Mezinárodní závody working equitation Czech Summer Open 2023
Mezinárodní závody working equitation Czech Summer Open se v letošním roce konaly ve dnech 9.–11. června, a to opět v areálu Jezdeckého centra Královice u Slaného. Jak se akce vydařila? A co dalšího spolek Working Equitation Česká republika pro příznivce této disciplíny plánuje? O tom jsme si povídaly s předsedkyní spolku, paní Šárkou Mrázek Kopeckou.
Mezinárodní závody working equitation Czech Summer Open 2023 v letošním roce přilákaly celkem 84 účastníků z České republiky, z Polska a Německa. Páteční program nabídl drezurní testy a test ovladatelnosti nejmladších nadějí workingu, v sobotu proběhly testy ovladatelnosti a v neděli testy rychlosti a dětská soutěž testu ovladatelnosti s vodiči. Vypsána byla i speciální mezinárodní juniorská soutěž třídy P, v rámci které Kristýna Maternová, Alexandra Škutová a Adéla Brychcínová potvrdily připravenost na historicky první účast českého mládežnického týmu na mistrovství světa juniorů a mladých jezdců WE, které proběhne 3.–8. července v portugalském Ponte de Lima.
Šárko, maraton kolem organizace Czech Summer Open máte zdárně za sebou. Vydařilo se vše podle představ?
Jednoznačně. Letos poprvé jsme ale byli z organizace závodů skutečně vyčerpaní. Asi i proto, že počet přihlášených účastníků byl rekordní. Devizou letošního roku byla skutečnost, že jsme v podstatě nezaznamenali žádné porodní bolesti závodu, které jsme ještě vloni malinko měli. Jde o moment rozjezdu závodů, kdy zjišťujeme, že někde něco není úplně v pohodě. Letos jsem se s ničím takovým nesetkala. Je to důkaz toho, že už tak skvělý tým, který ve WEČR máme, se ještě zdokonalil.
Jaká byla zpětná vazba od účastníků závodu?
Není nic, co by vás jako organizátora mohlo víc hřát u srdce, než jsou pochvaly za vydařenou akci. Sklízíme je jak z řad našich jezdců, tak od jezdců zahraničních. Nejvíc mě dojaly jezdkyně z národního německého týmu, které mi při slavnostním dekorování děkovaly za úžasnou akci, která byla podle nich na světové úrovni. Slzy dojetí jsem neudržela a moderátorka mi na příště slíbila voděodolnou řasenku:). Naše závody přijel německý tým tak trochu otestovat, ale byli jsme ujištěni, že se příští rok rozhodně vrátí, a to s velkým týmem. Od polských soutěžících získáváme pochvaly každoročně a také jich každý rok přijede o něco víc. Working se v Polsku teprve rozvíjí, a proto jsou pro ně naše závody velká výzva. Samozřejmě nemohu opomenout pochvaly od mezinárodních rozhodčích. Toho si opravdu ceníme, protože mají s čím srovnávat. Když vás renomovaní rozhodčí ujistí, že akce je na mezinárodní úrovni, nejde nezjihnout. Opravdu jsem na náš organizační tým moc pyšná!
Jaký byl zájem o účast na CSO ze strany jezdců?
Ze začátku přihlášek moc nechodilo. Trochu jsme znejistěli, protože jsme měli obavy, zda zvládneme akci zorganizovat na takové úrovni, jak jsme si představovali. Už jsme pomalu začali škrtat v rozpočtu. Když se ale přiblížil termín uzávěrky přihlášek, přišlo nám jich za den i několik desítek. Nakonec čítaly téměř devadesát přihlášených dvojic. Což je na závody WE až dost, tolik startů se během soutěžního dne totiž téměř nedá stihnout. V tom má tato disciplína pro organizátora nevýhodu. Není to jako v parkuru či drezuře, kdy si každý odskáče kolo nebo odjede úlohu. Tady každý jezdec startuje minimálně dvakrát, ale spíš třikrát, než dojdeme k závěrečnému výsledku. Každý test navíc trvá zhruba deset minut. Na parkuru se ve srovnatelném čase vystřídá účastníků třeba pět. Naše závody tak začínaly v sedm hodin ráno a končily kolem deváté večer. Jak to vyřešíme příští rok ještě nevím, neradi někoho odmítáme. WE akce jsou samozřejmě díky výše uvedenému i finančně náročné. Můžeme přijmout jen určitý počet startujících oproti jiným jezdeckým disciplínám. Ze startovného toho moc nezískáte a není proto úplně jednoduché vybruslit z organizace závodů alespoň s nulou na kontě.
Máš pocit, že je ještě vůbec možné něco zlepšit?
Vždy je co zlepšovat. Já osobně si dost potrpím na prostředí, ve kterém soutěžící startují, a také na design překážek. V tomto směru mi fantazie pracuje naplno a hodně věcí bych chtěla změnit. Co se týče designu překážek nebo VIP prostoru, tam je určitě možné se někam ještě posunout. Ráda bych také měla u kolbiště tribunu, aby se diváci mohli dívat z přehledného místa. Na všem lze zapracovat a je to pro mě výzva do dalších let.
Jaké je tvé přání do dalšího ročníku?
Já bych nejenom závodu CSO, ale vůbec celé disciplíně, přála silné stabilní partnery, kteří vloží do tohoto krásného sportu svou důvěru. Tento závod už může společnosti jako je Colafit Vet, Equiservis, Středočeský kraj nebo oděvní jezdeckou značku Horse Spirit, Krmiva Libušín a pana Aleše Lehkého nazvat svými patrony. Za to, co pro nás dělají, jsme neskutečně vděční. Doufám tedy, že jejich přízeň i v další sezoně vydrží!
