Poprvé... A hned největší!

2. 9. 2013 Vladimíra Šebková Autor fotek: Tomáš Tajč, Michaela Litovová

V prvním oficiálním kalendáři národních vytrvalostních závodů pro rok 2013 byste tento závod hledali marně. Nicméně z důvodů zrušení již tradičních závodů ve Vilémově, které jsou i Oblastním mistrovstvím Východočeské oblasti, se dvě zkušené vytrvalkyně – Jitka Schovánková a Milada Janatová (Modrá) – rozhodly uspořádat závody nové. Pro svůj záměr si vybraly jezdecký areál Vasury Kolesa, který se nachází nedaleko Kladrub nad Labem.

V areálu (o kterém si můžete přečíst i tady) naleznete dostatečné zázemí pro vícero účastníků, místní dráha je používána pro klasické dostihy. Okolní lesy jsou jako stvořené pro vytrvalostní závody.

OrganizátorkyJedinou otázkou byl vhodný termín - letní vytrvalostní kalendář se díky přesunům a změnám poměrně rychle naplnil. Pořadatelky vybraly termín 24. srpna, který nahradil původně plánované a posléze zrušené závody v Habrovanech. Pro některé potenciální účastníky to bylo zklamání, protože v blízkém termínu, 7. 9. 2013, se měly konat první mezinárodní vytrvalostní závody v Praze, spojené s přehlídkou plnokrevných arabských koní.

Jenže „člověk míní, pánbůh mění" a jarní pražské povodně a zničený Trojský ostrov tak znamenaly velké změny v plánech. Informace o zrušení mezinárodních závodů v Praze proběhla v červenci a najednou byla Kolesa tím správným místem ve správném čase. Startovní listiny se začaly zahušťovat a dva týdny před závody to začalo vypadat, že první závody v Kolesách v počtu startujících nejen plně nahradí zrušený Vilémov, ale spíše ho počtem účastníků výrazně překročí. Nakonec se na startkách objevilo přes 140 startujících, na startu se jich pak opravdu sešlo 145. Závody by se daly označit za „federální", protože se na nich objevilo několik účastníků ze Slovenska.

Organizátorky pro přehlednost připravily oficiální webové stránky www.endurance-kolesa.cz, kde si týmy mohly zjistit všechny potřebné informace. I zkušeným vytrvalcům se mohlo udělat nevolno z plánků trati, bylo však možné doufat, že realita bude jednodušší. Nebyla :-).

Areál byl na příjezd soutěžících připraven, boxy byly označeny jmény koní, místa paddocků pak tabulkami. Pro ty, kteří si plánky areálu neprohlédli, mohla být překvapením značná vzdálenost mezi boxy/paddocky a prostorem pro veterinární prohlídky. O tom, že start je „až" na závodišti - tzn. dalších cca 5 minut vzdálený od veterin, jsme se dozvěděli od technické delegátky MUDr. H. Terberové při technické rozpravě. Ta probíhala tradičně večer od 19:00, kdy většina účastníků už měla za sebou úspěšné vstupní veterinární prohlídky a přípravu všeho potřebného pro nadcházející den.

Z Koles

Po technické poradě bylo všem jezdcům, kteří nejsou vybaveni dobrým orientačním smyslem, jasné, že druhý den se musí držet ve skupince s ostatními. Možností, jak se na trase ztratit (a už vůbec se nenajít) bylo mnoho, takže hlavní rozhodčí p. Terber s úsměvem říkal, že prostor je ohraničený 2 dálnicemi, Prahou - no a z poslední strany pak až Beskydy :-). Myslím, že pro pořadatele byla možnost hledání ztracených jezdců po okolí velkou noční můrou.

Na první slabší stránku jinak pečlivě připravených závodů narazili jezdci a jejich týmy hned v pátek odpoledne a navečer. Místní restaurace nebyla vůbec připravená na tak velký zájem a občerstvení se tak stalo záležitostí několika hodin čekání. Nervově slabší jedinci tak večeři oželeli. Bohužel situace pak přetrvala i v sobotu, ani rozčlenění zájmu podle dojezdů nepostačilo. Naštěstí bylo možné v malém stánku získat alespoň jednoduché občerstvení relativně rychle.

Petr JadlovskýJako obvykle se startovalo v 6:00, a to soutěží ST, ve které bylo přihlášeno 9 koní a na startu se jich objevilo 7 - v čele s mezinárodně prověřenou Bint Akrou a Habibem a národně letos velmi úspěšným Eksolem. Právě tato trojice se ve druhém kole oddělila od zbytku startovního pole a bylo jasné, že v případě úspěšného dokončení soutěže si rozdělí první místa. Eksol byl velmi dobře připravený a svým soupeřům mírně odskakoval ve veterinárních prohlídkách. Nicméně zbylí dva koně vždy náskok dokázali dotáhnout.

