Borotín - letní festival vytrvalosti

21. 7. 2016 Miroslav Drásal Autor fotek: Tomáš Tajč

Večerní pára od úst, palčivé denní slunce občas překryté mraky bez deště, potlach se stovkou koní. Milé úsměvy a adrenalinové bouře jezdců, koní, wranglerů rámované utěšenou krajinou se skrytou energií drsných skutků dávného středověku, byly letos kulisou domácího vytrvalostního finále. Tři dny, které sice neotřásly světem, ba ani duší většiny lidí, a přesto byly nové, zvláštní, plné povětšinou kladných emocí. Potěšily nadějí, ukázaly cestu vpřed, i že císař je více nahý, než oděný. Takto proběhl borotínský vytrvalostní festival od poníků, zápřeže a hobíčkářů, přes vícedenní soutěž až po mistrovství republiky.

Vše začalo dávno před startem prvního závodu. Nehledě na neviditelnou a vůbec ne drobnou práci pořadatelů v čele s Tondou Hrdinou s tratí a tisícovkou souvisejících nezbytností tu byly vpravdě revoluční propozice, které byly nejen rovné a spravedlivé pro všechny, byly motivační. Žádná pokuta za více námahy a delší trať, žádný sportovní dumping, startovné bylo pro všechny stejné. A po bedlivějším prozkoumání vlastně ani pro ty nejnižší kategorie a hobby nijak vysoké, vždyť zahrnovalo i jinde zpoplatněné seno, místo na paddock i stan či karavan.

Děti s vodičiHobby soutěže a další atrakce

Drobná bouře ve sklenici facebookové vody o diskriminaci hobby jezdců výší startovného a absencí peněžitých odměn pro ně se ukázala jako zcela lichá, neboť právě tyto kategorie jezdců byly nejen nejpočetnější v historii závodů v Borotíně, ale byly početnější i než všichni jezdci z oficiálních soutěží dohromady včetně obou mistrovství republiky. Na kratší 18kilometrové trati startovalo 35 dvojic a vyjma jediné všechny úspěšně prošly cílovou veterinární kontrolou. A to se ve startovním poli objevilo i několik jezdců ve věku 9 až 12 let. Vlastně jezdec se neobjevil žádný, objevily se jezdkyně.

Na delší, opět jednokolové soutěži hobby ZM na třicet kilometrů z přihlášených 16 dvojic nastoupilo 14 a také pouze jedna dvojice byla vyřazena. Zde se již podstatně více závodilo a podle toho vypadaly vstupy do veteriny některých dvojic.

Příjemným zpestřením a diváckou i účastnickou atrakcí byla nejen soutěž spřežení, ale zejména Pony A i Pony B. Čest nastupující mužské závodnické generace statečně zachraňovali a zachránili dva udatní mládenci ročníků 2010 a 2011 v kategorii nejmladších.

Základní soutěž Z

Pondělní dvoukolová soutěž na 41 km, která spíše než závodem je seznámením jezdce či koně s vytrvalostí, z pohledu na výsledky potěšila. Zhola nešlo o to, že zvítězila zkušená Táňa Terberová, nýbrž že v dusném poledni na kopcovité trati ze 14 účastníků 13 úspěšně dokončilo, nikdo nejel bezhlavě a nepřekročil rychlostní limit a hlavně deset jezdců si rozvrhlo tempo a znalo možnosti svého koně tak, že druhé kolo jeli rychleji než to první.

Na trati L

Lehká soutěž L

Úterní tříetapovka na 59 km v rámci své kilometráže také spadá spíše do kategorie přípravných a motivačních soutěží, než že by měla být bitvou o vavříny a ukázkou maximálního výkonu koně. A také to tak dopadlo, byť mnohde na trati a zejména na chladicích bodech ďáblovo nutkání jet rychle dál často převážilo nad vnitřně těžším, ale racionálním rozhodnutím počkat s ostatními a dát tím možnost napojit v klidu koně. Ze třinácti startujících a jedenácti dokončivších po boji těsně zvítězila Eliška Bernardová s Keltem před ing. Zuzanou Doubkovou na Gandalovi, třetí v odstupu 18 minut byla dvojice Anežka Dvořáková/Kaité. Nejen tyto tři, ale celkem šest dvojic dobře odhadlo možnosti svého koně a mělo finiš rychlejší než první kolo.

