ME 2013 - nejlepší vytrvalci světa míří do Mostu
AKTUALIZACE 14. 9. 22:10 Jak to v Mostě dopadlo? // 19:20 Rozhoduje se o vítězích // 13. 9. 23:30 Po vstupních veterinárních kontrolách // 8:45 ME ve vytrvalosti zahájeno! // Otevřené Mistrovství Evropy v Mostě přilákalo jezdce i z jiných kontinentů - do mosteckého hipodromu míří tento týden 89 nejlepších vytrvalců z 22 zemí a nebude chybět silný český tým. Podívejme se na naše reprezentanty i zahraniční konkurenci trochu zblízka.
AKTUALIZACE 15.9.20.49
Mistrem Evropy pro rok 20013 se stal Španěl Jaume Punti Dachs s Quaran El Ulm, stříbro si odváží Frances Jean Philippe s Qrafik la Majorie, bronz získala Kamila Kart na Raila des Sables z Polska.
V soutěži týmů zvítězila Francie ve složení Virginia Atger - Milah de Jalima, Jean Philippe Frances - Qrafik la Marjorie, Melody Theolissat - Azelle de Jalima, Philippe Thomas - Qutien Persky.
Stříbrnou pozici vybojoval tým Španělska v čele s Jaume Punti-Dachs - Quaran El Ulm, Cervera Sanchez Arnedo Javier - Strawblade, Muixi Crusellas Laia - Flying Tornade
Itálii patří bronz, většinu závodu dojížděli pohromadě členové týmu Daniele Serioli - Pika de Cardonne, Melania Serioli - Cala Gonona, Carlo Di Battista - Fonni.
Cena kondice byla udělena vítěznému koni otevřené soutěže - 14 leté klisně Yamanah (odchovaná v Austrálii).
AKTUALIZACE 14. 9. 22:10
Magdaléna Prikrylová a Shekel úspěšně dokončili poslední etapu a prošli veterinární kontrolou. Výsledkem je cenné 21. místo v Mistrovství Evropy seniorů v jednotlivcích a 26. místo v otevřené soutěži CH-E-E****. V soutěži týmů si Češi vybrali svůj smolný den, Tereza Kopecká ani Silvie Lorenzová závod nedokončily - stejně jako dalších 53 jezdců z 88 startujících.
Zlatou v jednotlivcích vybojoval Rashid Dalmook Al Maktoum (UAE) na Yamamah (průměrná rychlost 21,72 km/h), stříbro Al Jahouri Ali Khalfan s Farakem (UAE), bronz HH Sheikh Nasser bin Hamad Al Khalifa na koni českého původu Dhab.
V týmech v této době nemáme oficiální výsledky, ale je jisté, že zlato z ME Florac 2011 obhájil tým Francie.
AKTUALIZACE 14. 9. 19:20
Všichni jsme si ráno v půl sedmé užili emocemi a adrenalinem nabitou atmosféru startu otevřeného evropského šampionátu ve vytrvalosti. Pod 87 koňmi zaduněla kopyta a lehcí arabští koně se vydali do prvního kola 160kilometrové tratě po dostihové dráze mosteckého hipodromu. Vedení se od prvního kola ujali arabští jezdci (UAE, Bahrajn), po čtvrtém kole a 91 kilometrech vede Al Marri Abdulla Ghanim na 12letém valachovi Nikos (UAE) před Al Maktoum Rashid Dalmook (UAE) na Yamanah, třetí příčku drží Španěl Jaume Punti Dachs s Quaran el Ulm, je tedy zatím v čele evropského šampionátu mírně ohrožován Frances Jean Philippe (FRA) a Emma Finnie (GBR).
Český tým se musel rozloučit ve třetí vet gate s Petrem Jadlovským (Sioux Dakota) a Antonínem Hrdinou (Chosita). Dámská část českého týmu ve složení Magdalena Prikrylová (Shekel), Silvie Lorenzová (Modem 29) a Tereza Kopecká (Tuzemec 29) je však stále ve hře o umístění v soutěži týmů, ve které budou pravděpodobně dominovat jezdci Španělska, Belgie, Francie, velmi kompaktně dojíždí italský tým a Norové, ruský a německý tým.
