Der Hannoveraner 7/2010: To nejnovější z hannoverského chovu
Sezóna je v plném proudu, takže i tentokrát je oblíbený měsíčník plný výsledků těch nejúspěšnějších reprezentantů hannoverského chovu na mezinárodní scéně. Nechybí ale ani kalendář akcí, který je nepostradatelným vodítkem každého chovatele a jezdce. Hlavním tématem ale zůstává, a to zaslouženě, výročí státního hřebčince Celle.
Tentokrát se podíváme hodně zpátky, a to až k samým počátkům hannoverského chovu. Věděli jste, že jeden z nejvýznamnějších hřebců hannoverského chovu, který má registrováno úctyhodných 4000 potomků, Weltmeyer má stejné kořeny jako legenda chovu skokových koní Wendekreis? Základ linii W položili hřebci Feiner Kerl - producent skokových koní - k jehož potomkům se řadí Ferdinand, Wendekreis, Wanderer, Werther, Fabriano a zakladatel drezurní W linie Flavius, který je do dnešní doby silně zastoupen potomky hřebců Woermann, World Cup I, Weltmeyer. Feiner Kerl a Flavius jsou nejvýznamnějšími hřebci linie Zernebog, hřebce narozeného roku 1845.
Hřebec Adaptus xx je zakladatelem další z pěti nejstarších linií, dodnes tolik vznamné E linie, ke které se řadí hřebci Eiger, Espri, Escudo I.
Plnokrevník Kingdom xx, narozen 1879 v Anglii, nejen významně ovlivnil linie W/F, ale během jediného desetiletí, kdy působil ve státním hřebčinci Celle, předal své geny hřebcům King a Körting. Zásluhou Körtinga, který po druhé světové válce působil v Mecklenburgu, se díky hřebci Kolibri vrací tato krev zpět do hannoverského chovu.
Stejně jako Kingdom xx pochází z Anglie i plnokrevník Dewil´s Own. D linie, jejímž je zakladatelem, je v současné době tou nejfrekventovanější v hannoverském chovu, a to především díky hřebcům Don Bosco, Don Frederico, De Niro, Dancier - všichni mají v původů významné jméno Donnerhall - což byl oldenburský hřebec, jehož kořeny vedou k hannoverskému Duellantovi.
Posledním ze základajících hřebců je Goldschläger. Plemeník, který díky hřebcům Gotthard a Grande vnesl do hannoverského chovu sílu, tvrdost a výkonnost tak, jako žádný jiný. Jistě nemusíme představovat hřebce jako Graphit, Graf Grannus, Graf Top, Garibaldi II nebo Goldfever.
V německém muzeu koní ve Verdenu se u příležitosti 275. výročí státního hřebčince Celle věnují právě těmto "hrdinům hannoverského chovu".
Během srpna plánujeme návštěvu Verdenu a vy se tak můžete těšit na reportáž z této expozice.
Velká pozonost je i v německém chovu věnována novému předpisu Evropské Unie týkajícímu se čipování koní. Hannoveráni si i nadále zachovají typický výžeh a svaz se díky systému čipování koní a vedení databáze bude snažit co nejvíce ulehčit administrativu a snížit náklady svým chovatelům.
Podíváme-li se blíže na výsledky koní na mezinárodní scéně, zjistíme, že kralovali De Niro a Stakkato. Největší událostí měsíc je jistě vítězství devítiletého Desperadose (De Niro/Wolkenstein II) na německém drezurním derby v sedle s Falk Rosenbauerem. Dalším z úspěšných potomků De Nira je Dablino, který v sedle s Anabel Balkenhol dosáhl na fantastické umístění v Grand Prix Special v Mnichově, a to když získali druhé místo za Isabell Werth. Deset ze Stakkatových potomků si během uplynulého měsíce připsalo vítězství a umístění v mezinárodních soutěžích. Takovou bilanci nemá žádný jiný plemeník.
Znám je již i program mezinárodního drezurního a skokového festivalu ve Verdenu pořádaného již tradičně začátkem srpna.
V termínu 4.-8. 8 se můžete na našem webu těšit na aktuální informace z této jezdecké a společenské události, stále více navštěvované i Čechy.
Jsou již známy - všemi chovateli jistě velmi očekávané - termíny předvýběrů hřebců do podzimního körungu. Od 7. do 21. září navštíví výběrová komise 24 areálů, aby posoudila a vyselektovala ty nejlepší hřebce narozené v roce 2008.
Chovatelské okénko je tento měsíc věnováno portrétu rodiny Klatt. Nejde jen o významné chovatele drezurních koní, i ve sportu je toto jméno známé, a to především díky Matthiasovi, který reprezentuje rodinný chov s vlastními koňmi až do stupně S.
Uznávaný veterinář Dr. Gerd Brunken, využívá své dlouholeté zkušenosti z verdenské aukce, kde měl již možnost pracovat s rentgeny tisíců koní, a v článku zabývajícím se odchylkami od ideálu vysvětluje, jak je to s rentgeny u koní, čeho se bát a nad čím naopak přimhouřit oko, a to nejen při koupi koně.
Časopis Der Hannoveraner je chovatelský měsíčník určený nejen členům Hannoverského svazu. Objednat si jej můžete na adrese www.hannoveraner.com, a to buď v německém jazyce nebo ve zkrácené verzi v angličtině.
Galerie
V sedle: Sarkoidy
Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…
V sedle: Rovnou za nosem
Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…