Závodiště hostí novinku – mistrovství republiky ve vytrvalostním ježdění

29. 6. 2009 Dušan Korel

Dostihy, všestrannost, parkury či drezura – to jsou tradiční akce na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Nyní se zde však chystá novinka. Zdejší areál bude poprvé centrem závodu v endurance nebo-li ve vytrvalostním ježdění.

„Chceme, aby náš program byl co nejpestřejší a nabídl co nejvíce jezdeckých disciplín. Toto je naše další aktivita v tomto dlouhodobém trendu," uvedl Jiří Kunát, ředitel Dostihového spolku Pardubice a zároveň ředitel závodu.

Soutěž se bude hostit od 2. do 4. července. Závod se pojede v pátek 3. července, o den později od 11.00 se na závodišti uskuteční vyhlášení výsledků. V programu je šest kategorií. Na jezdce a koně čekají trasy v délce od 30 do 160 kilometrů. A pojede se i o mistrovské tituly. Závod na 120 kilometrů je českým šampionátem juniorů a mladých jezdců.

Mapy všech tras ve verzi k tisku naleznete zde - stránky pořadatele.

Soutěže se nezúčastní pouze domácí jezdci a koně, má totiž mezinárodní punc. „Mezinárodní závod se pojede na tratích 90, 120 a 160 kilometrů," uvedl technický delegát Milan Kyselý, jenž je hlavním organizátorem soutěže.

Před uzávěrkou přihlášek se nahlásili zástupci ze šesti zemí - Švédska, Polska, Maďarska, Německa, Rakouska a Slovenska. „Největší zájem je o trať 120 kilometrů," podotkl Milan Kyselý. „Dosud je na ni přihlášeno 25 koní. Celkem se zatím sešlo 71 přihlášek. Lze očekávat, že se soutěže celkově zúčastní 80 až 90 koní."

Startovní listinu naleznete zde.

Samotný závod se bude konat v pátek, 3. července. Start a cíl budou na Dostihovém závodišti. První koně se 3. července vydají na trať v 6.30 hodin. Poslední kategorie bude startovat v 10.30. „Nejdelší trať na 160 kilometrů by měli ujet zhruba za dvanáct hodin," uvedl Milan Kyselý.

ilustracni obr.Závod se uskuteční na dvou okruzích ve středně lehkém, rovinatém terénu. Na koně čekají louky, polní, lesní i asfaltové cesty. Začátek je vždy stejný. Z Dostihového závodiště vyrazí jezdci na koních do Svítkova k Labi a poté se podél něj vydají až k mostu, který vede z Polabin k nádraží. Po něm zamíří na druhou stranu řeky a zde se okruhy rozdělí. Ten menší vede dál až ke slepému ramenu Labe u Rosic. Delší zavede účastníky po labském břehu až ke Kunětické hoře a do Němčic, odkud pojedou zpět.

„Nejkratší trať na 30 kilometrů se pojede pouze na delším okruhu. Další kategorie pojedou po obou okruzích, aby neměli pořád tu samou trať," uvedl Milan Kyselý.

Závod se uskuteční za běžného dopravního provozu. Diváci i řidiči musí být ostražití zvláště u mostu přes Labe mezi Polabinami a nádražím, na pravém břehu řeky a u koupaliště na Cihelně. „Je nutné dbát pokynů městské policie a pořadatelů, kteří budou na trati dohlížet na bezpečnost soutěže," upozornil Jiří Kunát. „Chceme zároveň obyvatele Pardubic požádat o schovívavost a porozumění," dodal ředitel Dostihového spolku Pardubice.

Podobné články

16. července 5:15, Auburn, Kalifornie: 66. ročník legendárního závodu na 160 km přidal další napínavou kapitolu. Přestože už byl předtím stanoven…

Deník

Několik desítek arabských koní se svými jezdci se sjelo do Dolního Dvořiště. Shromáždili se na pastvinách u Malše, aby se tu utkali v prvním ročníku…