Úspěchy Češky v bavorské kvalifikaci NBHA

2. 8. 2008 Marek Provazník Autor fotek: archiv autora

Dana Provazníková, zástupkyně ProFi Ranče Děčín, obdržela od Americké národní barelové asociace pozvání k účasti na kvalifikačních závodech v německém Isny, které se konaly ve dnech 19.-20.7.2008. Velmi povzbudivá byla pro české zástupce této disciplíny i nabídka prezidenta NBHA Germany k založení NBHA Czech Republic, což je mimo jiné i velká příležitost pro české sponzory, jak se prezentovat na těch nejprestižnějších westernových světových akcích.

Dozvěděli jsme se totiž, že Americká NBHA požádala Mezinárodní olympijský výbor, aby rychlostní soutěže byly v příštích čtyřech letech oficiálně zařazeny mezi olympijské sporty.

Městečko Isny, které leží v nádherném údolí pod vrcholky švýcarských Alp, je sídlem a centrem NBHA Germany, jejímž prezidentem pro Německo je Werner Lieb. Od tohoto velice příjemného a komunikativního pána obdržela Dana Provazníková, jezdkyně Profiranče Děčín, společně s dalšími westernovými jezdci z ČR pozvání na kvalifikaci k účasti na nočním show největší westernové evropské akce Americana 2008, která se pořádá jednou za dva roky v německém Augsburgu.

Další Češi se bohužel akce nezúčastnili, ač jsme se snažili udělat reklamu přes WRC, quarteri.wz.cz a Equichannel. Na náš popud se však závodů zúčastnili 4 závodníci z Polska, kteří obsadili první místa v Barrel Race před Danou Provazníkovou a v Pole Bendingu druhá a třetí místa.

Nutno podotknout, že NBHA má v rychlostních soutěžích Pole Bending a Barrel Race daleko tvrdší podmínky, než je tomu v České republice. Zde se každá soutěž jede dvoukolově, takže při neúspěchu v prvním kole má dvojice možnost opravy a z obou časů se vybírá ten lepší. V NBHA se každý závod jede jednokolově, takže není možnost opravy. Dalším rozdílem je shození tyče nebo barelu. V českých podmínkách se v takové situaci k výslednému času připočítá 5 trestných vteřin a jezdec může splnit podmínky kvalifikace, byť se špatným časem. V NBHA znamená shození tyče nebo sudu diskvalifikaci bez možnosti opravy.

Dalším rozdílem v bodování rychlostních soutěží NBHA je rozdělení do divizí. V divizi D-1 jsou jezdci s těmi nejlepšími časy. Ale protože každý pátek není svátek a jezdci se nemusí ani s dobrým koněm zadařit, je systém nastaven tak, že jeho čas se zapíše do divize D-2 nebo D-3 a tím i v této nižší divizi může obsadit 1. místo, za což je náležitě odměněn jako v D-1.

Dana Provazníková musela čelit nejen náporu ostřílených westernových jezdců NBHA, ale i novým podmínkám, které se dozvěděla těsně před startem. Jednalo se o dvakrát bodovanou soutěž, takže sportovní westernová dvojice Provazníková – Gery absolvovala v jednom dni celkem čtyři závody. Dva v Pole Bending a dva v Barrel Race.

V Isny jela Dana Provazníková na koni Gery dvě soutěže Pole Bending (slalom mezi tyčemi) v divizi D-1 (první divizi bodování šaspionátu NBHA, tedy té nejrychlejší třídě). Obě vyhrála a získala tak 10 bodů. V soutěžích Barrel Race (barelový závod), opět v nejrychlejší divizi D-1, obsadila 2krát 3. místo a získala 6 bodů šampionátu NBHA Germany.

V rámci show pro diváky se zúčastnila Dana Provazníková i závodů v Pole Bendingu s motokrosovým speciálem - který také vyhrála. V rámci exhibice pro diváky jsme se s rychlostním koněm zúčastnili i dobytkářské disciplíny Team Penning, tedy týmového oddělování telete od stáda. Tříčlenný tým jezdců byl v mezinárodním složení: 1 Čech, 1 Němec, 1 Polák.

Dvojice Dana Provazníková – Gery dostali od prezidenta NBHA Germany nabídku k účasti na dalších kvalifikacích šampionátu NBHA a tím i k účasti na mistrovství Německa. Tato nabídka platí i pro ostatní české jezdce, kteří se svými výkony mezi německými jezdci určitě neztratí.

Jak jsem se již zmínil v úvodu článku, čeští sponzoři by neměli zaspat dobu a měli by se začít zajímat o nové možnosti svojí prezentace ve westernových rychlostních soutěžích.
Nástup.

Dana Provazníková, pole bending
Dana Provazníková mezi tyčemi.

Dana Provazníková
Radostné dekorování.

Dana Provazníková, barrel race
Dana okolo barelů.

team penning
I "rychlostní" koně mají cow-sense.

team penning
Team penning s mezinárodním týmem.

Podobné články

Nezasvěcení mívají pod pojmem rodeo zafixované pouze představy vyhazujících býků nebo koní pod hrdiny Divokého západu. Rodeo má však mnohem pestřejší…

Czech Quarter Horse Association připravila další ročník Festivalu hřebců amerických plemen. A ani v letošním roce nebudete ochuzeni o předvedení…