Do posledního, čtvrtého kola, startoval Eksol s náskokem několika minut a do stíhací jízdy se vydala již jen Bint Akra vedená P. Jadlovským. Petr nasadil nevídané tempo a Eksola s jezdkyní Michaelou Zapletalovou na začátku dostihové dráhy cca 500 m před cílem předstihl a získal první místo. Náplastí pro Michaelu a Eksola bylo získání Ceny kondice. Ačkoli výsledná průměrná rychlost vítěze byla 17,796 km/hod, je nutné dodat, že hned dva koně v rámci tohoto dostihu na 100 km dokázali v posledním kole předvést průměrnou rychlost nad 20 km/hod - Bint Akkra pak získala trofej La Sard svým výkonem 24 km/hod.

Start LSoutěž S startovala o hodinu později. Na startovní listině bylo původně 27 koní (pro národní závody nevídaný počet), na start pak nastoupilo 29. I v této soutěži se startovní pole rozčlenilo na několik skupinek, které se pak dělily dále podle rychlosti koní a vstupu do veterinárních prohlídek. Bohužel, ačkoli v soutěži ST vypadla pouze 1 dvojice, v soutěži S to bylo celkem 11 dvojic, a to především z důvodů okulhání. Soutěžící zvolili pomalejší tempo než v soutěži ST, a tak vítězka K. Kocourková s Annie Jump Adda 1 dojela s průměrnou rychlostí 16,314 km/hod. Cenu kondice pak obdržela mladá angloarabka Fiary Diamond vedená Z. Nedbalovou v tréninku M. Novotné.

V soutěži L se sešlo na startkách 37 soutěžních dvojic. Zvítězila v ní P. Dudková s Bagírem, která dostih absolvovala v průměrné rychlosti 20,550 km/hod. Perličkou je, že vítězný valach Bagír je polovičním bratrem úspěšné Fiary Diamond, a soutěž L vyhrál s naprostým přehledem - na druhého zkušeného Kiev de Villeneuve s Táňou Terberovou v sedle měl v cíli náskok 15 minut. Bohužel i soutěž L „trpěla" častými vyloučeními - celkem bylo vyloučeno 11 dvojic.

K. ZahálkováRychlostní rekord trati padl v soutěži Z - vítězka J. Pospíšilová s El Fahir Bay trať dlouhou 40 km absolvovala s průměrnou rychlostí 21,406 km/hod. Přesto se musela o vítězství doslova poprat v dechberoucím finiši - rozdíl na cílové pásce od druhé B. Matláškové s Hasanem 4 byla pouhopouhá sekunda. Gloria al Amar v sedle s ing. M. Martínkovou pak na první dvojici ztrácela 21 sekund.

Hobby soutěž pak vyhrála M. Divišová se Sheryz la Fay - kůň vstoupil do veterinární kontroly za 2 min 49 sec po projezdu cílem - pro nezasvěcené - tento čas byl relevantní k tomu, že jezdkyně doklusala od cíle k prostoru veterin, během cesty odsedlala, a ihned vstoupila do veterinární kontroly.

Kolesa se stala oblastním mistrovstvím Východočeské oblasti - pro juniory v soutěži Z - zde zvítězila zkušená K. Zahálková s Amir al Asmar, a v seniorské soutěži v L prvenství získala P. Dudková s Baghírem.

Vyhlášení se, díky velkému množství účastníků a bohaté podpoře sponzorů (jména viz webové stránky), protáhlo na více než hodinu. Potlesk pak zazněl jako poděkování oběma organizátorkám a všichni doufáme, že se v Kolesách sejdeme i v příštím roce.

Detailní výsledky na www.vytrvalost.com.

Pro ty, kteří by se chtěli více pokochat fotkami, tak se souhlasem autorů zveřejňuji odkazy na fotogalerie Kateřiny Grégové, Tomáše Tajče a Michaely Litovové.

Všechny příznivce vytrvalosti zvu na vrchol evropské vytrvalostní sezony - na otevřené Mistrovství Evropy, které se koná 14. 9. 2013 v Mostě. Představí se zde nejen nejlepší evropští vytrvalci, ale i další jezdci z celého světa. Informace najdete na www.enduranceday-most.cz.

Podobné články

Česká jezdedká federace zde na odborný seminář nejen pro vytrvalostní jezdce a funkcionáře, ale i pro širokou veřejnost.

Na konci července se v Nebanicích konalo Mistrovství České republiky ve vytrvalosti, kde se Táně Terberové znovu podařilo získat v seniorské…