Mistrovství ČR ve vytrvalostním ježdění 2003
22. - 23.8. 2003, Zábřeh na MoravěMistrovství juniorů CEI*, seniorů CEI ***, jízda v čase na 40 km, jízda na čas 20 km.Pátek 22.8. 2003 patřil v Zábřehu dostihům CEI* na 70 km, Mistrovství ČR juniorů na 80 km a vytrvalostní jízdě v čase na 20 km. Počasí bylo zcela v souladu s trendem posledních týdnů, čili horké, slunné, suché, s teplotou okolo 30°C.
Pátek 22.8. 2003 patřil v Zábřehu dostihům CEI* na 70 km, Mistrovství ČR juniorů na 80 km a vytrvalostní jízdě v čase na 20 km. Počasí bylo zcela v souladu s trendem posledních týdnů, čili horké, slunné, suché, s teplotou okolo 30°C.
Obě vyšší soutěže byly spíše komorního duchu: v osmidesátikilometrovém mistrovství juniorů startovali sourozenci Kateřina a Jakub Kyselí na koních Lavina (ČT) a Vesír (angloarab), a Barbora Hanžlová na Sedrikovi (WPB). Dvojice odstartovaly v osm hodin ráno a v prvním kole se držely pohromadě v tempu 17,4 km/hod. První cílem projela po 1h43m17s Kateřina Kyselá s Lavinou, s pětisekundovou ztrátou za ní pak Jakub Kyselý s Vesírem a Barbora Hanžlová se Sedrikem. Rozdělila je kondice koní, když jako první do veteriny v 9:46:38 vstoupila Barbora Hanžlová se Sedrikem, tedy po 3m17s. Necelou minutu po ní (4m28s po projetí cílem) vstoupila do veterinární kontroly Kateřina Kyselá s Lavinou. Vesír se uklidňovala nejdéle, 9m38s. Po prvním kole následovala 30 minutová přestávka.
Třicet minut po startu mistrovské juniorské soutěže vyrazily na trať 70km závodu CEI* jiné 4 dvojice: Petr Jadlovský na Sharbath el Nil, Anna Matějčková na Ganges, Daniela Bartošová na Iris a Marina Slívová na Boye. Dojezd Anny Matějčkové a Daniely Bartošové se jen těsně kryl se startem Jakuba Kyselého do jeho druhého kola a ukázal tak na správnou kalkulaci pořadatelů s rychlostí a předpokládanými kondicemi koní. Po oba dny se soutěžící jednotlivých závodů v podstatě míjeli a nestalo se, že by prostor určený k uklidňování a chlazení koní byl náhle zahlcen větším počtem dorazivších dvojic.
Jakub Kyselý startoval do druhého kola s pětiminutovou ztrátou na obě amazonky, tu však dokázal zkrátit a do cíle druhého kola dojeli soutěžící v mizivém časovém rozptylu 11 sekund ve 12. minutě po poledni. Nejrychleji se uklidnil opět Sedrik (3m29), po něm Lavina (6m36s) a Vesír (7m38s).
Obě kola byla shodná, koně měli za sebou již 60 km a čekalo je poslední kolo o 2x10 kilometrech. Oproti první třicítce soutěžící zvolnili tempo a ze 17,42 km/hod zpomalili na 15,5 km/hod. V horku, kdy letošní srpnové počasí skrblilo vláhou, bylo třeba myslet na koně a šetřit jejich síly. Do třetího kola se po čtyřicetiminutové přestávce jako první vydala Barbora Hanžlová ve 12:56:18, tři minuty po ní Kateřina Kyselá a necelou minutu za ní Jakub Kyselý. Poslední kolo v tempu 14 km/hod. jako první dokončila dojezdem ve 14:24:54 Kateřina Kyselá, pouhých šest sekund za ní ve 14:25:00 cílem projela Barbora Hanžlová, a Jakub Kyselý závod dokončil s těsnou ztrátou ve 14:25:19. K veterinární prohlídce svého koně nejdříve přivedla opět Barbora Hanžlová, a to po 11m5s. Zcela zaslouženě posléze získala Cenu kondice. Časy prezence koně veterinářům byly 3m17 po prvním kole (tempo 17,417 km/hod.), 3m29s po druhém kole (tempo 15,493 km/hod.) a 11m05s (tempo 14 km/hod.). Jako druhý se po tomto kole uklidnil Vesír, jeho kondiční časy byly 9m38s po prvním kole (tempo 17,417 km/hod.), 7m38s po druhém kole (tempo 16,38 km/hod.) a 13m19s po třetím kole (tempo 14,15 km/hod.). Jako třetí šla do veteriny Lavina, a to 15m57s po dojezdu cílem. A protože šlo o dostih, a to dostih se společným startem, vyhrál ten, kdo první proběhl cílem. Zvítězila tedy Lavina s časem 5h14m54s, druhá se umístila Barbora Hanžlová se šestisekundovou ztrátou v čase 5h15m00s a třetí Jakub Kyselý s časem 5h15m19s.
