Jak pracovat s koňmi, kteří příliš šetří energií?
Určitě jste to už někdy zažili – dřete a dřete, pot vám stéká po zádech a koníček neudělá rychlejší krok. Na tlačivém koni není žádná radost jezdit, ale co je nejhorší, dál ho tlačit je cesta do ještě většího pekla. Přesto to mnoho jezdců dělá. Ne ze zábavy, ale proto, že prostě nevědí, co dělat jiného.
První, co mě napadne k tréninku koní, kteří rádi šetří energií, je, že bychom je neměli nazývat línými. Slovo „líný“ se používá ve spojitosti s nějakou povinností, kterou by „měli“ dělat, jenže jediné, co by koně přirozeně měli dělat, je to, co dělat chtějí. Jakmile přijdeme s nějakým očekáváním, je naší odpovědností nejen je naučit, co bychom od nich chtěli, ale také je k tomu inspirovat.
Koně s tendencí šetřit energií mohou být slušným oříškem, protože vám nedají moc možností, na čem stavět. Každý jezdec, který kdy potkal koně, který prostě řekne „NE“, chápe důležitost umění motivovat a inspirovat, protože žádný tlak nemůže koně donutit udělat něco, co dělat nechce.
Napravovala jsem několik koní, kteří neustále zastavovali (ano, koně mohou zastavovat, i když před nimi nestojí skok). Je možné je přesvědčit k větší vstřícnosti vůči našim požadavkům, ale pouze postupnou prací a jejich „stopka“ se může vrátit, pokud ztratíte jejich důvěru nebo začnete chtít moc.
Zkontrolujte si, jak dáváte pomůcky. Mnoho koní, které nazýváme „línými“, jsou pouze otupělí z pomůcek, které trvají příliš dlouho a tím ztrácejí svůj význam, nebo pomůcek, které působí proti sobě. Umět dávat takové pomůcky, které žádají vašeho koně o pohyb vpřed, bez současného napětí vašeho těla a sevření stehen nebo paží (což způsobuje, že kůň zpomaluje), vyžaduje určitý stupeň dovednosti. Prvním krokem při motivování koně s tendencí šetřit energií je odebrání pomůcek. Přestaňte tlačit, uvolněte své vlastní napětí a nepřekážejte svému koni. Dalším krokem je přemýšlet o více věcech než jen o tom, aby jeho zadek jel.
Níže uvádím několik doporučení, která vám mohou pomoci. Vyzkoušejte je dřív, než váš kůň úplně vypne!
Zkontrolujte zdravotní stav
Někdy jsou koně, co neoplývají energií, flegmatici a nemusí dávat najevo bolest nebo nepohodlí. Zkontrolujte jejich krmnou dávku, eliminujte možnost žaludečních vředů, dobře se podívejte na jejich kopyta, proberte vše s veterinářem a v neposlední řadě zkontrolujte výstroj.
Přiznejte si SVOU zodpovědnost
Mnoho trenérů vyznává filozofii, že koně by měli dělat, co jim řeknou, jen proto, že „to řekli“, ale to vychází z předpokladu, že být poslušný je povinností a zodpovědností koně. Já ale všechno, co pro nás dělají, vnímám jako dar. Plná zodpovědnost za dosažení jakýchkoli výsledků je na mně jako trenérovi, nikoli na koních.
Dělejte, co váš kůň dělá rád ...
Existují dva způsoby, jak dosáhnout harmonie:
- 1) Přesvědčíte svého koně udělat, co po něm požadujete.
- 2) Děláte, co chce váš kůň.
U koní s tendencí šetřit energií je mnohem jednodušší ta druhá možnost. Najděte něco, co váš kůň rád dělá, a připojte se k němu. Musíte najít něco, o co ho můžete požádat, aby řekl „Ano!“. Pokud ho žádáte pořád jen o něco, co nechce dělat, pak ho otrávíte.
Váš kůň může třeba rád brát věci do huby. Skvělé – naučte ho to na pomůcku a hrajte tuto hru často! Získá další pozitivní zkušenost s tím, že dostane pomůcku, něco udělá a užije si to. Tím podpoříte jeho důvěru ve vás. Je to pro vás i skvělá příležitost procvičit si načasování odměňování. Pomocí této hry ho naučíte rozpoznat přesný okamžik, kdy byl úspěšný. Pomůže mu pochopit, že když mu dáte pomůcku, může udělat něco konkrétního, aby byl odměněn.
