Koně a hříbata 5/2013: Nová pravidla jezdeckého sportu
Podobně jako téměř každý rok, i letos doznala pravidla jezdeckého sportu určitých nutných a hojně debatovaných změn. Kdokoli, kdo se chce závodů účastnit, by si měl pravidla pečlivě pročíst, neboť jsou již v platnosti a jak se říká, neznalost neomlouvá. Časopis Koně a hříbata pro vás do aktuálního květnového čísla vybral ty nejdůležitější a nejzajímavější změny, kterých jezdecký sport doznal…
Všeobecná pravidla
Již delší dobu platí povinnost každého jezdce vozit si vlastní sadu malých startovacích čísel a dle pokynů pořadatele viditelně nosit přidělené číslo na výstroji. Novým pravidlem je, v rámci jednoznačnosti, povinnost připevňovat číslo na levou stranu. Ovšem kam, to již specifikováno není. Povinností je také nosit tříbodovou helmu i na opracovišti, tedy nejen v soutěži samotné. Nesprávná ústroj jezdce může být pokutována částkou 500 Kč.
Co se týká odměňování jezdců, přibyla povinnost rozdělovat floty vždy, zato byla zrušena povinnost minimální finanční odměny vítězných dvojic, až doposud bylo nutností rozdat v soutěži stupně „ST" a výše minimálně 5000 Kč bez ohledu na to, kolik soutěžících se účastní.
Nově byla upravena pravidla hobby závodů - o těch jste se mohli dočíst v dubnovém čísle našeho časopisu, ve zkratce: jezdec musí být nově členem jezdeckého subjektu registrovaného pod ČJF i pro účast na hobby závodech, nicméně licenci mít nemusí, stejně jako jeho kůň nemusí mít platnou licenční známku pro daný rok.
Nejvíce změn doznala pravidla upravující organizaci závodů, personální požadavky či například možnost podávání námitek. Zajímavé jistě je například to, že nově může podat námitku na špatné zacházení s koněm naprosto kdokoli. Podávající osoba by měla zajistit svědky incidentu a přivést je s sebou k projednání, či alespoň získat jejich písemná prohlášení se všemi náležitostmi (podpisy, jména, adresy). Za podání jakékoli námitky se platí příslušný poplatek, nutný k jejímu projednání: v národních soutěžích to je 200 Kč, námitky vztahující se k týrání koně však jsou, v souladu s etikou, zdarma. Za špatné zacházení s koňmi může být uvalena pokuta do výše 15 000 Kč, případně může být zastavena závodní činnost na dobu od tří měsíců až doživotně. Za „špatné zacházení" se jmenovitě uvádí například barování, hypersensibilace či znecitlivování údů a mimo jiného i zakázané metody opracování koně. Do hrubostí ke koni se však počítá i nadměrné švihání či bití koně, používání přístrojů, které způsobují elektrické šoky, nadměrné používání ostruh, škubání koně v hubě udidlem, soutěžení se zřetelně vyčerpaným, silně kulhajícím či zraněným koněm.
Přesněji definovány byly některé termíny, jako například „vyšší moc" (událost vyplývající z dějů či nehod, které nejsou rozumně předvídatelné a které jsou mimo rozumnou kontrolu), „diskvalifikace" (která může být udělena i zpětně) a „eliminace" (nemožnost pokračovat v závodu dále).
Co se týká omezení startu dvojice jezdec-kůň, to nově platí pro stupně ZZ, ZM, Z a ZL. Podle pokynů se nesmí daných závodů účastnit dvojice, která byla v předchozím roce příliš úspěšná v mnohonásobně vyšších soutěžích, kde se umístila na 1. až 3. místě. Tak například dvojice, která byla podobně vítězná ve stupni S a výše, se nesmí v letošním roce účastnit závodů stupně ZZ a ZM. Dvojice, která se umístila vysoko v ST a výše, se nesmí zúčastnit navíc ani stupňů Z, dvojice úspěšná v T potom ani v soutěžích ZL. Tato „nepovolení" nebudou před startem nijak zjišťována, hlídat by si je měl jezdec, který může být za takto nepovolený start zpětně sankcionován automatickým tříměsíčním zákazem startu v oficiálních soutěžích. Cílem je ochránit zdravou konkurenci a dát šanci začínajícím jezdcům a koním uspět v nižších soutěžích.
