Jaká byla 3. CZQHA Show 2004

28. 6. 2004 Jitka Kynclová Autor fotek: Ondřej Besperát

CZQHA již potřetí ve své historii rekapituluje jeden z vrcholů své sezóny – napjatě očekávanou 3. CZQHA Show 2004, která se konala 12. června 2004 na Nové Americe u Jaroměře. Ta letošní opět počtem startujících, diváků a zcela určitě i úrovní předvedených výkonů loňskou show předčila.

Letos se odehrálo celkem 130 startů (oproti loňským něco málo přes 100), počet přihlášených koní dosáhl 67 (oproti loňským 70, z čehož je patrné, že stále více koní startuje v různých disciplínách, dokazujíc tak universálnost plemene QH).

Bylo vypsáno 31 tříd, z nichž 22 bylo obsazeno (loni obsazeno 24). Nepodařilo se naplnit disciplínu Cutting a Barrel Racing, vzhledem k nedostatku soutěžících nebyla rovněž otevřena třída Western Pleasure Amateur.

Než se dostaneme k samotným výsledkům, je nezbytné vyjádřit poděkování těm, kteří se zasloužili o hladký průběh celé show. Jedná se v první řadě o jednu z nejdůležitějších osob, a to o AQHA rozhodčího pana Lyle Jacksona z Calgary, Kanada. Je jedním z nejžádanějších AQHA a NRHA rozhodčích a je zároveň významným trenérem celé škály jezdeckých disciplín se zaměřením na reining a cutting, má za sebou rovněž úspěchy v předvádění koní na show (pro zájemce viz web www.lylejackson.com). Celá show díky zkušenostem pana Jacksona probíhala velmi hladce, nad mnohými maličkostmi přivřel oči, na druhou stranu hodnotil přísně a spravedlivě (vyjádřil názor, že si je vědom toho, že zde ještě mnoho jezdců a koní mají pilně na čem pracovat, a k dalšímu posunu jim může pomoci jen tehdy, když bude v roli AQHA rozhodčího v ČR tak jako kdekoli jinde na světě uplatňovat stejná měřítka). Rovněž ovšem vyjádřil své potěšení nad průběhem a úrovní celé show, jednalo se totiž o první jeho cestu do zemí střední a východní Evropy. Po celý, pro něj jistě náročný den, si udržoval dobou náladu, nadhled a humor (viz. foto číslo 1).

Za to, že se začalo přesně dle časového rozvrhu, který se dařilo úspěšně dodržovat během celého dne a za to, že jednotlivé soutěžní třídy následovaly hladce jedna za druhou, patří dík rovněž oběma ring-stewardům, panu Jaroslavu Havlíkovi a panu Jaroslavu Doležánovi, neméně se o úspěch a hladký průběh show zasloužily show manager Silvie Lečíková, hlasatelka Helena Soukupová, Lenka Krajňanská, která předávala ceny, dále všestrannou pomocí Antonín Solanský, Iva Zezulková, Miroslav Zezulka, všichni členové prezídia a další.

Tradičně se opět začínalo třídami Halter. Jako první byli hodnoceni hřebci, a to po skupinách roční, dvouletí, tříletí a čtyřletí a starší. V takto rozdělených třídách byli následně hodnoceni i klisny a valaši.
V třídách hřebců se Grand Championem stal A Kid For Sure, kterého předváděl jediný účastník show, pocházející z jiné země než ČR nebo SR, a to Marco Bertazzoni (rovněž majitel), Reserve Championem se stal známý matador našich westernových soutěží Peppy Golden Scooter s Irenou Machalíkovou (maj. Jozef Paulovič). V silně obsazených třídách klisen, které měly velmi vyrovnanou úroveň, se Grand Championkou stala Translusive opět s Marcem Bertazzonim (rovněž majitel) a Reserve Peppy Zancy Delmaso s Martinem Veterníkem (majitel Nová Amerika). Každý rok se stále více soutěžních dvojic účastní halter tříd valachů, letos se rozhodčímu nejvíce líbila dvojice Lucky Peppy King s Veronikou Jahodovou (maj. Veronika Jahodová), Reserve se stal Sonniboy Pep Delmaso, předvádějící Martin Veterník (maj. Nová Amerika).