V 70ti kilometrové soutěži byla taktéž patrna tendence zpomalovat, ale rychlosti byly přeci jen vyšší než v juniorské soutěži. Jako první cílem prvního kola o 30 km projel Petr Jadlovský se Sharbath el Nil. Rychlostí 19,43 km/hod (čas 1h32m37s) si zajistil desetiminutový náskok před ostatními. Také kondice jeho koně měla lví podíl na upevnění náskoku - zklidnil se za 4m49s. Necelých deset minut po něm v 10:12:02 cílem prvního kola projela Marina Slívová s koněm Boya, a do veteriny vcházely po 5m23s. Třetí v těsném sledu dojely Anna Matějčková na Ganges a Daniela Bartošová na Iris. Anna Matějčková vedla koně do veteriny po 5m16s, Daniela po 9m18s.
Průběh druhého kola trochu zamíchal kartami. Na prvním místě se stále držel Petr Jadlovský, který stejnou trasu odjel v čase 1h35m47s, a také koně zklidnil o necelou minutu později (5m42s) než v kole prvním, zvolnil tedy tempo z 19,44 km/hod. na 18,79 km/hod. Anna Matějčková však zrychlila z 16,28 km/hod. na 19,96 km/hod., a cílem probíhala zároveň s Marinou Slívovou (rozdíl dvou sekund ve prospěch Mariny s Boyou). Rychlostí, jakou překonala druhou třicítku (1h30m10s) a zklidněním jejího koně za 6m14s oproti Boye Mariny Slívové (rychlost 18,27 km/hod, čas druhé třicítky 1h38m32s, uklidnění koně za 6m48s) dokázala ztrátu z prvního kola eliminovat na minimum, a pořadí rozhodnout v kole třetím ve svůj prospěch. Daniela Bartošová dojela ve 12:37:39. Druhé kolo odjela sice rychleji než Marina Slívová (čas druhého kola Daniely Bartošové s Iris byl 1:37:47), a kůň se uklidnil za 6m48s, ale i když proti předchozímu kolu zrychlila (z 16,28 km/hod. na 18,41 km/hod.), nestačilo to. Do třetího kola odjížděla po čtyřicetiminutové přestávce se ztrátou 12m29s na Marinu Slívovou, 13m1s na Annu Matějčkovou a 26m19s na Petra Jadlovského.
Třetí, desetikilometrové kolo bylo otázkou třiatřiceti až šestatřiceti minut. Petr Jadlovský se v cíli objevil ve 13:32:20, tedy 33m25s po startu. Sharbath el Nil, arabskou klisnu vlastního chovu, pak Petr odvedl k veterinární prohlídce po 8m4s. Rychlost třetího kola 17,95 km/hod. byla i tentokrát ze všech čtyř nejvyšší, a vítězství za celkový čas 3h52m20s bylo nesporně jeho. Ostatní koně si, tak říkajíc, ani nepustil k tělu.
Do cíle závodu vjely s rozdílem krku společně Anna Matějčková na Ganges a Marina Slívová na Boye ve 13:47:21. Posledních deset kilometrů uběhly za 34m36s, a Annu s Ganges od Mariny s Boyou dělily jen setiny sekundy. K veterinární prohlídce byla Boya odvedena za 12m19s a Ganges za 12m37s. V konečném výsledku byly jejich časy shodné - 4h7m21s, a o umístění rozhodlo pořadí projetí cílem a příslovečné zlomky sekundy. Ganges, arabský valach, i Iris - podílový arabský valach (otec arab, matka bezpůvodová) - jsou koně v majetku Petra Reichamnna, jež koupil od Francouze Stephana Chazeleho, který soutěžil v sobotním CEI***. Koně ještě neměli vyřízenu licenci, a startovali proto stále jako francouzští. Boya je klisna Shagya araba chovatelů Jirsových, velice úspěšná na mezinárodních přehlídkách, toho času v tréninku její jezdkyně Mariny Slívové.
Mezi tyto dva dostih byla ještě vklíněna jízda v čase na 20 km. Soutěžily Věra Filipová s Blážou, Eva Soukupová s Iram, Jana Kalinová s Franzem a Ivana Tylšarová s Enukou. Výsledky najdete zde.
Večer pak uvítalo jasné nebe na obzoru s vysokou oblačností a slabými červánky. Dala se tedy očekávat jasná a proto chladná noc, polojasné až jasné ráno s mírným větrem, ale hlavně teplý den s možnou změnou počasí, kterou s sebou přináší fronta, ale zřejmě až na sklonku dne.
Den D Mistrovství ČR seniorů, mezinárodní CEI*** dostih na 140 km začal velmi prozaicky. Časně ráno okolo půl šesté se náhle, bez varování, do tichého a ještě dřímajícího okolí stájí Kyselých rozezpíval Michal David a nad stany, karavany, auty a venkovními boxy se nesl jeho repertoár 80. let. Pohled na v tu dobu stále černočerný samet noční oblohy zcela přirozeně utvrzoval ve svádivém pomyšlení, že na vstávání je nekřesťansky brzo. Amplión však dál se stejnou intenzitou vypouštěl do éteru mladý hlas a popové melodie. Těm, kteří šli v chladné tmě nakrmit své koně a začít je připravovat na dostih, byl stříbrný srpek jako vystřižený z orientálních pohádek či ze šotu Dreamworkers, a milióny hvězd magické srpnové oblohy výtečnou náhradou světla a možná si, rozespalí, ani nevšimli, že obloze na jihovýchodě dominoval zapadající načervenalý Mars a kouzelný měsíční srpek zleva doplňoval krásně viditelný Saturn. Mystická idyla netrvala dlouho, jen několik písniček, a těm, kteří nepochopili, že je opravdu nejvyšší čas vysoukat se ze spacáků, do snů rázně zavelel kovovým hlasem ampliónu táborový "BUDÍČÉÉÉK ! ! !" Milana Kyselého dvacet minut před šestou.
