Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 13. - Volný krok

31. 1. 2003 Nancy Nicholson

V minulém díle Biomechaniky jsme si řekli o tom, jaké pohyby vykonávají při kroku končetiny koně, jak jeden pohybový cyklus, tedy krokový krok, můžeme rozdělit podle došlápnutí příslušné pánevní končetiny na pravou a levou polovinu a také podle toho, který pár končetin se nachází ve fázi podpěru, i na laterální a diagonální moment. Určitě si každý z vás všiml, že kůň v kroku výrazně pohybuje hlavou. O tom si řekneme něco více právě v této kapitole.

Volný krok s jezdcem

(pozn. překl.: "volný krok" je krok koně, který je ježděn na volné otěži, avšak jezdec již ovlivňuje jeho pohyb; "normální krok" je přirozený krok koně nijak jezdcem neovlivněný)

Zde je 12 digitálních snímků vybraných z delšího videozáznamu (30 rámečků za sekundu), ukazujících pohyb hlavy v souvislosti s fázemi podpěru a kmitu končetin. Diskuse k obrázkům využívá konferenci Miltona Hildebranda (1965 Symmetrical Gaits of Horses, Science 150: 701-708).

Pohyb hlavy je důležitá součást drezurního kroku. Pohyb hlavy může být různý, protože koně ho mohou změnit, když se na něco dívají a většinou ho na jeden nebo dva kroky zastaví. Také jezdcovy ruce mohou způsobit změny v časovém průběhu pohybu hlavy koně v kroku.

Pohyby hlavy mohou být také součástí veterinární diagnostiky kulhání. V tomto případě se sleduje více než jeden krokový krok na tvrdém povrchu (aby bylo slyšet pravidelnost úderů kopyt) a aby se odstranily rozdíly způsobené změnou pozornosti koně. Krok, jehož záznam je na těchto stránkách, byl předváděný na rovném, pevném povrchu z odřezků tvrdého dřeva a slouží pouze pro obecné srovnání.

Volný krok je zde předváděn s jezdcem bez sedla, takže sedlo a jeho bočnice nezakrývají hřbet koně a jeho boky. Noha jezdce bez třmenu nepotřebuje mít prošlápnutou patu pro pružení a kontakt se třmenem: rozhodla jsem se, že nebudu vytvářet určitý stupeň napětí v mé noze tím, že budu držet patu dole, přestože by to na těchto obrázcích vypadalo lépe. Kůň: Raynyday Maximillian (valach plemene morgan).

Obrázek 6 Obrázek 5 Obrázek 4 Obrázek 3 Obrázek 2 Obrázek 1
Fáze č. 6 Fáze č. 5 Fáze č. 4 Fáze č. 3 Fáze č. 2 Fáze č. 1
Obrázek 12 Obrázek 11 Obrázek 10 Obrázek 9 Obrázek 8 Obrázek 7
Fáze č. 12 Fáze č. 11 Fáze č. 10 Fáze č. 9 Fáze č. 8 Fáze č. 7

Graf volný krok: pohyb hlavy a doba kontaktu

Graf ukazuje digitalizovanou vertikální pozici hlavy morgana z obrázku NAHOŘE. Srovnává se v něm pohyb hlavy s došlapováním a fázemi podpěru jednotlivých končetin (PP = pravá pánevní; LP = levá pánevní; PH = pravá hrudní; LH = levá hrudní). Referenční pozice pro pokles hlavy je na horním fotu žlutá tečka v místě horního okraje holínky u kolene jezdce. Krokový cyklus není zcela uzavřen, protože obrázek 12 je zachycen trochu dříve, než LP končetina došlápla a obrázek 1 je zachycen těsně po došlápnutí LP končetiny.
(pozn. překl.: u každé končetiny vidíme černou tečku, což je moment došlápnutí, černou čáru, což je fáze podpěru končetiny a místo bez černé čáry, což je fáze kmitu dané končetiny)

Ve fázi kmitu každé pánevní končetiny jde hlava mírně nahoru a dolů (v kroku je normální asymetrie, kterou odhalí videozáznam s rychlostí 30 snímků za sekundu). Z mých zkušeností při ježdění Maxe vím, že jeho levá pánevní končetina je trochu "silnější" než pravá, takže fáze podpěru LP trvá trochu déle. Hlava jde nahoru, když došlápne každá pánevní končetina. S odkazem na literaturu (J. R. Rooney 1998 The Lame Horse) pohyb hlavy provází propulzivně/kyvadlový efekt pánevních končetin. Při této nahrávce jde hlava nahoru, když jedna pánevní končetina vykračuje dopředu (fáze kmitu), a jde zase dolů, když tato končetina míjí druhou pánevní končetinu uprostřed fáze podpěru (kdy je končetina kolmo pod tělem). Hrudní končetiny došlapují ve chvílích, kdy je hlava nejvýše.

Obvyklý krok bez jezdce

Obrázek 6 Obrázek 5 Obrázek 4 Obrázek 3 Obrázek 2 Obrázek 1
Fáze č. 6 Fáze č. 5 Fáze č. 4 Fáze č. 3 Fáze č. 2 Fáze č. 1
Obrázek 12 Obrázek 11 Obrázek 10 Obrázek 9 Obrázek 8 Obrázek 7
Fáze č. 12 Fáze č. 11 Fáze č. 10 Fáze č. 9 Fáze č. 8 Fáze č. 7

Následující graf ukazuje digitalizované údaje o vertikální pozici hlavy, vypočtené z videozáznamu würtembergského teplokrevníka na obrázcích NAHOŘE. Srovnává se v něm pohyb hlavy s došlapováním a fázemi podpěru (doba kontaktu) jednotlivých končetin (PP = pravá pánevní; LP = levá pánevní; PH = pravá hrudní; LH = levá hrudní). Referenční pozicí pro pohyby hlavy je žlutá tečka na obrázku 1.
(pozn. překl.: u každé končetiny vidíme černou tečku, což je moment došlápnutí, černou čáru, což je fáze podpěru končetiny a místo bez černé čáry, což je fáze kmitu dané končetiny)

Graf: pohyb hlavy a doba kontaktu II

Nancy Nicholson, Ph.D.

MVDr. Dominika Švehlová


Pozn. redakce: Odkaz na stránky Dr. Nancy Nicholson naleznete v každém díle v úvodní hlavičce, kliknutím na název zdroje.

Podobné články

Od spuštění nového systému až do dnešního dne se v seriálu americké autorky Nancy Nicholson, Ph. D. nezobrazovaly obrázky, čímž toto ojedinělé dílo…

Pokud zrovna dnes nemáte potřebu jít jezdit, nevadí, můžete se se svým koněm zabavit jinak. Stačí trochu šikovnosti, něco fantazie a máte postaráno o…