Lednové soustředění se Céline Willms ve Spomyšli
Pro velký zájem většiny účastníků minulé stáže jsme ve dnech 15.-16.1.2007 uspořádali druhé soustředění s bývalou reprezentantkou Belgie v drezúře paní Céline Willmsovou. Díky netradičnímu teplému počasí v lednu se většina jezdců rozhodla využít venkovní jízdárnu a tak lekce v hale po dohodě zbyly na ty, kteří chtěli jít na řadu až ke konci dne.
Silný vítr, který byl nepříjemný ještě v tuto neděli večer, přišel až po soustředění, nicméně paní Willmsová, která odjížděla z Prahy ve čtvrtek ráno, si ho nechtěně užila více než dost. Její vlak ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli nebezpečnému vichru odstavili a cestující strávili na nádraží den čekáním na klidnější počasí.
(Foto:
Céline Willms, stále usměvavá a vstřícná ke každému, kdo chce naslouchat. Cílem je podat kritiku tak, aby byla konstruktivní, přínosná, ale nevzala chuť do dalšího vzdělávání. Tak se chová ke koním i k jezdcům. Nikdy nikdo ji neviděl zvýšit hlas na koně nebo se rozčilovat na jezdce, nepatří to k její osobnosti. Přesto dosahuje neuvěřitelných výsledků, zejména se zkaženými koňmi.)
Skladba účastníků soustředění byla jako vždy různorodá.
Jezdců bylo sedm na různých úrovních s koňmi v různých stupních výcviku. Lekce byly nabité informacemi, protože trenérka se snaží v krátkém časovém úseku dvou lekcí jezdci i koni dát co nejvíce. Přesto - téměř překvapivě - nikdo neměl problém se zahlcením novými informacemi. Heslem Céline je, že ježdění má být radost a má být jednoduché, nikoli frustrující. Proto je ochotna se věnovat prakticky komukoli, kdo má zájem se učit. Sama je vyznavačkou školy Aloise Podhajského a na jejím přístupu je to znát.
(Foto:
Céline Wilms během lekce vysvětluje, jakým způsobem působit na koně holení, konkrétně předvede názorně jezdci na jeho vlastní noze, jaký tlak a v jakých impulsech má použít. Na snímku Jaruška Hudečková na 4letém kladrubském valachovi Sacramoso Segesda XLV-45 (Ferda), kterého zapůjčila Romana Hájková.)
Mezi účastníky byli i dva jezdci, kteří se věnují především parkuru. Zde prokázala trenérka příjemnou schopnost trénovat již fungující nedrezurní dvojici. Poradila cviky, které přispějí k lepší uvolněnosti, opravila pár detailů a výsledkem byl maximálně spokojený kůň a tím i jeho jezdkyně. Vše se rázem odrazilo v celkové souhře a ochotě koně spolupracovat.
Na své si přišla i mírně pokročilá jezdkyně na půjčených koních, stejně jako jezdkyně na těžce jezditelném koni a jezdkyně s koněm na vyšší sportovní úrovni. Na konci lekce bylo vždy viditelné zlepšení, které podle mého názoru vždy spočívalo v lepší koordinaci pomůcek, což vedlo k lepšímu uvolnění dvojice a pak se požadované cviky vykonávaly jaksi samy.
(Foto:
Céline pomáhá při začátcích piafy. Na snímku Tereza Češková na svém Shajmi (Šemík). Filmový kůň se účastní i soutěží, zatím do L.
S trenérkou na hřbetě by Šemík nechal hlavu dole, ale naučit se to musí hlavně žákyně. Uvidíme příště.)
Tentokrát se povedl i večerní rozbor videa, technika fungovala a tak trenérka hodnotila tak dlouho, až jí zachránila před půlnocí pořadatelka akce. Oba dny se protáhly i tím, že lekce trvaly tak dlouho, jak bylo pro jednotlivé dvojice třeba, aby se došlo k dobrým výsledkům.
(Foto:
Céline Willms se v případě problému, který se nedaří řešit jen ze země, na koně posadí a ukáže správnou cestu práce s koněm. Na snímku na klisně Marléne majitelky Daniely Benešové. Holeň posunutá trochu dozadu pomáhá lépe aktivovat “netlačící“ záď.)
Nemohu a nechci hovořit za všechny účastníky. Dle mého mínění se soustředění po všech stránkách vydařilo, bylo velmi přínosné a budu doufat, že se nám ho podaří opět zopakovat. Domnívám se, že je škoda nemít dobré trenéry s mezinárodními zkušenostmi.
Zároveň se těšíme, že k nám opět zavítá pan David de Wispelaere, který do ČR jezdí již třetím rokem a stejně jako paní Willmsová soutěžil a i vítězil v mezinárodních GP.
Žádné ohraničení plemenem či stupněm vzdělání koně či sportovním zaměřením jezdce,Céline Willms se věnuje s radostí každému, kdo se chce něčemu naučit. Na snímku ing. Pavel Myslík, parkurový jezdec, na kladrubském hřebci Generalissimus Morgana XXI-11(12let) ukazuje piafu, kterou je hřebec ochoten udělat pro každého jezdce, který ho správně požádá.
Vytažené paty tolerujeme
Cílem je spokojený, uvolněně spolupracující kůň, nehledě na to, zda se jedná o sportovního koně do vysokých drezurních soutěží nebo parkurového koně s dokonalou proježděností mezi skoky, či o příjemného partnera při toulkách krajinou.
Galerie
Asociace chovatelů miniaturních koní pořádá v sobotu 27. dubna 2024 od 9:00 hodin vozatajský seminář s mistrem opratí Ladislavem Jirgalou.
Semináře Jak na přepravu a nakládání koní a Manipulace s koňmi v krizových situacích se budou konat ve dnech 13. – 14. ledna 2024 v areálu Q Ranch…