Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 4. - Poloha sedla

27. 12. 2002 Nancy Nicholson

Nasedlat koně neznamená pouze vyhodit na něj nějaké sedlo a utáhnout jej tak, aby nesklouzlo na stranu nebo dozadu. Nevhodné sedlo, sedlo, které je položené na nesprávném místě nebo příliš dotažené sedlo může totiž být pro koně nepohodlné až bolestivé. Můžeme si také vyrobit koně "citlivého na podbřišník". Následující článek vám proto přináší několik postřehů k sedlání koní a dotahování sedla.

Sedlo položené příliš dopředu bude rušit listy lopatek, výsledkem je zkrácení pohybu hrudních končetin a může dokonce poranit nejširší hřbetní sval, jehož hlavní úlohou je tlačit tělo koně dopředu, když je hrudní končetina ve fázi podpěru (pozn. překl.: tedy "překlápět" tělo přes hrudní končetinu). Pokud je sedlo příliš vzadu, může dráždit bedra a posune hmotnost jezdce dozadu za nejstabilnější místo v oblouku páteře.

Pokud je podbřišník příliš vepředu, omezuje funkci hlubokého prsního svalu, kterou je podpořit hrudní končetiny v jejich úloze nést trup, zejména při pohybu do stran (práce na dvou stopách), kdy se hrudní koš mezi listy lopatek podélně ohýbá a zároveň rotuje. Koně jsou v této oblasti velmi citliví. Proto ji musíme před a po každém ježdění udržovat čistou a kontrolovat, zda se na ní nenacházejí ranky nebo podrážděná místa.

Správně položené sedlo

Sedlo na obrázku nahoře je položeno správně, takže neruší horní části lopatek. Pokud by bylo položeno více dopředu, kůň by asi dělal kratší kroky, protože by přední okraj sedla narážel při pohybu hrudních končetin do chrupavčitých čepiček na horním okraji lopatek.

Jdi vedle svého koně a polož dlaň na vrcholek listu lopatky, abys cítil, kam až během pohybu zasahuje. Podle toho správně umísti sedlo.

Pokud je sedlo položeno příliš dopředu, brání také v rozvoji důležitých hřbetních svalů, které stabilizují ohnutí hrudního koše. Přiléhají na něho na obou stranách hrudních obratlů a na horních plochách žeber (nejdelší sval hřbetní). Pokud tyto svaly správně pracují, volně nabývají na objemu: pokud je kůň pod sedlem nepoužívá, neuvidíme u něho "dvojitá záda", tvořená pružným a dobře vyvinutým nejdelším svalem hřbetním.

Umístíš-li sedlo příliš dozadu, bude mít kůň problémy nést tvoji váhu. Sedlo musí pasovat tělou koně i sedu a nohám jezdce.

Sedla je třeba také čas od času docpat, podle toho, jak se s věkem a tréninkem mění tvar hřbetu tvého koně.

Žlábek, který lze vidět ze strany na hlubokém prsním svalu (růžový sval u kotníku jezdce) je známkou toho, že podbřišník byl utažen PŘÍLIŠ VEPŘEDU A PŘÍLIŠ TĚSNĚ. Tak se spojí dva problémy: citlivost koně na podbřišník a zkrácení pohybu hrudních končetin.

Bezpečnost je prvním kritériem při výběru a upevňování podbřišníku. Vyber takový materiál, který je měkký, pevný, neklouže a nedráždí kůži. Udržuj podbřišník velice ČISTÝ. Taky nemáš rád hrbolaté prádlo - takže nikdy nejezdi se špinavým podbřišníkem, mysli na pohodlí koně!

Šířka podbřišníku by měla rozložit tlak sedla i s jezdcem tak, aby prsní svaly nebyly zmáčknuté úzkým popruhem. Utahuj podbřišník pomalu, postupně a tak, aby sedlo neklouzalo.

Pamatuj také na potřebu koně roztahovat během dýchání hrudník! Existují podbřišníky s elastickými konci, některé mají elastickou část odnímatelnou. Ujisti se, že elastická část není poškozená nebo oslabená.

Nakonec, skákání nebo upadnutí s pevně dotaženým podbřišníkem může poranit část hrudního koše a způsobit tak vážnou bolest v této oblasti, která se projeví pokaždé, když je kůň po nehodě sedlán.

Několik zásad, aby sedlo a podbřišník byly pro koně pohodlné:

Nepoužívej vynálezy, které pomáhají jako rumpál utahovat podbřišník. Pokud se kůň při dotahování nafukuje, máš zaděláno na problém, který lze odstranit opatrným a důsledným re-tréninkem. Pokud byl někdo někdy hrubý při dotahování sedla, kůň se naučil ulevit si od tlaku podbřišníku tím, že se při sedlání nafoukne a při ježdění vyfoukne. Nemá cenu ho v tuto chvíli nutit se vyfouknout například kopnutím. Kopáním do břicha můžeš vratkého koně velmi poranit a naopak - on ti může kopanec oplatit. Hrubost pouze vyrábí problémové koně. Pokud se problém již vyskytnul, hrubé zacházení ho jen zhorší.