Kdo měl čas, civilizovaně si umyl zuby a provedl ranní hygienu, stánek s občerstvením byl již také otevřen a nabízel čerstvé pečivo a horký čaj s kávou. Před šestou již byla většina koní s jezdci v prostoru před startem, kroužili a čekali na pokyn. "Tři, dva, jedna - START!" - ozvalo se z mikrofonu. Tmou se ozývalo povzbudivé volání, potlesk, smích, cvakání fotoaparátů a bzučení videokamer.
Jako první zkušeným klusem vyrazil Petr Jadlovský se Sumikou (arab), v odstupu asi 10ti metrů za ním Miroslav Zoubek na Falconovi (ČT). V té době ještě Alexandr Jirsa na Bleskovi (Shagya arab) a Emil Štefek s Trigou (Shagya arab) kroužili před startem. Jezdci mají podle pravidel 15 minut, aby od okamžiku startu prošli startovní čárou, jinak jsou diskvalifikování. Druhou skupinku protnuvší start tedy vytvořili Jirsa s Bleskem, Štefek s Trigou a Široký s Manfrédem (ČT). Klusem vyběhl Francouz Stephane Chazel s Ipside de Boulsegure (podílový arab), ale za nimi měla Němka Belinda Hitzler se svým Shagarem (podílový arab) plné ruce práce, protože byl nervózní a chtěl hodně dopředu. Nebylo to pro ni nic nového, Belinda stávající situaci komentovala se smíchem přímo ze sedla. V poli závodníků byl i loňský slovenský kůň roku Garland (arab) se svým jezdcem Alexandrom Podmanickým. Jako poslední prošla startem v klidném tempu Renata Vaněčková s Torte Osteo (klusák).
Mistrovský dostih byl odstartován, dojezd první dvojice byl očekáván za asi 90 minut a do začátku druhé soutěže, dostihu na 40 km, zbývaly necelé tři hodiny. Členové týmů, přátelé a diváci se šli nasnídat, napouštět vodu do plastikových lahví a přichystat vše pro komfort závodících koní i jezdců. Přítomni a v dobré náladě byli také všichni zahraniční delegáti a s úsměvem na rtech, i když byla ještě stále pořádná zima, očekávali co přinese den. Slunce začalo vstávat až patnáct minut poté.
Nejrychlejší dvojicí byl po prvním třicetikilometrovém kole Petr Jadlovský se Sumikou. Arabská klisna je zkušená závodnice, a obvykle ji na ocase zdobí červená mašle. Jak kdosi později během dne vtipně poznamenal, nepotřebuje ji ani tak kvůli koním, jako kvůli lidem - při vyšetřování nedala veterinářům takřka žádnou prohlídku "zadarmo", a jakmile se jí zdálo, že je veterinář příliš blízko nebo příliš dotěrný, dala to najevo gesty i hlasem. Projeli cílem v 7:30:53, těsně sledováni Alexandrem Podmanickým s Garlandem v 7:31:10. Garland, tak jako mnoho jiných vytrvalostních koní na Slovensku, byl veden na provazové parelliho ohlávce . Po dvou minutách do veterinární kontroly vstoupil Petr se Sumikou a byl uznán, stop čas zaznamenán v 7:33:03. Krátce za ním vedl k prohlídce Garlanda i Šaňo Podmanický. Detailní časový sled naleznete pod tímto článkem. Ti, kteří po prvním kole prošli veterinární kontrolou, měli 30 minut na odpočinek.
Závodící koně byli v patřičné kondici. Uběhnout třiceti kilometrů během cca hodiny a půl je úctyhodný výkon - znamená mj. rychlost 19 km/hod. (Petr Jadlovský, Alexandr Podmanický), přesto byly časy mezi projetím cílem a vstupem do veterinární kontroly kratičké, mezi jednou až třemi minutami, kromě Trigy Emila Štefka (7m21s) a francouzského Ipside de Boulsegure (8m47s). Po prvním kole byli uznáni všichni koně, kromě Falcona Miroslava Zoubka.
Krátce po osmé do další třicítky odstartoval Petr Jadlovský se Sumikou, a za ním Šaňo Podmanický s Garlandem, Belinda Hitzler se Shagarem, Alexandr Jirsa s Bleskem, Emil Štefek s Trigou, Renata Vaněčková s Torte Osteo a Stephane Chazel s Ipside de Boulsegure jako poslední v 8:25:09. Půl hodiny poté odstartovalo do další soutěže, dostihu na 40 km, 17 dvojic. Mezi tolika jezdci se označení startu snadno ztratí a tak byl Stanislav Herverth na Else upozorněn rozhodčím, že neprojel startem. Svou chybu promptně opravil a vmísil se opět do pole. Většina koní do začátku vcelku pokojně odcválala, poslední dvě dvojice vyběhli klusem s dvouminutovou ztrátou na první závodníky.