V neposlední řadě je ze všeobecných pravidel potřeba vypíchnout zcela nový článek, vedle již zaběhlého Kodexu chování ke koni přibyl Etický kodex FEI, který má chránit hodnoty, ducha a ideály jezdeckého sportu: jako základní požadavek jezdectví byla zdůrazněna ochrana důstojnosti lidských i koňských sportovců. Důrazně odmítnuta byla šikana (z důvodu pohlaví, rasy, názorů...), odmítnut byl doping a také týrání jezdců jakoukoli formou (fyzické, psychické, sexuální, profesionální...), ošetřeny jsou také ale i střety zájmů, vztahy se státy a ochrana informací.
Drezúrní pravidla
Nová pravidla se snaží jasněji zdůraznit smysl drezúrního ježdění a jednotlivých cviků, které rozhodně nemají být samoúčelné, ale mají vést k prostupnějšímu, zdravějšímu a vyrovnanému koni.
Pravidla nově více zdůrazňují pravidelnost chodů, nesení nosu koně zřetelně před kolmicí, pro hodnocení kroku a klusu byl zdůrazněn výklad cviku „nechat vytáhnout otěže": „Toto cvičení poskytuje jasnou představu o "prostupnosti" koně a prověřuje jeho rovnováhu, pružnost, poslušnost a uvolněnost. Při správném provedení cviku "Nechat vytáhnout otěže" jezdec plynule prodlužuje otěže směrem dopředu a dolů za hubou koně. Krk koně se protahuje dolů a dopředu a huba koně by měla víceméně přetnout pomyslnou horizontální přímku ve výšce ramenního kloubu koně. Chod musí zachovat svůj rytmus a kůň musí zůstat uvolněný v ramenou s aktivními zadními končetinami. Při opětovném zkracování otěží musí kůň akceptovat kontakt bez odporu v hubě nebo zátylku." (cit. Drezúrní pravidla České jezdecké federace 2013, strana 10).
U kontracvalu bylo zdůrazněno sestavení k vedoucí noze - vnější přední, u přeskoků bylo apelováno na přesné a nenápadné pomůcky. Významem přeskoků má být ukázat reakci, citlivost a poslušnost koně na pomůcky pro přeskok, nikoli koně „převážit" vlastním přehoupnutím, jak tomu může být v některých méně zdařilých provedeních.
Některé cviky byly doplněny nejen o obrázky, ale také o význam smyslu jejich provádění, tak například jako význam překroku v klusu je uveden cíl: „Ukázat plynulý shromážděný pohyb v klusu na diagonále s větším stupněm ohnutí než při cviku dovnitř plec. Přední i zadní nohy se kříží, je zachována rovnováha a kadence." Významem překroku ve cvalu je: „Prokázat a rozvíjet shromáždění a uvolněnost pohybem ve cvalu, který je plynulý směrem dopředu a do strany, bez ztráty rytmu, rovnováhy, měkkosti a ochoty se ohnout."
