V sedle: Pohoda v boxu
Z hlediska koně je nejlepším typem ustájení dobře vedená volná stáj, většina koní u nás však žije v boxech. Jak poznat dobré boxové ustájení a jaká by vlastně měla být velikost boxu? Na otázky odpoví článek z nového čísla časopisu V sedle.
Editorial 4/2016
Těším se na zimu. Ne, že bych neměla ráda podzim, ale nemám ráda bahno. Těším se, až zem zmrzne a všechno pokryje čistý bílý sníh. Nevím jak u vás, ale v naší stáji je cesta do výběhu čirým dobrodružstvím. Mám na výběr, buď se mohu brodit bahnem, nebo balancovat po ještě stále pevných okrajích cesty a riskovat ránu od ohradníku. Jeníkovi to je samozřejmě jedno, kráčí si hrdě bahnem a zajímají ho jenom kamarádi ze stáje, co už jsou venku. Do stáje se vrací s nohama obalenýma bahnem a abychom se nenudili, tak ještě vysbírá snad všechny bodláky široko daleko. Polykám nadávky a posunem času připočítávám ke každé návštěvě stáje ještě tak hodinu navíc. Na odbahnění a odbodlákování mého rezatého pokladu.
Hlavně že je spokojený a má pohyb, říkám si, protože jinak jako správný hucul vymýšlí nesmysly. Už jsme ho zachraňovali z kontejneru na hnůj nebo z hrazení parkúru, na které se doslova zavěsil, když se mu nepodařilo ho přeskočit. Naštěstí to vždy snášel s ledovým klidem a čekal, až ho zachráníme. Proto když jsem pročítala článek o tom, co dělat, když jde koni o život, věděla jsem, že se to může týkat každého z nás. I ten nejoperovanější koníček je stále ještě zvíře s vlastní hlavou a instinkty. Moc bych vám přála, abyste rady z tohoto článku nikdy nemuseli použít v praxi a jen šťastné návraty, ať již pojedete podzimním lesem nebo prvním sněhem. Ovšem myslete na to, že štěstí přeje připraveným.
Pavla Růžičková
V sedle 4/2016: Pohoda v boxe
Z hlediska koně je nejlepším typem ustájení dobře vedená volná stáj, většina koní u nás ale žije v boxech. Protože ne každý majitel koně si může splnit svůj sen o ideálním ustájení, stejně jako jen málo lidí žije na zámku nebo ve velkolepém moderním bytu z katalogu. Což ale nemění nic na tom, že i život ve dva plus jedna se dá zpříjemnit. To samé platí i o boxovém ustájení, i když tapety a osvěžovače vzduchu jsou koním asi jedno.
Nejdůležitější je dostatek pohybu. Ve volné přírodě koně tráví až 16 hodin denně pasením v kroku. A nachodí u toho až deset kilometrů. S takovou potřebou pohybu musíme počítat i při režimu stáje. V boxech toho koně moc nachodit nemohou, při jednom experimentu to vědci měřili pomocí přístroje GPS. Na pastvě koně zvládli během dne mezi 1,9 a 5,3 km, v boxu pak pouhých 170 metrů. Ve větším boxu by toho kůň pravděpodobně nachodil více, nicméně svoji potřebu pohybu naplnit nemůže ani náhodou.
Nedostatek pohybu má pro koně fatální následky, kromě nadváhy, problémů se srdečním oběhem, zažíváním a onemocněním pohybového aparátu koně strádají i duševně. Takové strádání může vést až ke vzniku závažných poruch chování, které se následně pak jen velmi obtížně odbourávají. Tak daleko by to ovšem nikdy nemělo dojít, každý majitel koně by svému zvířeti měl denně zajistit dostatek volného pohybu. Kůň ustájený v boxu potřebuje minimálně 3-4 hodiny pohybu denně. Do toho se počítá ježdění, pohyb v kolotoči, práce ze země, ale i pobyt v padoku nebo ve výběhu. Je velmi důležité, aby se kůň mohl pohybovat i zcela volně, tedy bez jezdce na hřbetě, vše ostatní by bylo týrání zvířat.
Ve Švýcarsku to je naprosto bez diskuze, již od roku 2008 tam platí zákon, podle kterého musí mít koně celoročně každodenní možnost pohybu v padoku nebo ve výběhu a majitelé stájí jsou povinni venkovní pohyb koní dokumentovat.
Malé padoky přímo navazující na boxy jsou pro dostatečný pohyb koní většinou moc malé, a dnes již bývají kritizovány jako venkovní forma boxu. Ne zcela neprávem, ale přesto koním zvyšují životní komfort - koně se dostanou na čerstvý vzduch a mají kontakt s jinými koňmi. Lidé mohou být koním v ideálním případě prima kamarády, koňského partnera ale nikdy nahradit nemůžou. Pro padok platí stejné doporučené míry jako pro vnitřní boxy, někteří odborníci doporučují rovnou dvojnásobek těchto rozměrů. Padok navazující na box by ovšem neměl být delší než 8 metrů - koňské skokany by takový padok lákal k přeskočení hrazení, jiné koně k běhání, což v takovém úzkém prostoru není bezpečné.
Minimální rozměry jsou známé i pro výběh, do kterého by měli koně chodit denně. Pro jednoho až dva koně by měl mít minimálně 150 čtverečních metrů a pro každého dalšího koně by měl být rozšířen nejméně o 40 metrů čtverečních.