V 9:46:27 projel cílem po druhé třicítce Petr Jadlovský se Sumikou, sledován s šestiminutovou ztrátou Alexandrem Podmanickým na Garlandovi. Sumika se opět zklidnila velmi rychle, jen co Petr dojel ke svému týmu, odsedlal ji, překontroloval tepy a odvedl ke vstupu do kontroly, celkem po 2m26s. Oproti prvnímu kolu Petr zpomalil o 2 km/hod. Garland, taktéž arabský kůň, se tepově srovnal rovněž velmi rychle, ale kontrolující veterinář měl při pozorování jeho chodů pochybnosti a přivolal ke konzultaci ještě své dva kolegy. Hlasováním byl Garland vyřazen. Během odpoledne, když se Juliette Malison (FEI rozhodčí) tázala po zdraví koně, potvrdil jeho jezdec, že kůň je v pořádku, ale že ranní námaha zřejmě podráždila zranění, které si kůň den před dostihem přivodil zamotáním se do provazu, a kůň si proto nohu pravděpodobně šetřil.
V deset hodin proběhla přehlídka koní z předchozího dne pro udělení Ceny kondice. Z dokončivších koní se nezúčastnila Boya, valach Ganges a Vesír. Cenu zaslouženě získali plnokrevná arabská klisna Sharbath el Nil a WPB Sedrik. Okamžik oznámení byl zřejmě poslední, kdy jsme slyšeli fungovat mikrofon, pak technika zradila a snahám o znovuzprovoznění úspěšně vzdorovala.
Dvě a půl minuty po desáté hodině prošli cílem Belinda a Saša Jirsa. Tato dvojice pak společně odběhla ještě i třetí kolo, než byl rozhodnutím veterinářů Jirsův kůň osamocen. Blesk je zkušený valach plemene Shagya arab, se kterým se Saša pravidelně účastní vytrvaleckých soutěží. Při posledním dostihu na 108 km v Mníšku pod Brdy jeho kůň uklouzl a i vzhledem k vražednému horku a tvrdému povrchu dostih vzdal. Neměl tak letos splněnu kvalifikaci na mistrovskou soutěž, a účastnil se pouze CEI *** dostihu. Tým Jirsů je ideálně sladěný, a každý člen ví, co má dělat a kde je jeho místo. V Zábřehu však byl Blesk dozajista nejpodporovanějším koněm co se týče zajištění vody a chlazení, protože v jednom okamžiku jej polévalo až osm lidí a i během dne byla jeho suita početná.
Zvláštní péči, kterou u nás není zatím běžně vidět, měl i kůň Belindy Hitzler, zkušené německé jezdkyně. Jde o podílového araba se zajímavým původem. Jeho matka, sama ač dcera plnokrevného araba, má ve třetí generaci fjorda a ponyho, otec Shagara je rovněž plnokrevný arab. Belinda o něm říká, že je v něm arabské krve dost na to, aby byl před začátkem dostihu nervózní, ale přesto je zvladatelný. Kove jej na plastové podkovy, pod ně vkládá hypoflexové podložky a kopyta plní silikonem. Stejné kovaní zkouší ještě na dalších dvou koních, a zatím má s tímto experimentem dobré zkušenosti. Další její odlišností, v zahraničí ale vcelku běžnou, byly plátěné bandáže, které uchovává v chladničce plněné ledem, má-li tu možnost, a přikládá je koni při odpočinku na nohy. Nemá-li led, prolévá je vodou, jinak by plnily opačnou funkci. Její péče o co nejlepší regeneraci koně během přestávky spočívá také v masážích a protahování nohou koně, aby neztuhl a aby se co nejvíce uvolnil. Dekování patří k samozřejmosti, stejně jako vlastní kombinace krmení v dostatečném množství podle chuti koně.
V 10:21:21 projeli cílem prvního kola čtyřicítky koně klisna po Kasr el Nil & Miroslav Drásal, Elsa & Stanislav Hervert, Koheilan & Pavel Horký, Korado & Valentýna Hanušová, Voila & Petr Reichmann a Al Akma & Veronika Myslivečková. Při průjezdu došlo ke kolizi a Voila s Petrem Reichmannem se ocitli na zemi. Z této skupiny se nejrychleji uklidnila Elsa (8m2s), další byl Koheilan a Korado po 12ti minutách, Kasr el Nil Ša 14 minut, Al Akma šestnáct a Voila sedmnáct minut. Mezitím přijela i Jana Štvrtecká na Dahab min Shagya a Jitka Hurdálková s Fahtim, a obě vedly koně na kontrolu ve velice dobrém čase: Jana Štvrtecká po 5m21s a Jitka Hurdálková po 6m49s. Jediný kůň, který ze sedmnáctičlenného pole soutěž nedokončil, byla Hamira Evy Tunklové, kterou veterináři vyloučili po prvním kole. Všichni ostatní se vydali po čtyřicetiminutové přestávce do druhého kola a úspěšně jej, i celou soutěž, dokončili. Výsledky naleznete zde.