Za přesné citování jistě stojí i drezúrní definice „poslušnosti koně": „Poslušnost neznamená otrocké podrobení se, ale projevuje se stálou pozorností, ochotou a důvěrou v celém chování koně, jakož i harmonií, lehkostí a samozřejmostí při vykonávání různých cviků. Stupeň poslušnosti se také projevuje způsobem, jakým kůň přijme udidlo s lehkým a měkkým spojením a pružným týlem. Za nedostatek poslušnosti je považováno vzpírání se či vyhýbání se ruce jezdce. Kůň je pak buď "nad", nebo „za otěží". Hlavní kontakt s koňskou hubou musí být udržován hlavně přes stihlové udidlo. Plazení jazyka, strkání ho nad udidlo nebo úplné vyplazení, skřípání zuby, švihání ohonem jsou většinou projevem nervozity, ztuhnutí nebo odporu koně a musí být rozhodčími vzaty v úvahu v jejich známkách pro daný cvik a i ve společné známce pro „poslušnost". Prvním kritériem při posuzování poslušnosti je ochota koně vykonat to, co je po něm požadováno, stejně tak jisté přijímání pomůcek bez strachu a napětí. Také srovnání, tendence do kopce a rovnováha jsou důležitou součástí poslušnosti koně. Kůň by měl v rovnováze zůstat „před holení" jezdce a udržovat lehký a samozřejmý kontakt s udidlem.Toto představuje opravdový obraz harmonie a lehkosti." (cit. Str. 21-22).
Co se týká sedu a působení jezdce, vše by mělo být uvolněné, sotva znatelné, pomůcky by neměly být příliš viditelné, dodržena by měla být přímka směřující z předloktí jezdce přes ruku a otěž až k hubě koně, během úlohy by také neměl jezdec používat jakékoli hlasové pomůcky včetně mlaskání.
Velké pozornosti se dostalo úboru jezdce, zejména potom pokrývce hlavy jezdce. Nově platí povinnost tříbodové bezpečnostní přilby (helmy) pro každého jezdce, který nedosáhl věku osmnácti let či sedlá koně mladšího sedmi let, nicméně se doporučuje pro každého jezdce v každé situaci. Ostatně i olympijská vítězka z Londýna si svou zlatou medaili v loňském roce vysoutěžila s helmou na hlavě, přestože je její dlouholetý parťák Valegro opravdu velmi zkušeným jezdeckým koněm a jak sama říká, mají velmi vřelý vztah a panuje mezi nimi až jakási „telepatie".
Moderní je tedy snaha propagovat bezpečnost jezdce: i z tohoto důvodu je například v uzavřených juniorských soutěžích předepsáno VŠEM juniorům (tedy i osmnáctiletým) přilbu nosit. Bezpečnostní helma by měla být černá či stejné barvy, jako je sako (frak), nicméně na národních závodech nemusí být barva saka totožná s pokrývkou hlavy. Proužkovaná či vícebarevná saka jsou většinou (i ve vyšších soutěžích) povolena. Kravata či jezdecká vázanka a rukavice by měly být bílé či bílé s odstínem nebo stejné barvy, jako je sako (frak). Jezdecké boty (v nižších stupních minichapsy) musí být černé či stejné barvy jako sako (frak).
Vedle martingalu a jiných pomocných otěží jsou nyní výslovně zakázány poprsníky a gumové kroužky na udidle, naproti tomu byly povoleny protihlukové chrániče, byť pouze na dekorování. Upravena také byla délka páky, respektive ramene páky maximálně na deset centimetrů, přičemž horní část ramene nesmí být delší než ta spodní.
V rámci celkové pohody koně byl do pravidel přidán odstaveček, který opravňuje rozhodčího v C při podezření na krvácení koně kdykoli zastavit úlohu a zkontrolovat, zda se na těle koně nevyskytuje čerstvá krev, která by poukazovala na příliš tvrdé metody (např. neuvážené použití ostruh). Pokud je jeho podezření oprávněné, je dvojice vyloučena, pokud jde o liché podezření, může dvojice úlohu dokončit. Krvácející kůň musí být prohlédnut veterinárním lékařem, který povolí či nepovolí start v další soutěži.
Co se týká samotného hodnocení, bylo zavedeno známkování po půl bodech, stupnice zůstává nejnižší jako 0, nejvyšší jako 10, přičemž podrobná stupnice vypovídá toto:
- 0 Nebyl předveden
- 1 Velmi špatný
- 2 Špatný
- 3 Téměř špatný
- 4 Nedostatečný
- 5 Dostatečný
- 6 Uspokojivý
- 7 Téměř dobrý
- 8 Dobrý
- 9 Velmi dobrý
- 10 Vynikající
Skoková pravidla
Vedle již zmiňované kategorizace parkurových závodů přináší změny v pravidlech následující novinky: zakazují používání bezudidlového uzdění, upravují výstroj koně (ochranné pomůcky pro mladé koně a velikost beránků na lícnici) a starty mladičkých jezdců: tak například nesmí dítě, junior či pony jezdec soutěžit na jedněch závodech zároveň ve své kategorii a k tomu v soutěži pro seniory, soutěži pro amatéry či pro mladé koně.
