Pouze poslech plicního pole je zcela nedostačující, jelikož i těžce dušný kůň nemusí mít přídatné šelesty!
Potvrdí-li se dušnost, ať už se jedná o kterýkoli syndrom, je na prvním místě úprava managementu. Pokud neupravíte podmínky tak, abyste odstranili příčinu jeho problémů, nebude žádná léčba úspěšná. V případě RAO je nutné eliminovat kontakt koně se stájovým prachem. Tedy převést ho na venkovní ustájení, máčet seno alespoň na 3 hodiny do vody (kropení odstraní prach pouze z povrchu, takže nepostačuje), krmit ze sítě ideálně na zemi. Kvalita sena je velmi důležitým faktorem, musí být co nejméně prašné a bez plísní. Bohužel ani to nejkvalitnější seno nemusí zajistit, že se stav koně nezhorší, protože velmi často se oba syndromy (RAO i SPAOPD) vyskytují společně a kůň může reagovat na alergen, který je v seně přítomný. Část sena je pak možno nahradit jiným objemovým krmivem (tráva, travní granule, vojtěška, řepné řízky).
Pokud kůň bude chodit do venkovního boxu, neměl by být podestlán slámou. V boxe by měl trávit minimum času, i když bude mít hlavu venku. V případě SPAOPD je nutné koně naopak ochránit před pyly na pastvině, tedy ustájit v boxu a sledovat pylové zpravodajství, abyste odhalila, co koni vadí nejvíce. Management koně, který trpí oběma syndromy dušnosti, je velmi komplikovaný, protože takový kůň má potíže venku i ve stáji a jediné, co je v tuto chvíli možné, je postupovat cestou kompromisů a pokusit se zjistit, co mu vadí nejméně. Je možné také provést alergologické testy z krevního séra, které určí konkrétní alergen.
Další terapie je totožná pro oba syndromy. Je nutné bojovat na třech úrovních zároveň, jinak je terapie neúčinná. Utlumit zánět, zmírnit obstrukci a rozpustit hlen. Zánět se v tomto případě musí potlačit pomocí kortikosteroidů ideálně inhalačních, jelikož při celkovém podávání je vysoké riziko schvácení. Inhalačně je vhodné podávat i bronchodilatační léky (léky na rozšíření podrážděním stažených průdušek). Odstranění hlenu je mnohdy nejtěžší částí celé terapie. Lze použít i nejrůznější přírodní preparáty a byliny. Naředění hlenu napomůže k jeho lepšímu odkašlání. Velmi vhodné je doplnění terapie o solné inhalace obohacené o bylinné esence. Rozumný pohyb koně (podle stavu je možný i pohodový klus a cval na dlouhé otěži) podporuje vykašlávání hlenu.
Rozhodně je ale opravdu nejdůležitější úprava chovu koně. Obecně je terapie dušných koní velmi drahá, ale při správné péči se k ní nemusí mnohdy vůbec přistoupit. Dalšími možnostmi je výroba vlastní vakcíny pro konkrétního koně na základě zjištění alergenu. Využívá se i homeopatická terapie, ale mnohdy je velmi zdlouhavé najít vhodné léky pro daného koně. Cílem managementu a terapie je udržet koně v tzv. remisi, což je stav, kdy se onemocnění neprojevuje. Bohužel dušnost nelze zcela vyléčit, organismus stále zůstane přecitlivělý na dané podněty. A i tak se může stát, že se kůň dostane velmi rychle do akutního záchvatu dušnosti po vystavení vyvolávajícímu podnětu. Takový záchvat ho může ohrozit na životě a je nutné na to pamatovat.
MVDr. Kamila Retta EEBW, je koňský veterinární lékař se specializací na chiropraxi a fyzioterapii. Společně se svým manželem Adamem Hlinovským, EqDT se také věnuje zubům koní (jistě si je pamatujete z našeho seriálu Koňské zuby). Již během studií na VFU Brno se začala specializovat na péči o pohybový aparát koní a psů a na možnosti celostní léčby. V roce 2012 absolvovala rekvalifikační masérský kurz a udělala si další specializace k této profesi, které začleňuje do péče o zvířata. V únoru 2013 odjela do Anglie studovat sportovní masáže koní v programu Equienergy - the United Kingdom and Brazil division of Equinology, Equinology Equine Body Worker® certification programme. V září 2013 jí byl udělen certifikát s mezinárodní platností opravňující k užívání titulu a vykonávání dané profese kdekoliv po světě. Dále se zúčastnila kurzu Dornovy metody pro zvířata, vystudovala klinickou homeopatii pro lékaře, kterou rozšířila ještě o Bachovy esence. V Anglii absolvovala kurz pasování sedel a dynamického kování. V srpnu 2013 zakoupila jako první v ČR přístrojovou magnetoterapii pro zvířata Biomag Lumina Vet.
V letech 2013-15 absolvovala všechny stupně techniky The Equine Touch. Na Internacional Academy of Veterinary Chiropractic v Německu na podzim roku 2015 úspěšně složila mezinárodní zkoušku specilizace na veterinární chiropraxi koní a psů. Aktuálně je v prvním ročníku čtyřletého studia Tradiční čínské medicíny se zaměřením na akupunkturu. Více informací najdete na jejím webu www.karettabohemia.cz.
Galerie
„Botičkářka“ Romana Dlouhá: Ještě před pár lety takové možnosti, jaké jsou dnes, nebyly
Nejstarší ochranou kopyt byly lýkové hiposandály používané v antickém Římě, které se ke kopytu přivazovaly. Od té doby metody ochrany kopyt koní…
Pokud dojde na diskusi týkající se odměňování a chválení nervózních a vystrašených koní, pak se tábory ve svých názorech prakticky vždy zásadně…