V sedle: Mustang Makeover
V Německu počátkem srpna proběhla závěrečná show zajímavého experimentu s mustangy - patnáct trenérů se z nich snažilo udělat jezdecké koně. Podrobnosti o celém projektu i s odkazy na videa vám přináší nejnovější číslo časopisu V sedle, které najdete aktuálně v prodeji.
Editorial 3/2017
Jasně, že jsem jako malá holka byla zamilovaná do koní. Cpala jsem se do každého sedla, i když to byl třeba jen poník ve fotografickém koutku berlínské zoo. Milovala jsem všechno, jejich pohyb, jejich vůni, snad i ten hnůj. Pokojíček jsem měla vytapetovaný plakáty s koňskou tematikou až ke stropu a ve škole jsem na hodinách fyziky snila o mustanzích.
À propos mustangové... Věděli jste, že v sousedním Německu již tři měsíce běží zajímavý experiment právě s mustangy? Patnáct trenérů se snaží z nedotčených koní, narozených v divočině, udělat jezdecké koně. O krocení dnes již naštěstí nemůže být řeč. Naopak, cílem je získat koně ke spolupráci. Nenásilně. Korektně. Trvale. S úctou k živé bytosti. S láskou. Pod dohledem kamer a veřejnosti. I když mne osobně podobné megaakce a show nelákají, musím přiznat, že mi zveřejňovaná tréninková videa přijdou nesmírně zajímavá. Samozřejmě, že je celá akce chytře marketingově vymyšlená a organizátorům jde o zisk. Ovšem sledování úspěchů a neúspěchů mladých mustangů mám určitě raději než záběry z jezdeckých závodů a jejich zákulisí. Ty často nemají s korektním přístupem ke koni moc společného. Bohužel.
Přeji vám příjemné čtení a chvíle v sedle. A vašim koním jen příjemné s vámi. Oni za to stojí.
Pavla Růžičková
šéfredaktorka
V sedle 3/2017: Mustang Makeover - experiment v přímém přenosu
Akce pro 16 divokých koní z USA, 16 špičkových trenérů z Německa, 90 dní tréninku a na konci jedna velká show, to se skrývá za názvem Mustang Makeover, která proběhla první srpnový víkend v prostorách CHIO Aachen (Cáchy).
Pro Mustang Makeover Trainers Challenge 2017 cvičilo tři měsíce šestnáct špičkových trenérů mladé mustangy narozené v divočině. Po tomto výcviku se sejdou na velké show, kde budou prezentovat veřejnosti, čeho za tři měsíce se svým koněm dosáhli. Cvičení mustangové mohou být následovně na místě vydraženi v aukci.
Sporná koncepce
Může taková soutěž probíhat v souladu s pohodou koně, nebo nevyhnutelně dochází k přetěžování koní i trenérů? Všichni účastnící se mustangové jsou odhadem čtyřletí a mají za sebou náročnou cestu z USA. Cvičitelé jsou v nezvyklé situaci - mají přijezdit zcela syrového koně pod tlakem veřejnosti. Má to smysl? A co je účelem celé akce?
O jaké koně se jedná?
Mustangové dovezení do Německa se narodili v USA v divoké přírodě, ale od listopadu 2015 žili v odchytové stanici v Oregonu. Americký úřad Bureau of Landmanagement (BLM) má za úkol kontrolovat stavy divokých mustangů v přírodě. Podle propočtů je počet volně žijících na daný volný prostor příliš vysoký a mnozí mustangové jsou v zimních měsících na hranici podvýživy. BLM koně odchytává a chová v odchytových stanicích. Odsud by koně měli být dále předáváni zájemcům k adopci, jenže poptávka je příliš malá. Na stanicích žije na 47 000 koní, kteří zde jsou krmeni senem. Bez kontaktu s lidmi. S minimální veterinární péčí. S nulovou péčí o kopyta. Po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se situace ještě zkomplikovala, když vyhlásil svůj záměr zkrátit rozpočet po mustangy o 20 procent. Bohužel plánuje také zrušit adopční podmínky, což by kromě jiného umožnilo mustangy vyvážet na jatka mimo USA. Tyto čtyřnohé americké ikony jsou v reálném ohrožení.
