Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 15 - Srovnání drezurních kroků

14. 2. 2003 Nancy Nicholson

Víme už, jaké jsou ruchy v kroku, uznané FEI: shromážděný, střední a prodloužený. Nyní se podíváme na to, jaký je mezi nimi rozdíl.

Následujících osm fotografií ukazuje momenty, kdy jsou ve fázi podpěru diagonální a laterální páry končetin "(pozn. překl.: tedy v diagonálním a laterálním momentu kroku, viz kapitola normální krok), a to při volném kroku, prodlouženém kroku a shromážděném kroku. Autorka jede na valachovi plemene morgan Raynyday Maximillian (157 cm). Obrázky jsou zpracovány z videozáznamu, který byl digitalizován a zjišťovala se podle něj rychlost koně v každém ruchu. Naměřené hodnoty jsou pro Maxe typické a spadají do výkonnostního rozmezí drezurních ruchů v kroku.

Srovnáním fotografií si můžeme všimnout, že nekteré detaily jsou shodné pro všechny ruchy. Například na levých obrázcích (v laterálním momentu) jsou končetiny ve fázi podpěru (pozn. překl.: pravá hrudní a pravá pánevní) ve všech ruších od sebe stejně vzdálené; na pravých obrázcích (tedy v diagonálním momentu) jsou od sebe stejně vzdálené končetiny ve fázi podpěru (pozn. překl.: levá hrudní a pravá pánevní) ve všech ruších kromě shromážděného (pozn. překl.: to jsou od sebe dále, pánevní končetiny dělají méně prostorné kroky).

