Koně a hříbata: Národní šampionát shetland pony 2016

12. 10. 2016 Renata Marková Autor fotek: Aneta Novotná

Národní šampionát shetland pony je tradičním vyvrcholením výstavní sezóny pro všechny chovatele i majitele shetlandských poníků. Nejen o této události však píše říjnové číslo časopisu Koně a hříbata. Co dál v něm najdete?

 Za krásného, téměř letního dne se 3. září konal již XII. Národní šampionát shetland pony, který pořádal Svaz chovatelů shetland pony ve spolupráci s ASCHK a Dostihovým spolkem a.s., Pardubice, prostřednictvím produkčního týmu Renaty Markové. Tato akce se po třech letech vrátila do krásného prostředí dostihového závodiště, které skýtá mnoho prostoru a možností důstojné prezentace všech plemen koní.

Národní šampionát shetland pony je tradičním vyvrcholením výstavní sezóny pro všechny chovatele i majitele shetlandských poníků. Celý projekt se plánuje rok dopředu, kdy jedním ze stěžejních bodů je výběr posuzovatele. Již po několik let se tak do České republiky vydává přes moře akreditovaný rozhodčí z mateřské plemenné knihy - Shetland Pony Stud-Book Society, Velká Británie.

Pro letošní rok to byla báječná, dobrou pohodou zářící paní Joy Barugh, která se vydala do naší země po třech letech plánování (a těžkých překážek, které jí dovolily příjezd až letos), se svým manželem Michaelem (Birchmoor Stud, North Farm, Aldbrough, East Yorkshire GB). Tato okouzlující dáma je akreditovanou posuzovatelkou The Shetland Pony Stud-Book Society. Odchovy jejich vlastního hřebčína Birchmoor jsou velmi úspěšné nejen chovatelsky, ale také na poli sportovního využití ve speciálních výstavních třídách. Jedním z nejúspěšnějších odchovanců je valach Birchmoor Admiral, který patří k mnoha vynikajícím typickým představitelům shetlanda se všemi atributy, které toto plemeno má mít.

Do letošního ročníku Národního šampionátu se přihlásilo na 60 shetlandských poníků obou typů (minityp i standard typ). Zajímavé je sledovat, jak se v rámci České republiky zvyšuje populace chovu shetlandů v minitypu, chovatelů standardních poníků spíše ubývá a zůstává tak pouze několik větších chovů plus několik chovatelů vlastnících po jedné až dvou chovných klisnách, kteří jsou ochotní svoje poníky prezentovat i na výstavě. Ale i přesto, podle slov paní Joy Barugh, se na tomto šampionátu sešla velmi vysoká kvalita, kterou v tak malé zemi s krátkou tradicí chovu nečekala. To je pro český chov velkým vyznamenáním.

Samotná výstava byla letos premiérově připravena s mnohými novinkami, které měly pozvednout zájem chovatelů vystavit na této prestižní akci roku své odchovy (nebo šťastnou ruku při importu).

 Přibyly tedy nové atraktivní výstavní třídy: novice - pro poníky, kteří ještě nikdy nebyli vystavováni (bez rozdílu věku) - zde se hodnotil jak typ a kvalita poníka, tak jeho chování ve výstavním kruhu. Dále chovné klisny - pro klisny, které už rodily nebo mají pod sebou hříbě. V neposlední řadě to byli veteráni - pro pony nad 15 let. U této třídy paní Barugh pochválila vystavené „staříky", kdy péče o poníky ve vyšším věku v zahraničí upadá, kdežto u nás prezentovaní jedinci Parlington Midge paní Ivany Třískové a Ostra v.stal Haarsteeg paní Dity Kunové byli ve vynikající formě a paní Barugh nešetřila chválou k jejich majitelům.

Vzhledem k vysokému počtu přihlášených klisen čtyřletých a starších v obou typech došlo k dalšímu rozdělení tříd podle barev: standardní typ - rozdělení na černé a barevné klisny, minityp na rezavé a barevné klisny. V každé třídě klisen se tak předvedlo minimálně 5 poníků, což už je třída bohatě zastoupená.
Novinkou pro letošní rok byly i dva nové šampionáty - Šampionát tříletých klisen a Šampionát mladých hřebců v obou typech. Následovaly klasické Šampionáty juniorů, seniorů, kategorií a samozřejmě Šampionát výstavy.

Co bylo novinkou v oceňování? Namísto pohárů v jednotlivých výstavních třídách pro vítěze byly předávány oceňovací tabulky speciálně vyrobené pro tuto příležitost. Floty byly připraveny s národními motivy tzv. cibulového vzoru a poháry pro Šampiony s trikolórním vzorem. Šerpy pro Šampiona a Vicešampiona výstavy byly originálně vytvořeny z umělých květin, coby věnec pro vítěze. Připravena byla také deka pro Šampiona výstavy s nápisem Národní Šampion Shetland pony 2016.

