Kreativně rozehřívat

28. 11. 2024 Judith Eckert Autor fotek: Lisa Rädlein, Michaela Purnochová

Prvních 15 až 20 minut v kroku můžete využít pro trénink efektivně – a hodně typických problémů tak řešit už při rozehřívání. Jak ale na to?

Lépe spolu komunikovat

Využijte prvních pár minut před nasednutím k přivedení koně do jízdárny z obou jeho stran. Pokaždé by měl jít poslušně vedle vás, držet s respektem odstup, neměl by se tlačit ani loudat. „Zapůsobte jemně vlastní energií na koně,“ radí trenérka klasického jezdeckého umění Nicole Künzel z Burgwedel u Hannoveru. Nemotivované koně probudíte vlastní vyšší mírou energie. Na spěchající koně působí uklidňujícím dojmem uvolněné držení těla, dýchání zhluboka a snížení energie. Krom toho zkoušejte zastavení a couvání řídit pouze vlastní řečí těla.

Více soustředění a důvěry

Dobrý rozehřívací program se postará o to, aby byl kůň tělesně pro trénink připravený. To ale není zdaleka všechno, myslí si trenérka Sibylle Wiemer ze saského Fintel. „Kůň a jezdec se musí také psychicky připravit na trénink a sladit se.“ Od svých žáků vyžaduje od začátku vědomě se na koně koncentrovat: „Pouze ten, kdo je plně a zcela myšlenkami u ježdění, může vyžadovat stejnou koncentraci po koni.“

Franca Bartke, trenérka westernu z Norimberka, používá rozehřívání k tomu, aby nejisté koně mentálně podpořila. „Počítám s nimi do čtyřtaktu, sedím uvolněně nebo trošku za pohybem, přidržuji jemně holeněmi a polovičními zádržemi. Tak zůstává kůň myšlenkami u mě a necítí se sám.“

Nicole Künzel využívá prvních minut v sedle kromě jiného k nabídnutí nových podnětů. „Jezdím například přes plachty nebo skrz vlající závěsy.“ To posiluje vzájemnou důvěru a ta je dobrým základem pro další trénink.

Jemné vedení pomocí sedu

„Prvních pár minut jezdím na zahozených otěžích,“ říká Nicole Künzel. „Přitom skenuji napřed své vlastní tělo, zkouším pocítit a uvolnit napětí.“ Také Sibylle Wiemer doporučuje jezdcům rozehřát sebe sama a uvolnit se, abychom zabránili blokování koně chybami v sedu. Vysuňte například nohy ze třmenů, přehoďte třmeny přes sedlo a nechte své nohy uvolněně viset. Nakonec se houpejte z kyčlí v rytmu kroku protichůdně dopředu a dozadu. „To uvolňuje bederní obratle a pletenec pánevní, kde často dochází k napětí,“ vysvětluje Sibylle Wiemer. Jezděte jízdárenské figury nebo slalom kolem řady kuželů, přičemž veďte koně jen pomocí sedu, přenášení váhy a holeněmi.

„Představte si baterku, která svítí z vašeho břicha,“ radí Nicole Künzel. „Její kužel světla svítí na linii, po které se pohybuje váš kůň.“ K tomu trénujte udržení svého koně pouze pomocí sedu na druhé nebo třetí stopě (zde myšleno pomyslné koleji na jízdárně, pozn. překl.).

Korektní přilnutí a vytažení

Poté, co šel kůň pár minut na zahozené otěži, můžete požádat o lehké přilnutí. „Přitom se stále jemně ptám v různých pozicích hlavy a krku: V kterém bodě se už můžeš uvolnit?“ říká trenérka Nicole Künzel. Ideální je, když kůň jemně povolí v týle, aniž by se zkoušel bránit.

Nevyžadujte dlouhé úseky v jedné pozici, nýbrž obměňujte po pár krocích vždy do vytažení anebo mu dejte otěž, abyste se vyhnuli tuhnutí. Kůň by přitom měl udržet tempo a zvládnout pozvolný přechod při variacích pozic krku a hlavy. Nicole Künzel krom toho doporučuje: „Zůstaňte klidní a přátelští, i když kůň ještě neodpovídá tak rychle a úspěšně, jak si přejete.“ Představujte si přitom vnitřní obraz toho, jak se má kůň pohybovat. To pomáhá zůstat s pomůckami v klidu namísto tvrdého impulzivního působení.

Zlepšit reakci

Tíhne váš kůň k tomu občas nějakou pomůcku „přeslechnout“? Pomocí bariéry ho můžete vyzvat k tomu, aby lépe dával pozor, zatímco kontrolujete každou nohu zvlášť. Jezděte napřed rovně přes bariéru. Potom zastavte koně nad bariérou tak, že přední nohy zastavíte před bariérou a zadní za ní. Postupně můžete zastavovat i tak, že bariéra zůstane ležet mezi předníma nebo zadníma nohama.

Šikovněji díky řadám bariér

Řady bariér pro krok zlepšují schopnost koordinace a postarají se o pilný, dlouhý krok. Mezera mezi bariérami závisí na délce kroku a velikosti koně a má být dlouhá mezi 60 a 100 cm.

