J. Jahiel: Jak naučit koně používat záď
Mám svou první klisnu asi rok a půl a zjišťuji, že bych měla něco dělat s tím, že nepoužívá pořádně záď. Zajímalo by mě, jaký typ práce na ruce i pod sedlem by byl nejlepší, aby přenesla těžiště na zadek a netáhla se po předku. Nepoužívá pořádně ani své zádové svaly. Jezdíme venku i na jízdárně, ale v současné době netrénujeme žádnou konkrétní disciplínu. Přemýšlela jsem o tom, pracovat s ní v kopcích, ale potřebuji vědět, na co mám dávat pozor, aby pracovala správným způsobem.
Dotaz:
Ahoj Jessico,
moc ráda si v posledních několika měsících pročítám Horse-Sense a obzvláště jsem ocenila tvou odpověď na můj předchozí dotaz. A tady mám další.:)
Mám svou první klisnu asi rok a půl a zjišťuji, že bych měla něco dělat s tím, že nepoužívá pořádně záď. Zajímalo by mě, jaký typ práce na ruce i pod sedlem by byl nejlepší, aby přenesla těžiště na zadek a netáhla se po předku. Nepoužívá pořádně ani své zádové svaly. Jezdíme venku i na jízdárně, ale v současné době netrénujeme žádnou konkrétní disciplínu.
Přemýšlela jsem o tom, pracovat s ní v kopcích, ale potřebuji vědět, na co mám dávat pozor, aby pracovala správným způsobem. Slyšela jsem, že i kavaletová práce může být prospěšná, ale nevím, zda pouze při chození přes kavalety bude automaticky používat své svaly a zadní nohy správně nebo zda mám sledovat ještě něco dalšího. A pokud je kavaletová práce užitečná, nevíš, jak postavit kavalety a jak vysoké mají být, aby to bylo k něčemu? Je prospěšné boční ohýbání a obraty?
Kolik této práce bych měla denně dělat, aby to k něčemu vedlo?
Jsou nějaké knížky a články o tomto problému, které by si mohl nováček přečíst? Předem děkuju.
Melanie
Odpověď:
Ahoj Melanie,
díky, jsem ráda, že se ti líbí Horse-Sense.
Pokud víš, jak koně lonžovat, tak práce na lonži na co největším kruhu ti poskytne rozumný začátek. Používej jenom lonžovací obnosek a lonž - žádnou uzdečku, sedlo nebo pomocné otěže. Lonžováním dosáhneš několika věcí: za prvé, umožní ti sledovat tvého koně, jak se skutečně pohybuje bez jezdce. Za druhé: pomůže ti vylepšit způsob, jak se klisna pohybuje - stále bez jezdce. A za třetí, posílí to její svaly natolik, že bude schopna pohybovat se správně s jezdcem. A za poslední, i když budeš správně pracovat pod sedlem, budeš se moci k lonžování vracet, ať již pro rozehřátí své klisny nebo pro získání vizuálního dojmu jejího zlepšování. Na lonži po ní chtěj krok, klus a zastavení, ne cval. Nebylo by to prospěšné, dokud nejsou její svaly dostatečně silné k tomu, aby se pohodlně a správně pohybovala v kroku a klusu, prováděla hladké přechody a snadné zastavování. A do té doby už budeš pracovat pod sedlem. Předtím než začneš jezdit, velmi pečlivě zkontroluj své vybavení. Sedlo, které pohodlně nesedí, přípraví (pochopitelně) koně o ochotu podsazovat zadek a používat zádové svaly. Kůň, který se pohybuje na zadku, vyklene hřbet - pokud sedlo tlačí, kůň se naučí záda nevyklenovat nebo dokonce prohýbat a nikdy nezapojí záď.
Dále prohlédni hubu a udidlo tvé klisny - koně, kteří cítí bolest v hubě, jsou často neochotní jít dopředu, zejména v kroku, kdy se potřebují hlavou a krkem vyrovnávat. Pokud zde nejsou problémy - v případě pochybností se zeptej veterináře - můžeš začít s prací pod sedlem.
Poté, co tvá klisna získá sílu a rovnováhu na lonži a když si jsi jistá, že se bude cítit pohodlně i se sedlem a jezdcem, začni ji brát na dlouhé vycházky, zejména využij všechny stráně a kopce v okolí. Nízké kopce budou ideální - ale musí jít aktivně, vyšlapovat, ne se jen ploužit nahoru. K posílení její zádi ji budeš muset jezdit opravdu korektně - zezadu dopředu, ne naopak.