Jednašedesátý až devadesátý kilometr byl vesměs poklidný: Petr Jadlovský s pomocí svého wranglera Vlada Pažitného kontroloval časový rozestup následujících dvojic a tempo držel na průměrných 15,5 km/hod. Belinda se Sašou své koně také šetřili a z hovoru u servisních bodů soudě tempo udržovali i pomocí hovoru. A protože je lepší, když jdou dva koně spolu, a mají tak jeden v druhém určitou psychickou podporu (zejména, když jdou stejnou trasu vícekrát), hlídali si jezdci jeden druhého a podle potřeby na sebe čekali nebo se i popoháněli, aby zbytečně neztráceli čas. Pouze Stephane Chazel nesázel na jistotu. Francouzský jezdec byl jediný, kdo třetí třicítku uběhl pod hodinu padesát (1h43m12s, rychlost 17,4 km/hod.). Čtyřminutovou ztrátu na Renatu Vaněčkovou ze třetího kola nejen stáhl, ale ještě ji v cíli předběhl o 3m28s.
S dílčím časem 1h43m12s a uklidněním koně po 4m38s svůj náskok před Renatou udržel a do čtvrté třicítky startoval se sedmiminutovým náskokem. Triga Emila Štefka byla vyloučena, a tak oranžově ladící dvojice dotahovala jen na Alexandra Jirsu s Bleskem, který měl ve chvíli startu poslední třicítky náskok pouhých 5m33s, a Petra Jadlovského, od kterého jej v tu chvíli dělilo 24m. Blesk Alexandra Jirsy byl od tohoto kola sám, podporu, kterou mu poskytovala přítomnost Shagara Belindy Hitzler ztratil poté, co Belinda po klusové zkoušce Shagara stáhla z dalšího pokračování.
Vyšetřující veterinář shledal koně metabolicky v pořádku, ale při posuzování Shagarových chodů přizval své dva kolegy pro druhý názor. Belinda se rozhodla vzdát sama. Juliette Malison, tato jazykově nadaná a nadmíru příjemná dáma, Belindu několika slovy podpořila, a zdůraznila, že jde jen o sport a příště bude jistě lépe. V prostoru, kde měl německý tým své věci, viselo zklamání; za chvíli bylo vidět Belindu a jejího pomocníka, jak ze svého stanoviště odnášejí věci, kráčí k východu a odvádějí koně k boxům. S dalšími 50 km tedy bojovaly už jen čtyři dvojice.
Poslední runda třicetikilometrového kola byla pro domácí jezdce ve znamení obrovského zpomalení: Bylo horko, nebe takřka bez mráčku a vzduch byl jen v o málo větším pohybu, než do kterého jej uvedete běžnou chůzí. Renata Vaněčková, na trati s Torte Osteo již od počátku prakticky sama, ji uběhla rychlostí 12,8 km/hod v čase 2h20m34s, Saša Jirsa s Bleskem zpomalil na 13,4 km/hod. (čas 2h14m47s), Petr Jadlovský taktéž ubral na rychlosti - v přibližném tempu 14,4 km/hod. se v cíli objevil za 2h5m20s. Jen Ipside de Boulsegure pod vedením svého jezdce Stephana ještě více zrychlil, a výsledný dílčí čas 1h38m13s znamenal tempo 18,3 km/hod. V reále a u cílové čáry to znamenalo, že cílem čtvrtého kola projel jako první, před Petrem Jadlovským, kterého předběhl o tři minuty. Ale Petr, který chtěl jet původně na jistotu, si to nenechal líbit. Jakmile projel cílem, došel k pásce u prostoru pro ošetřování koní, odsedlal, sedlo odložil (nechal sklouznout) na zem, zběžně zkontroloval Sumiku a ihned ji těch několik metrů poodvedl ke vstupu do veteriny a hlásil své číslo. To vše trvalo jen dvě minuty a pět sekund. Červená mašle v jejím ocase nevarovala o jejích "neklidných" zadních nohách tolik, jako výrazná vykviknutí - to tehdy, kdy veterinář překročil jí příjemnou vzdálenost a ocitl se dost blízko, aby mu to mohla vysvětlit i kopnutím. Energie tedy měla dost i pro své "móresy". Veterinář se však nedal odradit. Přesto, že Sumika na ruce velmi nerada kluše, bylo i ze vzdálenosti nás, diváků, vidět, že kluše pravidelně, a nečiní jí to nijaké potíže. Při odchodu na třicetiminutový odpočinek před posledním kole Petra provázel uznalý zasloužený potlesk.
Stephan a jeho tým mezitím ruče lili vodu na Ipsideho, který tam stál ve své oranžové uzdečce, vedle svého jezdce ve stejně oranžových podkolenkách a trpělivě snášel péči lidí vůkol. Do veteriny vstoupil po šesti minutách. Metabolicky byl shledán v pořádku, na ohybové zkoušky kloubů bolestivě nereagoval, nelibost neprojevoval ani při prohmatávání svalů. I on byl shledán schopným pokračovat v dostihu. Necelých dvacet pět minut poté cílem proklusal Blesk s Alexandrem Jirsou. Renata Vaněčková dokončila poslední třicetikilometrové kolo až když už byli předchozí tři dvojice na trati, v 15:59:24. Doprovázel ji potlesk přihlížejících diváků. Jak Blesk, tak Torte Osteo byli veterinářům předvedeni v krátkém čase po 3m31s Blesk, a 3m39s Torte Osteo.
Poslední kolo o dvaceti kilometrech sestávalo z jednoho desetikilometrového okruhu, který se běžel dvakrát. Pokud koně projdou kontrolou, byl výsledek mistrovství v podstatě rozhodnut již nyní. Jediné, co jsme nevěděli, a co jsme jako diváci s větším či menším napětím očekávali, byl dojezd vedoucí dvojice. Heroický výkon, kdy Francouz začal stíhat vedoucího koně, podporoval myšlenku, že poslední dvacítka bude velmi rychlá, a my budeme svědky strhujícího závěru.