CSO a atraktivní doprovodný program…tak trochu nerozlučná dvojice. Jak tomu bylo letos?
Doprovodný program se při CSO skutečně stává tradicí. Z důvodu opravdu vysokého počtu přihlášených jsme ho ale museli oproti předchozím ročníkům trochu omezit. V sobotu se představily dvě oděvní jezdecké značky. S novou kolekcí se v rámci módní přehlídky představila česká značka Horse Spirit, která si mezi WE jezdci získává stále větší popularitu. Druhou byla společnost Malkem z Polska, která představila kolekci zaměřenou přímo na working equitation. Značce Malkem se u nás tak moc líbilo, že chtějí dorazit i na mistrovství WEČR, které se bude konat ve dnech 1–3. září. V nedělním programu se předvedl tým Javiera Simona, španělského trenéra se specializací na práci ze země a show triky. Dominika Migrová představila práci ze země, Terezka Čermáková vedení koně bez uzdečky. Javier Simon vystoupil se dvěma PRE hřebci a pony. Diváci tak mohli vidět náročné cviky jako jsou piafa, leváda a kapriola.
WEČR navázala úzkou spolupráci s renomovaným jezdcem a trenérem Gonçalo Soaresem. Je vidět progres u jezdců, kteří možnosti pravidelných tréninků využili?
Gonçalo je jedním z dvorních trenérů workerů. Cestu k němu si však našli i někteří drezurní jezdci. Způsob, jakým trénuje, je podle mého názoru skutečně mimořádně přínosný a výsledky jeho žáků to potvrzují. Téměř každý z nich se posunul o třídu výš nebo stál „na bedně“. Goncalo se CSO účastnil a snažil se všem pomoci i během tréninků před závodem, aniž by si řekl o nějaký honorář. Začal nás vnímat jako svou rodinu a snaží se nás posouvat výš a výš. Dokonce na vlastní náklady dorazí na mistroství světa v Portugalském Ponte de Lima, aby byl po boku našim juniorkám. Jsem nesmírně ráda, že nás bere jako své ovečky a snaží se být nápomocný. Ano, naše úspěchy jsou pro něj i určitým druhem reklamy. Ale je milé, když z něj cítíte touhu pomoci a být s vámi na tak důležitých událostech.
Spolupráce tedy bude pokračovat?
Kempy, které s Gonçalem pořádáme, by měli mít v příští tréninkové sezoně nový kabát. O konkrétní formě prozatím diskutujeme. Měly by proběhnout tři až čtyři. Myšlenka je taková, že by kempy byly vícedenní, tedy alespoň tří, čtyřdenní, a byly zakončeny jednodenním závodem, který by se měl počítat do WEČR žebříčku. Uvidíme ještě, jak to celé vymyslíme.
Které výkony tě v rámci CSO nejvíce potěšily?
Hodně mě potěšili výkony jezdců, kteří přestoupili do vyšší třídy a byli silnou konkurencí pro ostatní. Například Jindřiška Kučerová, která dlouho startovala ve střední třídě, se dokázala v třídě pokročilé probojovat na bednu. To je obdivuhodné. Také jsem byla potěšena účastí úplných nováčků, kteří byli třeba na svých úplně prvních jezdeckých závodech a též získali medaile. Konkrétně polská závodnice Monika Bronikowska, manželka Gonçalo Soarese, brala ve střední třídě bronz a byly to její první závody v životě. Když připočítáme tíhu, kterou na svých bedrech nesla jako žena trenéra plus nezkušenost, hodnotím její výkon jako neskutečný.
Čekají v letošním roce český working nějaké další významné vrcholy?
Jedním z vrchlolů byly právě závody CSO. Další nás čeká zanedlouho, začátkem července vyrazí čtyřčlenný český tým na mistrovství světa juniorů a mladých jezdců do portugalského Ponte de Lima. Chtěla bych ale všechny příznivce workingu pozvat i na další akce pořádané spolkem WEČR. Během léta proběhne hned několik kvalifikačních závodů a prázdniny nám tradičně uzavře mistrovství WEČR spojené s Kralovickými dožínkami. Podzim bude naopak bohatý na zahraniční výjezdy. Senioři se budou snažit získat kvalifikaci na mistrovství Evropy na závodech v polské Wroclavi a v rakouském Magna Racino. Naši jezdci budou mít též možnost účastnit se mezinárodního závodu pořádaného spolkem CSWE – Pedro Torres Academy Cupu. CSO a PTAC jsou nyní součástí společného projektu, kde se nehledí na to, v jakém spolku jste. Spolky začínají spolupracovat a jsme rádi, že společným projektem je právě výjezd na mistrovství světa juniorů do Portugalska.
Kompletní výsledky Mezinárodních závodů working equitation Czech Summer Open 2023 naleznete na oficiálních stránkách spolku Working Equitation Česká republika, z.s.
Rozhovor s portugalským jezdcem a trenérem Gonçalo Soaresem si můžete přečíst zde.
Rozhovor se španělským jezdcem a trenérem Javier Simonem si můžete přečíst zde.
Prohlédněte si rozsáhlou fotogalerii, kterou svým objektivem zachytila Kateřina Vojáčková! A zachovejte disciplíně working equitation přízeň! :)
Galerie
V Jezdeckém centru Královický dvůr se ve dnech 27.-29. září sešli příznivci pracovního jezdectví – working equitation. Rozhodovalo se totiž o WEČR…
Mistrovství České republiky v disciplíně working equitation se v letošním roce koná ve dnech 27. až 29. září v Jezdeckém centru Královický dvůr.