Koně a hříbata 11/2010: Starám se o... Kinské koně

1. 11. 2010 Zuzana Tillerová Autor fotek: Zuzana Buráňová

V Buršicích nedaleko Klatov se nachází Jezdecká stáj Legacy Jany Langmajerové s pěti překrásnými Kinskými koňmi. Ti vás uchvátí nejen svým atraktivním zbarvením, ale také úžasnou povahou. A právě s Janou Langmajerovou jsem si o těchto koních a životě kolem nich povídala.

Jak jste se vlastně dostala ke Kinským koním? Proč padl výběr zrovna na toto plemeno?

S koňmi Kinskými jsem se poprvé setkala v JO Podolí při JZD Kolinec, který vedla paní Růžena Erhartová a trenér byl pan Libor Emr. Mým oblíbeným koněm byl valášek isabel Empír. Byl doslova miláčkem pro svůj charakter, pracovitost, všestrannost a trpělivost, kterou měl s námi, začínajícími jezdci.
Právě proto jsem stále tíhla ke žlutým a plavým koním, až jsem si splnila sen a tím byla klisna isabela Hali a plavá klisnička Legacy Kinská.

Klisna Legacy Kinská je také zakladatelkou Vašeho chovu a letos vyhrála 2. místo v soutěži o Nejkrásnějšího koně ČR na pardubických Koních v akci. Čekala jste, že se takto skvěle v soutěži umístí?

Legacy Kinská byla do ankety „O nejkrásnějšího koně ČR 2010" nominována SCHKK, samotná nominace pro nás byla veliká čest. Všech 12 koní různých plemen bylo velice krásných a bylo velice těžké očekávat umístění, do poslední chvíle byl výsledek hlasování otevřen. Jsem moc ráda, že naše Kinská klisna měla tolik příznivců, kteří neváhali poslat hlasy a tímto jim všem moc děkujeme. Slavnostní vyhodnocení ankety proběhlo v cílové rovině Pardubického závodiště a velmi jsme si ho všichni užili.

Legacy KinskáJaká vlastně Legacy je? Co má a nemá ráda?

Legacy Kinská je pravá koňská dáma. Je velice citlivá a vnímavá, doslova empatická. Ve stádě byla vždy šéfová. Nyní je na pastvině se svojí dcerou Lady Jane Kinskou, se kterou vychází velice pohodově. K cizím lidem je nedůvěřivá, ale když pozná dobré lidi, tak je velice vstřícná. Můžou na ní jezdit začínající jezdci a povozí i děti. Legacy miluje vyjížďky do terénu, nejraději ze všeho se ale pase na pastvinách.
Na výstavách je pravá manekýnka. Hned jak vystoupí z přepravníku, tak pózuje a jako by říkala: „Tak mne tady máte...". Někdy doma při tréninku není vše jak by mělo být, Legi zlobí, ale jak přijde na výstavu, tak pracuje na 100 %, což je velmi příjemné. Nikdy mě nevyšplouchla, spíše jezdce podrží. Naposledy jsme bodovaly na závodech v dámském sedle s mezinárodní účastí, kde byly posuzovatelky z Anglie. S Janou Sudovou 1. místo v drezuře i trailu a se mnou 2. místo v drezuře i trailu a ještě 4. místo v barokním ježdění.
Co nemá moc v oblibě je skákání. Skokový styl má velice dobrý, ale zná lepší zábavu - třeba práci na dvou lonžích, ježdění bez otěží... ale ta pastva je přeci jen nejoblíbenější.

Co nám můžete o Kinském koni jakožto plemeni prozradit? Mají jednotliví zástupci nějaké společné povahové rysy?
Z mé vlastní zkušenosti musím říci, že koně Kinští jsou velmi učenliví, citliví a lehce jezditelní koně. Doslova chtějí svému jezdci vyhovět. Samozřejmě záleží na citlivém a spravedlivém přístupu ke každému koni. Vše je na majitelích a jezdcích, jaký mají cit ke koním. Jak se ke koním lidé chovají, tak to koně vrací.

To máte rozhodně pravdu. Kolik Kinských koní v České republice je? Je o ně zájem i v zahraničí?
Přesný počet koní Kinských neznám, ale k únoru 2010 bylo evidováno 205 klisen v plemenné knize koní Kinských. K tomu je nutno připočíst plemenné hřebce, hříbata a valachy. Více informací každý načerpá na stránkách SCHKK.
V zahraničí jsou koně Kinští velmi oblíbení právě pro své povahové vlastnosti a všestranné využití jako rodinní koně.

Část stáda, v čele anglický plnokrevník Sulawezi.