Zaměř se na energickou pobídku vpřed a nezabývej se dosahováním určité pozice její hlavy nebo krku - to bývá hlavním důvodem toho, že se koně naučí pohybovat nesprávně. Jezdi na co nejdelší otěži, která ti umožní měkký kontakt s její hubou a sleduj rukou její pohyb tak, aby bylo spojení vždy dostatečně jemné, ale aby trvalo stále. A pamatuj, že čím víc používá svoji záď, tím více bude zapotřebí sledovat pohyb její hlavy, protože je-li aktivní jeden konec páteře, ten druhý bude také. Čím energičtěji kráčí, tím více se bude její hlava a krk pohybovat, takže budeš muset používat celou paži - ne jen prsty nebo zápěstí - ke sledování pohybů její hlavy a krku.
Kavaletová práce bude také velmi prospěšná, protože překračování kavalet vyžaduje zvedání nohou, ale prozatím navrhuji spíše ty kopce. Kavalety musí být vhodně postavené (vzdálenost a výška) a práce na nich může být velmi stresující pro koně, který není v pořádku nebo není dostatečně osvalený. Později by toto cvičení tvé klisně mohlo pomoci, ale nejprve bych jí dala měsíc lonžování a několik měsíců aklivního vycházení a scházení strání. Bude ostatně šťastnější a zdravější a oběma se vám to bude víc líbit. Pomůže to též psychologicky - je pro koně snazší jít dopředu, jde-li někam a zpět. Tento druh aktivního, účelného kroku koně používají většinou na cestě ke stáji (zejména v době krmení) a ty chceš, aby tak chodila pořád.
Laterální práce vám též pomůže - a máš pravdu, když ji chceš provádět. Ale vyčkej, dokud klisna nebude silnější a nebude se lépe pohybovat a dokud nebudeš mít dobrého cvičitele. Stejně jako kavaletová práce, i ohýbání může být neocenitelné, je-li prováděno správně a může být kontraproduktivní a škodlivé, je-li děláno nesprávně. Proto to nezkoušej. Trochu ji ohýbej v terénu - třeba z jedné strany cesty na druhou - pokud se dobře pohybuje vpřed. Ale vyčkej, dokud nebude připravená než po ní budeš chtít víc.
Doporučené knihy: mnoho knih nabízí informace o výcviku, přestože některé jsou pouze pro určitou jezdeckou disciplínu. Pokud nemáš disciplínu vybranou, nabídnu ti několik knih obecnějších a snadných ke čtení. (Následuje seznam knih v angličtině a komentář k nim, pro nás myslím nedůležité a nedostupné, v případě zájmů mi pošlete mail a já zkusím najít originál dotazu.)
A ještě jedna užitečná myšlenka. Budeš po své klisně chtít, aby používala svaly, které není zvyklá používat a navíc je používala jinak, než byla až dosud zvyklá. Netrap ji proto příliš dlouho ani příliš obtížně - a nechtěj toho každý den moc. Vzpomeň si, jak se cítíš ty, když najednou začneš cvičit v tělocvičně, zejména pokud používáš ještě neobvyklé nářadí - tvé svaly ztuhnou a bolí z neobvyklé námahy. Toto platí pro koně stejně jako pro lidi.
Hodně času věnuj čištění - je to dobrá masáž a pomůže tvé kobylce rozproudit krev. Nechávej ji venku, co nejvíce můžeš, takže se bude moci mírně protáhnout popocházením. Před prací ji rozehřej - buď krokem a klusem na lonži bez jezdce nebo krokem pod sedlem asi 15 - 20 minut. A nezapomeň, že každá těžší práce, kterou absolvuje v pondělí, se projeví ztuhlostí, rozlámaností a možná i neochotou v úterý, a třeba i ve středu, takže nebuď rozzlobená, její pokrok nebude lineární. Každá přímka pokroku, ať lidského nebo koňského, by měla postupovat vzhůru, ale podíváš-li se na jednotlivé dny, uvidíš vrcholy i propady, žádnou rovnou čáru vzhůru. Pokud budeš pracovat správně, celkový směr bude vzhůru, ale nebude každý den lepší než ten předchozí, bude to vždy dva kroky vpřed, jeden vzad. Pomoz jí také střídáním dní práce v kopcích se dny relaxačních vyjížděk po rovině.
Jessica
*** Převzato a přeloženo se svolením Dr. Jessicy Jahiel. Originály všech dotazů naleznete na adrese:www.horse-sense.org***
J. Jahiel: Agresivita při krmení
Mám desetiletou klisnu, kterou jsem koupil loni v září. Když ji krmíme, začne být velmi agresivní k naší druhé kobylce. Krmíme je odděleně v boxech,…
J. Jahiel: Náhlá lekavost
Je mi 14 let a mám svého vlastního koně. V poslední době mám pocit, že se leká úplně všeho. Třeba dlouhých stébel trávy vlajících ve větru,…