Pokud váš kůň miluje klidné stání, naučte ho stát na podložce nebo za kavaletou. Budete jeho hrdinou! Podobně jako v předchozím příkladu to pro něj bude snadný způsob, jak být úspěšný. A jestliže se pokusí odejít, dá vám příležitost, abyste mu připomněli, že musí zůstat stát na místě. To vám umožní úplně nový způsob interakce s ním namísto toho, abyste ho vždy žádali o pohyb.
Pokud se kůň na jízdárně vleče a kroutí, když chcete, aby kráčel po rovných liniích, nechte ho jít, kam chce! Nebude se snažit se z toho vykroutit, protože to nebude váš nápad. Samozřejmě to dělejte jen v rozumných mezích bezpečnosti. Měla jsem koně, kteří se kroutili a vlekli i venku, ale když jsem pustila otěže a nechala je jít, kam sami chtěli, začalo je to bavit. Může být docela zajímavé sledovat, kam jdou. Nechala jsem je zatáčet každých 20 metrů po dobu pěti minut, nebo jen dělat malé kruhy, dokud se nakonec nerozhodli jít někam jinam. Tento okamžik, kdy kůň změnil názor a rozhodl se udělat něco jiného, je k nezaplacení. Oceňte, že projevil iniciativu! Jakmile si uvědomí, že mohou jít tam, kam chtějí, udělají to mnohem radši.
To vše vás a vašeho koně ladí do stavu, v němž snáze najdete momenty harmonie, které si můžete užít společně.
Někdy musíte být hodně kreativní. Podívejte se na toto video.
Ukažte mu konec
Tolikrát jsem slyšela trenéry, jak říkají studentovi s koněm, kterému se nechce dopředu, aby „ho udržoval v tempu“ nebo „na něm měl holeň“ nebo „ho nenechal usnout“. Bohužel to je přesně to, co s takovým koněm NEDĚLAT. Přemýšlejte o tom: Máte koně, který chce šetřit energií. Čím déle si myslí, že bude trénink trvat, tím více ho to bude utvrzovat v tom, že by měl šetřit energií.
Musíte mu ukázat, že tomu existuje konec. Na konec svých požadavků dávejte pauzy. Tréninkové sekvence s úspornými koňmi musejí být krátké a precizní. Poslední věc, kterou chcete, aby si váš kůň myslel, je, že ho budete „udržovat v tempu navždy“.
Požadavky, které na něj máte, musejí být rychle proveditelné a odměněné odpočinkem. Pamlsky jsou také skvělé, ale nedělat nic je pro tyhle koně největší odměnou! Nezapomeňte, že můžete zpomalit. Některým jezdcům může i třicetivteřinová přestávka uprostřed lekce připadat jako věčnost. Někteří jezdci se s takovými koňmi pustí do křížku a jsou posedlí snahou tlačit na ně, když to nejlepší, co mohou udělat, je zastavit se a dát si pauzu.
Snažte se získat co nejpohotovější reakci na menší požadavky a okamžitě odměňovat úspěchy. Nepokoušejte se vůbec udržet něco, co kůň dobrovolně nenabídl. Cílem je, aby byl vstřícný a ochotný vyvíjet nějaké úsilí.
Oceňte každý moment, kdy toto úsilí vynaloží, a víc si važte úsilí než výsledků. Chvalte ho za momenty, kdy se „zapomene“ a zareaguje energicky. K tomu patří i to, abyste byli vynalézaví; někteří koně neinvestují energii, protože se nudí.
Budete překvapení, kolik úsilí dokáže takový kůň vynaložit, když ví, že konec je na dohled.
Proměna stávkujícího koně ve spolupracujícího
Komunikujte precizně
Setkali jste se někdy s člověkem, který neustále mluví a mluví a mluví? Už jste vypnuli, když vám najednou položí otázku a vy se zmůžete jen na „Co? Cože?“ nebo na odpověď typu „aha ... ano, hm… jo“ a doufáte, že se z toho vyvlečete? Mnohá komunikace mezi koňmi a jejich jezdci je právě taková. Pomůcky nikdy nesmí být dlouhé (zvláště pokud vůbec nefungovaly). Hudba je ticho mezi notami.
