Vánoční stromeček trochu jinak...
Tak už tu máme opět vánoční čas! A protože Vánoce neslavíme jen doma, ale i ve stájích, ať už klubovou nadílkou mezi námi koňáky, nebo sladkými chvilkami já + můj kůň, určitě nás zajímá, pod co vlastně dárečky a sladkosti přátelům a koním nadělit? Volbou číslo jedna vždy je a bude živá jedlička, smrček nebo borovička. Ale co když zrovna u vás ve stáji je kolektiv naladěn na notu k přírodě šetrnější, nebo přímo ekologickou či originální či prostě jen co nejvíc vtipnou? Poradíme si i tak?
Někdo nechá balíček s dárkem pro své milé osoby ze stájí úplně klidně pověšený na jejich oddílové skříňce, ale jiný potřebuje alespoň větvičku nazdobeného chvojí ve váze, aby vánoční dáreček předával s pocitem nefalšované sváteční atmosféry. A uznejte sami – pokud ve stáji bude stát aspoň malý stromeček, nebude vás lákat zašoupnout pod něj balíček o něco víc, než pohodit krásně zabalenou krabičku jen tak na stolek v klubovně či v sedlovně? A protože loni jsme se spolu podívali na zoubek ne úplně obvyklému balení dárků (Bezodpadové Vánoce doma i u koní), letos mě napadlo posvítit si v podobně neobvyklém duchu právě na vánoční stromečky, resp. na náhradu za vánoční stromečky :) Pojďme na to!
Tip 1:
Nadělujte POD koně a NA koně!
Sice tak trochu vtipkuju, ale uznejte, že přijít ke svému koni a najít ho ve fungl nové Bucasce s vánoční mašlí, navíc v přesně té, na kterou si už druhou sezónu myslíte (vzhledem k ceně ovšem myšlenku statečně zaháníte), by bylo jedním slovem BOŽÍ!
Kamarády ze stáje byste asi také vidlemi nehnali, kdyby vám pod koně na výběh přistálo pár desítek metrů čtverečních zpevňovacích rohoží, nejlépe těch v typu „pokládka možná rovnou na hlínu“, že? :)
Tip 2:
Nadělujte pod euro PALETY!
Dřevěných palet máme my majitelé stájí doma požehnaně, chtěj nechtěj. Což takto jednu obětovat pro kolektiv? Po svátcích může zase zmizet do stodoly pod balík sena nebo do krmivárny pod pytle. Během Vánoc ale poslouží se špetičkou naší fantazie a zručnosti před stájí, v chodbě, v klubovně nebo kdekoli tam, kde si chceme užít kouzla Vánoc. Čárymáry – a stromeček z palety je tu!
Pepíček přijde před Vánoci za tatínkem a ptá se: „Tati, proč se u nás Ježíšek svléká?“
„Prosím tě, jak tě to napadlo?“
„Protože když jsem včera přišel, maminka v ložnici říkala: Ježíši, rychle se obleč a vyleť oknem. Manžel přišel!“
Tip 3:
Nadělujte pod DŘEVĚNÝ stromek!
Tato varianta stromečku je pro milovníky výzev, ale výsledek stojí za trochu námahy! Čerstvé dřevo vám provoní dům a sušené plátky ovoce nezůstanou pozadu. Po Vánocích neopadá – a až vás přestane bavit, přiložíte ho do krbu. Stromečků z klacíků, větví nebo přímo z polen nalezneme na sociálních sítích už docela dost, lidé je vyrábí rádi a častěji, než by se mohlo zdát. Stačí prozkoumat internet a nechat se originálně inspirovat...
Tip 4:
Stromeček ze ŠTAFLÍ
Jednoduchý, rychlý. Štafle nebo dva žebříky jsou všude po stájích kdykoli k nalezení – stačí nakoupit ozdoby a světýlka.
Tip 5:
Stolní stromeček z PAPÍRKŮ
Na papírky můžete napsat vzkazy a přání jednotlivým členům stájového kolektivu, klidně i koním! A na Silvestra si je hromadně, posilněni přípitkem, veřejně přečtěte. Máte-li mezi sebou jednoho dva vtipálky, budete mít o zábavu zaručeně postaráno!
