Mistrovství Evropy ve vytrvalostním ježdění - Y & J Zábřeh 2006

12. 9. 2006 Lenka Kerumová Autor fotek: Lenka Kerumová

Česká republika o tomto víkendu bude hostit již letošní druhé ME. Stáj Kyselý letos pořádá ME ve vytrvalostním ježdění juniorských a mladých jezdců. Vzhledem k tomu, že se jedná o "Open" mistrovství, je otevřené všem zájemcům z celého světa.

K 8. srpnu 2006 bylo přihlášeno 75 jezdců z 18 zemí světa. V pondělí však na místě byl již tým holandský a Velké Británie, a další stále přijíždějí. Dění lze sledovat na webu Stáje Kyselý, kde byla instalována on-line kamera.

Co víme o závodu?

Mistrovství světa či Evropy je jediným závodem, který smí být v určeném termínu odstartován. V porovnání s ostatními mezinárodními závody úrovně ***, souběžně s nimiž jsou organizovány i nižší soutěže či tréninkové kola, je tato výjimka výsoudou právě MS/ME.

Mistrovství je určeno všem mladým a juniorským závodníkům, kteří v roce pořádání dosáhnou věku minimálně 14 let. Nezřídka tito mladí startují na koních úspěšně bodujících v seniorských soutěžích. Jejich doprovod, servis či crew, jak se rovněž říká, jim často zajišťují buď jezdci či majitelé těchto koní. Nenechte se však mýlit - tito mladí nejsou na žádném tréninku! Kvalifikace na ME/MS má i pro juniory a mladé jezdce přísná pravidla.

Dostih je rozdělen do několika kol, každé uzavřené veterinární kontrolou koně a povinnou přestávkou. V každé veterinární kontrole musí být kůň uznán schopným pokračovat, jinak je diskvalifikován. Zábřežská trať má celkem 120 km o pěti kolech:

První kolo - 33 km, veterinární přestávka 30 minut.

Druhé kolo - 26 km, veterinární přestávka 40 minut.

Třetí kolo - 26 km, veterinární přestávka 40 minut.

Čtvrté kolo - 24 km, veterinární přestávka 40 minut.

Páté kolo - 11 km, kůň musí být uznán, aby dokončil závod.


Juniorští a mladí jezdci nemají, oproti seniorské úrovni, stanovenu žádnou minimální váhu. Koně však musí splnit stejné veterinární podmínky pro to, aby mohli pokračovat. Základním kritériem je uklidnění koně, to znamená, že hodnoty jeho tepové frekvence musí klesnout na 64 tepů za minutu do 30 minut. Pokud jezdec koně nepředvede do této stanovené doby, je dvojice diskvalifikována a dále již nepokračuje.

Maximální čas dostihu je stanoven na 10 hodin. Start je masový, v šest hodin ráno. Vítěz dostane kromě věcných cen i 1000 Euro, jakož i vítězný tým. Cena kondice bude oceněna 500 Eury.

Rozhodčí


Předsedou rozhodčích je Albert Dollinger (SUI), a k němu byli vybráni Vijay Moorthy (IND), Rudolf Nachtigal, Mohamed Essa Al Adhad (UAE). Technickým zahraničním delegátem je Němec Horst Muller. Odvolací komisi sestává z Bo Kjellgrena (NOR), slovenského Alexandra Vietora a českého Františka Lomského.
Prezidentem veterinární komise je Halvard Sommerseth (NOR) a za zahraniční veterináře vynikající Polák Piotr Szpotanski, jehož kliniku podporují sami Maktoumovci.
Počet vyšetřujících veterinářů se určuje tak, aby byl jeden vet na 15 koní. Pohodu koní tedy budou kontrolovat Walter Fehl (GER), Mojmír Dvořák, Wojtech Piekalkiewicz (POL), Chaluva V. Niranjan (IND), Surenda Babu (IND), Balakrisna Polanaido (MAS), a Petr Jahn.




Webová kamera

Na stránkách vytrvalosti můžete sledovat dvě webové kamery - záběr z náměstí a záběr na stáje Kyselých.



Podobné články

Česká jezdedká federace zde na odborný seminář nejen pro vytrvalostní jezdce a funkcionáře, ale i pro širokou veřejnost.

Na konci července se v Nebanicích konalo Mistrovství České republiky ve vytrvalosti, kde se Táně Terberové znovu podařilo získat v seniorské…