Start měl Petr Jadlovský do posledního kola o minutu dříve než Stephane Chazel, ale takticky na Francouze vyčkal, aby jeli koně spolu a zbytečně se nevyčerpávali samotou či očekáváním, kdy "ten druhý" dorazí. Průjezd po prvních deseti kilometrech nijak nenaznačoval, že by se závodníci hecovali - Petr klusal o pár metrů napřed a Francouz se nechal táhnout; pohybovali se tempem okolo 17,5 km/hod.
Rychlý závěr zřejmě předpokládali i pořadatelé a poučeni z kolize ve čtyřicetikilometrovém dostihu, kdy se do malého prostoru snažilo vtěsnat mnoho běžících koní, upravili dojezd tak, aby koně nemuseli zatáčet jak dosud - mírně vlevo k pódiu, ale aby mohli svůj speed nasměrovat rovně, přímou jízdou. V místě vyhrazeném k chlazení koní a kde stála cisterna s vodou už žádné zvíře nebylo, tak byla protnuta páska ohrazení a dojezd prodloužen do tohoto prostoru o další zhruba stovku metrů. Všichni diváci byli z tohoto prostoru důrazně vykázáni polskými rozhodčími, kteří dbali i na bezpečnost lidí. Každé zranění by bylo zbytečné.
Před cílem, pro ty z vás, kteří jste tam nebyli, byla rovinka o cca 200m (hrubým odhadem). Prostor cíle a startu, k ošetřování koní i klusové dráhy a pro práci veterinářů byl vytvořen z louky v ďolíku, která byla ze strany vlevo lemována silnicí a okraj na opačné straně, před námi, řadou stromů. A v této řadě stromů byla mezera, průchod, vedoucí dál do polí. Tímto průchodem začínala cílová, či chcete-li dojezdová rovinka. Když se na jejím začátku objevil Petr, klidně klusal a za ním se v závěsu držel Stephane. Nechá jej Francouz vyhrát? Táhl jej Petr celou dobu? Než přišla na řadu třetí otázka, pobídl Petr Sumiku do cvalu a tři minuty a šest sekund po sedmnácté hodině briskně protnul cílovou čáru. Francouz ještě chvíli klusal, ale pak i on se rozhodl, že nám ukáže, že Ipside na to má, a rovněž cílem procválal, osm sekund po Petrovi. Snaha pořadatelů vytvořit ideální dojezd pro strhující závěr se ukázala lichá, protože Petr, jak si ostatně před tím již čtyřikrát natrénoval, odbočil vlevo, přímo tam, kde stáli diváci s fotoaparáty a kamerami. Včetně mne. I když se nic nestalo, octla jsem se Petrovi přímo v cestě, a asi mne v tu chvíli v duchu nechválil.
Za tři čtvrtě hodiny se mezi stromy objevil Saša Jirsa s Bleskem a v 17:49:31 proklusal cílem. V tomto okamžiku se na koně vrhlo oněch osm lidí, a lilo na něj vodu ze všech stran, až mi to připomnělo velikonoce. Kůň to však snášel bez hnutí brvou. V 18:19:44 dorazila také Renata Vaněčková s Torte Osteo.
K veterinární prohlídce po posledním kole Sumiku Petr přivedl po 11m29s, Stephane Ipside de Boulsegureho po 21m2s, Saša Jirsa Bleska po 7m14s a Renata Torte Osteo po 11m32s.
Verdikt veterinární kontroly byl dán najevo nejen přítomnému účastníkovi závodu, ale i týmu a i všem okolo rukoupodáním jezdci, který každý jeden prezentoval svého koně sám, a potvrzujícím, všeříkajícím úsměvem. Všichni koně byli shledáni v pořádku a schopni pokračovat v případné další jízdě a tak každého jednoho z nich provázel uznalý potlesk okolostojících diváků a rovněž i blahopřání od všech funkcionářů a veterinářů
Bylo po půl sedmé večer, světlo se pomalu vytrácelo, jak se slunce vzdalovalo dál a dále na západ, i obloha se začala pokrývat lehkou frontální oblačností, pofukoval příjemný větřík, za který bychom bývali byl vděčni spíše během dne než teď k večeru, a teplota počala pomalu klesat. Závod skončil, jezdci byli převáženi, koně odvedeni do boxů a ošetřovatelé poučeni o postupu při odběru materiálu potřebného k antidopingové zkoušce. Členové týmů uklízeli věci a sbírali prázdné lahve, a hladovějící u stánku vytvořili frontu na něco teplého k jídlu. Na pódiu byly v plném proudu přípravy pro večerní koncert Schovanek, o kterém vědělo i okolí Zábřeha, protože počet přítomných se rázem zvýšil.
Co dodat na závěr?
