Co je na nich napsáno?

20. 10. 2010 Katka Lipinská Autor fotek: Katka Lipinská, Lenka Robovská, Alena Pětrošová, Anna Reinbergerová, Vendulka Veselá, Dominika Švehlová, Jana Rosická

Protože se zdá, že vás problematika vírů zaujala a vzbudila spoustu dotazů, připravila jsem pro vás druhý díl hlavně obrázkový. Představím vám několik koní a jejich zajímavé víry. Možná dojdete k názoru, že je to celé nesmyslné, možná vás to podnítí ke zkoumání vírů u vašich koní a porovnávání se zde zobrazenými.

BonoPříklad 1 - Bono:

Skvěle navírovaný kůň

Bono je pětiletý valach neznámého původu, dovezený z Polska. Je poměrně malý (cca 155 KVH), pěkně stavěný, s přirozeným sklonem chodit v rovnováze, být kulatý a s hezkou akcí předních nohou. Je vyrovnané, spíše klidnější povahy, ochotný, pracovitý a bezproblémový.

Víry:

dva čelní víry na spojnici očí

Čelní víry jsou dva těsně vedle sebe přesně na spojnici očí - tedy asi to nejlepší, co může být na čele napsáno.

Bono krk

Krční víry jsou symetrické, s vrcholem kousek za nátylníkem - naznačují dobré nesení krku a přirozenou tendenci k jeho klenutí. Krk zespoda je hladký, bez víru.

výrazné a dlouhé prsní víry

Prsní víry u tohoto koně jsou nadprůměrné, výrazné a dlouhé. Vrtá mi hlavou, zda toto zvíře nemá v původu nějakého lipicána.

RustyPříklad 2 - Rusty

Rusty je desetiletý vestfálský valach, který má za sebou sportovní kariéru (drezura, parkur). Je velmi dobře stavěný s poněkud těžší hlavou, pěkným pohybem a dobrou rovnováhou. Je vyrovnaný a velmi hodný, pokud tedy nedojde k názoru, že mu chce někdo ublížit. Pod sedlem je přijemný, pracovitý, jen mívá sklony (pokud jezdec dovolí) se pokládat do ruky.

Víry:

protáhlý čelní vírspodní krční vír< Čelní vír je zajímavý. Není kruhový, ale protáhlý, „brkový". Jeho vrchol je pod očima a táhne se nahoru k čelu. Soudě dle vrcholu víru, mělo by se jednat o klidného a vyrovnaného koně, což Rusty splňuje. Osobně věřím výzkumu, který „házel do jednoho pytle" koně dvouvírové a koně s protáhlým vírem a beru to jako důkaz velké inteligence svého koně.:-) Nebo že by protáhlý vír signalizoval problém s plodností, jak naznačuje výzkum Grandina? U valacha pravděpodobné.:-)

Krční víry jsou symetrické, s vrcholem kousek za nátylníkem, stejně jako v případě Bona (nefotila jsem). Ve spodní části krku má Rusty výrazný brkový vír - napadá mě souvislost s tendencí opírat se o udidlo. >

Prsní víry jsou pěkné, výrazné, ale ne až tak dlouhé - kůň předníma nohama „nehajluje", není ale ani příliš plochý, jeho pohyb má „výraz".

výrazné, ne příliš dlouhé prsní víry

Slabinový vír je pěkný, dostatečně dlouhý, pozvolna přechází do okolní srsti, neprozrazuje žádné problémy s prací zadních nohou.

LadyPříklad 3 - Lady Ellen

Dle slov majitelky, desetiletá Lady má ohnivou a komplikovanou povahu. Mezi koňmi dominantní, při práci přecitlivělá, vznětlivá a lekavá. Má prostorné a pružné chody, které ale ukáže pouze při těžko dosažitelné psychické pohodě, piafa a pasáž jsou pro ni v podstatě přirozeným pohybem. Má silnou záď, díky které má skokové nadání a kterou ráda využije i k leteckým kreacím, ale delší hřbet a slabší bedra, pod sedlem je obtížné dosáhnout zapojení hřbetu, snížení krku a stálého přilnutí.

Víry:

jeden čelní vír nad spojnicí očí

Čelní vír je jeden, umístěný uprostřed nad spojnicí očí. Což značí vznětlivého, bázlivějšího jedince s výraznou hrou uší.

krční víry pod nátylníkem

Krční víry jsou symetrické s vrcholem téměř pod nátylníkem - Lady má tendence ke vzpřimování.

malý vír na spodní straně krku

Na spodní straně krku je dole také malý vír - může souviset s její tendencí se zvedat nad otěž?

výrazné a pěkné prsní víry

Prsní víry jsou krásné - dlouhé a výrazné, svědčí o tom, že Lady nemá problém „zahajlovat" a vysoko zvednout přední nohy, také slabinové víry ukazují na dobrou aktivitu zádě.