Poměrně nová disciplína u nás, Showmanship at Halter, si získává stále více příznivců. Dává možnost předvést své koně i těm, kteří se ještě necítí v sedle nejjistěji, nebo chtějí prostě nasbírat první zkušenosti na soutěžním poli pro sebe nebo pro svého koně. Není to disciplína jednoduchá, protože rozhodčí hodnotí sebemenší pohyb a chybičky v úpravě koně i jezdce, včetně přesného předvedení a postavení pro inspekci rozhodčím. V Showmanship at Halter Amateur zvítězil ing. Petr Julina s Bueno Hollywood Spinstep (majitel Ing. Julina), Showmanship at Halter Youth vyhrála Markéta Zezulková se Smart Maky Lena (maj. Ing. Iva Zezulková).

Po předání cen za dětskou soutěž v kreslení na téma "Kdybych měl/a svůj ranč" a po nezbytné přestávce na oběd se pokračovalo Trailem, který byl tentokrát obsazen pouze v kategorii Open a vyhrála v něm po klidné a bravurní jízdě Irena Machalíková s Peppy Golden Scooter (majitel Jozef Paulovič), foto č. 2.

Vrcholem odpoledne pro většinu návštěvníků a soutěžících jistě byl stále populárnější a silně obsazený reining (jen např. v Junior Open startovalo 15 koní, celkem v reiningu 30 koní). V kategorii Junior Open, kde mohli diváci vidět koně tříleté, čtyřleté a pětileté zvítězila Irena Machalíková s April Doc Olena (maj. Ing. Vladimír Manďák) po suverénní jízdě s perfektními sliding stopy. V kategorii Senior Open po jízdě se stejným vítězným bodovým ohodnocením, tedy se 70 body, zvítězila ing. Klára Šalková se Smart Chiconita (maj. rovněž ing. Šalková), foto č. 3. Dvojice předvedla velmi hezké přechody rychlosti na kruzích, rychlé spiny a pěkné sliding stopy.
Je zajímavé, že letošní reining byl zcela ženskou záležitostí, v Reiningu Amateur vyhrála stále se zlepšující Mgr. Monika Julinová s koněm Miss Boby Jac Scoot (maj. Ing. Petr Julina) a v Reiningu mládeže to byla Markéta Zezulková s Doc Toni Tee (maj. Ing. Iva Zezulková), která získala se Smart Maky Lena rovněž druhé místo.

Další disciplínou byl western pleasure, kde bylo opět možno vidět posun našich jezdců směrem k zamýšlenému cíli disciplíny, tj. předvedení koně, na kterém je radost jezdit a který má vyrovnaný, příjemný a klidný chod. Zde zvítězila v kategorii open Andrea Poláková s Miss Jacqueline 080 (majitelé manželé Polákovi) a v kategorii mládež Lucie Bartošková s Parsans Freckles (maj. Lucie Bartošková).
V nebodované disciplíně western pleasure freestyle youth dětí 8 - 13 let (krok, klus) zvítězila Lívia Machalíková s koněm Macho Pacho Uanka. Jako každý rok bylo možno vidět, nakolik děti berou své soutěžení vážně, do přípravy vlastní i koní věnovaly nemalé úsilí a čas a dbaly na to, aby tomu odpovídalo i předvedení (viz foto č. 4).

Ve třídě obdobné, alespoň co se týče základních předpokladů pro předvedení koně, kde je hodnocena kvalita chodů koně, tj. Hunter under Saddle v anglickém stylu, zvítězila v kategorii Open Martina Žádníková s JD Looks Smiling (maj. Ing. Vladimír Manďák).

Show a společenského setkání v její předvečer se rovněž zúčastnili hosté ze zahraničí, např. např. Ullrich Vey (International Committee Chairman AQHA, DQHA Director) nebo Johannes Orgeldinger (DQHA Director) z Německa či zástupci polské NRHA (Katarzyna Pec, Michal Pec, Mariusz Marciniak) nebo aktivní účastník show Marco Bertazzoni (Appaloosa Horse Club Italy). Z českých hostů uveďme např. ing. Kláru Šalkovou za Paint Horse Club ČR, Esther Weberovou za Appaloosa Club ČR, Ing. Petr Julinu za WRC, Hynka Machalíka za CZRHA či zástupce sponzora - Kooperativy.

Velmi doufáme, že se soutěžícím i divákům letošní show líbila a že se opět v hojném počtu sejdeme při další, již 4. CZQHA Show.

Příbuzné články:

 

Související odkazy:

 

Podobné články

Před nedávnem jsme se seznámili s historií rodea od prvopočátků v 19. století a také se vznikem a rozvojem jednotlivých disciplín. Dnes navážeme…

Nezasvěcení mívají pod pojmem rodeo zafixované pouze představy vyhazujících býků nebo koní pod hrdiny Divokého západu. Rodeo má však mnohem pestřejší…