Bezodpadové Vánoce doma i u koní

Produkovat co nejméně odpadu, ideálně žít tzv. zero waste – tedy s nulovým odpadem (což je ideální cíl, kterého asi nikdo nedosáhne :)), je jedním z trendů posledních dvou dekád. Pro mnohé nadšence jde doslova o životní styl, přičemž někteří zachází do extrémů, které už většinová populace dost těžko chápe, natož by je přijala za své. Ale co kdybychom se nechali inspirovat alespoň trošičku? Co kdybychom se nad nadcházejícími Vánocemi zamysleli méně komerčně, méně plastově, s důrazem na minimalizaci vyprodukovaných odpadků – tedy přátelštěji k životnímu prostředí?
Začít můžeme u balení dárků. Nejen těch koňských ve stáji, kde asi není problém nadělit jablíčka pohozením do žlabu, tedy vzorňácky bezobalově :), ale i těmi pro dvounožce. Protože, ruku na srdce, nenapadá vás rok co rok, když sedíte po rozbalení dárků u stromku mezi haldami papírových a plastových odpadků, že jednorázový balicí papír, dárkové taštičky, stuhy a dekorace jsou vlastně příšerným, nesmyslným plýtváním? A že by všechny tyto propriety nemusely být nutně jednorázové? A nebo, ještě lépe, že by nemusely být vůbec…?
Balení dárků bez vytváření odpadu
Možná to ještě netušíte, nebo naopak patříte již mnoho let mezi mistry ve vymýšlení fikaných obalů-neobalů, ale vyhnout se mnoha rolím a nekonečným metrům vánočního papíru dokáže kdokoli, kdo jen trošičku chce. Dárky jdou totiž s trochou fantazie docela dobře zabalit do alternativních věcí, které během roku nastřádá každá domácnost a které, než skončí v koši, mohou ještě jedenkrát posloužit. Nejen, že pošetříte svoji peněženku, ale i životní prostředí – a to je inspirující, ne? Každoroční nákupy taštiček, balicích papírů, stuh, umělých vloček, hvězdiček a srdíček, třpytek, kartiček na nadepsání jména… – to je vlastně obrovská hromada nesmyslů, které končí okamžitě po převzetí balíčku v popelnici.
Když naše babičky tak opatrně sundávaly z dárečků vánočně potištěný papír, aby ho nepoškodily a mohl být použit znovu, pečlivě ho uhlazovaly a skládaly, jako malé nás to hrozně zdržovalo a obtěžovalo, pamatujete, jak jsme se nemohli dočkat, až bude konečně dárek venku? :) Jako puberťáci jsme se jejich „trapné“ šetrnosti potichu, mnohdy i nahlas, smáli. A trpěli jsme pocitem, jak dělají ostudu, když později někomu dalšímu předávají dárek v jednou už použitém (a tedy zpřehýbaném) papíře. To jsou prarodiče tak chudí, že mají zapotřebí šetřit na kusu obalu!?
No vidíte… utekla nějaká ta dekáda a dnešní doba už na jednorázovost nahlíží jinak. Nezahlcovat kontejnery závějemi vánočních papírů, ale zachránit, co se dá, na opětovné použití je opět normální a dokonce v kurzu. A jsou ještě šetrnější cesty! Lidí, kteří se snaží z této zaběhané komerce vyskočit a jít svou vlastní, úspornější cestou, je rok od roku víc. Sociální sítě plní každý rok po Vánocích fotky lidové nápaditosti a tvořivosti. Vidět můžeme dárky zabalené do látkových odstřižků, do pytlíčků ušitých ze starých triček, do novinového papíru i do stránek starých časopisů. Ve fotogaleriích těchto nadšenců potkáme i dárky zabalené do dárků – třeba do šátků, šál, čepic či mikin, takže obdarovaný dostává vlastně dárky dva. Skvělý nápad!
I cedulky na balíčky, které nejdou popsat jednoduše propiskou, můžeme vytvářet šetrně k přírodě, tedy bez dalších nákupů – použijeme například kartony, ve kterých nám při on-line nákupech chodí zboží do domu. Z obrovského množství odpadu vznikajícího v obchodních domech při rozbalování potravin můžeme, požádáme-li, také snadno nějakou tu lepenku či krabici získat.
Některé rodiny razí úplně bezobalové Vánoce a nadělují si dárky na talířích a podnosech z kuchyně, decentně ukryté pod zeleným, voňavým chvojím, pod šiškami nebo pod ořechy a ovocem.
Pár tipů na originální a šetrné obaly
Balit dárky tak, abych nový odpad vůbec nevytvářela, je již několik let mým vánočním hobby. :) Řídím se heslem, že i krabička od sirek může skončit v koši až poté, co na Vánoce poslouží. Ptáte se jak? Inu, pěkně přetřená lakem na nehty úplně klidně coby schránka na řetízek s podkovičkou pro slečnu koňařku. Nebo ořechy, kokosový i vlašský – pokud je rozpůlíte a vydlabete, máte malou a větší šperkovničku. Na prstýnek i na celou sadu náramků z žíní. Stačí přiklopit půlky skořápek k sobě pomocí lepidla nebo jen ovázat přírodním motouzem. Pár borových větviček a jmelí – voilà! Hotovo!
