Drezurní soustředění v Brodku

30. 6. 2005 Hana Ticháková Autor fotek: Hana Ticháková

V sobotu 25. června ožily prostory Jezdeckého oddílu v Brodku u Přerova čilým ruchem. Pod vedením Ing. Simony Fialové a díky organizační obětavosti Markéty Kovářové se zde konalo letos již třetí soustředění věnované drezuře.

Tyto akce, které se zde konají již třetím rokem, jsou zaměřeny jak na získání jezdeckých dovedností u mladých jezdců, tak na další vzdělávání jezdců pokročilejších. Důraz je kladen na správnost při vedení koně, sedu jezdce, udělování pomůcek. U těch pokročilých pak na korektní provedení jednotlivých cviků.

Během dne se na obdélníku postupně vystřídalo pět dvojic. Tmavá hnědka Women Markéty Kovářové a dva koně rodiny Sedláčkovy z Lošova patří již mezi pokročilejší a pravidelné účastníky soustředění. U těchto koní se Ing. Fialová zaměřila na korektnost provedení úloh st. Z, ve kterých v letošním roce startují na závodech, upozornila jezdce na chyby a společně se zaměřili na jejich nápravu (viz video 1, 410 kB: Eva Sedláčková v úloze Z3 a video 1, 520 kB: Eva Sedláčková v úloze Z1).

Dva hnědáci, kteří přijeli z Plumlova, se zúčastnili soustředění poprvé. U nich lektorka věnovala pozornost správnému sedu a vůbec "rozhýbání" koní, kteří dle slov majitele "neumí chodit dopředu". Jak se ukázalo během lekce a v jejím závěru - umí!

Na závěr je třeba konstatovat, že akce tohoto typu jsou u nás na střední Moravě spíše ojedinělé a nemají zde vlastně žádnou tradici.

Myšlenka soustavného vzdělávání jezdců na „nižším stupni výcviku“ začíná a většinou i končí na finančních možnostech případných zájemců. Nicméně o tom, že investice do vlastního vzdělání svůj význam bezesporu mají svědčí např. i fakt, že hned v neděli na drezurních závodech v Drásově, obsadila Eva Sedláčková ve své kategorii první, čtvrté a páté místo.

Podobné články
Donnerhall: 1981–2006, KHV 172 cm,  ryzák, chovatel: Otto Gärtner. Tento významný plemeník se narodil v roce 1981 a zemřel roku 2006. Založil dynastii, která dominuje mezinárodní drezuře

Donnerhall zcela jistě patří k největším drezurním plemeníkům v historii chovu sportovních koní. Je otcem mimořádně výkonného potomstva i významných…

Ida a Incredible Boy - CDI Achleiten, 5yo test

Ida Vavříková je sice v drezurním obdélníku jako doma, její doménou ovšem není jen vrcholový drezurní sport. Zaměřuje se i na přípravu a trénink…