Upozornit veřejnost
Cílem Mustang Makeover je upozornit na nebezpečí, které hrozí těmto krásným zvířatům. Organizátoři chtějí ukázat veřejnosti, že mustangové jsou velmi přizpůsobiví a učenliví a při dobrém výcviku se z nich mohou stát dobří a spolehliví jezdečtí koně. Slibují si od toho nárůst zájmu o plemeno a adopci divokých koní.
Za tímto účelem nechali organizátoři Michael a Silke Strussione z USA do Frankfurtu dopravit letecky šestnáct mustangů. Na stanici v Americe je na cestu připravila profesionální trenérka. Navázala s doposud člověkem nedotčenými koňmi první kontakt, navykla je na ohlávku a poslala trenérům do Německa ke každému koni krátký popis. Na letišti ve Frankfurtu se pak všichni trenéři setkali a na místě losovali, kterého z koní si odvezou do svých stájí. Mezi trenéry jsou i známé veličiny, např. v televizi působící Bernd Hackl, horseman Birger Gieseke, Silke Vallentin - Parelli instruktorka nebo drezurní jezdkyně Grand Prix Andrea Bethge. Tak začala soutěž, každý z trenérů a cvičitelů měl devadesát dní na to, aby z divokého koně udělal jezdeckého. Honorář nedostanou, zato ale budou mít velkou pozornost veřejnosti.
Pokroky na FB
Během následujících tří měsíců trenéři zveřejňovali na Facebooku videa svých pokroků ve výcviku. Tak mohl každý vidět, jak kdo je ve výcviku „svého" mustanga daleko. Je otázkou, zda to nevede k popichování ctižádosti na úkor koní. Každopádně to vede ke zveřejnění různých výcvikových metod. Během finále amerických Mustang Makeover Shows, které byly německé akci předlohou, bývají k vidění velmi překvapivé a neuvěřitelné výkony v úlohách, které jsou s přihlédnutím k věku koně na hranici. Němečtí organizátoři zdůrazňují, že jejich pravidla jsou upravená a že se drží motta „from wild to mild". Při závěrečné show nemá být hlavní důraz kladen na výkon, nýbrž na harmonii dvojice. Což má snížit tlak na trenéry.
Kritické hlasy
Kritici celé akce si stěžují, že nebyly prováděny neohlášené kontroly tréninků a veterinární prohlídky. Což je jistě krásná myšlenka, nicméně ne pro tuto show, ale pro jakýkoli výcvik koně. Zatím jde pouze o ideální představu, a to jak u koní rekreačních, tak u koní ve sportovním výcviku. A ti jsou na soutěže připravováni celý život.
Co je tak jiného na mustanzích?
„Mustangové jsou opravdu velmi unikátní koně s vlastnostmi, které se u našich prošlechtěných sportovních koní již vytratily," říká organizátorka Silke Strussione. „Mají velmi silně vyvinuté sociální chování, jsou velmi inteligentní a vůči lidem a jiným koním naprosto upřímní. Člověka zasáhnou hluboko v srdci. Ten pocit, když vám mustang poprvé projeví důvěru, je nepopsatelný. Je to skoro jako kouzlo." Mustangové mají všechny vlastnosti, které si jezdec může přát - zdraví, vytrvalost a silné nervy díky přirozené selekci.
Mustang Makeover je show...
Hlavním hřebem bohatého programu byla samozřejmě samotná soutěž trenérů - své mustangy předvedli ve dvou povinných úlohách - v trailu a v drezurní úloze a následně pak ve freestylovém finále. Blaho a pohoda koní byly vždy na prvním místě, proto mohly všechny úlohy být absolvovány buď ze sedla nebo na ruce, dle aktuálního stavu koně a jeho výcviku. Byla k vidění opravdová důvěra koní ve své trenéry a jejich citlivý a férový přístup. Před ohromnou diváckou kulisou se opravdu děly věci, trenéři i jejich metody byly opravdu různorodé, od útlé slečny, přes korpulentní dámu na vozíčku po kovboje jak ze starých filmů.
