Koňské Vánoce, na které nikdy nezapomenu (18)

Nastaly Vánoce, jako každý rok. Dopolední čas jsem měla opět vyhrazen pro koně, především pro moji kobylku. S kamarádkou jsme pro ty naše koníky měli připraveno překvapení. Doufaly jsme, že nás nezklamou a bude se jim líbit – zvlášť když jsme s sebou braly všechny ty dobroty pro ně.

K Vánocům patří již neodmyslitelně stromek – jedle, borovice či smrk, na tom nezáleží. Je to jeden z typických Vánočních symbolů. Snad každá domácnost se takovým stromkem v prosinci (popřípadě i lednu) pyšní. Poslední dobou je mnoho trendů, kde se především tvoří speciální úpravy „lidských dárků a věcí“ pro zvířata. Přitom takový stromek nepotřebuje žádnou úpravu. Toho jsme hodlali využít.

Podařilo se nám získat jeden menší smrček pro naše dva koníky. Stal se však odlišným od těch „lidských“ – měl poněkud jiné ozdoby. Ověšen byl totiž daleko praktičtěji – žádné křehké baňky, u kterých stačí málo a rozbijí se - navíc slouží pouze na okrasu. Kdežto koním, těm je jedno, jak  vypadá výsledek. Hlavně když se to dá jíst. Proto byl smrček obtěžkán samými dobrotami jako mrkev, jablka či tvrdé pečivo.

Stal se tak, oproti tomu ve Vašich domovech, praktičtějším. A nebyl křehký, tím pádem se nemusel dávat zvýšený pozor při přiblížení k němu. Přenesly jsme tedy smrček do výběhu a čekaly. Po rozpačitých pohledech od koní se odvážily přijít.

Pak už stromek splnil veškeré předpoklady a vyloudil úsměv na několika tvářích. Na lidských tvářích se úsměv ukázal díky pozorování. Koníci se se stromkem prali jako se soupeřem, který jim nechce mrkve poskytnout!

Koně byli velmi potěšeni tímto překvapením a vděčně se na něho vrhli. Prokázali zde velikou vděčnost, nad tímto dárkem. Stromek se ocitl v dobrých místech a donesl daleko větší užitek, než kdyby byl v nějaké domácnosti. Koně kolem něho pouze nechodily a větší zájem neprojevily pouze na Štědrý den. Sice jim nevydržel tak dlouho, ale zato si od nich zasloužil trvalejší zájem. A především – užitečný byl celý. Nebyla potřeba hledat místo, kam nepotřebný stromek odložit. Pro koně byl důležitý celý.

Závistiví koně  z vedlejšího výběhu nás utvrdily v tom, že stromek se zalíbil nejen těm našim. V plánu je tedy pokračování další rok. Otázkou je, proč ho nedostávají především koně, když si s ním z praktických důvodů poradí lépe než lidé?  :o)

 

Pozn.red.: Příspěvky nejsou redakčně upraveny. Tento příběh se účastní vánoční soutěže Equichannelu 2008 o knihu PhDr. Daniely Dvořákové, CSc. - Kôň a človek v stredoveku.

Podobné články

Trójský kůň není žádným plemenem koní jako například starokladrubský nebo lipický kůň, a přesto ho zná celý svět. Své jméno dostal také po místě…

Pověst o Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi známe ze školních let. V hodinách literatury, vlastivědy či dějepisu jsme se dozvídali mnoho…