  • Délku krokového kroku upravuje kůň těmi končetinami, které jsou ve fázi kmitu (pozn. překl.: opisuje jimi jiný oblouk), a to při laterálním i diagonálním momentu kroku: je to důvod, proč jsou mezi jednotlivými ruchy v kroku tak malé rozdíly v pohybu jednotlivých končetin, které ovlivňují prostornost jednoho krokového kroku (pozn. překl.: tedy pohybového cyklu všech čtyř končetin). Všimněte si na obrázku dole, že končetiny ve fázi kmitu i podpěru mají v rámci jednotlivých ruchů lehce rozdílné zaúhlení, to je způsobeno tím, že kůň jinak načasoval vykročení a došlápnutí jednotlivých končetin (končetiny koně se pohybují jako kyvadlo a v každém ruchu je tento kyvadlovitý pohyb jinak načasován). Na všech obrázcích v pravém sloupci, kromě shromážděného kroku, je hrudní končetina ve fázi podpěru už za kolmou pozicí (pozn. překl.: je zakročená) a pánevní končetina se teprve kolmé pozici fáze podpěru blíží (pozn. překl.: je ještě předkročená). V každém ruchu se mění délka kroku a frekvence kroků, tedy i výsledná rychlost. Volný krok je nejprostornější. Shromážděný krok má trochu nižší frekvenci (okolo 51 kroků za minutu) než volný krok (56 kroků za minutu). V drezurních úlohách tento rozdíl nemusí být rozhodčími postřehnutý, zde je potřeba, aby byl krok pravidelný a pilný.
  • Končetiny, které jsou ve fázi kmitu, přispívají k nestabilitě, takže jejich pozice před, za nebo pod tělem koněm vyžaduje energii a rovnováhu, aby mohl kůň vůbec fázi kmitu provést. U všech ruchů kroku - kromě volného kroku - se diagonální končetiny ve fázi kmitu (zde levá hrudní a pravá pánevní) dostávají stále blíže a blíže k sobě, jak se krok stává shromážděnějším. U Maxova shromážděného kroku je vzdálenost končetin ve fázi podpěru u diagonálního páru asi poloviční, než u laterálního páru, a je také větší, než vzdálenost stejných končetin ve stejné chvíli u jiných ruchů. To mu poskytuje slušnou diagonální základnu, jeho krok má v tomto ruchu pochodový výraz a nižší frekvenci, proto se také trochu prodlužuje doba, po kterou kůň stojí pouze na dvou končetinách. Navíc je diagonální pár při shromážděném kroku tak načasovaný, že obě končetiny dosáhnout kolmé pozice pod tělem ve fázi podpěru zhruba ve stejnou chvíli, což je moment vhodný pro přechod do piafy (je-li frekvence asi 53 kroků/min). Pokud k tomuto jevu dojde, potom je "piafa obsažená v kroku".
    Fyzikální principy jsou neúprosné, když kůň musí "stát" na pouhém polovičním počtu končetin; však zkus jít v pomalém tempu, chvíli dělej delší a pak kratší kroky - co jde líp? I mírné zpomalení tempa, kdy budeš pomalu střídat nohy a nohu ve fázi kmitu (která představuje masu v pohybu) budeš přitom ohýbat výrazně, po tobě bude vyžadovat mnohem více kontroly a rovnováhy. (Pozn. překl.: to je důvod, proč můžeme chtít shromážděný krok až po koni, který už je dostatečně drezurně přiježděný.)
  • Došlapování končetin (jako příklad se podívej na pravou pánevní končetinu v laterálním momentu kroku, tedy na levých snímcích) mají na starost především svaly nad karpem a hleznem. Pod karpem nebo hleznem se u koní nachází především pojivová tkáň, která umožňuje této části končetin reagovat pružně na zatížení, což se projeví tehdy, když se končetina zvedne ze země (jako příklad viz pravou hrudní v laterálním momentě). Téměř doslova je kůň chycen mezi jezdcovy pomůcky váhou a sedem a zem. Aby v drezúře kůň udržoval čisté chody, je nutné, aby je prováděl správně, s důsledným došlapováním, jezdcovy pomůcky musí být uvolněné a přesné.
  • Drezurní šikovnost získá kůň i jezdec tím, že budou procvičovat všechny tyto ruchy v kroku. Kůň se učí přechody v rámci jednoho chodu, kdy jednotlivé končetiny musí změnit načasování svých fází podpěru a kmitu (= posun fází). Jezdec se učí cítit každý ruch a může se uvolnit v rytmu pohybu nebo dokonce zlepšit kvalitu chodu (velice užitečný je zde spirální sed). Jezdec se učí podle svých pocitů především při projíždění přechodů mezi volným, prodlouženým a středním krokem. Shromážděný krok je už složitější cvik, jak pro koně, tak i pro jezdce, protože vyžaduje lepší koordinaci a rovnováhu. Plynulé přechody ze středního do shromážděného kroku jsou výbornou přípravou pro piafu a je nutné je provádět s velikou opatrností, aby neztratily uvolnění a rytmus.
  • Těm, kteří chtějí kritizovat vertikální pozici nosu a týlu, musím říct, že kůň na obrázcích má výrazný hřeben krku (dáno geneticky a metabolicky) a při pohybu hlavy dochází během kroku k mírnému zasunutí za kolmici, když se hlava pohybuje synchronně s hrudními končetinami. Autorka následovala ve volném a prodlouženém kroku větší amplitudu pohybu hlavy než při kroku shromážděném (prsty pouze následují pohyb hlavy).

    VIDEO k článku:
    1. shromážděný krok (487 kb)
    2. shromážděný krok, kritické načasování pohybu diagonálních párů končetin (1 797 kb)
    3. přechod ze shromážděného kroku do dvou kroků školního kroku a zpět do shromážděného (4 753 kb)

    Srovnání drezúrních ruchů v kroku

    Nancy Nicholson, Ph.D.

    MVDr. Dominika Švehlová


    Pozn. redakce: Odkaz na stránky Dr. Nancy Nicholson naleznete v každém díle v úvodní hlavičce, kliknutím na název zdroje.

    Podobné články

    Od spuštění nového systému až do dnešního dne se v seriálu americké autorky Nancy Nicholson, Ph. D. nezobrazovaly obrázky, čímž toto ojedinělé dílo…

    Pokud zrovna dnes nemáte potřebu jít jezdit, nevadí, můžete se se svým koněm zabavit jinak. Stačí trochu šikovnosti, něco fantazie a máte postaráno o…