Tereza HenzlováStřední soutěž S

Jako první v úterý ráno odstartovala soutěž S, tři kola, 83 kilometrů. Pole jezdců nebylo nejpočetnější, stejně jako v dalších vyšších soutěžích včetně MČR, ze šesti dvojic dokončily čtyři. Vzhledem ke trati a panujícím teplotám je třeba vyzdvihnout připravenost koně Glen Larcon vítězky Terezy Henzlové, ze které se vstupem do první veteriny stala osamělá jezdkyně. Nejen, že trať projeli vyrovnaným tempem a v cíli měli náskok bez dvou minut půl hodiny, ale zejména potěšili excelentními vstupy do veterin. Jejich časy hluboce pod dvě minuty nikdo během celých tří soutěžních dnů nepřekonal, a také proto zcela zaslouženě obdrželi cenu kondice. O druhé a třetí místo se po závěrečném finiši podělily Štěpánka Bartoňová s Largem a Marcela Blažková na Jamal of Kadov. Čtvrtý o dalších pětatřicet minut zpět dojel Jiří Koder a Agile Joe.

VeterinaStřední soutěž S dvoudenní

Tato soutěž, jediná dvoudenní, se odehrávala jak v pondělí, tak i v úterý. Celkových 106 km bylo rozděleno na dvě kola denně, pokaždé 53 kilometrů. V propozicích sice byl vypsán i další dvoudenní závod na 2 x 71 km, ale protože se do něj přihlásila jediná jezdkyně, nekonal se. Následně pořadatel sice operativně ulehčil startovní podmínky variantním snížením minimální hmotnosti jezdců, leč ani tak se nikdo další nedohlásil. Zatímco první pondělní úsek dojelo všech šest jezdců téměř společně, od druhého kola až do cíle klidnou, rovnoměrnou jízdou a nejlepším zklidňováním závod zcela opanovala Martina Drásalová a její elegantní Essay. Naopak trošku noční můrou a zatěžkávající zkouškou v jednom byl tento závod pro mladinkou Kateřinu Suchou s ne zcela spolupracujícím Janisem. Po rychlém cvalovém závěru prvního kola i dobrém zklidnění a vstupu do veteriny sice Kačka odstartovala následnou etapu jako první, ale svéhlavý Janis se rozhodl, že ukáže i druhou tvář. Stávkoval a tak se se svou jezdkyní více prošli, než ujeli. Když po třetí etapě, první úterní, opustil závod Kamil Chlup pro Shantyino kulhání z průběžného druhého místa, závod vlastně klidně doplynul do očekávaného konce se všemi pěti zbývajícími. Hnědák Essay, ač nikým neohrožován, nejrychlejším závěrečným kolem přinesl svou jezdkyni nejen k vítězství s náskokem hodiny a osmi minut, ale i k dalším bodům do žebříčku za cenu kondice. Po sprintu v cílové rovině urvali druhé místo Dana Prchalová a Dadži na úkor Jitky Kovářové s CJ Leonnou. O poznání vlažnější cval byl o dalších pětapadesát minut později, kde o nos protla cíl dříve Marylin s Martinou Gattlingerovou před notně uchozenou Katkou Suchou.

Juniorské mistrovství republiky

Středa byla vyhrazena pouze mistrovským závodům. V tom kratším se utkalo sedm juniorských jezdkyň. A přesto, že v obou předcházejících dnech a souběžně jetém seniorském mistrovství se rozhodně bylo na co dívat, tento závod jednoznačně dominoval. Ať již napětím po celou dobu trvání, tak kvalitními výkony koní a až nečekaně vyzrálým projevem účastnic. Prostě juniorské mistrovství bylo blyštivým vrcholem borotínského festivalu.

První kolo

Na dívky čekaly tři třicetikilometrové, náročné a kopcovité okruhy, na něž se s odhodláním pustily rychlostí vyšší než v jakékoli jiné soutěži. Do cíle první etapy vjela Katka Suchá na Naomi 8 s půlminutovým náskokem na Kristýnu Zahálkovou a Tobruka, za další čtvrtminutku v rychlém sledu dojeli všichni ostatní. Famózním zklidněním za 2:13 však vstoupila první do veteriny Jana Švarcová se Salmou Hayek a tím se ujala vedení. Drobné časové rozdíly, které nepřesáhly šest a třičtvrtě minuty mezi první a sedmou závodnicí na startu druhého kola, se v jeho průběhu rychle upravily dle způsobu jízdy odvážných amazonek a tak dorazily ve třech skupinkách. První byla opět Katka Suchá, v těsném závěsu následovaná Monikou Doubkovou s Rašídem ibn Rasima, za tři a čtvrt minuty se objevila Jana Švarcová, Klára Tabarová na Stefany 2 a Táňa Terberová se Science Fiction. Se ztrátou osmi minut pole uzavíraly Kateřina Vavrušková s Fakirou a Kristýna Zahálková, která bohužel tímto v závodě i s Tobrukem skončila. Rychlost na trati u prvních pěti byla přibližně stejná nebo i vyšší než v prvním kole, což znamenalo, že se jede evidentně nejrychlejší závod letošního Borotína.

