Národní vrcholy vytrvalostní sezony
V polovině června proběhlo mistrovství ČR ve vytrvalosti seniorů, počátkem července pak mistrovství ČR ve vytrvalosti juniorů a mladých jezdců. V závěru článku pak najdete informaci, kam se čeští vytrvalci teprve chystají.
MČR seniorů Mikulov - 15. červen 2013
Letošní mistrovství republiky ve vytrvalosti seniorů se odehrálo v Mikulově. Kromě MČR se zde konaly i další mezinárodní a národní závody. Mikulov má v pořádání vytrvalostních závodů již několikaletou tradici a každý rok jsou výsledky jiné. Trať mezi vinicemi je velmi zrádná, v deštích bývá velmi kluzká, při delším suchu zase velice tvrdá. Nároky na vedení koně jsou náročné jak ve vinicích, tak v části, která vede přímo u frekventované silnice.
Podmínkou účasti na letošním MČR seniorů bylo absolvování soutěže ST (nebo CEI**), ve dvojici a v minimální rychlosti 14 km/hod. Vzhledem k tomu, že se letos na start nepostavila žádná z dvojic, které vloni stanuly na stupních vítězů, bylo obtížnější tipovat možného vítěze. Nicméně na start se postavily ostřílené dvojice s T výkonností - P. Jadlovský + Arsan, S. Lorenzová + Modem 29, dále 4. dvojice loňského MČR - V. Myslivečková + Svratka, ale i vloni národně i mezinárodně veleúspěšný Dean se zkušeným P. Hladišem v sedle.
Celkem se na startu objevilo 9 dvojic, které usilovaly o titul mistra ČR. Většina z nich se rovnou účastnila i mezinárodní soutěže (CEI**) a tam je doplnilo 5 zahraničních dvojic a další 2 české, kde soutěžící koně nestihli splnit požadavek na kvalifikační dostih, ačkoli jezdkyně splněno měly (Sahim R + M. Terberová, Nurmi + V. Šebková).
Výsledek mistrovství se vlastně rozhodl v prvních dvou kolech. Rakouský velbloud převlečený za kobylu (Marilyn 5), kterou sedlal mladý jezdec A. Kindermann, nasadil od startu neuvěřitelné tempo (prvních cca 15 km rychlostí 20 km/hod), které dlouhodobě akceptovalo pouze několik koní. Postupně se z vedoucího hloučku odpojovaly soutěžící dvojice, zpomalovaly a udělaly dobře. Tempo se sice v druhé půlce prvního kola snížilo, ale stále to byl rychlý běh bez zastávek. Wrangleři se snažili podávat alespoň lahve na chlazení a bezmocně stáli nad kyblíky s vodou, která byla na chladicích bodech připravená pro koně k pití.
Do druhého kola startovala Marilyn 5 z první pozice, a za ní následovaly v rychlém sledu další jezdci. Tempo se sice mírně snížilo, ale stále se běželo skoro bez zastávek na pití. To už pro některé z českých koní bylo příliš, a tak po druhém kole neprošli veterinárními kontrolami z důvodu špatné metaboliky P. Hladiš s Deanem, M. Wimmerová s Ghazal, na kulhání pak skončila favorizovaná V. Myslivečková a Svratka či P. Žahourková se Sinaed Sweat Little Girl.
Do třetího kola po vedoucí rakouské dvojici, která závod dotáhla do vítězného konce, vyběhl P. Jadlovský s Arsanem, S. Lorenzová s Modemem, po delší odmlce pak M. Terberová se Sahim R a H. Keltnerová s Erosem. Poslední z českých dvojic pak tvořily D. Hladišová s Leknínem a V. Šebková s Nurmim. Bohužel oba posledně zmiňovaní koně doplatili na ztrátu podkov a po třetím kole okulhali, M. Terberová stáhla Sahima R z posledního kola.
To již bylo jasné, že o titul se soutěží mezi S. Lorenzovou + Modem, a P. Jadlovským + Arsan. Oba jezdci během posledního kola vzorně spolupracovali, snažili se koně trápené vedrem a tvrdou tratí pošetřit. Rozhodovalo se až ve společném finiši. Finišující Arsan ztratil podkovu a zkušený P. Jadlovský oželel titul proto, aby prošel závěrečnou veterinární kontrolou. Oba koně jí skutečně úspěšně prošli, Arsan byl předveden po nakutí, a přihlížející pozdravili potleskem novou mistrovskou dvojici - Silvii Lorenzovou s Modemem 29. Třetí místo obsadila dvojice H. Keltnerová + Eros.
Mikulovská trať prověřila všechny startující dvojice jak v MČR, tak mezinárodní soutěži důkladně. Z 9 startujících dvojic na MČR závod dokončily pouze 3, ze 14 na CEI** pouze 5.
Není šejk jako šejk
Na mezinárodních závodech jsem se na vlastní oči a kůži přesvědčila, že slova fair play, dodržování pravidel, dodržování welfare koně, stejné podmínky pro všechny soutěžící - výrazně nefigurují ve slovníku a vnímání dubajských a bahrajnských reprezentantů. Proto jsem byla v Mikulově překvapena, když jsem objevila party stan (používaný vytrvalci pro oddech v přestávkách) s ománskou vlajkou. Nebyl ničím výrazný - snad jen barvami, lidé v něm se chovali zdvořile a naprosto normálně. Jen ze startovní listiny pak člověk mohl vyčíst, že se mezinárodní soutěže na 160 km (CEI***) v Mikulově účastní člen ománské královské rodiny.