Papírové krabičky od čajů v mnoha rodinách putují na kompost, ale v předvánoční čas mohou mít mezizastávku pod stromečkem. Zdobit je nemusíte, bývají hezké samy o sobě, stačí je převázat zlatou nebo vánočně červenou mašlí (mašle samozřejmě točíte stále dokola, nevyhazujete je po jediném použití!).
Ovšem pokud disponujete estetickým cítěním, které zrcadlí štědrovečerní slavnost, samozřejmě chcete balit honosněji. Není nic jednoduššího, než čajové krabičky, krabice od rýže nebo dózy po instantní kávě zkrášlit za pomoci sušených plátků pomeranče, šišek, šípků a větviček. Jen pamatujte, že krabička vyzdobená neekologicky, například hojně přestříkaná třpytkami nebo polepená plastovými samolepicími motivy, by již neměla putovat do kompostu.
Také papírové sáčky na pečivo z hyper- a supermarketů dokážou pod stromečkem, pomalují-li je děti s láskou, vehnat babičkám a dědečkům slzy do očí.
Dárek do dárku
Balení dárku do jiného dárku je naprosto dokonalým nápadem! Svého času jsem nadělovala kamarádce, které se nepříjemně vysušovala kůže rukou při práci u koní, kupu tub krémů naaranžovaných jednou ve formě na pečení ve tvaru srdce, podruhé v džínové kabelce a potřetí dokonce v oblíbeném Kanguro žlabu. :)
Pod stromečkem vypadala perfektně i dvoudílná skleněná zapékací mísa (což bylo přání kamarádky) naplněná doma pečenými pamlsky pro koně i s receptem.
Namátkou ještě nadhodím z kategorie „dárek v dárku“ tip pro tvořivé malé i velké koňáky – pastelky „zabalené“ do termohrnku s motivem koně.
Také několikery jezdecké podkolenky (těch není nikdy dost!) srolované do proutěné ošatky na jablíčka. Rolujte vždy jeden pár do sebe, do podoby kuličky (alias jablka), do ošatky se vám jich vejde klidně 10. Můžete je, při menším počtu, prokládat skutečnými jablíčky.
Možností je nespočet, stačí, když vás bude bavit vymýšlet je… :)
I vánoční stromeček může šikovný kutil pojmout netradičně – tento vydrží roky a pokaždé může zářit naparáděný jinak! :)
Jste-li milovníci estetiky, velmi krásné může být balení dárků do zvláštních a kvalitních látek. Švadlenky ocení takové rozměry, aby z materiálu něco pěkného nastříhaly a ušily. Ostatním bude stačit kus látky s vánočním motivem, kterou použijí příští rok coby putovní na dárek pro někoho dalšího – a nápad se tak bude šířit…
Také vlastnoručně šité, pletené či háčkované pytlíčky jsou velkým hitem milovnic ručních prací. Vlastní tvořivost se cení a ukrývá-li navíc to, co si dotyčný opravdu přál, bývá radost nepřehlédnutelná. A víte jak to je – velká radost plodí další radost – tu vaši. :)
Velkým hitem je použití krabic, ve kterých nám dárky objednané přes internet chodí domů. Děti je rády pokreslí vodovými barvami, dospělí tvořivci je mohou polepit třeba stránkami z sešitků Večerů pod lampou – čtiva, které už nikdo v okolí znovu číst netouží a skončilo by v kontejneru na papír. Nebo novinami…
← Dávejte pokud možno přednost zdobení dárků přírodními materiály před plastem.
Velké dárky ve velkých krabicích nemusíte balit celé ze všech stran. Stačí vánočním papírem (nebo látkou) polepit pouze přední stranu. A netrapte se, pokud vaše dárky nevypadají jako z katalogu – každý preferuje něco jiného. Někdo nádhernou výzdobu, jiný obsah.
K vánočnímu nazdobení balíčků a domova poslouží na podzim při procházkách přírodou obstarané šišky, klacíky a sušené plody stromů.
Smrkové větvičky v teple rychle opadají, tak na to pozor – ať načančaný dárek na Štědrý den nevytáhnete ze skrýše, kam jste si jej předem připravili, s výzdobou úplně opadanou! :)
A vlastnoruční tvorba dárku, který obal vůbec nepotřebuje, protože je sám ozdobou, ať už jedlou nebo dekorační? Posuďte sami:
Galerie





O přízeň klisen divokých koní v milovické rezervaci poprvé bojují dva hřebci

Atraktivní souboje hřebců divokých koní o klisny mohou v současné době vidět návštěvníci milovické rezervace velkých kopytníků. Po dokončení…

Hana Koubková je tvůrce české značky jezdeckého oblečení Hankie, která se specializuje na jezdecké legíny s gripem. Proč se Hana rozhodla navrhnout a…