StartBleskový vstup do veteriny sice měla opět Jana Švarcová, tentokrát dokonce pod dvě minuty, ale první do třetího kola se vydala Monika Doubková, kterou v intervalu necelých dvou minut následovaly Katka Suchá a Jana Švarcová, z čehož bylo zřejmé, že o nové juniorské mistryni se s vysokou mírou pravděpodobnosti rozhodne právě mezi nimi. S odstupy tři až pět minut pak startovaly další jezdkyně. Ovšem na trati se mezitím odehrávalo drama plné koňského potu, byť na rozdíl od předcházejících dvou dnů bylo spíše zataženo s příjemně nižší teplotou. Statečná, drobná kobyla Naomi, která před dvěma lety na podobný závod nemohla ani pomýšlet, neboť stála na prahu ukončení sportovní kariéry kvůli zlomenině kopytní kosti, v sobě našla netušené rezervy. Plně podporovaná svou jezdkyní Katkou, na níž naštěstí nezanechalo předcházející dvoudenní martyrium s Janisem žádné stopy, společně nečekaly na třetí Janu a s velkou odhodlaností stíhaly vedoucí Moniku. Velmi brzy se jim to podařilo, a protože nepolevily v nasazeném tempu, ještě před druhou hodinou odpolední dorazily první se širokým úsměvem do cíle. Jejich tempo v posledním kole bylo úctyhodné, nikoliv však vražedné. Průměrnou rychlostí přes 19,2 km/hod nejen nenechali nikoho na pochybách, kdo byl dnes a tady nejlepší, ale zajely nejrychlejší kolo celého třídenního borotínského klání. Úsměv je a jejich tým neopustil ani po vstupu do závěrečné veterinární kontroly a juniorské mistryně republiky pro rok 2016 měly svá jména - KATEŘINA SUCHÁ a NAOMI 8.

Jako druhá dorazila do cíle závodu o minutu dvacet vteřin později statečně bojující Monika Doubková na Rašídovi ibn Rasima, která se velkou měrou starala po celou dobu závodu o napětí a skvělou sportovní hodnotu mistrovství. Bohužel odchod z veterinární kontroly zdaleka nebyl tak úsměvný a spokojený, protože Rašíd okulhal a byl vyloučen ze soutěže. I to je endurance, krásný, ohleduplný a přitom tvrdý a někdy drsný sport.

DojezdBoj o zbývající místa na stupních vítězů mezi dalšími třemi dvojicemi byl úporným, dlouhým spurtem od posledního chlazení. Přes důležitost dané situace v nejprestižnějším domácím juniorském závodě prokázaly všechny tři jezdkyně cit pro koně a velkou míru soudnosti, když závěrečné táhlé klesání před cílem bez ohledu na hladinu adrenalinu v krvi a význam závodu zdolaly odpovídajícím tempem, nikoliv tryskem. A tak s odstupem deseti minut na první místo dojela bezpečně druhá Jana Švarcová na Salmě Hayek před třetí Klárou Tabarovou se Stefany 2, kterou velmi rychle dotahovala, ale nedojela Táňa Terberová a Science Fiction, na něž zbyla nepopulární bramborová medaile. Protože všichni úspěšně prošli veterinou, pořadí se neměnilo.

S dálkou a samotou statečně bojující Kateřina Vavrušková na Fakiře uzavřely závodní pole se ztrátou více než hodinu a půl na první místo. Za dramatický průběh, osobní statečnost, velkou dávku zodpovědnosti a vynikající sportovní výkony však zaslouží pochvalu a uznání všechny bojovnice, jež se postavily na start.

