Westernové ježdění - trail (3)

22. 12. 2006 Jana Bílková Autor fotek: Jana Bílková

Další překážkou, kterou v každé trailové úloze potkáte, je branka. Konstrukce branky se však místo od místa liší, může být součástí oplocení, nebo stát osamoceně uprostřed arény, dokonce může být za branku považován i natažený provázek mezi dvěma sloupky. Pokud provázek koni připomíná elektrický ohradník, může být problém koně k překážce vůbec dostat, natož ji otevřít, projít a opětovně uzavřít, jak předepisují pravidla.

Branka se dá překonávat dvěma způsoby - buď čelním projitím, nebo procouváním. Procouvání nelze použít tehdy, pokud je součástí branky u země spojovací část, kterou by musel kůň překročit (platí zde minule zmiňované pravidlo pro couvání, že kůň nesmí být žádán o couvání přes tyče nebo jiné pevné součásti překážek).

Příprava na otevření brankyPokud branka žádné takové spojovací tyče nemá a pokud v plánku trati není předepsáno, zda se má brankou projít čelně, nebo couvat, záleží na jezdci, jaký způsob překonání zvolí.

Na začátku si koně přistavíme k brance tak, abychom pohodlně dosáhli na závoru nebo jiný obdobný mechanismus, kterým se branka otvírá.

Nejsnáz se manipulace s tímto zařízením provádí tehdy, stojí-li kůň rovnoběžně s brankou.


Na obrázku je kůň připraven na otevření a projití branky čelem napřed.
Po otevření kůň prochází brankou.

Kůň by neměl spěchat, ale dávat celou dobu pozor na přání jezdce.Ruka jezdce zůstává celou dobu na brance, jen se podle potřeby posouvá po její konstrukci.

Za ztrátu kontroly nad brankou by následovala vysoká penalizace.


Úspěšným dokončením překážky je zavření branky.Jak již bylo zmíněno, brankou lze rovněž procouvat.


Kůň na začátku stojí hlavou směrem k pohyblivému dílu branky.


Po otevření petlice popojde dopředu, aby mohl následně začít couvat do škvíry, která vznikne, pokud kůň lehce ustoupí zádí směrem k brance.
Na konci brankyDůležité je, aby kůň přestal couvat přibližně v okamžiku, když se octne jezdec na úrovni otevřeného konce branky.


Kdyby v couvání pokračoval, bude muset jezdec branku pustit.
Ustoupení zádí na konci brankyNyní je nutné koni sdělit, že má ustoupit zádí směrem k pohyblivému křídlu branky.
Otočka kolem konce brankyPokud by se kůň nyní pootočil jen malý kousek od branky, ztratí jezdec nad brankou kontrolu.

V této fázi také často ke ztrátě kontroly nad brankou dochází.

Ustupování s brankouDalší obtížná fáze následuje hned po natočení zádi koně do správné polohy u branky:
Kůň nyní musí začít ustupovat směrem k brance, která se zároveň s ním pohybuje.

Pro nezkušeného koně je to často těžko pochopitelný povel. Navíc pokud by se kůň od branky chtěl vzdálit, buď musí jezdec branku pustit, nebo se musí v sedle naklonit směrem k brance, čímž se mu zhorší možnost získat nad koněm opět kontrolu.

Kůň na obrázku však ukazuje, že ví, co se od něj u branky očekává a pohybuje se podle přání jezdce.Zavření branky
Překážka je ukončena opětovným zavřením branky.

Změna rukyU branky v trailu je ještě jedna specialita: je to jediné místo, kde může jezdec změnit při vedení koně na páce ruku, kterou koně vede. Například drží-li otěže běžně v levé ruce, může je před brankou přendat do pravé ruky a po překonání překážky, když kůň v klidu stojí, pak opět vedoucí ruku změnit.

Podobně pokud vedeme koně obouručně na kroužkovém udidle, zde u branky s ním musíme manipulovat pouze jednou rukou, ve druhé ruce budeme držet branku.

Podobné články

Praxe ukazuje, že čistě zajetá jízda bez penalt, byť s horším ohodnocením, vede spíše k umístění, nežli riskantní efektní jízda, při níž se soutěžní…

Pro zájemce o soutěžení v podobných disciplínách bývá často oříškem, co se vlastně jak hodnotí v jednotlivých úlohách. Dnešní díl westernového…