Westernové ježdění - Superhorse (2)
Pro zájemce o soutěžení v podobných disciplínách bývá často oříškem, co se vlastně jak hodnotí v jednotlivých úlohách. Dnešní díl westernového seriálu, který se aktuálně zabývá disciplínou Superhorse, tedy pojednává specielně o jejím hodnocení.
Základní hodnocení je stejné pro všechny přiježděnostní dosciplíny, v nichž je úloha rozdělena do sekvencí odpovídajících jednotlivým manévrům. V tabulce pro hodnocení jsou pro každý manévr dva řádky, horní pro penaltové body, spodní pro hodnocení provedení jednotlivých úkonů. Základem je 70 bodů, k nimž se přičítá kladné hodnocení za výrazně dobé provedení, nebo se odčítají penalty a body se záporným znamínkem za špatné provedení konkrétních cviků. Vtip je v tom, že každá disciplína má vlastní penaltový systém a ten se dodržuje vždy v konkrétní části Superhorse, která odpovídá dané disciplíně.
Hodnocení tedy začíná pro trailovou část Superhorse stejným způsobem, jako by se hodnotil trail. V úloze Superhorse jsou vždy povinné trailové překážky (branka, couváníé, kavalety), ale mají zde oproti trailu některé zvláštnosti.
U branky není v Superhorse povolena změna vedoucí ruky. To znamená, že jezdec si musí před začátkem úlohy zvolit, ve které ruce bude držet otěže po celou dobu soutěže, a druhou rukou bude muset otvírat branku.
Po koni bude v Superhorse požadováno couvání uličkou mezi kavaletami postavenými tak, aby musel kůň během couvání zatočit (tvar písmene L). V úloze může být na této překážce kromě couvání předepsáno i ustupování nad kladinami.
Dále koně překonávají řadu kavalet. Kavalety jsou překonávány ve cvalu a oproti trailu je poslední zvýšená natolik, aby ji kůň překonal skokem (může být až 50 cm vysoko). Stejně jako v trailu musejí být kavalety překonávány regulérními cvalovými skoky a nesmí dojít k dotyku kavalety, jinak následuje penalizace.
Z trailové části vecválá kůň plynule do ridingové části. Pro Western riding je typickým prvkem letmý přeskok a na dlouhé stěně je kůň musí přesně mezi kužely vystřihnout hned čtyři.
Další úsek trati patří Western pleasure, konkrétně klusu. Kůň by měl předvést na předem daných úsecích pomalý westernový klus (jog) i prodloužený klus, v ideálním případě v pleasurově uvolněném, lehce sebraném provedení. Za kvalitu chodů obdrží opět hodnocení známkou od -1 a 1/2 do + 1 a 1/2 bodu.
Z klusové části kůň nacválává do závěrečné reiningové úlohy, která obsahuje rychlé a pomalé kruhy ve cvalu, spiny, zastavení, couvání. Každý manévr je přitom hodnocen samostatně podle reiningového bodování.
Na závěr jezdec z koně sesedá a přistupuje ke kontrole uzdění. Tvar udidla, jeho rozměry i utažení podbradního řetízku musí odpovídat pravidlům.
Pokud není některý z předepsaných manévrů splněn, nebo není předepsaným způsobem zdolána překážka, neobdrží soutěžní dvojice za jízdu bodové hodnocení (s hodnocením "no score" se nelze umístit). Mezi předepsané úkony, které jezdec musí splnit, aby skóre obdržel, patří i zmíněné předvedení ke kontrole uzdění.
foto Jana Bílková, Margita Semecká
Galerie
Czech Appaloosa Show 2024
Tradiční Appaloosa show bude v letošním roce netradičně spojená se soutěžemi Western Riding Clubu! Akce se koná ve dnech 7. - 8. září na Galloway…
Westernové disciplíny: HUNTER
Westernové ježdění se skládá z mnoha disciplín. V dalším pokračování našeho seriálu si přiblížíme hunterové disciplíny.