Povodeň zaplavila rezervaci divokých koní na březích Lužnice
Katastrofální povodně, které postihly Českou republiku, zasáhly také rezervaci velkých kopytníků na březích řeky Lužnice. Rozvodněný tok zaplavil celou rezervaci divokých koní, která se nachází na jejích březích nedaleko obce Majdalena.
„Celá rezervace je pod vodou. Nejníže položená část je přibližně čtyři metry pod hladinou. Zvířata se stáhla do míst, kde voda dosahuje jen několika desítek centimetrů. Zakladatelé rezervace, manželé Svačinovi, byli o víkendu evakuování, ale k rezervaci se pravidelně vracejí a snaží se zvířatům situaci co nejvíce ulehčit,“ popsal aktuální stav ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
Na pomoc první jihočeské rezervaci vyhlásili ochránci přírody sbírku. Veřejnost může přispět přes portál pomahamekonim.cz I když koně i pratuři příchod povodně přežili, poničené je veškeré technické zázemí, bez kterého nemůže rezervace fungovat.
Na jihu Čech navíc dál prší a hladina Lužnice se začala znovu zvedat. „Jen za poslední hodinu se zvýšila o deset centimetrů,“ popsal vývoj Josef Svačina. Do míst, kde se nachází rezervace, odklánějí vodu vodohospodáři, aby ochránili rybník Rožmberk a město Veselí nad Lužnicí.
„Manželé Svačinovi založili rezervaci na Třeboňsku v roce 2020 s obrovským úsilím a na vlastní náklady. Pomohli obnovit místní přírodu a vytvořili podmínky pro řadu vlhkomilných a mokřadních druhů. Po čtyřech letech jejího fungování vzala vše velká voda. Proto jsme se rozhodli jim pomoci vyhlášením sbírky,“ doplnil Dalibor Dostál.
Ochranářská společnost rezervaci při jejím založení bezplatně poskytla stádo divokých koní a zpětně šlechtěných praturů. Proto se nyní snaží zvířatům pomoci. „Vybranou částku poskytneme manželům Svačinovým, aby mohli zničenou rezervaci obnovit a velcí kopytníci mohli i nadále v této krásné krajině pomáhat s obnovou přírody,“ uzavřel Dalibor Dostál. Zároveň ocenil vstřícný přístup Správy Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, která spadá pod Agenturu ochrany přírody a krajiny.
Lokalitu rezervace na březích Lužnice nyní zaplavila padesátiletá voda. Ta je největší povodní od ničivých záplav, které jih Čech postihly v roce 2002.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, E.ON, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Hornbach, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Projan Service, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Vertue, Beire, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.
Galerie
Nová pastvina exmoorských poníků u Havraníků
V Podyjí brzy vznikne další pastvina exmoorských koní. Nové útočiště najdou koně nedaleko Havraníků na ploše přibližně 100 ha převážně lesnatého…
Milovická rezervace byla vybrána mezi deset nejlepších projektů v České republice v oblasti udržitelnosti
Významného ocenění se dostalo milovické rezervaci velkých kopytníků. Vědecká rada ji vybrala mezi deset nejlepších projektů v České republice z…