Tvrdo, tvrdo, tvrdo ... aneb když národní jsou „velké“ a mezinárodní „malé“

27. 6. 2014 Vladimíra Šebková Autor fotek: Michaela Litovová, Barbora Holubcová

Už dlouho jsme pro vás neměli reportáž z vytrvalosti. A proto přinášíme rovnou dvě! Vytrvalostní závody se konaly vůbec poprvé v Pyskočelích u Sázavy a početná výprava vyrazila do Plaveckého Podhradí na mezinárodní mistrovství Slovenska, kde se našim účastníkům velice dařilo.

15. června se konaly v Pyskočelích u Sázavy poprvé národní vytrvalostní závody. Pořadatelství se, za podpory majitelky areálu Kateřiny Králové, ujaly dvě zkušené vytrvalostní jezdkyně - Jitka Schovánková a Milada Janatová. Ty v loňském roce stanovily nový rekord v počtu účastníků na jimi pořádaných národních vytrvalostních závodech v Kolesách - 140 (s mezinárodní účastí).

MUDr. Karin Doležalová a Allastar - vítězka SV letošním roce, po změně pravidel hodnocení soutěží Z a L, se mnoho národních závodů potýkalo s nedostatkem soutěžících. Proto mne zajímalo, jak pořadatelky zvládnou situaci. Díky jejich organizačnímu talentu a silně rozvinutým marketingovým aktivitám - informovanost o přípravě, trati a areálu byla 100% - se na startu prvních závodů v Pyskočelích sešlo 91 jezdeckých dvojic na všech úrovních - od hobby Z až k ST. K tomuto počtu jistě přispěly i informace o sponzorech a ukázka krásných „pohárů" pro vítěze.

Těžko se věří tomu, že při tomto počtu účastníků bylo problémem uspořádat mistrovství Středočeské oblasti seniorů a juniorů - a to alespoň v soutěžích stupně Z. Nakonec se našly alespoň 3 dvojice ze 2 klubů jak u seniorů, tak juniorů, a mistrovství se konala.

Informace, která mohla některé zájemce o start odradit, pojednávala o náročném povrchu trati - bylo doporučeno mít koně alespoň okované. Přesto se našlo pár jedinců, kteří varování nebrali vážně. Myslím, že až na výjimky toho následně litovali. Trať vedla lesem a loukami, ale většina cest byla zpevněná - asfaltem či jinými pevnými materiály, popř. štěrkem. Ani vyschlé louky neoplývaly vhodným povrchem.

Z hlediska členitosti trať nebyla výrazně náročná, i počasí bylo vhodné. Díky tomu většina závodníků nástrahy tratě zvládla. Nicméně jsme se dočkali první eliminace za nedodržení omezené rychlosti v jednotlivých kolech v soutěži Z - jezdkyně překročila rychlostní limit 16 km/hod.

Vyhlášení v takovém počtu účastníků bylo náročné - oceněných a darů bylo mnoho a krásu „pohárů" obdivovali všichni. Jezdci se už těší na příští rok, aby o tyto krásné ceny mohli bojovat znovu.

Detailní výsledky viz www.vytrvalost.com

P. Kokořová - vítězka ST

První otevřené mezinárodní mistrovství Slovenska

V minulých letech jezdili naši slovenští kolegové na mezinárodní závody k nám, letos se karta obrátila a na mezinárodní závody jezdí Češi na Slovensko. Konají se tam v letošním roce celkem pravidelně, dokonce s rozestupem 1 týdne. Nevím, jestli to slovenské kolegy těší, ale vítězství v těchto mezinárodních soutěžích se velmi často kloní k dvojicím z početných českých výprav.

21. června 2014 se v Plaveckém Podhradí konalo první Otevřené mezinárodní mistrovství Slovenska seniorů CEI**na 120 km, druhý den pak mistrovství juniorské CEI* na trati 83 km. Dále probíhaly další národní soutěže, nicméně celková účast, kromě mistrovských soutěží, byla výrazně slabší než např. v Pyskočelích.