Zde je pár návrhů, které ti řeknou, zda se sedlo na koně hodí a jak zajistit, aby jeho hřbet byl čistý, srst uhlazená a směřovala k ocasu (já po vyčištění koně ještě před nasedláním otírám místo, kde bude ležet sedlo a podbřišník čistým bavlněným hadrem).

Můj teplokrevník ke mně přišel jako 4-letý, byl citlivý na dotahování sedla a nafukoval se jako ryba. Následující body (1, 2, 3 a 8) ho odnaučily citlivosti i nafukování, protože diskomfort odezněl.

1) přečti si instrukce ve článku o meditacích, jak uvolnit hřbet koně a jeho prsní svaly ještě před osedláním,

2) polož sedlo více dopředu, než by mělo být, potom ho opatrně posuň dozadu až na jeho správné místo (vyhni se naježení srsti, protože ta by mohla koně odřít),

3) nespěchej se sedláním (můžeš koně nechat udělat několik kroků, než poprvé dotáhneš podbřišník a vždy zkontroluj, zda je sedlová dečka čistá a zda je vyrobená z materiálu, který neklouže nebo nedráždí koně (vzpomeň si na pohádku o princezně na hrášku, který cítila i přes 23 matrací!),

4) dečka, kterou vybereš, by neměla být příliš tlustá, protože to způsobí klouzání sedla a nutí tě k nadměrnému dotahování podbřišníku,

5) tlusté a těsné dečky jsou ošidné, často jsou totiž nestabilní a mohou sedlo vyvést z rovnováhy nebo ho stlačit proti listům lopatek, rozhodně neřeší problém nepadnoucího sedla,

6) obřišníky proti sklouznutí sedla dopředu mohou rušit činnost listů lopatek, proto konzultuj svého veterináře, aby ohodnotil hřbet tvého koně, než takový obřišník pořídíš,

7) Jezdecká Španělská škola ve Vídni používá poprsáky a podocasníky, aby sedla držela na správném místě; tato zařízení však vyžadují odborné posouzení a zapnutí: podocasník musí být čistý a z materiálu, který nedře,

8) zkontroluj, zda není pod podbřišníkem kůže pomačkaná, veď koně několik kroků, než na něj sedneš (měl bys používat nějaké schůdky pro nasednutí, abys zabránil protočení sedla, nebo pokud je kůň citlivý), podbřišník po několika minutách ježdění ještě zkontroluj.

Co dělá můj teplokrevník při sedlání nyní? Nahradil přecitlivělost na podbřišník milou taktikou, kterou nazývám "defenzivní přítulnost", kdy strčí svoji hlavu pod moji paži, když přijdu k jeho boku se sedlem. Otírá si o moji ruku tvář a my pokračuje procesem hlazení zad a prsních svalů, potom na něj sedlo položím. Tato rutina ho nejspíše uklidňuje: najdi si svůj způsob, jak to koni zpříjemnit. Koně mají rádi rutinu a komfort.

Můj morgan Max se při sedlání chová dobře, ale je citlivý na materiál. Nesnáší jakékoli kožené podbřišníky a toleruje pouze super čistou látku. Je to dobrodružství, najít pro něho dostatečně široké sedlo, aby pokrylo jeho svalnatá dvojitá záda. Nakonec jsem přešla na sedla bez kostry a tím ukončila veškeré problémy.

Vytrvalejší "přecitlivělost na podbřišník" může mít příčinu ve fyzickém zdroji bolesti, například kloubů mezi žebry a prsní kostí nebo obratli. V takovém případě bude zapotřebí veterináře nebo chiropraktika, aby tento problém odstranil. Na toto téma existuje výborný článek od Ianaa S. Bidstrupa, (Girth pain: A Common Cause of Suffering, Poor Behavior and Occasional Reduced Perormance in Saddle- and Harness-Horses).

Následují dva odkazy, klikni na ně a dostaneš se na obrázek.
Levý obrázek ukazuje oblast, kde jsou koně velmi citliví (oblast bílé hvězdy). Na pravém obrázku je zvětšený nákres prsních svalů. Koně by měli mít při pohledu zepředu patřičně široký hrudník (odpovídající stavbě těla) a symetricky vyvinuté prsní svaly. Při pohledu ze strany mají být prsní svaly hladké a bez rýh, boulí nebo tvrdých provazců.

Svaly koně

Detail svalů kolem sedla


Nancy Nicholson, Ph.D.

MVDr. Dominika Švehlová


Pozn. redakce: Odkaz na stránky Dr. Nancy Nicholson naleznete v každém díle v úvodní hlavičce, kliknutím na název zdroje.

Podobné články

Od spuštění nového systému až do dnešního dne se v seriálu americké autorky Nancy Nicholson, Ph. D. nezobrazovaly obrázky, čímž toto ojedinělé dílo…

Pokud zrovna dnes nemáte potřebu jít jezdit, nevadí, můžete se se svým koněm zabavit jinak. Stačí trochu šikovnosti, něco fantazie a máte postaráno o…