Během závodu dvakrát došla v cisterně umístěné v prostoru pro ošetřování koní voda, a promptně byla doplněna z cisternového vozu stojícího u boxů. Pořadatel Milan Kyselý zajistil určité hygienické pohodlí mobilními chemickými záchodky a umyvadly, což někteří kvitovali s povděkem, některým počet záchodků nevyhovoval, ale dlužno říci, že po celou dobu nikde nedošel papír ani ručníky, a to je co říct - v takovém počtu přítomných. Stánek, otevřený od časného rána, nabízel hned na snídani čerstvé pečivo, na oběd tři druhy teplých jídel a polévku, pivečko, limonády a vody, kávu a čaj, klobásku, a ti, kdo obsluhovali, se svého úkoly zhostili s ležérním klidem, který jsem ve chvílích čekání na objednané pití či jídlo shledávala velice sympatickým.
Protože jsem měla příležitost vidět stáje a okolí domu v době, kdy se tam nekonal žádný dostih, byla jsem zvědavá, kam se vejdou všichni ti závodící koně. Doba mistrovství byla volená vhodně, po žních, které letos přišly i tak dosti brzo, a tak byly na strništi smontovány mobilní boxy z trubek či venkovní deskové, pokryté plachtou, jaké je možné vídat např. při výstavě Kůň v Lysé nad Labem. Zvládnuté bylo i parkování, stanování a kempování. Nevím, jak na ostatní, ale na mne to vše působilo pohodově, "zmáknutě", a když byla příležitost vidět Milana Kyselého, nepůsobil ani nervózním, ani ustaraným dojmem, ale naopak - zřejmě s pocitem člověka, který ví, že všechno šlape, si našel čas popovídat si s každým, kdo ho o to požádal. Co naplat - zkušenosti.
Bylo příjemné se opět setkat s Juliette Malison, FEI rozhodčí, která zvala do Punchestownu a Itálie na obě Mistrovství, seznámit se s indickým veterinářem, gentlemanem každým coulem panem Vinodem Col Barhangerem, který na sebe přitahoval zraky nejen díky svému bělostnému císařskému kníru, ale i způsobu, kterým se pohyboval a jednal, a evokoval "vzpomínky" na doby zašlé a minulé.
Byla jistě škoda, že nepřijela polská ekipa, ale přítomní stewardi a funkcionáři to večer náležitě vynahradili zpěvem a hrou na kytaru, jež později vystřídali přítomní Slováci. I s nimi byla radost posedět a povyprávět si o věcech, které se stali od našeho posledního setkání.
Z mého pohledu wranglera koně, který nakonec nestartoval, to byl příjemně strávený den. Když bylo třeba, pomohla jsem jinému týmu, a nebylo-li potřeba - mohla jsem fotit, naslouchat, pozorovat - prostě užívat si tento víkend, každou minutou svátek vytrvalostního sportu.
Punc tomuto svátku dodala přítomnost České televize, která na záznam natočila průběh jedné části hlavního dostihu, aby v krátkém šotu v hlavních zprávách informovala o Mistrovství České republiky ve Sportovních novinách v neděli večer. Bilance byla příznivá: nedošlo k žádnému vážnému zranění, navzdory pádu koně Voila při doběhu z prvního kola, ani ke kolapsu, i když někteří koně, např. francouzský Ipside de Boulsegure, byli druhý den po dostihu ošetřeni infúzemi.
Jediné, co mi chybělo, bylo ozvučení a hodiny s řídícím časem.
Na dekorování a předávání cen jsem přítomna nebyla, protože jsem v sobotu k večeru odjela do deště a větru zpět do vyprahlých Čech. Nemohu tak nabídnout ani fotografie, ani popis cen, které vítězové a zúčastnění obdrželi. Velký dík pak jistě patří sponzorovi, který zajistil dostatečný komfort pro přítomné koně i lidi okolo nich. A samozřejmě pořadatelům.
Budete-li mít kdokoli jakékoli postřehy, momenty, které jsem nezachytila, rádi je zveřejníme.
První kolo, 30 km: | |
6:00:00 | start |
7:30:53 | Cílem projíždí Petr Jadlovský & Sumika |
7:31:10 | Cílem projíždí Alexander Podmanický & Garland |
7:33:03 | do veterinární kontroly jde Petr Jadlovský & Sumika |
7:34:53 | do veterinární kontroly jde Alexander Podmanický & Garland |
7:42:46 | cílem projíždí Belinda Hitzler & Shagar |
7:42:48 | cílem projíždí Alexandr Jirsa & Blesk |
7:42:52 | cílem projíždí Emil Štefek & Triga |
7:44:13 | do veterinární kontroly jde Belinda Hitzler & Shagar |
7:46:03 | do veterinární kontroly jde Alexandr Jirsa & Blesk |
7:46:22 | cílem projíždí Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure |
7:47:58 | cílem projíždí Renata Vaněčková & Torte Osteo |
7:49:40 | cílem projíždí Miroslav Zoubek a Falcon |
7:49:41 | cílem projíždí Jaromír Široký a Manfréd |
7:50:13 | do veterinární kontroly jde Emil Štefek & Triga |
7:51:38 | do veterinární kontroly jde Renata Vaněčková & Torte Osteo |
7:52:20 | do veterinární kontroly jde Jaromír Široký a Manfréd |
7:52:49 | do veterinární kontroly jde Miroslav Zoubek a Falcon, eliminován, vyloučen |
