Koně a hříbata 8/2010: Vytrvalost

17. 11. 2010 Aneta Hnyková Autor fotek: Aneta Hnyková

A máme tu pro vás vzpomínku na letní dny. Prostřednictvím časopisu Koně a hříbata, tedy jeho srpnového čísla, se vrátíme do horkých slunečných dnů, na vytrvalostní závody ve Sloupu v Čechách.

Okolo Havraních skal byl podtitul vytrvalostních závodů ve Sloupu v Čechách, které se konaly na počátku července a zahrnovaly krom klasických soutěží i Mistrovství České republiky juniorů a mladých jezdců.

Závodníci se svými koňmi a pomocníky se do areálu pořádající Minifarmy Sloup sjížděli již během celého pátečního dne. Při pohledu na louku u areálu bylo možno pozorovat přibývající štrúdl přepravníků a stanů. Jak je při vytrvalostních závodech běžné, postupně se začaly vedle nich objevovat i provizorní ohrádky pro čtyřnohé závodníky. V půl šesté večer byla otevřena vstupní veterinární kontrola. Díky organizátorům, kteří zajistili ve veterině velké prostranství, kontrola koní hladce odsýpala. O osmé hodině večerní přišla na řadu technická porada na lavičkách u občerstvení. Jezdci zde obdrželi mapu tratě a dozvěděli se bližší informace o úsecích, které by pro ně a jejich koně mohly představovat nebezpečí. Jednalo se např. o přejezdy silnic, kanálky pro odvod vody velké akorát na koňské kopyto nebo díry na louce dříve sloužící jako kravské napajedlo. Pro účastníky hobby vytrvalosti byla ještě připomenuta pravidla.

vytrvalostNásledující den časně ráno se na start postavily závodní dvojice bojující o titul mistra České republiky mezi juniory a mladými jezdci na trati dlouhé 80 km. První kolo jeli junioři a mladí, budoucnost vytrvalosti, za příjemného ranního počasí. V druhém už se začaly teploty šplhat na nepříjemných 30 stupňů a hned bylo jasné, že práce chladičů bude velmi důležitá. Chladicích bodů bylo na trati celkem šest, z toho jeden byl na rozlehlé louce, kterou museli jezdci objíždět dvakrát kolem. Wrangleři tak směli chladit a napájet koně dvakrát po sobě bez jakéhokoliv přejíždění. A zároveň měli své svěřence dlouho na očích.

Z původních jedenácti adeptů na mistra ČR bylo do posledního kola vypuštěno už jen devět dvojic. Do cíle vítězně vjela s celkovou rychlostí 17,592 km/h Markéta Terberová s arabskou klisnou Wellfare a obhájila tak svůj titul mistryně juniorů v endurance z loňského roku. Velký obdiv také patří dvěma místním závodnicím, které mistrovství absolvovaly na ponících, a dařilo se jim velmi dobře. V mistrovské soutěži byla také vyhlášena Cena kondice, kterou si odvezla klisna Arista (jezdkyně Kateřina Hemzalová).

Po celou dobu závodů mohli přihlížející poslouchat výklad komentátora. Všichni tak byli v obraze a věděli, jaká právě startuje soutěž, kdo dojíždí kolo a kolik soutěžících je stále na trati. Kousek od občerstvení byl k dispozici stánek s jezdeckými potřebami, jehož obsluhu zajišťovala Kateřina Kyselá, která výjimečně ve Sloupu neseděla na koni.

Hobby vytrvalostV půl sedmé ráno čekal start jezdce v kategorii S na 80 km. Na trať bylo vypuštěno pět závodníků, dokončili čtyři. První místo si vyběhl Petr Jadlovský se shagya arabským hřebcem Sultánem Sharkasi, následován na druhém místě Markétou Pipovou na Zaře Thustře. Třetí příčku obsadila Lucie Švecová s hřebcem Scott Al Sah´r, kteří jeli svojí první osmdesátku. Sultán Sharkasi pak ještě obdržel Cenu kondice.

Jako další proběhly soutěže stupně L (60 km) a Z (40 km). V kategorii Z se bylo na co dívat - boj o vítězství v cílové rovince, která byla letos opět o kus zkrácena kvůli bezpečnému dojezdu závodníků, předvedla Veronika Šulcová na achaltekinské klisně Myahri s Davidem Šebkem sedícím na Sihaskovi. První místo vybojovala Veronika s Myahri.

První příčku v kategorii L obsadila Pavlína Pflugová s Kevinem 7. Pořadatelé měli nachystané rozdílné barvy startovních čísel pro každou kategorii, a tak bylo na trati snadné rozeznat, do jaké obtížnosti závodu dvojice patří.

Markéta PipováBohužel i nepříjemné příhody patří k vytrvalosti. Během závodu došlo k pádu jezdkyně a její klisna se zatoulala do místní krajiny. Všichni vynaložili velké úsilí a kobylka byla večer nalezena v pořádku.

Do hobby vytrvalosti se tentokrát přihlásilo dvacet dvojic. Na trať byli závodníci vypouštěni po skupinkách, které vždy tvořili čtyři jezdci podle toho, jak se den předem na technické poradě rozdělili. První místo získala Bára Beránková a Shower, domácí závodnice z JK Minifarma Sloup. I v hobby soutěži se zrodila neobvyklá situace - Pavla Másilková po pádu ze své klisny Hannah zvládla nasednout zpátky do sedla a se zlomenou rukou si dojet pro třetí místo, teprve pak přišla na řadu sádra.

Počet vyloučených dvojic nebo dvojic, které vzdaly, byl při těchto závodech vyšší než obvykle. Zde tak poznáme, že závodit v tomto počasí bylo opravdu náročné. Dokazuje to také, že vytrvalost opravdu vyžaduje po jezdcích obrovský cit pro koně a rozložení jeho sil, aby to neodneslo jeho zdraví. Vytrvalost by měla ukázat, že je to sport, který učí jezdce přemýšlet a není jen o tom projet co nejrychleji danou trať. A doufejme, že tomu tak zůstane i nadále.

vytrvalost

Titulka 8/2010Obsah čísla:
Plemeno: Slovenský teplokrevník
Starám se o...: Garry Gyz
Fotoseriál: Výžehy
Jedu, jedeš, jedeme: ...do České Břízy
Vizitka: Llanfrechfa Celebration
Nemoci koní: Letní vyrážka
Plakáty:
A2: Hafling, hřebec 2892 St-Largos
A3: Welsh mountain pony, hřebec Patrick 1544
A3: Hafling, klisna Lucie
A3: Achaltekinský kůň, hřebec Damask

Ostatní:
Okolo Havraních skal (vytrvalost)
Slavní koně: Age of Jape
Rodeo v Hoslovicích
Derby 2010
Drezúrní abeceda: Ch, I
Hříbata: Čas dospívání
Modrá z džín 11, Žužuova poradna
Bondův ponykoutek
Václav Vydra: S koňmi trochu jinak
Příběhy a foto čtenářů
Listárna a osmisměrka
Komiks Koniklec

...a další

Podobné články

Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…

Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…