Seniorské mistrovství republiky

Nejdelší, stodvacetikilometrová, čtyřkolová trať byla připravena rozhodnout, kdo v poněkud prořídlé, pětičlenné startovní listině vybojuje titul mistra republiky. Možná v důsledku obav z náročné trati, možná kvůli nadcházejícímu mistrovství světa v blízkém Šamoríně se z pětadvacítky reprezentantů A i B výběru přihlásili pouze dva, oba z Áčka. Z osmnáctky výběru B nestartoval nikdo.

První kolo nejsvižněji projely ing. Vladimíra Šebková na Habibovi a ing. Marina Novotná a Shahkiraa, rychlostí přes 15 km/h. Po solidním zklidnění zhruba čtyři minuty obě odstartovaly do druhého kola téměř společně. Pět a půl minuty po nich se vydal na trať nejzkušenější jezdec v poli, mnohonásobný mistr republiky Petr Jadlovský se Siouxem Dakotou. Tato dvojice jako jediná v Borotíně měla již splněnou kvalifikaci na MS v Šamoríně. O dvě minuty po nich startovala Jitka Schovánková s Moganem a dalších šest minut oddělovalo MVDr. Václavu Molcarovou a Dakotu 10.

Podklouznutí a následné zranění Habiba Vlaďky Šebkové na konci druhého kola znamenalo jednak konec závodů pro tuto dvojici, jednak odsouzení k samotě pro Marinu Novotnou, která se sice také nevyvarovala pádu, dokonce společně s Shahkiraa a na asfaltové silnici, naštěstí však bez účast limitujících následků. Až na tyto události druhé kolo nic dalšího nezměnilo a tak do třetího startovala první Marina Novotná o více než dvě minuty před Petrem Jadlovským a již poměrně se značným náskokem dvaceti minut na třetí Jitku Schovánkovou a více než třičtvrtě hodiny na Václavu Molcarovou.

Petr Jadlovský a Sioux DakotaV průběhu třetího kola Petr Jadlovský rovnoměrným tempem dojel Marinu Novotnou, kterou rychlejším zklidňováním odsunul o necelou minutku na druhé místo při startu do závěrečného kola. Třetí Jitka Schovánková ztrácela již 48 minut, ale měla jistotu, že pokud dojede, bude na stupních vítězů, protože Václava Molcarová byla pro kulhání Dakoty 10 vyloučena, navíc nabrala ztrátu přes dvě hodiny na dvě vedoucí dvojice.

Kdo očekával lítý boj o titul, byl zklamán. K žádné zápletce nedošlo. Sioux Dakota s Petrem Jadlovským sice mírně zvolnili a jeli přesně to, co potřebovali, protože Shaahkiraa s Marinou Novotnou přešly do výrazně úsporného módu a odjely poslední kolo o hodinu pomaleji než kola předchozí, avšak o druhé místo nepřišly. Pro bronz si za dalších pětadvacet minut přijeli Mogan s Jitkou Schovánkovou. Následně cenu kondice získala Shaahkira Mariny Novotné.

Na základě těchto výsledků lze jen doufat, že seniorské mistrovství nebylo reálným odrazem našeho dospělého vytrvalostního sportu. Při zběžném pohledu na dosahované rychlosti se derou na jazyk slova „nic moc". Jenže jednoduché porovnání s rychlostmi dosahovanými týmiž koňmi například v rovinatém Šamoríně staví výsledky do zcela jiného světla. Rychlosti jsou až o čtyři km za hodinu vyšší. Na druhou stranu, letošní medaile díky konkurenci v poli visely proklatě nízko a nezúčastnivší se mohou jen litovat. Organizace fungovala skvěle, chladicích bodů s dobrým přístupem i parkováním bylo požehnaně. Navíc trať byla sice jako vždy nelehká, ale zcela korektní a dle pravidelných účastníků nejpříjemnější, co tu kdy jeli. Pro potěchu duše i těla byly na místě nevídané atrakce, jako dětská trampolína, nafukovací hrad, jízda na drabařovi či večerní koncert Rybníkářů.

Historie se neptá, medailisté již navždy zůstanou medailisty a vše ostatní pohltí čas.

Album fotografií Tomáše Tajče najdete ZDE.

Podobné články

Česká jezdedká federace zde na odborný seminář nejen pro vytrvalostní jezdce a funkcionáře, ale i pro širokou veřejnost.

Na konci července se v Nebanicích konalo Mistrovství České republiky ve vytrvalosti, kde se Táně Terberové znovu podařilo získat v seniorské…