Boxy s padoky lze upravit i pro dva koně, kteří spolu dobře vycházejí. V takovém případě je ovšem nutné odstranit nejen dělicí prvek mezi dvěma padoky, ale i dělicí zeď mezi boxy. Tím vzniknou dva východy a jeden kůň nemůže toho druhého „uvěznit" v některé části. Vznikne tak vlastně malá soukromá verze otevřené stáje pro dva.
Ale i pro normální boxy platí pravidlo, že boxy musejí být postavené tak, aby se sousední koně mohli vidět, cítit a slyšet. Výjimky lze ospravedlnit pouze v případech, kdy je potřeba izolovat nemocného koně z důvodu rizika infekční nákazy nebo u březích klisen před porodem, které potřebují klid.
Jak poznat dobré boxové ustájení?
Čerstvý vzduch
Když přijdete do stáje, která má zabedněná všechna okna a dveře, tak rovnou udělejte čelem vzad, stejně jako pokud cítíte čpavek nebo jiný silný zápach. Čistý a čerstvý vzduch je alfou a omegou, aby se kůň cítil dobře a zachoval si zdraví.
Světlo
Je ve stáji dost světla? Plocha oken a světlíků by měla tvořit alespoň dvacetinu plochy stáje. Pokud stojí stáj na stinném místě, tak ještě více. Doporučená světelnost je 80 luxů po dobu osmi hodin denně, ideálně 100 luxů.
Velikost boxů
Jsou boxy dostatečně velké? Správné rozměry naleznete níž v článku, platí, že kůň musí mít možnost se v boxu bez problémů otočit a lehnout si.
Výběhy
Jsou k dispozici výběhy, pastviny a padoky? Jsou dost velké, dobře udržované a zabezpečené? Pokud nejsou, hledejte raději jinde.
Bezpečnost
Stáj by měla vypadat udržovaná a bezpečná. Nemusí se všechno blýskat, ale zařízení by mělo být v pořádku, tak aby koním ani lidem nehrozilo nebezpečí úrazu.
Hygiena krmení
Žlaby a napáječky by měly být čisté, krmení bez nečistot a plísní.
Správná velikost boxů
Jednoduchý box
Minimální velikost boxu by měl být dvojnásobek kohoutkové výšky koně na druhou. U 175 cm vysokého teplokrevníka to činí asi 12 čtverečních metrů. Klisna s hříbětem potřebuje víc místa, její box by měl být (2,3 x výška koně)2. Kratší stěna boxu by vždy měla být minimálně 1,75násobkem výšky koně.
Box pro hřebce
Měl by být větší, odborníci doporučují minimálně 12, ideálně 16 metrů čtverečních. Výška dělicích stěn by měla být 0,8násobek výšky koně u jednoduchých nebo 1,3násobek u stěn dělených s mříží. Protože hřebci mají tendence se vzpínat, doporučuje se minimální výška 2,5 metrů. Vrchní okraj by měl být zakulacený, aby nemohlo dojít ke zranění. Dělicí stěny by ze zásady měly být bezpečné i při kopání koně. Ideální je tvrdé dřevo o síle 4 cm.
Box s padokem
Pro jednoduchou koňskou terásku platí stejné rozměry jako pro box - (2x výška koně)2. Zkušení odborníci a stavitelé ale doporučují padok o rozměrech dvojnásobku vnitřního boxu.
Obsah čísla 4/2016
3 Editorial
6 Ze světa
8 Podzim patří svatému Hubertovi
14 Když jde o koňský život
18 Aby koním nebyla zima
24 Průvodce výběrem správné deky
27 Tipy pro vás
28 Koně a omrzliny
30 6 tipů na zimu
32 Pohoda v boxu
34 Plakát
36 Vademecum začínajícího koňaře: Teorie a praxe
40 Mykotoxiny
46 Kolik ježdění je pro koně zdravé?
48 Nechce být sám?
52 Pozitivní motivace: Chůze
56 Kondice jezdce
59 Třmen
60 Jak se fotí kůň: První kroky fotografa
64 Nebojte se zapřáhnout V
66 Tipy pro vás
V sedle
Časopis pro aktivní jezdce, chovatele a milovníky koní, kteří se nespokojí s odpovědí, že to tak bylo vždycky, že se to tak dělá...
"V sedle" přináší aktivním jezdcům množství užitečných informací o péči o koně, o výcviku koně i jezdce, o pozitivní komunikaci a nejnovějších trendech ustájení či krmení. Jak napasovat sedlo, nasvalit koně po úrazu, trénovat bez haly nebo upravit problémová kopyta, jsou otázky, se kterými se majitelé koní potýkají denně. Velká pozornost je věnována i veterinárním tématům a psychologii koní. Jezdecký sport není prezentován formou zpravodajství, ale srovnávacími studiemi jednotlivých jezdeckých škol, podrobných portrétů sportovních koní a tipy pro trénink.
Čtvrtletník V sedle vydává vydavatelství Czech Press Group.
Facebook: V sedle
Web: www.v-sedle.cz
Seznam prodejních míst pro vás aktualizujeme zde.
Galerie
V sedle: Sarkoidy
Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…
V sedle: Rovnou za nosem
Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…