Důležité je zdůraznění bezpečnosti jezdce: všichni jezdci mají povinnost nosit po celou dobu jízdy zapnutou tříbodovou přilbu, a to jak na opracovišti, tak kolbišti i přilehlých prostorách závodiště. Jedinou kratičkou výjimku tvoří dekorování, při kterém mají senioři povoleno přilbu sejmout.
Povinností zůstává pro všechny děti kdykoli sedí na koni nošení bezpečnostní vesty, páteřní chránič není dostatečný.
Pony
V pony soutěžích smí startovat prakticky jakýkoli kůň, který není vyšší než 148 cm bez podkov či 149 cm s podkovami. Pro FEI soutěže jde potom o koně, jejichž výška není vyšší než 150 cm bez podkov nebo 151 cm s podkovami - do soutěží se tedy doslova a do písmene „vejde" i vyšší koník, než tomu bylo dosud. Pony se měří na rovném podkladu, musí stát kolmo s váhou rovnoměrně rozloženou na všech čtyřech končetinách, hlava musí být v přirozeně vztyčené pozici, měří se v nejvyšším místě kohoutku (tedy hned nad páteřním koncem pátého hrudního obratle).
Jako pony handicap je označena soutěž, ve které může startovat více kategorií pony (S, A, B), pro každou kategorii se upravuje výška, šířka a vzdálenost v kombinacích dle technických podmínek stavby parkurů pony, čas se však stanovuje podle kategorie A a v soutěži se vyhlašuje jediný výsledek, nerozlišují se vítězové podle kategorií.
Na opracovišti je možné koně opohybovat s bičem do maximální délky 120 cm, nesmí se s ním však skákat ani překračovat kavalety či terénní nerovnosti: na skoky je povolen bič o maximální délce 75 cm.
Zdroj: www.cjf.cz/pravidla.aspx
Obsah čísla 5/2013:
Plemeno: Gelderlander
Starám se o...: Banna PLL a Jack Daniel's
Fotoseriál: Ohlávky
Jedu, jedeš, jedeme: ...na farmu Heroutice
Výživa koní: Sportovní koně
Vizitka: Zalim
Sběratelská karta: Gelderlander
Pohled: Fríský kůň, valach Lord von Pecínov
Plakáty:
A2: Arabský plnokrevník, klisnička Authentic Shakirah
A3: Malopolský kůň, valach Patton
A3: Paint horse, hřebec Smart Cherokee Dee
A3: Arabský plnokrevník, klisna Desi AQ
Ostatní:
Cirkusové kousky: Desatero i práce s hřebci
Cesta hříběte: Příprava na práci
Jak na pastvu
Turistika na koni 2. část
Zranění na vyjížďce
S koňmi na táboře
Nová pravidla jezdeckého sportu
Kožní onemocnění: Vši
Bylinky pro koně: Třezalka tečkovaná
Neznámý pojem hack?
Společná cesta aneb Příběh Kasky
Bondův ponykoutek a Listárna
Příběhy a Foto čtenářů
Soutěžní osmisměrka
Koniklec a Žužuova poradna
...a další
Časopis Koně & hříbata je měsíčník pro všechny milovníky koní. Každé číslo obsahuje jako dárek pohlednici, kalendářík, pexeso a také velký plakát. Navštivte také nový e-shop časopisu Koně & hříbata. Magnetky, fotoobrazy, náhrdelníky, kreslené i fotosamolepky, cedulky, kalendáříky i pohlednice.
Galerie
V sedle: Sarkoidy
Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…
V sedle: Rovnou za nosem
Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…