Kdo tedy byli ti nejšťastnější?

Národním Šampionem se stal plemenný hřebec Gádžo Permoník v majetku paní Ludmily Ondřejové z chovu Magdy Skalické. Národním Vicešampionem se stala klisnička Markes Gioia v majetku Karolíny Markové (Hřebčín Markes) z téhož chovu. Oba poníci podle slov paní posuzovatelky patří k typickým představitelům plemene, kdy hřebec vykazuje výborný fundament a typ a klisnička má vynikající stavbu těla a především feminní výraz, jaký klisna má mít. Blahopřejeme vítězům.

Šampioni typ mini (do 87 cm KVH)
  • Šampion 3letých klisen: Carmen ze Zubří
  • Šampion mladých hřebců: Smajlík of Kadov
  • Junior šampion: Carmen ze Zubří
  •  Senior šampion: Gadžo Permoník
  • Šampion kategorie: Gadžo Permoník
Šampioni standard typ (do 107 cm KVH)
  • Šampion 3letých klisen: Plamp Jo
  • Šampion mladých hřebců: Kadov Moonrise
  • Junior šampion: Kadov Moonrise
  • Senior šampion: Markes Gioia
  • Šampion kategorie: Markes Gioia
  • Národní šampion SHP: Gadžo Permoník
  • Národní vicešampion SHP: Markes Gioia

Umístění poníků z českých chovů v dalších třídách a šampionátech naleznete na našich webových stránkách www.koneahribata.cz. Zde uvádíme alespoň šampiony.

 Dovolte, abych všechny, bez nichž by akce nemohla být realizována, jmenovala zde osobně.

Děkuji tedy člověku, bez něhož bych si realizaci a produkční práci akce opravdu nedokázala představit: Pavle Hanzlík Kubalové, dále skvělé druhé ringstewardce Veronice Svobodové. Také milé, trpělivé a úžasné tlumočnici a v druhé roli i první ringstewardce Elišce Křivé. Báječným pomocníkům pro všechno: Karolíně Markové, Romanu Kořánovi ml. Dále děkuji týmu mládežníků, jež nám pomohli kompletně při montáži a demontáži akce od Dity Kunové, Libuši a Andrei Kaprasové. Skvělou premiéru si odbyl při moderování, a tím mu patří můj dík, p. Roman Kořán st. Děkuji i technickému zázemí mého muže Jiřího Marka, Martinovi Křivému, který okamžitě zareagoval při problému ustájení a bleskově jej vyřešil, a mnoha dalším přátelům, jež přiložili ruku k dílu.

Děkuji za spolehlivý transport poníků a pomoc při demontáži Pavlu Čechovskému. Děkuji také za trpělivé focení v průběhu šampionátu Anetě Novotné a Marice Batelkové. Obrovský dík patří paní posuzovatelce - paní Joy Barugh, již doprovázel její manžel pan Michael Barugh. A v neposlední řadě děkuji paní Kateřině Mandysové, neboť jen za její pomoci a spolupráce mohla naše akce úspěšně proběhnout. Její organizační schopnosti jsou obdivuhodné, a tak dostihové závodiště má člověka, jenž je jistě na správném místě. Děkuji také panu řediteli Dostihového spolku a.s. panu Martinu Korbovi za podporu Národního šampionátu SHP jak cenou pro Šampiona výstavy, tak celkovou pomocí s realizací akce. Ještě jednou všem z celého srdce děkuji všem... Renata Marková osobně a také jménem Svazu chovatelů shetland pony, z.s.

Říjnové vydání časopisu Koně a hříbata je v prodeji. Od ledna je časopis rozšířen o celých 16 stran.

 Obsah čísla 10/2016:

Plemeno: Freiberger
Starám se o...: Rayena
Skokové ježdění: Skokové problémy
Mít koně: Stranová a prostorová hra

Plakáty uvnitř časopisu:
A3: Shagya arab, valach Hasani Thabisi

Ostatní:
Working equitation - Když to koním dává smysl
Klasická vs. moderní drezúra
Povolání u koní: Chovatel
Klikr trénink: Když klikr trénink nefunguje
Z praxe: Hřebci a já
Bondův ponykoutek
Žužuova poradna
Listárna, Soutěžní osmisměrka
...a další!

Dárky pro předplatitele:
Sběratelská karta: Freiberger
Pohled: Islandský kůň
Plakát A2: Andaluský kůň, hřebec Barcelo
Plakát A3: Hafling, valach Sonny
Plakát A3: Holštýnský kůň, hřebec Francis

 Koně & hříbata

Časopis Koně & hříbata je měsíčník pro všechny milovníky koní!

Časopis je k dostání také v elektronické podobě shodné s podobou tištěnou: Ukázkové číslo k nahlédnutí zdarma

Podobné články

Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…

Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…