Celkovou vítězkou se stala nejmladší účastnice Maja Hegge, známá z internetu svými kousky s minishetlandem Gijsem. Ve finále předvedla opravdu jedinečnou ukázku důvěry bez sedla a uzdečky, pouze s kruhem na krku „své" Taipy a velkým množstvím růžových nafukovacích balónků. Obrovský „tichý" potlesk sklidil Luuk Teunissen s Hazel, které ve finále nechal zavázat oči a klisna předvedla opravdu stoprocentní důvěru ve svého jezdce, jehož pokyny slepě následovala v aréně před tisíci diváky. Další trenérka Yvonne Gutsche naopak svou klisnu Wild Rose z finále stáhla a divákům v dojemné řeči vysvětlila proč - vystoupení před tolika lidmi se pro mladého koně ukázalo příliš stresující. Chápajícímu obecenstvu místo toho předvedla krásnou show se svým vlastním koněm. Westernový trenér Ernst-Peter Frey naopak ve finále zažil pernou chvilku - svého mustanga honil ze sedla jiného koně a citliví diváci ho odměnili pískotem. Nakonec si vyžádal mikrofon a celý svůj postup vysvětlil, z arény pak odjížděl na neosedlaném mustangovi za zaslouženého potlesku.
... a následná aukce
Po finále následovala aukce, která byla také velmi emotivní. Někteří trenéři předem oznámili, že by si „své" mustangy rádi ponechali. A publikum nadšeně sledovalo, za kolik peněz se koně následně vydraží - nejnižší cena za mustanga nakonec byla 5 200 Eur. Prolito bylo i hodně slz, a to nejen radosti od nových majitelů. Dojetím plakala i trenérka Svea Kreinberg, která obsadila v soutěži druhé místo a jejíž svěřenec jménem Flaming Four Hooves změnil v aukci majitele za rekordních 12 700 Euro. Své mustangy se nakonec podařilo vydražit pro sebe i čtyřem trenérům, mimo jiné i Yvonne Gutsche, která se svou Wild Rose nestartovala ve finále.
Část výtěžku celé akce půjde na podporu divoce žijících mustangů v USA a organizátoři z Německa již nyní oznámili, že další Mustang Makeover bude následovat.
Odkazy:
- www.mustangmakeover.de
- To nejlepší z finále: https://www.youtube.com/watch?v=3trFv3TxoyY
- Vítězka Maja Hegge a mustang Taipa: https://www.youtube.com/watch?v=tmymOJnfshg
- Mladičká Maja Hegge a její poník Gijs v roce 2014: https://www.youtube.com/watch?v=AelXUudUP4M
- Tanja Reidinger a Naira - ukázka práce s mustangem: https://www.youtube.com/watch?v=ggHBkSRYxZ8
Obsah čísla 3/2017
3 Editorial
6 Ze světa
8 Zlatíčka, nebo tyrani?
14 V sedle po porodu
18 Léto bezpečně v sedle
24 Jak udržet koně fit při intenzivní zátěži
28 Nebezpečí skryté v trávě
30 Za koňmi Evropou
33 Plakát
37 Převaláci na Dívčích hradech
38 Vademecum začínajícího koňaře: Lekavost koně
43 Není hřbet jako hřbet
44 Péče o pastviny
48 Kovářova kobyla ráda chodí bosa
54 Jak se fotí kůň: parkúr
58 Pozitivní motivace: Zvedání předních nohou
62 Soutěž
64 Mustang Makeover
66 Tipy pro vás
V sedle
Časopis pro aktivní jezdce, chovatele a milovníky koní, kteří se nespokojí s odpovědí, že to tak bylo vždycky, že se to tak dělá...
"V sedle" přináší aktivním jezdcům množství užitečných informací o péči o koně, o výcviku koně i jezdce, o pozitivní komunikaci a nejnovějších trendech ustájení či krmení. Jak napasovat sedlo, nasvalit koně po úrazu, trénovat bez haly nebo upravit problémová kopyta, jsou otázky, se kterými se majitelé koní potýkají denně. Velká pozornost je věnována i veterinárním tématům a psychologii koní. Jezdecký sport není prezentován formou zpravodajství, ale srovnávacími studiemi jednotlivých jezdeckých škol, podrobných portrétů sportovních koní a tipy pro trénink.
Čtvrtletník V sedle vydává vydavatelství Czech Press Group.
Facebook: V sedle
Web: www.v-sedle.cz
Seznam prodejních míst pro vás aktualizujeme zde.
Galerie
V sedle: Sarkoidy
Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…
V sedle: Rovnou za nosem
Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…