FEI EIER Mistrovství Evropy-Open ve vytrvalostním ježdění

24. 8. 2005 Lenka Kerumová

Tento týden se do Compiègne sjíždí světová vytrvalostní elita. Na soutěž se chystá 27 týmů (tvořených 3 či 4 jezdci). Ne méně než 19 týmů bude v pátek 26. srpna 2005 ve Francouzském Compiègne soutěžit o Evropský titul. O mimoevropský titul "Open" bude navíc soutěžit 8 týmů a to z Austrálie, Bahrainu, Chile, Jordánska, Kazachstánu, Kataru, Saudskoarabské království a Spojených Arabských Emirátů.

K 22. srpnu 2005 se na FEI EIER Mistrovství Evropy-Open přihlásilo 27 národů

Současným držitelem zlaté medaile jak individuální tak týmů je Francie, v roce 2003 vyhráli francouzští jezdci FEI Open Mistrovství Evropy v Punchestownu v Irsku. Držítelem titulu Mistr světa týmů je Itálie, která svůj mistrovský světový titul za rok 2004 vybojovala před Austrálií a Belgií.

Start je naplánován na 6. hodinu ranní, kdy jezdci odstartují z hipodromu v Compiègne. První jezdec je v cíli očekáván na jezdeckém compiègnském stadionu okolo půl sedmé odpoledne.

Mistrovství Evropy-Open se koná každý druhý rok. Jediný rozdíl mezi světovým a evropským mistrovstvím je v kvalifikacích, které jsou dvě: jedna je striktně určená pouze pro jezdce z evropských států, druhá je otevřena všem zájemcům.

Již od prvního mezinárodního mítinku vytrvalostních jezdců se Francie zařadila mezi národy dominující v této jezdecké disciplíně (více než 40 medailí), a to spolu se Španělskem, Velkou Británií, Portugalskem, USA, a v poslední dekádě se k ním přidali i Sp. A. Emiráty. A platí to i hostitelksy - Francie pořádá ME již počtvrté - v roce 1984 pořádalo ME město Flora, v roce 1991 Montélimar a v roce 1995 Morlaix.

V těsném sledu se po ME bude 28. srpna konat mezinárodní dostih pro nejlepší osmi a devítileté koně, a v průběhu 27.-28. srpna rovněž proběhne Mistrovství Francie pro arabské koně.

Světový FEI žebříček vytrvalostních jezdců

Světový žebříček FEI endurance ve svém druhém vydání, zahrnující výkony v soutěžích od 1. ledna 2005 do 31. července 2005, vede Belina Hitzler z Německa s nezměněným skóre 504 body. Pouze 4 body za Belindou je na druhém místě Jack Begard z Francie, který díky 5. místu na CEI*** v červenci v Monpazieru ve Francii získal 108 bodů. Na třetí příčku s celkovým součtem 451 bodů se oproti loňskému měsíci, kdy byla na 7. příčce, posunula Australanka Kristie McGaffin, a to díky šestému místu na CEI*** v Rozsedale v Austrálii. Top Ten tohoto FEI žebříčku je skutečně mezinárodní, protože na na 4. příčce je Mercedes Tapia z Argentiny, a to pouze o jeden bod za McGaffinovou, na šestém je pak ze Spojených Arabských Emirátů Hazza bin Zayez Al Nayian a na deváté pozici je Yousif Ali Taher z Bahrainu.

Jen několik dnů před FEI Open Mistrovstvím Evropy v Compiègne má Francie, současný držitel zlaté medaile jak týmů tak jednotlivců, tři jezdce mezi nejlepší Desítkou FEI vytrvalostních jezdců. Nejlepší posun zaznamenal opět Francouz, Ludovic Saroul, když se z 31. příčky posunul na 10., a to díky svému druhému místu v CEI*** ve francouzském Monpazieru.

Od ledna 2005 získalo do tohoto bodového hodnocení svou účastí na FEI závodech již 1749 jezdců. Kompletní žebříček najdete na na oficiálních FEI stránkách.

V předvečer 160 km dostihu Open ME pořádal Organizační výbor mistrovství a prezident Emirates International Racing Mohammed Rašíd bin Ghadayer mezinárodní tiskovou konferenci. Emirates International Racing je hlavním sponzorem otevřeného Mistrovství Evropy a Banat Al Reeh Mistrovství světa pro sedmi a osmileté koně, které se koná v neděli 28. srpna.

Compiègne je pro Francii vedoucím jezdeckým centrem. V roce 2000 hostilo Mistrovství světa ve vytrvalostním ježdění, a od roku 2002 pořádá rok co rok 160km FEI závod. Jen 45 kilometrů od Paříže, Compiègne obklopuje 23 000 hektarů lesního porostu, jehož pískový podklad a cesty se velmi dobře přizpůsobily potřebám vytrvalostního ježdění.

Trasa sestává z 6 okruhů s jednou centrální Vet Gate na dostihovém závodišti v centru Compiègne, kde se rovněž nachází stáje pro koně. O titul Mistra Evropy bude soutěžit 19 týmů. Každá z 27 přihlášených zemí může mít maximálně 6 jezdců, z nich až čtyři mohou jet zároveň soutěž týmů. Hostující země, tedy Francie, může do závodu přihlásit 12 jezdců.

Prezident Organizačního výboru, Antoine Thiry, poděkoval Emirates Endurance a Banat Al Reeh za jejich štědré sponzorování. Připomněl, že od té doby, co se Sp.A.E. angažují v tomto sportu, sklízejí francouzští chovatelé a trenéři na tomto poli bohatou úrodu. Jejich působení se však odrazilo i na celkové profesionálnosti vytrvalostního ježdění. V neposlední řadě to však pomohlo chovatelům vychovávat mladé koně a podporovat je v jejich budoucnosti.

Ghadayer vyjádřil svou hrdost nad tím, že je může sponzorovat tak vysoce kvalitní mistrovství a poblahopřál Francii k jejím početným vytrvalostním jezdcům a kvalitním vytrvalostním koním. "Doufáme", řekl, "že společnou prací dosáhneme našeho nejvyššího cíle a endurance bude zařazena mezi olympijské sporty."

Podobné články

16. července 5:15, Auburn, Kalifornie: 66. ročník legendárního závodu na 160 km přidal další napínavou kapitolu. Přestože už byl předtím stanoven…

Deník

Několik desítek arabských koní se svými jezdci se sjelo do Dolního Dvořiště. Shromáždili se na pastvinách u Malše, aby se tu utkali v prvním ročníku…