Slovensko po vyřazení Ferase Boulbola s Medinou a po nehodě na dálnici D1 má už jen dva jezdce. Poslední dvě kola se jedou na 19 km okruhu, dá se předpokládat zvýšení rychlosti jezdců především z UAE a Bahrajnu, kteří jsou v první desítce. Potěšující je průběžný výsledek Dhaba na šestém místě se šejkem Nasser bin H, tento kůň je českého chovu a byl odprodán v loňském roce do Bahrajnu.
Držme tedy palce našemu triu bílých koní - Shekel, Modem 29 a Tuzemec 13, zvláště Modem 29 vypadá velmi svěže. Průběžné výsledky můžete sledovat na www.enduranceday-most.cz.
Další informace a fotografie přineseme brzy.
AKTUALIZACE 13.9. 23:30
Dnes proběhly vstupní veterinární kontroly, česká ekipa mohla být v klidu, koně prošli bez problémů. Jediným koněm, který neprošel vstupní kotrolou, je Eerhoorne´s Dahman 65leté holandské jezdkyně Marly van Dytzhuizen, mistryně Holandska 2013 z Ermelo.
Ze startovní listiny bohužel zmizeli i tři koně ze Slovenska - páteční nehoda na dálnici D1 (článek přinesly Novinky.cz) je poslala místo do mosteckého hipodromu na pozorování na veterinární kliniku do Brna.
A jaká je tu atmosféra? Do klapotu kopyt a rachotu vrtulníků přemísťujících šejky sem a tam se mísily písničky Dády Patrasové, protože souběžně s evropským šampionátem zde probíhá slavnostní Den Horníků.
A zítra ráno v 6:30 startuje ME a otevřená soutěž na 160 km.
AKTUALIZACE 13. 9. 8:45
Kůň a oheň, vodní show - ME vytrvalosti zahájeno
Startovní listina se měnila do posledního okamžiku - kromě Marie Alvarez Ponton se škrtá i jméno matadorky světové endurance Valerie Kanavy (USA). Naopak přibude tým Thajska, které v nominálních přihláškách vůbec nefigurovalo.
Čtvrteční slavnostní zahájení lze popsat jedním slovem - příjemné, pestré, nenudilo, potěšilo - jen mohlo být tepleji. Na úvod popřál jezdcům štěstí prezident České jezdecké federace Ing. Jaroslav Pecháček. Následoval zpěv Zuzany Ďurdinové a na pódiu poté vystřídalo představení všech dvaceti týmů.
Johana Spáčilová předvedla do rytmu flamenga vpravdě plamenné vystoupení na valachovi Romeo, který dříve dokonce úspěšně startoval ve vytrvalostních dostizích. Emocionální vodní show si užili všichni a následný velkorysý raut snad nenechal jediný žaludek nenasycený. Hrát se bude ještě dlouho, věž, kde sedím u počítače, duní v rytmu techna.
Přede mnou leží na stole několik exemplářů 3. čísla exkluzivního magazínu Sport Endurance - 120 stran, z mosteckého hipodromu barevná vesnička vytrvalosti. Druhá největší jezdecká disciplína je dnes v plném lesku a zbývá se zeptat, co na ní ty lidi mají? Odpověděla bych citátem Emila Zátopka: „Když chceš vyhrát, běž 100 metrů. Když chceš něco zažít, běž maraton."
Dnes čeká koně vstupní veterinární prohlídka a v sobotu 14. 9. v 6:30 dostihová dráha zaduní pod kopyty 89 koní.
Definitivní seznam přihlášených najdete ZDE.
Další fotky Míši Litovové najdete v galerii pod článkem.
Vytrvalost se stala novou disciplínou pod křídly Mezinárodní jezdecké federace v roce 1982, o tři roky později se konalo první mistrovství Evropy - tehdy zvítězil tým Francie, zlatou v jednotlivcích si odvezla Hilda Jarc z Rakouska. Do čerstvé historie této disciplíny se zapsala Česká republika nejen výkony našich reprezentantů, ale i jako pořadatel (ME juniorů Zábřeh 2006) - letošní evropský šampionát seniorů vzal na svá bedra zkušený tým JK Likoli v čele s Antonínem Terberem a Michaelou Litovovou.
