Koně stárnou tak rychle, jak jim dovolíme

22. 4. 2022 Michaela Burdová Autor fotek: www.equiery.com, Courtesy Bill Gor

Když PL MERCURY dokončil ve 27 letech Tevis Cup 2018, možná jste se zadívali na svého …nácti-cetiletého parťáka a napadlo vás, jestli by zvládl ještě závodit a jak je to vlastně s trénováním starších a starých koní.

(O famózním vítězství jsme psali ZDE).

Recept na trénink PL Mecuryho nezní nijak sofistikovaně. Přes zimu míval tři měsíce pauzu (žije 24/7), spoustu mil absolvoval v přípravném období na ruce vedle koně, aby si šetřil hřbet (podle své majitelky a jezdkyně Dr. Claire Godwin cca 12–25 km 1x nebo 2x týdně chodil na volno, ne na vodítku, s ostatními koňmi). Dostával krmivo s nízkým obsahem uhlohydrátů, seno a přípravky na klouby. Je jisté, že PL Mercury patří mezi výjimky, ale také se stal pro mnoho majitelů starších koní inspirací…

278668248-1007811410155359-2845591069565988088-n.jpg

Jak staří jsou koně?

Malá část koní se dožívá věku od 30 let výše, ale kolem 20 let je spoustu koní v plné síle a jejich počet je např. v USA kolem 15 %. Díky lepším znalostem majitelů koní v oblasti výživy a pokrokům ve veterinární vědě (i díky množství koní v „pet“ kategorii, kdy se lidé koní ve vyšším věku nezbavují, ale naopak se jim stále věnují) dnešní 20letí koně často připomínají dřívější koně patnáctileté – stejně jako lidé, kteří dnes v 60 působí jako dřívější čtyřicátníci.

Jakou fyzickou zátěž staří koně nad 20 let snesou? 

Známé rčení „Jsi tak starý, jak se cítíš“ platí do jisté míry i u koní, nicméně jsou pro vitalitu a sport ve vyšším věku jisté limity dané změnami, které v těle nevyhnutelně nastávají.

 • U lidí dochází mezi 25.–80. rokem života k 40–50% úbytku svalové hmoty, zpomaluje se přenos elektrických impulsů, snižuje se VO2max a kapacita pro přenos kyslíku k pracujícím svalům. Klesá svalová síla, rychlost a vytrvalost. Jsme méně odolní vůči přehřátí.
 • U koní je zatím málo relevantních výzkumů, ale podle studie se potvrzuje, že s věkem ubývají rychlá svalová vlákna a zůstávají pomalá svalová vlákna. Tedy obratnost a výbušná síla klesne, ale vytrvalost – schopnost aerobních výkonů v submax. intenzitě je možná. 
 • Potvrzuje se pravidlo, že „jako první odchází rychlost, jako poslední vytrvalost“.
 • Také u koní se snižuje VO2max (ve 20 letech o 25 %), stejné cvičení je tak namáhá víc, než tomu bývalo, dříve se unaví.
 • Koně, kteří jsou bez velkých přestávek celý život aktivní a trénovaní, neztrácí kondici tak rychle.
 • Sv. vlákna I – starší klisny měly 8 % – mladší klisny 12 %
 • Sv. vlákna IIa – starší klisny 28 % – mladší 36 %
 • Sv. vlákna IIX – starší koně 65 % – mladší koně 52 %

(Rivera a kol. 2015)

278925629-353232793491561-6755026269111329019-n.jpg

Bohužel chybí výzkum na účinek zátěže u starších koní na koncentraci svalových enzymů a odbourávání a obnovu glykogenu.

Eleanor Kellon, VMD ve své knize The Older Horse napsala (a asi vás to nepřekvapí), že „Pravidlem číslo 1 je – pokud chcete, aby byl kůň nadále aktivní, je nejlepší (spíše nezbytné) ho nikdy nenechat úplně vypadnout z kondice. To znamená vyhnout se delšímu období NEaktivity.“

Jeanette Mero, DVM:

 • Aktivní koně zůstávají fit déle než ti, které necháme příliš brzy jen tak se potloukat ve výběhu kolem stájí.

Trénink starších koní

  • Konzultujte své plány s veterinářem, event. s fyzioterapeutem.
  • Postupujte pomalu.
  • Starší kůň potřebuje více krokových přestávek v průběhu práce i mezi tréninky (2x více než mladý kůň).
  • Může mít své dobré i špatné dny – přizpůsobte se mu.
  • Část kondiční práce lze dělat na ruce ze sedla vodicího koně.
  • Berte v úvahu, že starší kůň má horší termoregulaci a snáze u něj dochází k dehydrataci.
  • Vysoce kvalitní a nezatěžující krmná dávka, jádro rozdělené na víc menších dílů a vhodné doplňky na klouby, antioxidanty.
  • Preference ustájení v nestresujícím stádě 24/7.
  • Zohlednit změny tepové frekvence a pásma aerobní aktivity ve vyšším věku.
  • Nepřehánět intenzitu a pečlivěji volit terén – i při nejlepší péči nejsou šlachy a vazy tak pružné jako v mládí a i když psychicky je kůň stále srdcem závodník, pustit ho „do plných“ je riskantní. 
  • Management závodů samozřejmě přizpůsobte věku – ve 40 °C cválat v bahně není pro např. 22letého koně fér. Závody, kde je extrémní počasí a terén, vynechte, i když jste je měli v plánu. 
  • Pro udržování svalů zkuste kalistenická cvičení pro koně – pod podivným názvem si představte couvání (až 60 kroků), přecházení kavalet na střední výšce, různě rozhozené bariéry, přechody, vlnovky, obraty na místě (doporučuje Jet A Ballou, trenérka, autorka knih o kondičním tréninku, jezdkyně klasické i sportovní drezury a vytrvalosti do úrovně 160 km). Cílem je aktivování málo používaných svalových řetězců, stimulace propriorecepce, zapojení posturálních svalů pro zlepšení rovnováhy, zlepšení pohyblivosti kloubů.

Přiměřenou, především aerobní zátěží, mohou koně zůstat aktivní i ve stáří – ať už jako učitelé dětí, parťáci na vyjížďky nebo v nižší a střední vytrvalosti…

PL Mercury byl výjimečný, ale ve světle dnešní doby už se tolik nedivíme. Dříve byli koně „staří“ už v 15 letech, zatímco dnes startují na olympiádě (např. Tayberry, 20 let, všestrannost, Tokio 2021, ale pád v crossu). Není vzácné na nižších parkurech potkávat 20leté koňské učitele.

Jisté je, že jezdecké aktivity se starým koněm vyžadují určité znalosti a zkušenosti, protože riziko zdravotní újmy při neúměrném zatížení je vyšší. Na druhou stranu je radost jezdit starého koně – má zkušenosti, hned tak nic ho už nerozhodí a s počtem společných let vaše jezdecké soužití zraje jako víno.

Zdroje:

Podobné články

Kolem dvou set jezdců se každoročně vydává drsnou krásou Sierra Nevady. Dnes už nikoliv s vidinou zlata, ale stříbrné přezky s nápisem 100 mil…

Sto šedesát kilometrů na trati Tevis Cupu letos úspěšně překonal arabský plnokrevník PL Mercury. Je mu 27 a půl roku a v konkurenci 150 koní obsadil…