7:55:09 | do veterinární kontroly jde Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure |
Následovala 30 min přestávka. |
Druhé kolo (shodné), 30 km: | |
8:03:03 | startuje Petr Jadlovský & Sumika |
8:04:53 | Startuje Alexander Podmanický & Garland |
8:14:13 | Startuje Belinda Hitzler & Shagar |
8:16:03 | Startuje Alexandr Jirsa & Blesk |
8:20:13 | Startuje Emil Štefek & Triga |
8:21:38 | Startuje Renata Vaněčková & Torte Osteo |
8:25:09 | Startuje Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure |
9:46:27 | Cílem 2. kola projíždí Petr Jadlovský & Sumika |
9:48:53 | Petr Jadlovský & Sumika jde do veterinární kontroly |
9:52:38 | Cílem 2. kola projíždí Alexander Podmanický & Garland |
10:02:33 | Cílem 2. kola projíždí Belinda Hitzler & Shagar |
10:02:35 | Cílem 2. kola projíždí Alexandr Jirsa & Blesk |
10:03:45 | do veterinární kontroly jde Belinda Hitzler & Shagar |
10:05:57 | Alexandr Jirsa & Blesk jde do veterinární kontroly |
10:11:37 | Cílem 2. kola projíždí Emil Štefek & Triga |
10:13:33 | Cílem 2. kola projíždí Renata Vaněčková & Torte Osteo |
10:16:05 | Emil Štefek & Triga jde do veterinární kontroly |
10:18:07 | Cílem 2. kola projíždí Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure |
10:19:58 | do veterinární kontroly. jde Renata Vaněčková & Torte Osteo |
10:24:05 | do veterinární kontroly jde Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure |
Následovala 40 min. přestávka. |
Třetí kolo, 30 km (stejná trasa): | |
10:28:53 | Petr Jadlovský & Sumika startuje do 3. kola |
10:43:45 | Do 3. kola startuje Belinda Hitzler & Shagar |
10:45:57 | Alexandr Jirsa & Blesk startuje do 3. kola |
10:56:05 | Emil Štefek & Triga startuje do 3. kola |
10:59:58 | Do 3. kola startuej Renata Vaněčková & Torte Osteo |
11:04:05 | Startuje do 3. kola Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure |
12:24:42 | Petr Jadlovský & Sumika projíždí cílem 3. kola |
12:27:47 | Petr Jadlovský & Sumika jde do veterinární kontroly |
12:39:54 | Alexandr Jirsa & Blesk projíždí cílem 3. kola |
12:39:57 | Belinda Hitzler & Shagar projíždí cílem 3. kola |
12:46:22 | Alexandr Jirsa & Blesk jde do veterinární kontroly |
12:47:17 | cíLem 3. kola projíždí Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure |
12:50:45 | Cílem 3. kola projíždí Renata Vaněčková & Torte Osteo |
12:51:55 | Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure jde do veterinární kontroly. |
12:53:00 | Emil Štefek & Triga projíždí cílem 3. kola |
12:58:50 | Renata Vaněčková & Torte Osteo jde do veterinární kontroly |
Následovala 40 min. přestávka. |
4. kolo je rovněž stejná trasa, tentokrát už ale naposledy: | |
13:07:47 | Petr Jadlovský & Sumika startuje do 4. kola |
13:26:22 | Alexandr Jirsa & Blesk, tentokrát již sami, bez Belindy, startují do 4. kola |
13:31:55 | Do 4. kola odjíždí Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure |
13:38:50 | Do 4. kola startuje Renata Vaněčková & Torte Osteo |
15:10:08 | Cílem 4. kola projíždí Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure |
15:13:07 | Petr Jadlovský & Sumika projíždí cílem 4. kola |
15:15:12 | Petr Jadlovský & Sumika jde do veterinární kontroly |
15:16:11 | do veterinární kontroly. jde Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure |
15:41:09 | Alexandr Jirsa & Blesk projíždí cílem 4. kola |
15:44:40 | Alexandr Jirsa & Blesk jde do veterinární kontroly |
Následovala 40 min. přestávka. Deset minut před vyběhnutím do posledního kola musel jezdec opět prezentovat koně veterinářům. |
Páté kolo měří 20 km a sestává z 10tikilometrového okruhu, který se jede dvakrát. Okruh je ve veliké většině po rovině. | |
15:55:12 | Petr Jadlovský & Sumika startuje Do 5. kola |
15:56:11 | na posledních 20 km se vydává Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure |
15:59:24 | Cílem 4. kola projíždí Renata Vaněčková & Torte Osteo |
16:03:03 | do veterinární kontroly jde Renata Vaněčková & Torte Osteo |
16:24:40 | Jirsa startujedo 5., posledního kola |
16:43:03 | Do 5. kola startuje Renata Vaněčková & Torte Osteo |
17:03:06 | Petr Jadlovský & Sumika cvalem projíždí cílem |
17:03:14 | Stephane Chazel & Ipside de Boulsegure projíždí cílem |
17:49:31 | Alexandr Jirsa & Blesk projíždí cílem |
18:19:44 | Renata Vaněčková & Torte Osteo dokončuje závod |
Galerie
Česká jezdedká federace zde na odborný seminář nejen pro vytrvalostní jezdce a funkcionáře, ale i pro širokou veřejnost.
Znovu zlatá Táňa Terberová
Na konci července se v Nebanicích konalo Mistrovství České republiky ve vytrvalosti, kde se Táně Terberové znovu podařilo získat v seniorské…