Česká želízka v ohni
Petr Jadlovský - Sioux Dakota
Jeho jméno je spjato s českou vytrvalostí přes čtvrt století. Od dob, kdy vítězil s nezapomenutelným Karibem, se mnohé změnilo, ale Petr se stále drží vysoko. V žebříčku FEI je v současné době na 34. místě a je téměř sběratelem titulů Mistra České republiky ve vytrvalosti (nasbíral od roku 1994 přes deset mistrovských titulů) a na svém kontě má mnoho mezinárodních úspěchů na koních Sumika, Naomi Dakota, Sioux Dakota, Arsan.
Posledním výrazným úspěchem tohoto jezdce je 14. místo s klisnou Naomi Dakota v pre-ride na 120 km v Normandii (Sartilly - Mont Saint Michel - testovací závod na trati pro Světové jezdecké hry 2014). Do evropského šampionátu je nominován s Arsanem a Sioux Dakota. V Ermelo letos v květnu úspěšně se Sioux Dakota absolvoval 160 km CEI*** s průměrnou rychlostí 15,38 (9. místo). Kariéru - byť až od r. 2007 najdete ZDE.
Sioux Dakota - nar. 2001, valach, ryzák, arabský kůň (Hasan - ZČ737 Salvia po Servátor 53)
- 47. místo na Mistrovství světa juniorů Abu Dhabi s Miroslavem Jadlovským
- 2010 - 2. místo CEI*** 160 km Most
- 2011 - 2. místo CEI*** 160 km Nowa Wies
- 2011 - 47. místo MS juniorů 2011 Abu Dhabi (Miroslav Jadlovský)
- 2013 - 9. místo Ermelo CEI*** 160 km, celá kariéra ZDE
Náhradním koněm Petra Jadlovského je Arsan - nar. 2001, angloarab (Hasan - Akkra po Macao)
Arsan uspěl na 160 km dlouhé trati naposledy v CEI*** loni v polském Zakrzow, kde obsadil 2. místo s průměrnou rychlostí 16,07.
Petr Jadlovský patří k těm pozoruhodným jezdcům, kteří vítězí na koních vlastního chovu.
Tereza Kopecká - Tuzemec 13
Od roku 2006, kdy Tereza Kopecká získala jezdeckou licenci a absolvovala první kvalifikační dostihy, jsme zaznamenali raketový nástup její výkonnosti až po současné 14. místo žebříčku FEI. Působí ve stáji JK Habrovany Petera Reichmanna, který již léta výrazně podporuje českou vytrvalost kvalitními koňmi a zázemím pro trénink. Její kariéru najdete ZDE.
Tuzemec 13, nar. 2003, arabský plnokrevník (Madiar 29-Troia 11 po Aspect 33)
Narodil se v Rusku, od dvou let běhal rovinové dostihy, dále získal velmi dobré drezurní základy a nakonec se jeho životní disciplínou stala vytrvalost.
Peter Reichmann ho zakoupil v norské stáji Olymp s dalším koněm Modem 29 začátkem roku 2008. Ještě v témže roce Tuzemec startoval ve své první vytrvalostní soutěži na 46 km ve Vilémově a od té době jeho kariéra strmě stoupá. V letech 2009-2013 získal v soutěžích od stupně S do stupně T jedenáct vítězství a 6x Cenu kondice.
Letos v květnu si ve slovenském Šamoríně Tereza s Tuzemcem 13 připsali vítězství a cenu kondice v soutěži CEI*** 160 km, dosáhli průměrné rychlosti 17,715 km/h. Kariéru tohoto úspěšného koně můžete zhodnotit ZDE.
Magdaléna Prikrylová - Shekel
Magdaléna začala jezdit před pěti lety a od roku 2009, kdy se k ní připojil Shekel, zaznamenala výrazné úspěchy v mezinárodních soutěžích - loni v srpnu úspěšně se Shekelem dokončila závod v Eusten Park 160 km CEI-CH-W (51. místo, průměrná rychlost 16,6 km/h). Přehledně výsledky této jezdkyně jsou ZDE.
Shekel - nar. 2002, val., Shagya arab (Koheilan V-CZ - m. Č1645 Sheraky po Shagya XXI-2 )
Kůň roku 2011, v témže roce 6. v žebříčku FEI vytrvalostních koní. Chovatelem je Jiří Jirsa z Křepenic.
