J. Jahiel: Nervózní koně

Milá Jessiko, doufám, že budeš schopná pomoci i s mým problémem. Můj kůň je hodně nervozní, ale trenér říká, že je prostě jen nevychovaný....

Dotaz:
Milá Jessiko, doufám, že budeš schopná pomoci i s mým problémem. Můj kůň je hodně nervozní, ale trenér říká, že je prostě jen nevychovaný. Myslím si, že je nervozní, protože čím víc ji trenér trestá, tím hůře se chová a neměla by se chovat spíš líp, kdyby byla jen nevychovaná? Aspoň tak to dává smysl mně a mým kamarádkám, ale trenér říká, že Callie je pouze tvrdohlavá a snaží se prosadit si svou. Mně se ale zdá, že nikdy nedělá nic tak špatného, když jezdím, pouze snad, že se trochu bojí tmavých míst. Ale i to je obvykle v pohodě, když trochu couvnu a nechám ji se do tmavého místa napřed podívat. Můj trenér říká, že jí ustupuji, ale já si to nemyslím. Já se taky radši do tmavého místa napřed podívám než tam jdu, aby se mé oči tmě přizpůsobily, tak proč je špatně, když totéž udělá Callie? Můj trenér velice dobře připravuje koně na závody, ale mě závody netáhnou, jezdím spíše do terénu a jen pro zábavu. Většinou jsem prostě jen ráda u svého koně.
Předem děkuji za skvělou radu. Tracy
(P.S. Miluju Horse-sense!!!!)
Ještě jedno PS. Když nechám Callie si tmavé místro prohlédnout, vždycky jde tam kam chci.

Odpověď:
Ahoj Tracy! Podle tvého popisu bych řekla, že máš pravdu. Nervozita se neprojevuje stejně u všech koní. Někteří se roztřesou a potí, jiní se stávají agersivními a pulujícími a další, zejména klidnější a bázlivější povahy "vypnou" a stanou se apatickými. Tato poslední varianta je často zaměňována za "tvrdohlavost".

Zdá se mi, že ty jsi ten pravý jezdec pro Callie - víš, kdy netlačit a dát jí čas se nadechnout, což ji uklidňuje. Tímto způsobem se spolu nikdy nedostanete do rozepří! Naopak, tvůj trenér je zřejmě agresivnějsí osobou, který ne vždy rozpozná pravý čas na krok zpět.

Jednou z důležitých vlastností opravdového jezdce, narozdíl od pouhého "pasažéra", je jeho "cítění". Což znamená naučit se naslouchat koni, pochopit, co zrovna v tu danou chvíli potřebuje a naučit se na to přiměřeně reagovat. Tato přiměřená reakce se může u všech koní lišit podle momentální situace a stavu koně. To znamená, že někdy je správné trochu přitlačit, jindy zase couvnout. Mám pocit, že z tebe se už vyvíjí správný jezdec!:-)

Koně jsou velice, velice citliví na náladu a emocionální stav svých jezdců. Klidný a milující jezdec vytváří uvolněného, spokojeného koně - rozčilený a agresivní jezdec vyprodukuje koně stresovaného a v tenzi. Může to dojít tak daleko, že zvíře je nervózní natolik, že to prostě nevydrží a buď vyletí nebo "vypne" a stane se netečným, to záleží na jeho povaze. Nic z toho není zaručené, koně jsou citlivá a stádová zvířata, jejich přežití závisí na míře citlivosti k emocím a náladám okolních tvorů. A nikdo není jezdeckému koni blíže než jezdec, takže kůň nevnímá jezdce pouze skrze systém pomůcek, ale vnímá i jeho polohu, dech, tep, nezáměrné pohyby...tohle vše plus další věci koni prozradí, jak se jezdec zrovna cítí.

Jeden z rozdílů mezi tebou a tvým trenérem může být to, že ty máš víc "cítění", další i to, že jsi klidnější než on. Toto může být rozdíl v charakteru, umocněný vašimi rozdílnými zájmy a cíli. Pro ambiciozní, závodně orientované lidi, očekávající rychlý pokrok je těžké odhadnout, co s koněm a jezdcem, kteří se chtějí učit v poklidu a užívat si jeden druhého na pastvině a venku na vyjížďkách.

Mám podezření, že tvůj trenér -pravděpodobně NEúmyslně- Callii zastrašuje, ta se pak stává nervózní a "vypíná", což tvého instruktora rozzlobí a přitlačí, namísto aby ji nechal odechnout a začal znovu.

Pokus se si s trenérem klidně pohovořit. Řekni mu, že se obáváš, že vznikly komunikační problémy mezi ním a kobylkou a také mezi ním a tebou. Pověz mu o svých jezdeckých cílech a co chceš po Callii. Pokud je tvůj trenér, jak píšeš, orientován pouze na závody a je zvyklý na práci s temperamentními a extravertními koňmi, určenými pro závodní kariéru, možná jen neví, jak jednat s introvertními, nervoznějšími koňmi jako je Callie. Ale ať má tento problém jakýkoli důvod, je to něco, co musíš vyřešit dříve, než se tvůj kůň stane opravdu úzkostným a tvůj trenér se opravdu rozzlobí nebo ty skončíš s tím, co svému koni dělat nechceš. A i pokud to skončí tím, že budeš hledat trenéra jiného, citlivějšího k tomuto typu koní, nerozcházej se s tímto trenérem ve zlém. Nejspíše dělá to nejlepší, co umí podle svých vlastních zkušeností a očekávání. Pokud jeho styl tobě a Callii nevyhovuje, pak skonči, ale pokus se to udělat tak přátelsky, jak to jen zvládneš. Možná i zjistíš, že tvému trenérovi se uleví, když mu řekneš, že odcházíš. Možná se opravdu snaží udělat pro tebe to nejlepší tím jediným způsobem jaký zná a v tom případě je téměř jistě také frustrován tím, jak to pokračuje. Možná ti i rád doporučí někoho jiného, kdo s tebou a s Callií bude pracovat. Hodně štěstí a dej mi vědět jak to jde!
Jessica

*** Převzato a přeloženo se svolením Dr. Jessicy Jahiel. Originály všech dotazů naleznete na adrese:www.horse-sense.org***

Podobné články

Mám desetiletou klisnu, kterou jsem koupil loni v září. Když ji krmíme, začne být velmi agresivní k naší druhé kobylce. Krmíme je odděleně v boxech,…

Je mi 14 let a mám svého vlastního koně. V poslední době mám pocit, že se leká úplně všeho. Třeba dlouhých stébel trávy vlajících ve větru,…