  • Tip: U koní, kteří jsou svázáni v pohybu, tedy dělají tvrdé či krátké kroky, můžete mezeru o něco zvětšit.
  • Důležité: Dejte pozor, abyste najížděli bariéry rovně a kůň přes ně šel uvolněně v rovnoměrném rytmu.

Narovnání pomocí uliček z bariér

Každý kůň má svou přirozenou křivost, podobně jako u lidí jsou i u koní praváci a leváci. „Toto cvičení ukáže rychle například to, jak narovnaný a jak pohyblivý už kůň je a současně pomůže s narovnáním,“ vysvětluje Franca Bartke. Položte k tomu více uliček z bariér na linii kruhu. Začněte například na levou ruku. Jezděte kruh tak, aby kůň šel co možná nejrovněji mezi vašimi holeněmi; bariéry na zemi zde nabízejí dobrou optickou orientaci. Na zbylých úsecích kruhu přistavte lehce dovnitř. Dejte pozor, ať kůň lehce povolí, nepadne v týle a udrží tempo a takt. Postupně můžete zesilovat přistavení a pro změnu požádat i o přistavení vně.

  • Tip od Francy Bartke: „Po dvou nebo třech kolech změňte směr a jezděte stejné cvičení znovu od začátku na druhou ruku.“

Stranová práce pro hybnost a shromáždění

Pokud má kůň problémy s přesunutím těžiště k zádi, jezdí Franca Bartke během zahřívací fáze čtverec zvětšit a zmenšit – pomocí řady ze čtyř až pěti kuželů.

  • Důležité: Dejte pozor, ať jde kůň pár kroků rovně, než ho přistavíte opačně. Jinak hrozí přetížení. Kůň by měl zůstat v dobrém tempu. Počítejte s ním rytmus a dejte pozor, aby se každá noha natáhla, doporučuje Franca Bartke.

K uvolnění koně nechává Sibylle Wiemer lépe vzdělané koně chodit v zahřívací fázi na obě strany dovnitř záď. Přitom se záď koně zhoupne po pár krocích pokaždé při změně ohnutí doprava a doleva. Předek se pohybuje na rovné linii dále dopředu. Hodně koní během tohoto cvičení odžvýkne a viditelně se uvolní.

Cit pro rytmus a píle

Pokud jde kůň tuhý a „svázaný“, jezdci tíhnou často k zesílení pobízejících pomůcek. To ale může teprve koně otupit. Franca Bartke radí: „Zesilujte tlak vědomě, dejte koni čas reagovat a okamžitě přestaňte působit, jakmile se na pár kroků zlepší dynamika.“ To působí jako pochvala a zároveň motivačně.

Trenérka doporučuje řadu kuželů jako optickou podporu. Jezděte podle jedné strany kuželů a počítejte, kolik kroků kůň mezi nimi udělá. Potřebuje-li kůň například 10 kroků mezi prvním a druhým kuželem, vyžádejte mezi druhým a třetím jen 9 nebo 8 kroků tím, že koně trochu víc pobízíte. Potom ho nechte jít dál v základním tempu a opakujte cvičení. Časem půjde automaticky pilněji.

Kontrola plece ve čtverci z kuželů

Nedostatečné shromáždění a svázané pohyby často závisí na tom, že je kůň úzký a tvrdý v plecích a nese příliš mnoho váhy na předku. Čtverec z kuželů pomůže plece rozhýbat. Cvičení navíc motivuje k prostornějšímu pohybu předních nohou a zároveň k přenesení váhy na záď.

Takto ho provedete: Postavte čtyři kužely do čtverce, měl by být minimálně tak velký, aby mezi jednotlivými kužely byla asi čtyři metry mezera. Začněte třeba opět na levou ruku. Jeďte rovně podle jedné strany čtverce a kousek za kužel, dokud kůň nemine kužel zádí. Potom proveďte obrat o 90 stupňů doleva. Kůň by měl zůstat pokud možno postavený rovně, aby vnější přední získala více prostoru, plec se přitom otevře. Později můžete pro oživení obrat jezdit také v přistavení vně.

  • Důležité: Po pár opakováních změňte ruku.
  • Tip: Pro rozhýbání zádi a oživení pohybu zadních, aby lépe došlapovaly pod těžiště, můžete cvičení trošku pozměnit: namísto vysunutí plece můžete nechat záď ustupovat o 90 stupňů, během čehož předek jde téměř na místě s ní. Na levou ruku sune tedy levá holeň za podbřišníkem záď od sebe, otěž rámuje, když bude kůň spěchat nebo padat na předek.  

 

Tento článek obsahuje originální materiály z německého časopisu CAVALLO vydávaného společností Motor Presse Stuttgart GmbH & Co.KG.

Podobné články

Valach jménem Savigny při práci často ztuhne. Bolí ho hřbet, nebo je to v hlavě? S drezurní trenérkou Sabine Ellinger odhalíme jádro problému.

Existuje spousta článků o tom, jak pracovat s mladými koňmi. A také spousta těch, které se zabývají vznešenějšími drezurními cíli a cviky. Jen…