Kariérou Shekela se můžete kochat ZDE.
Antonín Hrdina - Chosita
Seniorský Mistr České republiky z roku 2009 dosud absolvoval dvě soutěže s obtížností CEI*** na 160 km, naposledy letos ve slovenském Šamoríně (Chosita, prům. rychlost 14,708 km/h). Vídáme ho nejčastěji právě v sedle Chosity. Jeho výsledky najdete ZDE.
Chosita - český teplokrevník, o. 2660 Sargoni, m. Charta po Quoniam III-33, o.m.Quoniam II-238 s.v.
Svou plemennou příslušností je Chosita výjimkou potvrzující pravidlo, že největší šanci ve vytrvalosti mají jen arabští koně.
Klisna patří k vytrvalostním koním s dlouhou úspěšnou kariérou. V roce 2006 získala titul MČR s juniorkou Markétou Terberovou (120 km, Zábřeh na Moravě). Tentýž rok a ta samá jezdkyně a Chosita si doběhla pro 4. místo na Mistrovství Evropy juniorů (120 km, Zábřeh na Moravě) + cenu kondice (prům. rychlost 17,09 km/hod). Rok 2009 - 2. místo MČR jun. s Terezou Kucharskou a také s T. Kucharskou 18. místo na MS v Bábolně (118 km, 20,167 km/hod).
Chosita dokazuje, že vytrvalost trakénských koní je stále platnou vlastností - podívejte se na výpis závodů ZDE.
Silvie Lorenzová
Letošní Mistryně České republiky v kategorii seniorů, která byla v nominaci na ME jako první náhradník pod čarou, se na start evropského šampionátu postaví po odstoupení Heleny Terberové s Nikaya de Paute.
Silvie Lorenzová má za sebou bohaté zkušenosti v mezinárodních závodech vytrvalosti. Jezdí od dětství, absolvovala kvalitní drezurní výcvik, poradí si s obsedáním koní a má v tréninku 5 nadějných vytrvalců. Mezi její nejvýznamnější úspěchy s Modemem 29 patří 4. místo na Mistrovství republiky juniorů a mladých jezdců CEIYJ** 120 km v roce 2009, 9. místo v CEI*** Bábolna - Bratislava 253 km, 3. místo v CEI*** 160 km v Šamoríně a zmíněný mistrovský titul již v seniorské kategorii v roce 2013. Za zmínku stojí také 14. místo s Nanu 1 v pre-ride CEI*** 161 km loni v Mostě. Kariéra je ZDE.
Modem 29 - nar. 1999, arabský plnokrevník, o. Madiar 29 - m. Marica 44, majitel Regutec s.r.o.
Na stránkách JK Habrovany si můžeme přečíst podobný životopis koně jako u Tuzemce 13. „Modem se narodil 17. 2. 1999 v Rusku. Je to krásný, energický hřebec s obrovským potenciálem. Již od 2 let běhal rovinové dostihy, poté jej odkoupila norská stáj Olymp, kde proběhl jeho drezurní výcvik až do stupně S. V roce 2005 získal titul šampiona plnokrevných arabských koní ve Stadl-Paura." Koně v roce 2008 zakoupil Peter Reichmann a Modem 29 odstartoval úspěšnou vytrvalostní kariéru, najdete ji ZDE.
Zahraniční účastníci
Celebritou mezi účastníky je Španělka Maria Alvarez Ponton a její výjimečný kůň Nobby s kohoutkovou výškou 148 cm. Nobbymu je letos 19 let. Tato populární dvojice si utrhla ze stromu šampionátů dva tituly Mistryně Evropy a dva tituly Mistryně světa - zvítězila na MS v Malajsii 2008, na WEG Kentucky 2010 (dva měsíce po porodu), na ME v Assisi 2009, na ME ve Florac 2011, na MS v Euston Park skončila čtvrtá.
Manžel úspěšné Španělky trénuje koně Madji du Pont, kterého jezdí šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum. Ten na Madji du Pont získal na MS Euston Park zlato. Nobby trénuje v poušti, ale svým vítězstvím na MS ve Florac dokázal, že ani náročný horský terén mu nečiní potíže. I když v Euston Park nezvítězil, pro diváky u veternární kontroly byl skutečnou vytrvalostní superstar.