Zaměřte se na ochotu a úspěch v malých okamžicích, které vám za normálních okolností mohou uniknout. Jezdci jsou často tak neuvěřitelně tolerantní, když se svými koňmi komunikují při vodění nebo když po něm v boxu žádají ustoupení. Znovu a znovu ukazují svým koním, že většina z toho, co říkají, je nesmyslná a mohou to ignorovat – a pak přijdou na jízdárnu a najednou očekávají, že se kůň přetrhne, když je práce náročná nebo složitá. Buďte jednoznační. Očekávejte reakce na vaše požadavky vždy. Pak ale dejte svému koni najevo, jak se mu to povedlo. Vysvětlete si nejasnosti. Velkoryse odměňujte.
Neučte svého koně znovu abecedu. Jakmile zvládnete komunikovat, postupně zařazujte zajímavější a složitější požadavky.
Zapracujte na uvolnění
I když intuice velí opak, někdy koním s tendencí šetřit energii chybí uvolnění. Někteří koně hodně vzdorují pokusům o vynaložení jakékoli námahy. Ale to, co je brzdí, je napětí v jejich těle. Podíváme-li se na to z fyzikálního úhlu pohledu, tak abyste mohli využít sílu svalu, musí mu to jeho antagonista (tj. sval působící opačným směrem vůči tomuto konkrétnímu – pozn. překl.) umožnit. I když se jedná o fyzický problém, toto napětí má nejčastěji příčiny mentální a emocionální.
Zjistěte, čemu se váš kůň brání. Proč má pocit, že musí být neustále v napětí? Před čím se chrání? Hledejte velmi malé náznaky. Tihle koně zpravidla neexplodují a nebudou se vzpínat, když jsou nervózní. Naopak se stáhnou a začnou se pohybovat strnule jako roboti. To je další důvod, proč je pro vás, jezdce, tak důležité, abyste nedávali průchod své netrpělivosti.
U koní, kteří mají tendenci šetřit energií, trávím mnohem víc času nicneděláním a jen uvolňováním, než žádáním, aby něco udělali. Buďte hodni jejich důvěry. Použijte doteky, aby se s vámi cítili dobře. Masírujte je. Jen tak se s nimi courejte. Vyhledávejte i malé příležitosti, které vám nabízejí, a děkujte jim za důvěru ve vás.
Když vám věří, dají vám všechno. Koně, které jsem přepnula ze vzdoru ke spolupráci, pro mě zůstali výjimečnými. Síla vůle, kterou dříve používali k sabotování, může být přesměrována pozitivním směrem. Důvěra, kterou si vybudujete, se prohlubuje. Tato důvěra může, ale nemusí být přenosná i na jiné lidi. Ale tihle koně budou opravdu vaši koně.
Doufám, že vám tento článek pomůže!
Tady je video (11 minut), které by se vám mohlo líbit. Shrnuji v něm některé z těchto myšlenek.
O autorce
Karen Rohlf, autorka konceptu Dressage Naturally („přirozené drezury“) je mezinárodně uznávanou lékařkou, která mění zavedená paradigmata jezdeckého výcviku. Je známá tím, že jezdí drezuru, v níž je prioritou partnerství. Nabízí virtuální kurzy svého učení, které se vyznačuje vyrovnaností a pozitivním přístupem.
Tento článek byl přeložen s laskavým svolením autorky Karen Rohlf. Za všechny případné chyby v překladu je zodpovědný překladatel a web EQUICHANNEL.cz.
Galerie
Kreativně rozehřívat
Prvních 15 až 20 minut v kroku můžete využít pro trénink efektivně – a hodně typických problémů tak řešit už při rozehřívání. Jak ale na to?
Proč se Savi nedokáže uvolnit?
Valach jménem Savigny při práci často ztuhne. Bolí ho hřbet, nebo je to v hlavě? S drezurní trenérkou Sabine Ellinger odhalíme jádro problému.