I netradiční disciplíny mají své reprezentanty

Zuzana Golec Mírová zahajuje sekci
Zuzana Golec Mírová zahajuje sekci

Na konci srpna se v Římě konalo výroční setkání Evropské archeologické asociace, což je patrně po Světovém archeologickém kongresu, největší vědecká archeologická konference a shromáždění archeologů na jednom místě (pět tisícovek Indiana Jonesů!).

Jedním z nejdynamičtěji rozvíjejících se oborů současnosti je archeologie koní, kterému byla věnována samostatná sekce „Koně v archeologii: Interdisciplinární přístup k dosud neodhaleným vztahům, mezi koňmi a lidmi v minulosti.“ Tato sekce patřila k nejdelším (trvala celý den) a nejvíce navštíveným sekcím s více než 20 vystupujícími a několika intenzivními diskusními bloky. Spoluorganizátorkou sekce společně s předními archeology a zooarcheology z různých evropských zemí byla Zuzana Golec Mírová, autorka knihy Kůň v době bronzové a železné na Moravě (ÚP Olomouc, 2019), která v průběhu konferenčního dne prezentovala své výzkumy odrazu koně v materiální kultuře popelnicových polí a halštatu, tedy na konci doby bronzové a počátku doby železné (ca 1300 – 400 před n. l.). Jedná se o velmi důležité období, kdy se koně stali neodmyslitelnou součástí nejenom elitní kultury v našich zemích, používaly se všechny základní pomůcky, které známe z vozatajství a jezdectví dnes. 

Dalším referujícím byla Věra Klontza-Jaklová, archaeoložka z Katedry klasické Archeologie MUNI Brno, která diskutovala téma kontinuity některých plemen z doby bronzové do současnosti na příkladu Krétského koně, stav jejich chovu v současnosti a aktivity českých archeologů a hipologů na Krétě. Fascinující pohled na prastaré plemeno nás seznámil nejen s původem jeho výskytu na Krétě, který má více než 4000 let tradici!, ale i s možnostmi aktivní ochrany a záchrany tohoto nádherného zvířete. 

Sekce byla velmi pochvalně hodnocena všemi zúčastněnými a s ohledem na kvalitu příspěvků se její organizátoři shodli, že publikace řečeného a diskutovaného je rozhodně následujícím krokem. Můžeme se tedy těšit na další knihu o koních, a pravděpodobně i na pokračování „koňského diskuzní fóra“ v rámci EAA i v následujících letech. 

Naše dvojitá reprezentace na této prestižní události potvrdila, že česká zooarcheologie, archeologie koní i historická hipologie patří na vrcholnou evropskou scénu.

EAA-Logo-Color-pierced-small.jpg 

Podobné články

Vynikající jezdkyně Elvira Guerra pocházela ze slavného cirkusového rodu a jezdila na olympiádě v Paříži roku 1900 v disciplíně hunter hacks. Její…

Model koně a autorka na lokalitě Megiddo

„Jejich země je plná stříbra, zlata a nepřeberných pokladů. Jejich země je plná koní a vozů bezpočtu.” (Izajáš, 2:7)