Foto: Část stáda, v čele anglický plnokrevník Sulawezi.

Jaké je aktuálně Vaše stádo Kinských koní?
V současné době je u nás ve stáji 5 Kinských koní a 1 anglický plnokrevník.
Legacy Kinská - otec Almhirt chlumecký, matka Liva po Kento - stájová jednička, dvanáctiletá plavka, zakladatelka mého chovu a nejúspěšnější klisna jak ve sportu, tak i na Národních přehlídkách koní Kinských.
Lady Jane Kinská - dcera Legacy Kinské po Almhirt Kinský - Polemik - pětiletá plavka, velice učenlivá kobylka. Letos nám dala prvního potomka isabela Lorda Kinského po Div týnský. Dne 16. 10. šla první drezurní soutěž Z3 a umístily jsme se spolu na 5. místě z 12 koní, čehož si velice vážím. Lze to považovat za příslib a závazek do budoucnosti.
Hřebeček Limitas KinskýLimitas Kinský - syn Legacy Kinské a hřebce Div týnský. Moc milý a hodný 19měsíční hřebeček, isabel. Je velice zcestovalý, v loňském roce se zúčastnil mnoha výstav koní, na Národní přehlídce koní Kinských se umístil na 5. místě v kategorii hříbat.
Lord Kinský - syn Lady Jane Kinské a hřebce Div týnský. Velmi pohodový 6měsíční hřebeček, isabel. Na svoji první Národní přehlídku koní Kinských pojede se svojí maminkou 23. 10. 2010 na Hradišťko u Sadské.
Elisa Kinská - Otec Garut Humburský, matka Eliška po Varin lipský - sedmnáctiletá dáma, isabela, která neměla vždy lehký život. U nás se jí daří velmi dobře. Je to velice spolehlivý školní kůň, chodí doslova na myšlenku a pro své pružné chody je velice oblíbená hlavně u pokročilých jezdců, kteří si vychutnají krásu a eleganci pohybu.
Sulawezi - A1/1. Sulíšek sice není Kinský kůň, ale do naší stáje patří již 16 let. Otec Sun Valley, matka Sulamit Rahu. Hnědák, devatenáctiletý valášek, miláček všech začínajících jezdců. Naprosto spolehlivý a bezpečný i pro nejmenší adepty jezdectví.

Kdo je z Vaší stáje největší koňská osobnost a proč?
Největší koňská osobnost v naší stáji je samozřejmě Legacy Kinská, jak svojí povahou, tak svými úspěchy. V pěti letech byla v drezurním KMK ve finále 5. Získala cenná umístění na Národních přehlídkách koní Kinských, vítězství v kategorii klisen s hříbaty (hřebeček plavák po Puschkin - Lango L), zvlášť cenné je vítězství v kategorii klisen nad 9 let v roce 2007.
Legacy je srdeční záležitost. Měly jsme obě štěstí, že jsme se našly :-)

V loňském roce se Vám po Legacy Kinské povedlo odchovat krásného hřebečka Limitase Kinského. Budete si jej nechávat, plánujete pro něj budoucnost plemeníka?
Limitas Kinský je velmi pěkný hřebeček, letos se opět zúčastní Národní přehlídky koní Kinských a poté posoudíme, zda bude šance na uchovnění. V každém případě to bude dobrý jezdecký kůň. Uvidíme, co přinese budoucnost.

Plánujete na příští rok další přírůstek? Jsou všichni Vámi odchovaní koně po stejném hřebci nebo si vybíráte různé? Jak velký vlastně výběr je?
V letošním roce jsme nepřipouštěli. Byla bych ráda, kdyby se obě klisny v příštím roce více ukázaly v drezurních soutěžích.
Námi odchovaná hříbata byla v průběhu let po hřebcích Puschkin, Almhirt Kinský - Polemik, Div týnský. Chovatelé koní Kinských mohou dle mého názoru vybírat z velmi kvalitních a již prověřených plemeníků nebo dát důvěru mladším, většinou ve sportu prověřeným hřebcům. Kompletní seznam licentovaných hřebců je opět k nastudování na stránkách SCHKK.

Ve Vašem chovu jsou plaváci i isabely. Preferujete některé ze zbarvení nebo byste i v budoucnu ráda měla zástupce obou barevných variant?
Nedá se říci, že bych dávala přednost isabelám nebo plavákům, obě zbarvení mám ráda a i v budoucnu bych ráda měla obě varianty zastoupené ve své stáji. Důraz musím klást hlavně na kvalitu koní, barva je taková nadstandardní „metalíza" :-)

Jana Langmajerová a Jana Sudová s klisnami.Zvládáte péči o všechny své koně sama nebo máte pomocníky?
V současné době se starám o své svěřence sama, ale bez pomoci opravdových přátel bych to nezvládla. Tímto jim posílám veliké poděkování.