Tip 6:
Stromeček z šesti LATÍ
Slepte dvě trojúhelníkové konstrukce z latěk, jednu trošku menší, než druhou. Vsuňte je do sebe buď pod pravým, nebo klidně trochu nepravým úhlem. A stačí dozdobit...
Tip 7:
Stromek z KOULÍ NA NITÍCH zavěšených od stropu
Na strop přichyťte destičku s předchystanými háčky, na které budete zavěšovat silonové nitě v různých délkách s koulí na konci tak, aby výsledný dojem vytvářel opticky obrys stromku.
Pepíček na Štědrý den naříká: „Tati, celý den jsem nejedl, jen abych viděl zlaté prasátko – tak proč ho nevidím!?“ Tatík moudře praví: „To víš, chlapče, dnešní doba... Jak je něco ze zlata, hned ti to čmajznou!“
Tip 8:
Stromeček Z POKOJOVKY
Stálezelený jehličnan aurakárie neboli blahočet a také pokojové cypřišky – to je tip na pokojovky v mnoha rodinách rok co rok o adventu převlékané za vánoční stromeček. U nás v přírodě by nepřežily českou mrazivou zimu, ale v domácnostech se jim celoročně daří. Zkuste to s jejich pěstováním – a máte na Vánoce o stromek postaráno. A nejen, že ho po svátcích nevyhodíte, ale naopak bude rok co rok větší a krásnější.
A komu schází pokojový jehličnan, ale zato má doma velikou monsteru nebo tlustici či jinou letitou krásku, může úplně klidně nazdobit i listnatou rostlinu – vánočně obléknout můžeme jakoukoli kytičku v květináči, stačí trocha fantazie a odhodlání nevěšet výzdobu jen na větvičky, ale třeba je zapíchat na špejlích do zeminy nebo je nalepit na konstrukci z latěk či drátků, kterou vetkneme do květináče s rostlinou. Nebojte se experimentovat!
Proč lidé zdobí raději pichlavé jehličnany a ne listnaté stromky?
Krom větší výdrže neměnného vzhledu jehličí oproti rychleschnoucím listům je tu ještě jeden důvod: z jehlic se v teple pokojů uvolňují ve zvýšené míře vonné, dezinfekčně působící silice.
Tip 9:
Stromek ZOUFALÝCH MANŽELEK
Nehoňte se! Dejte přednost vyjížďce nebo pomazlení koní... a hromady nádobí nebo prádla vtipně korunujte vánoční hvězdou. Aspoň na chvíli, do druhého (třetího?) dne. Prostě užívejte o svátcích života, ne uklízení.
Nenavádím vás k proměně domova v chlívek, ale k rozumnému přístupu k Vánocům. Rodina vám ráda odpustí neumytá okna, pokud bude mít doma milující spokojenou manželku, veselou a šťastnou maminku. Asi každý by zvolil raději vlídnou optimistku s nevydrhnutým sporákem než vzteklou uhoněnou fůrii s naleštěnou domácností.
Zamyslete se nad tím...
Tip 10:
Stromeček z prázdných LAHVÍ
Znáte ten vtip?
Co je naprosto vždycky pod každým vánočním stromečkem? Stojan!
Ovšem stojan na vánoční stromeček z lahví, ať už plastových nebo skleněných, nebude úplně všední a běžný. Ovšem výsledek bude stát vtipálkům i vyznavačům upcyklace za to!
Tip 11:
ORIGAMI vánoční stromeček
Že neznáte?
Tak návod jako tečka za článkem zde: video na YouTube
Tak ať máte ŠŤASTNÉ A VESELÉ!
Galerie
Pokud jste jako já, váš seznam koňských vánočních dárků pravděpodobně obsahuje věci jako nové jezdecké boty, nějaké ty nové rajtky nebo třeba traktor…
Jak porozumět koňákovi: speciální vánoční díl aneb jak vnímáme Vánoce my koňaři
Jak jste se již dozvěděli v předchozích dílech - víkendy, svátky, prázdniny platí pouze pro normální lidi, nikoli pro koňaře. Jakékoli dny sváteční…