Český vytrvalostní team zářil v polském Zakrzowě – český kůň prodán bahrajnskému šejkovi!

16. 7. 2012 Vladimíra Šebková Autor fotek: manželé Hladišovi

V termínu 13. – 14. července se v polském Zakrzowě konaly mezinárodní vytrvalostní závody. Pořadatelé vypsali v tomto termínu i mistrovství Polska na 160 km s tím, že se musí přihlásit alespoň 5 dvojic, aby se konalo.

Přihlášený český team byl početný - 21 jezdeckých dvojic. Na poslední chvíli si bohužel zařádila i zranění a virózy, takže nakonec do Polska dorazilo dvojic 18 a zúčastnily se všech vypsaných hvězdových soutěží kromě CEI** juniorů.

Cesta do Polska byla dlouhá skoro pro všechny, ale úplně nový areál a vstřícnost pořadatelů všechny příjemně překvapily. Druhým překvapením byly arabské stany postavené u cíle, účast bahrajnského šejka se v Polsku nepředpokládala.

Česká vytrvalost v PolskuV pátek odstartovaly české dvojice v jednohvězdových soutěžích - Silvie Lorenzová s Modemem a Miroslav Drásal s Predátorem La Sard v seniorech, a letošní juniorská mistryně republiky Karolína Pflugová s Artexem a Miroslav Jadlovský s Urukem v juniorech. S. Lorenzová s M. Drásalem se drželi ve startovním poli vepředu, bohužel omyl na trati je poslal až do druhé vlny koní. Přesto M. Drásal a Predátor v posledním kole zabojovali a získali čtvrté místo, Silvie L. s Modemem pak dokončili šestí. Karolína po okulhání Artexe soutěž opustila, Mirek Jadlovský po uvážlivém výkonu dokončil třetí.

Veterinární prohlídky na sobotní soutěže se konaly v pátek odpoledne. Všichni čeští koně prošli bez ztráty kytičky. Velkou show pak byla přehlídka bahrajnských koní - někteří z nich opravdu patřili do bahrajnského vytrvalostního teamu, někteří z nich byli zapůjčeni z různých koutů Evropy - Francie, Rakouska, Maďarska. Obsluhující personál tvořili místní a Evropané, Bahrajnci pak vystupovali v roli jezdců, trenérů apod. Určitá namyšlenost se projevila již během pátku - bahrajnský televizní štáb natáčel veškeré dění, dělal rozhovory s dalšími jezdci, kde se sebestředně ptal na názor na bahrajnské koně. Se vší slušností se dalo říci jen jedno - byli ostříhaní :-).

V sobotu v 6:00 odstartovala nejdelší soutěž na 160 km - žádné mistrovství Polska se ale nekonalo - do soutěže se přihlásily 3 české dvojice - P. Jadlovský + Arsan, P. Pflugová + Kevin 7 a D. Hladišová + Dean. V tomto pořadí také soutěž dokončily - jedinou konkurencí jim byla německá jezdkyně Belinda Hitzler s koněm Bazyliszek, která soutěž vyhrála. Nicméně cenu pro nejlépe připraveného koně získala P. Pflugová s Kevinem.

Největší zájem ale vzbuzovala soutěž na 120 km, která startovala v 7:00 hodin a které se zúčastnila celá bahrajnská ekipa v čele se šejkem (podle startovní listiny 8 dvojic, v reálu pak cca 13). Konkurenci v počtu startujících dvojic jim pak dělal český team s 10 dvojicemi - šejka sice nemáme, ale pár dobrých koní ano :-), takže po startu se v popředí držely dvě české jezdkyně, za nimi cválala bahrajnská ekipa, a v závětří uzavíral první lot P. Studnička s Dhabem.

Tereza Kopecká s Bahrajnci

První okruh měřil 37 km a jel se v rychlém tempu cca 20 km/hod. Nepříjemným překvapením pak byla situace, kdy bahrajnský team chladil koně i na místech, která k tomu nebyla určená, a kde to bylo výslovně bahrajnským technickým delegátem zakázáno. Šok největší ale přišel ve chvíli, kdy bahrajnský jezdec zablokoval celý lot s tím, že šejk spadl a je potřeba na něho počkat, dokud nenasedne. Toto jednání jsem po dokončení okruhu nahlásila hlavnímu rozhodčímu s tím, že pokud se situace bude opakovat, tak česká ekipa podá oficiální protest. Demokratický Ir se srdečným úsměvem poděkoval a předal výstrahu bahrajnskému teamu prostřednictvím bahrajnského technického delegáta.

Rychlosti uklidňování bahrajnských koní stačil jen P. Studnička s výborně připraveným Dhabem, další české dvojice pak měly ztrátu. I druhé kolo 37 km bylo velmi rychlé, český team v něm postihla velká ztráta - po pádu musela být do nemocnice odvezena Kateřina Kyselá. Nicméně i bahrajnský team začal velmi řídnout, pro kulhání koně byl vyloučen šejk a několik dalších bahrajnských koní na metabolismus. Hlavní rozhodčí pak dotazem kontroloval, zda jeho výstraha byla dostatečná - mohli jsme konstatovat, že ano.

Česká vytrvalost v PolskuDo třetího kola pokračoval na prvním místě jedoucí P. Studnička, za ním startovali 3 zbývající bahrajnští jezdci a dále již další české dvojice stíhané Slovenkou Lucií Staroveckou. Po třetím kole byli vyloučeni zbývající Bahrajnci, bohužel především na metabolismus, což se velmi negativně projevilo na zdravotním stavu koní.

Do závěrečného kola vystartoval první Dhab, dále slovenská jezdkyně L. Starovecká a další české dvojice. Tento stav vydržel i do finiše - závod s přehledem vyhrála česká dvojice P. Studnička a Dhab, druhá dokončila L. Starovecká s Kasarem, třetí pak T. Kopecká s Armandou S. Závod dokončilo celkem 11 dvojic, z toho 6 českých :-).

Vyhlášení se „zvrhlo" v ryze českou přehlídku. Bohužel mnoho polských jezdců, kteří soutěže dokončili, se na něj ani neobtěžovalo. Byla to velká škoda, protože organizátoři připravili velmi zajímavé ukázky (stejně jako při technické rozpravě v pátek večer). Vyhlášení se zúčastnil pouze bahrajnský technický delegát, ostatní Bahrajnci dorazili až po něm, tentokrát bez televizních kamer.

Dhab kromě celkového prvenství získal i cenu kondice pro nejlépe připraveného koně, a tak nebylo překvapením, že byl na místě prodán bahrajnskému šejkovi.

Za sebe bych chtěla poděkovat českému teamu za jeho skvělý výkon, vzájemnou soudržnost a obětavost. Velké díky jde i teamové veterinářce MVDr. Lucii Ottové, která zvládla pomáhat všem koním, což bylo jistě fyzicky namáhavé. A do třetice díky sponzorům - bez kterých bych se této soutěže nemohla zúčastnit - firmě GfK Czech spol. s r.o. a obci Mořina.

Kompletní výsledky naleznete na webu vytrvalosti www.vytrvalost.com.

Podobné články

Slovenská vytrvalostní jezdkyně Dominika Malíková Kleinová suverénně zvítězila v žebříčku FEI pro rok 2023. Jaká byla její cesta na vytrvalostní…

Španělsko je jejím druhým domovem, pouště kolem Dubaje má proježděné křížem krážem. Potěší vás milý a inspirativní rozhovor s Táňou Terberovou tak…