Na start seniorské mistrovské trati se postavilo 11 dvojic - 5 slovenských, 5 českých a 1 účastník z Polska. Největším favoritem byla nejlepší slovenská jezdkyně Lucie Starovecká s hřebcem plemene shagya - Siglavi Chabir, z českých jezdců nejzkušenější pak P. Jadlovský s hřebcem Sultán Sharkasi. Nejstarší koňskou účastnicí mistrovství byla klisna Silvia s jezdkyní L. Janákovou. Huculoarabská klisna s výkonností T ve svých 19 letech stále podává obdivuhodné výkony a dokazuje, že při správném managementu je vytrvalec opravdu dlouhověký.

Trať závodů měla minimální převýšení, podle předběžných informací se mělo jednat o trať s příjemným povrchem. Bohužel dlouhodobé sucho udělalo své. Na trati se sice střídaly zpevněné cesty - asfalt, štěrk, pevný povrch s písečným náspem - s loukami a pastvinami, ale ty byly vyschlé, protkané velkými kameny. Kopyta koní a jejich pohybový aparát dostávaly zabrat.

Pro někoho zpestřením, pro někoho šokem, se staly průjezdy přes pastviny. Stáda masného skotu, vedená plemennými býky, se klidně popásala v trase závodu a většinou nejevila vůbec chuť trať opustit. Trasa byla vyšperkována několika širokými brody, se kterými měli někteří koně velké problémy. Taktéž několikametrová bažina, do které se koně v přibývajících kolech bořili až po břicha, na klidu jezdcům moc nepřidala. Pravidelná kontrola výstroje - bandáží a podkov - byla nutná.

Lucie Starovecká a Siglavi Chabir, Lucie Supeková a Kasar

V seniorské mistrovské soutěži se po první veterinární kontrole utvořila vedoucí skupina 4 jezdců - 2 slovenské dvojice doprovázel polský jezdec a jedna česká dvojice. Bohužel, polský kůň s velmi rychlými vstupy do veterinárních kontrol skončil po 3. kole na kulhání. Do posledního kola startovala jako první Lucie Starovecká, s vteřinovým rozdílem následována českou jezdkyní Vlaďkou Šebkovou s koněm Habib, a s mírným odstupem pak startovala Lucie Supeková s valachem Kasar. S větším časovým rozdílem startoval Feraz Boubol s importovaným arabským hřebcem Kasr al Zaym. Dalo se předpokládat, že souboj o mistrovský titul a celkové vítězství se přikloní na stranu některého ze zkušených slovenských jezdců. Nakonec se vše rozhodlo v cílové 400 m dlouhé rovince, do které najednou točily 3 jezdkyně - obě Lucie (Starovecká a Supeková) a česká dvojice Šebková-Habib, která nakonec v dlouhém rychlém finiši zvítězila. Jako druhá, a mistrovským titulem ověnčená, skončila Lucie Starovecká. V mistrovské soutěži druhá skončila Lucie Supeková a třetí Feras Boubol. Náročný závod dokončily všechny české dvojice.

Vlaďka Šebková

Druhý den se na start slovenského juniorského mistrovství postavily pouze slovenské zástupkyně - titul juniorské mistrně získala Simona Chlpácová s Yasirou. Tato dvojice se vloni zúčastnila českých národních závodů v Pasekách a tuto náročnou trať dokončila, přestože kobyla nebyla okovaná.

V neděli se v Plaveckém Podhradí v soutěži CEI* 80 km představila velká česká naděje pro nadcházející WEG v Normandii - dvojice Silvie Lorenzová a Razzia du Barthas. Soutěž vyhrála s přehledem, bohužel všichni její konkurenti byli eliminováni. Celkově pro Endurance stable Habrovany byl tento víkend úspěšný.

Silvie Lorenzová a Razzia du Barthas

Doufejme, že nás slovenští kolegové na své závody nepřestanou zvát :-)

Podrobné výsledky viz www.endurance-timing.net/event_news.php?id=188

Podobné články

Česká jezdedká federace zde na odborný seminář nejen pro vytrvalostní jezdce a funkcionáře, ale i pro širokou veřejnost.

Na konci července se v Nebanicích konalo Mistrovství České republiky ve vytrvalosti, kde se Táně Terberové znovu podařilo získat v seniorské…