J. Jahiel: Přechody do nižšího ruchu

Můj Squeak měl před třemi lety vážně zraněná záda. Poškodil si vazy a svaly v bederní krajině a jen díky spoustě času, trpělivosti, masáží a skvělému kováři je zase zdravý a spokojený. Je nyní 100% zdravý a úplně jiný než dřív. Konečně se dokáže sbalit a podsunout pod sebe zadní nohy. Máme ale problém s přechody do nižšího ruchu. Nejhorší je to při zastavení z klusu.

Dotaz:
Ahoj Jessico,
Můj Squeak měl před třemi lety vážně zraněná záda. Poškodil si vazy a svaly v bederní krajině a jen díky spoustě času, trpělivosti, masáží a skvělému kováři je zase zdravý a spokojený. Je nyní 100% zdravý a úplně jiný než dřív. Konečně se dokáže sbalit a podsunout pod sebe zadní nohy. Máme ale problém s přechody do nižšího ruchu. Nejhorší je to při zastavení z klusu. Vím, že je to hodně moje vina, nesedím v sedle dostatečně hluboko, ale někdy i když se nám to podaří a zastaví krásně vyrovnaně, hodí hlavou nahoru. Nevím, jestli to nemůže být pozůstalá podmíněná reakce z dřívějška, kdy ho to bolelo a očekával bolest, která už nepřichází. Zní to logicky? Může v tom být řešení?
Ještě jednou díky.
Pip

Odpověď:
Ahoj Pipe!
Nejprve bych zkontrolovala všechny obvyklé věci a předměty, které by mohly způsobovat bolest - jeho zuby, sedlo a záda. Pokud Squeak s ničím z toho nemá problémy, můžeš se opravdu potýkat se vzpomínkou a očekáváním nepohodlí. Jediný způsob, jak to překonat, je vytvořit nový vzorec chování a nahradit jím ten předchozí. Při každém přechodu do nižšího ruchu mysli dopředu - jinými slovy, při přechodu klus-krok si neříkej "přecházíme dolů do kroku", ale mysli na to, že "přecházíme vpřed do aktivního kroku." Nepovoluj Squeakovi otěž po přechodu.
Totéž platí pro přechod klus-zastavení. I zastavení je pohyb, ne jen přestávka mezi pohyby. Mé doporučení zní, dělej s ním přechody klus-zastavení-klus, lišící se v době, po kterou ho necháš stát, ale nepovoluj mu. Když dáš poloviční zádrž předtím než zastavíš, udržíš Squeakovu pozornost během zastavení a pak ho pobídneš bezprostředně do živého klusu, měl by ses házení hlavou zbavit.
Pokud ale hází hlavou proto, že mu něco vadí, pak to něco bude pravděpodobně změna kontaktu. Při přechodu klus-zastavení-klus zůstane kontakt nezměněný. Zkus to a uvidíš, co se stane. Pokud budeš tohle dělat na středové čáře, můžeš lehce zavibrovat vnitřní otěží ("vnitřní" závisí na tom, na kterou stranu zatočíš v C) při naklusání ze zastavení.
Jessica

*** Převzato a přeloženo se svolením Dr. Jessicy Jahiel. Originály všech dotazů naleznete na adrese:www.horse-sense.org***

Podobné články

Mám desetiletou klisnu, kterou jsem koupil loni v září. Když ji krmíme, začne být velmi agresivní k naší druhé kobylce. Krmíme je odděleně v boxech,…

Je mi 14 let a mám svého vlastního koně. V poslední době mám pocit, že se leká úplně všeho. Třeba dlouhých stébel trávy vlajících ve větru,…