Tradičně silným soupeřem je tým Francie - letos ve složení Virginie Atger, Jean Philippe Frances (Mistr Evropy 2007 na Hanaba du Bois), Julien Lafaure, Melody Theolissad a Philippe Thomas. Melody Theolissad si loni na pre-ride v Mostě dojela pro čtvrté místo průměrnou rychlostí 17,628 km/hod v sedle Azelle de Jalima, což ji letos řadí mezi favority do první desítky.
Průběh otevřeného evropského šampionátu v Mostě budou samozřejmě určovat i další významní mimoevropští jezdci, především ze Spojených arabských emirátů. Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum je nominován s valachem Rumi - ten letos absolvoval jen jednu soutěž nejvyšší obtížnosti CEI*** 160 km letos v červnu v Dillingenu, dosáhl průměrné rychlosti 19,6 km/h, což ho řadí mezi favority otevřené soutěže.
Zajímavou a jedinou zástupkyní USA je Valerie Kanavy s Princeless Gold. Valerie Kanavy je dvojnásobnou mistryní světa a chovatelkou špičkových vytrvalostních koní. Princeless Gold skončil na 10. místě letos v červnu v CEI*** 160 km v Dillingenu. Valerie Kanavy se narodila roku 1946 a v roce 1972 začala jezdit. Stala se Mistryní světa v roce 1994 a v roce 1998, což je jen minimalistický výčet z její kariéry (více ZDE). Šejkovi Mohammed bin Rashid Al Maktoum prodala svého arabského koně Spectacular Gold (linie Kon-tiki). Právě na Spectacular Gold loni zvítězil Mohammed Al Maktoum na pre-ride 161 km v Mostě. Valerie Kanavy má za sebou přes 15 tisíc kilometrů vytrvalostních dostihů a dokazuje, že tento sport nemá věkovou hranici. Příznivce endurance určitě potěší možnost "být u toho" a sledovat účastníky takového kalibru.
Program Meydan FEI Open European Endurance Championship
Mostecký hipodrom, slavnostní zahájení čtvrtek 12. září 19.00, v pátek 13. září od 13-16.00 vstupní veterinární kontroly, 14. září 2013 v půl sedmé ráno - čas startu Mistrovství Evropy a otevřené soutěže na 160 km. V současné době čítá startovní listina 89 jezdců z 22 zemí.
Diváci budou mít možnost sledovat dění v prostoru chlazení koní a veterinární kontrol, kde jsou umístěny kamery, prostřednictvím velkoplošných obrazovek.
Trať vede po čtyřech okruzích přímo v mosteckém areálu a jeho okolí (trasy naleznete zde). Její náročnost byla důkladně otestována loni v září, kdy se zde konalo Mistrovství ČR a současně pre-ride na 160 km s bohatou účastí 37 jezdců. Čas vítěze šejka Mohammed bin Rashid Al Maktoum se zastavil na 8.11.05, trať absolvoval s průměrnou rychlostí 19,671 (Spectacular Gold). Rychlosti nad 19 km/h v pre-ride dosáhli první tři jezdci (1. UAE, 2. Bahrajn, 3. UAE), do osmého místa jeli jezdci průměrnou rychlosti nad 16 km/hod, na dalších místech si náročnost mostecké trati vyžádala mnohem nižší rychlosti - slušné 15. místo si zajistil Polák Zielinski Ryszard s průměrnou rychlostí 12,846 km/hod. Prostá matematika výše uvedeného napovídá, že šance českého týmu na nejvyšší příčky jsou vysoké, nicméně 160 kilometrů je příliš dlouhá trať na lepší předpovědi než počasí.
Přejeme našim reprezentantům dobrou jízdu a nezbytnou dávku jezdeckého štěstí.
Podrobné informace k nadcházejícímu Mistrovství Evropy ve vytrvalosti najdete na www.enduranceday-most.cz.
Galerie
Česká jezdedká federace zde na odborný seminář nejen pro vytrvalostní jezdce a funkcionáře, ale i pro širokou veřejnost.
Znovu zlatá Táňa Terberová
Na konci července se v Nebanicích konalo Mistrovství České republiky ve vytrvalosti, kde se Táně Terberové znovu podařilo získat v seniorské…