Příklad 4 - Dustin

DustinDustin je osmnáctiletý český teplokrevník. Od šesti měsíců má potíže s pravým hleznem. V minulosti byl jezdecky využíván, ale měl opakované potíže a „slabou záď". Ani jeho povaha není úplně jednoduchá. Dle slov majitelky: „Dustin býval náladový, když se mu chtělo pracovat, byl úžasný, pokud pracovat nechtěl, nechal se pobízet a z toho třeba najednou vyskočil a začal vyhazovat, když třeba vedle naklusal kůň... Musel pravidelně pracovat, aby se mu udržovala "morálka", velmi důsledně se s ním muselo a ne každý měl odvahu na něm jezdit. Dá se říct, že pod sedlem i na lonži to byl kůň líný, ale přitom jako soudek s prachem. Ale spíše než zlý byl nesoustředěný, takové věčné dítě."

Víry:

tři víry na čele

Dustin má na čele unikát - trojitý vír! Dva víry vedle sebe a třetí níže.

pravý slabinový vír je krátký a umístěný výš

Zajímavé jsou také jeho slabinové víry, které odrážejí dlouhodobý zdravotní problém. Na levé straně je slabinový vír „normální", přiměřeně dlouhý a postupně se ztrácející v srsti. Na pravé straně ale vypadá jinak. Je krátký, výrazný a vrchol víru je výše, než bývá obvyklé. Tento vír tedy poměrně jasně prozrazuje zdravotní problém.

QuillyPříklad 5 - Quilly

Quilly je sedmnáctiletá klisna českého teplokrevníka. Je to příklad poněkud „tužšího" koně - nerada se ohýbá a nerada jde na otěži. Od 7 let je slepá na jedno oko.

Víry:

hodně asymetrické krční víry

U Quilly jsou velmi zajímavé krční víry. Horní krční vír je výrazně asymetrický - na levé straně krku má výrazný vrchol cca v horní třetině, na pravé straně podobný vrchol dole, za polovinou délky krku směrem ke kohoutku. Při práci pod sedlem klisna skutečně ukazuje výraznou asymetrii v ohýbání krku do stran, což možná souvisí i s jednostrannou slepotou.

krátký a zvláštně umístěný spodní krční vír

Má také výrazný vír zespoda v horní části krku. Pod sedlem se brání chůzi na otěži a nosí krk dost strnule.

Příklad 6 - Spring

nízko položené krční víry

U tohoto jedenáctiletého valacha jsou opět zajímavé krční víry. Symetrické víry na horní straně krku mají svůj vrchol zhruba v polovině krku. Krk je ztuhlý, většinou nesený vysoko, horní linie slabá. Pokud se podaří krk uvolnit a vyklenout, sníží se a nos se dostává za otěž. Momentálně je prakticky nemožné dostat Springa korektně na otěž.

V galerii pod článkem najdete kromě dokumentace výše popsaných případů ještě ukázku čelního víru, posunutého k jedné straně následkem jednostranné slepoty, a další příklad koně se dvěma víry na čele.

PS: Toto povídání berte spíše jako zajímavost. Byť je podloženo určitými výzkumy i zkušenostmi, je to vždy otázka pravděpodobnosti. Přestože se po prohlédnutí vírů asi dvou desítek koní domnívám, že „na tom něco je", narazila jsem i na (dle mého soudu) výjimky. Domnívám se, že víry mohou pomoci posoudit schopnosti a zdravotní stav koně, v případě povahy a dalších podobných charakteristik je ale raději berte jen jako orientační. Protože je dost možné, že zrovna ten váš kůň bude zrovna tou výjimkou.

PPS: Dorazily mi ještě další fotografie, které jsem už nestihla zpracovat do tohoto dílu. Máte zájem o pokračování?

Podobné články
Klaus Philipp

Nejlepší malíř koní dvacátého století, následník Egara Degase a Toulouise-Lautreca, mistr impresionismu a expresionismu, jediný žijící malíř, který…

Jestliže patříte k bytostem, které střechu nad hlavou propůjčují nejen kopytníkům, ale i bandě kočičáků, měli byste zásadním způsobem zbystřit…