Startovní pole v této soutěži bylo chudé - 2 jezdci, oba pro nás velmi exotičtí - Ománec Loay bin Galib Al Said s valachem Siglavy Bagdady Zeus a Švédka - Maria Hagman Eriksonn s Bwuadadugo. Startovali první v půl šesté ráno - ani k této velmi časné hodině nikdo neměl námitek. Vydali se na trať, doprovázeni každý jedním wranglerským teamem. Pro soutěžící dvojice musel být den velmi náročný - slunce, tvrdo, prach - a navíc pro Ománce i dlouhá podvečerní samota, protože švédská jezdkyně byla po 4. kole (ze 6) eliminována pro metabolické důvody. Ománský jezdec je velmi zkušený, takže svého koně vedl v odpovídajícím pomalém tempu, přestože nedodržel předpokládaný časový limit pro kvalifikaci na ME (14 km/hod). V konci posledního kola kůň vypadal svěže - svoji pohodu potvrdil v cílové rovince, kde chtěli wrangleři jezdci podat národní vlajku - valach byl proti a jeho pohybové kreace daly naznat, že se unaven necítí.
Svoji pomyslnou čepici jsem při čekání na výsledek poslední veterinární kontroly smekala před ománským teamem hned 3x - poprvé když před vstupem do veterin byl vyčleněn úsek, kde se nesmělo chladit (aby tam mohly vstupovat dvojice bez nutnosti prodírat se bahnem). Tento úsek Ománci respektovali i v posledním chlazení, přestože už další kůň do veterinární kontroly nešel. Podruhé, když jeden z pomocníků chtěl běžet ve veterinární kontrole vedle koně s vlajkou a byl vlastním teamem upozorněn nato, že nesmí, a naposled, když ománský jezdec děkoval za podporu a potlesk, kterého se mu dostalo.
Toto chování bylo naprosto v protikladu k dubajským a bahrajnským reprezentantům, kteří své koně v soutěžích hnali tzv. „na doraz", někdy i nepovolenými prostředky do padnutí, kteří naprosto nerespektovali přítomnost dalších soutěžících a z prostoru před veterinárními kontrolami udělali močál, kteří vždy vyžadovali specifické zacházení - občerstvovací stany apod. Prostě „není šejk, jako šejk" a je i k těmto jezdcům potřeba přistupovat rozdílně.
Jediným problémem mikulovských závodů se nakonec ukázaly výsledkové listiny - bohužel ani transpondery a digitální zpracování nezajišťuje správné výsledky tehdy, když selžou lidé.
A za Nurmiho a sebe bych chtěla touto cestou ještě jednou poděkovat Leknínovi a hlavně Daně Hladišové, která se mne po těžkém pádu v začátku druhého kola ujala, a pomáhala nám dalších 70 km.
Borotín - mistrovství ČR juniorů a mladých jezdců
3 týdny po MČR seniorů se odehrálo mistrovství juniorů a mladých jezdců v Borotíně. Borotín má své specifikum - jezdí se zde i vícedenní soutěže, takže soutěží bylo mnoho. Kdo by čekal lehkou trať v krásné krajině, tak by se nemýlil, ale pouze v tom krásném. Trať byla již v minulých letech výrazně náročná, technická s bahnitými pasážemi. Stavitel trati - zkušený A. Hrdina - ani v letošním roce nic jezdeckým dvojicím nedaroval.
V rámci MČR juniorů se představilo hned několik jezdkyní - adeptek na titul -, po odchodu M. Jadlovského do seniorů v juniorské kategorii na takové úrovni už žádný muž nezůstal. Ty nejžhavější - obhájkyně titulu K. Pflugová a T. Hrubá, vzaly do klání „až třetího" koně, protože obě dvě si své jedničky (Tereza i dvojku) připravují na MS do Francie.
Ale nakonec vše bylo jinak - náročná trať, počasí, momentální indispozice koně - to vše sehrálo výraznou roli. Z celkových 10 startujících v MČR do cíle dorazila pouze polovina. A vítězkou se stala nejmladší ze sester Terberových - Táňa, která sedlala mladého Kánona. Druhou pozici obsadila zkušená M. Zapletalová s Eksolem a třetí znalkyně místních tratí - J. Smetanová s Derisem.
Borotín prověřil všechny startující, každý, kdo svou trať dokončil v pohodě, byl hodně spokojený.
Výsledky všech soutěží jak v Mikulově, tak v Borotíně najdete na www.vytrvalost.com.
Nyní české reprezentanty čekají mezinárodní vrcholy sezony. Nejdříve se pětice českých juniorek vydá na dlouhou cestu do francouzského Tabres. Českou republiku budou reprezentovat:
- Hrubá Tereza - Watan
- Kopecká Luisa - Bojuss
- Pflugová Karolína - Karsen 1
- Terberová Natálie - Joulik de Villeneuve
- Zahálková Kristina - Ahmed
- náhradní kůň - Wint
Tereza, Karolína a Natálka si již odzkoušely starty na evropských, světových šampionátech a budou tvořit tu zkušenou část družstva. Luisa a Kristina jako nováčkové doplnily reprezentační družstvo, které prořídlo odchodem zkušených do seniorské kategorie.
Reprezentační družstvo odjíždí do Francie již 20. července, v Tabres se závod koná 27. 7. 2013. Držme jim palce.
I senioři se připravují na své mistrovství Evropy, které se bude v půli září konat v Mostě.
Galerie
Česká jezdedká federace zde na odborný seminář nejen pro vytrvalostní jezdce a funkcionáře, ale i pro širokou veřejnost.
Znovu zlatá Táňa Terberová
Na konci července se v Nebanicích konalo Mistrovství České republiky ve vytrvalosti, kde se Táně Terberové znovu podařilo získat v seniorské…