Kdy jste své koně poprvé předvedla veřejnosti na některé z akcí a která to byla?
Poprvé jsem byla na výstavě s Legacy Kinskou v Bernarticích u Tachova v roce 2000. Byla to prezentace plemenného hřebce Almhirt chlumecký a jeho potomstva, kam nás pozval pan Janda, držitel plemeníka. Legi nebyly ani dva roky. Kolekce koní měla úspěch a přišlo pozvání na výstavu do Pardubic. Tím se vše tak nějak nastartovalo a rozjelo.

Máte přehled, kolika jste se se svými koňmi přibližně již zúčastnila akcí? Byly některé z nich nezapomenutelné?
Statistiku výstav a podobných akcí si nevedu, dokonce je ani neplánuji. Když přijde pozvání, tak vše zvážím a většinou vyhovím. Akcí již mohlo být odhadem tak kolem padesáti.
Každá výstava má své kouzlo a je mi ctí, pokud divákům uděláme radost pohledem na krásné koně. Lidé mnohdy za mnou přijdou a děkují za zážitek a pohladí si koníky. To je milá odměna za léta dřiny...

To je tedy již pěkná řádka akcí. Letos jsme vás mohli vidět spolu s Janou Sudovou v Pardubicích i v Lysé nad Labem. Kde se vám líbilo více, jaké máte z obou výstav pocity?
Je velice těžké objektivně hodnotit obě výstavy. Každý máme jiná kritéria. Já z pozice vystavovatele musím kladně hodnotit Pardubice i Lysou nad Labem.
V Pardubicích jsem byla poprvé před deseti lety s Legacy Kinskou, když byla ještě hříbě. Letos jsme tam přijeli i s její dcerou Lady Jane Kinskou. Máme veliký zážitek z projížděk v sedle svých koní po slavném závodišti. Výstava měla podtitul „Království tradic", na plakátech a všude byl přítomen Kinský žluťák. Bylo velice příjemné a symbolické předvádět Kinské koně v cílové rovině Pardubického závodiště. Na té téměř posvátné půdě, kterou svými kopyty tepaly celé generace koní z Kinského chovu při náročných dostizích. Byli to předchůdci dnešních koní Kinských. Připomeňme nejslavnější z nich - Normu s Latou Brandisovou.
V Lysé nad Labem jsme v letošním roce společně s manželi Půlpánovými prezentovali koně Kinské již počtvrté a velmi rádi se tam vracíme. Je tam milá atmosféra a tak nějak útulno.

Můj poslední dotaz směřuje do budoucnosti. Jaké jsou plány?
Mým největším přáním je, abychom byli všichni zdraví a ve spokojenosti žili pohodový život, jak lidé, tak i koně.
Nic si neplánuji, jen si přeji s Legacy Kinskou i Lady Jane Kinskou zúčastnovat se drezurních soutěží. Elisa Kinská a Sulíšek aby potěšili naše milé klienty a Limitas i Lord rostli do krásy a síly.
Řídím se mottem: „Přej a bude Ti přáno". A také věřím v sílu pozitivního myšlení. A člověk musí mít přání, aby se mohlo splnit...

Jana Langmajerová s Lady Jane Kinskou.

Článek byl publikován v nejnovějším, listopadovém čísle časopisu Koně a hříbata.

11/2010 titulní stranaObsah čísla 11/2010:
Plemeno: Appaloosa
Starám se o...: Kinské koně
Fotoseriál: "Koňoakce" v ČR
Jedu, jedeš, jedeme: ...do Hřebčína Amerika
Vizitka: Eelco R.
Nemoci koní: Žaludeční ulcerace
Sběratelská karta: Appaloosa
Pohled: Welsh mountain pony, hřebeček Bernard

Plakáty:
A2: Welsh part-bred, klisna Liberte Carmen a český teplokrevník, valach Romario
A3: Anglický plnokrevník, hřebec Monolit
A3: Kinský kůň, klisna Legacy Kinská
A3: Shagya arab, klisna Kira

Ostatní:
Hry s koňmi: Ohýbat, ohýbat, ohýbat
První svod barock pinto
Výstava welsh pony a cob: Jak na to?
Drezúrní abeceda: K (2)
Stodvacátý ročník ve znamení desítek
Výjimečný šampionát arabů
Ranch U Cesty počtvrté
Modrá z džín 14, Žužuova poradna
Bondův ponykoutek
Příběhy a foto čtenářů
Komiks Koniklec ...a další

Podobné články

Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…

Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…