Jezdec č. 24: Nový grant ČOV, rozhovor s kladrubským ředitelem a další novinky

18. 12. 2009 Helena Görnerová

Předplatitelé se s obsahem nejnovějšího Jezdce seznámili již včera; pro ty ostatní tady máme pravidelné nahlédnutí do jeho stránek.

Ukázky z aktuálního čísla:

Bude u nás trénovat Tjark Nagel?

Česká jezdecká federace byla oslovena Českým olympijským výborem (ČOV) a nabídnuta účast na projektu společnosti Olympijská solidarita, který je financován z USA. Na základě jednání, kterého se nejaktivněji zhostila skoková komise, bylo na základě předběžného slibu přidělení grandu ze strany ČOV, předjednáno působení zahraničního trenéra v ČR.

Jednalo by se o opakovaná soustředění a jak nám sdělil generální sekretář ČJF František Lomský pravidelná práce s tímto trenérem by se mohla opakovat dvakrát na jaře roku 2010 a pokračovat pak ještě cca 3 - 4x v zimě 2010/11.

Na jednání skokové komise padlo jméno německého reprezentanta Tjark Nagela. Toho sice ještě musí ještě potvrdit FEI, ale podle dřívějších zkušeností by to již měla být formalita.

Tjark Nagel (57) je uznávaným trenérem a má za sebou reprezentační kariéru za tým SRN. Dvacetkrát za svoji zemi nastoupil v Poháru národů a čtyřikrát dosáhl tým, jehož byl členem, na vítězství. Sportovně nejúspěšnější období prožíval Tjark Nagel na počátku devadesátých let s koněm LEROY BROWN. V roce 1992 se probojoval i na finále SP do Del Mar (USA) a v něm obsadil 14. příčku. Jeho syn Björn přijal nabídku ukrajinského lídra Oniščenka a nyní reprezentuje Ukrajinu.

Pokud vše dopadne podle zamýšlených záměrů, měla by tato pravidená práce být určena jezdcům do 21 let, kteří nejsou zařazeni ve Sportovních centrech mládeže.

Snad už to vyjde

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem se v průběhu posledních let dostal hned několikrát do centra pozornosti celorepublikových sdělovacích prostředků. Nejprve si média bulvárně vychutnala incident Jiřího Nesvačila ml. po soutěžní diskvalifikaci za surovost vůči koním, a pak ve stejném duchu zveřejnila aférou zavánějící nákazu kladrubského stáda infekční metritidou. Veterinární uzávěra trvající již více než dva roky komplikuje nejenom samotný život v hřebčíně, ale likviduje i ekonomiku díky zákazu prodeje koní. Toto selhání veterinárně hygienického systému řadu měsíců nikomu nevadilo. Teprve na sklonku roku 2008 přišlo odvolání ředitelky ing. Lenky Gotthardové, která byla po pěti letech shledána nekompetentní. V kontextu současné skandální správy veřejných financí působilo podezřele, že se tak stalo právě ve chvíli očekávání slušného balíku peněz z Evropské unie.

Po měsících hledání byl v dubnu letošního roku uveden do funkce MVDr. Jaroslav Dražan. Velmi brzy však díky pádu vlády přišel o "svého" ministra. V pátek 27. listopadu následovalo překvapivé odvolání a hned v úterý 1. prosince byl do funkce jmenován nový ředitel ing. Jan Höck.

V hipologickém světě se rozvinuly vášnivé diskuse. Veřejnost, která je dennodenně zavalovaná kauzami, ve kterých státní správci bez ohledu na morálku, ale zcela v rámci zákonů, okrádají státní rozpočet a majetek, byla a je přesvědčena, že už došlo i na naší koňskou pýchu a světovou raritu.

Národní hřebčín prochází zásadní změnou svého statutu a ze státního podniku je přeměňován na státní příspěvkovou organizaci a podezření z toho, že právě tato transformace bude příležitostí ke zpronevěře majetku, je veliká.

Po dvanácti letech stability, kterou reprezentovala éra MVDr. Norberta Záliše a v celospolečenském kontextu doby dosud největší slávy pocísařské historie hřebčína, je na vedoucím postu v průběhu sedmi let již pátý ředitel. O to, aby rozptýlil naše obavy o osud nejstaršího světového hřebčína a jediného českého plemene, jsem ho požádal v pátek 11. prosince. Cyril Neumann

Rozhovor naleznete v čísle 24, které vyšlo ve středu 16. prosince

Aktuální obsah:
- Budapešťská premiéra - světový pohár čtyřspřeží
- Snad už to vyjde - rozhovor s novým ředitelem NH, ing. Höckem
- Pokera umí nejlépe Petra - Hradišťko, Elite Tour
- Riders Tour skončil v Mnichově
- Norové bez medaile - uzavření posledního dopingového prohřešku z loňské olympiády
- Ludgere, vše odpuštěno - návrat reprezentanta do kádru (GER)
- Krize v režii P.S.I. - o prosincové úspěšné aukci "Performance Sales international"
- Progresivní seznam odložen
- CVI** Vaulting Master Cup paříž
- Bude u nás trénovat Tjark Nagel?
- Nejlepší jezdci Pardubic oceněni
- Semické závodiště do nového roku
- První pomoc na Zlínsku
- Události, výsledky

JEZDEC logoO titulu:

Jezdec - odborný čtrnáctidenník, který vychází od roku 1992 a podrobně mapuje veškeré události jezdeckého sportu u nás i ve světě. Jeho velkým benefitem je jeho aktuálnost, jelikož jeho redakční uzávěrka je pouhé tři dny před doručením ke konečnému čtenáři a jelikož vychází každých 14 dní. Zpravodaj JEZDEC je distribuován pouze po síti předplatitelů a je doručován poštou. V případě, že se rozhodnete stát se jeho čtenářem, budete mít každých 14 dní ve své poštovní schránce šest stran zajímavých aktualit z oblasti jezdeckého dění. Cena zpravodaje Jezdec je 569,- Kč ročně včetně poštovného (24 čísel), podívat se na něj můžete v síti vybraných prodejen: http://www.jezdec.cz/predplatne.php?lg=cz

Součástí aktivit v rámci JEZDCE je i vydávání JEZDECKÉ ROČENKY, která se fotografickými reportážemi ohlíží za všemi aktivitami jezdeckého dění v uplynulém roce. Ročenka se začala vydávat v roce 1997.

WWW stránky: www.jezdec.cz

Podobné články

Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…

Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…