Koně v akci 2012: Něžná jízda

3. 4. 2012 Tisková informace

Mezinárodní výstava Koně v akci 2012 se uskuteční od 7. do 9. září v „domově Velké pardubické“. Ročník číslo 14 dostal název Něžná jízda. Ten charakterizuje jak úroveň partnerského vztahu koně a člověka (bez které nelze dosáhnout jejich optimální spolupráce), tak současný stav odvětví chovu koní. Dívky a ženy v něm totiž získávají stále významnější pozice.

Hlavní program bude mít dvě části: představí Královny opratí a otěží z České republiky i dalších zemí Evropy a VIP hosta, v této chvíli zatím ještě neurčený zahraniční hřebčín.

Výstava bude rovněž reagovat na letošní významná výročí, vztahující se k chovu koní a souvisejícím aktivitám:

  • Koně v akciRoku 1382 byla Anna Lucemburská (Česká) korunována anglickou královnou. Ve stejném roce zavedla v Anglii dámský - boční - sed. Od té doby uplynulo 630 let.
  • V roce 1927, tedy před 85 lety, se postavila na start Velké pardubické poprvé žena (Lata Brandisová, klisna Nevěsta).
  • Rok 1937 byl mimořádný díky prémiovému a zatím jedinému vítězství ženy ve Velké pardubické (Lata Brandisová, klisna Norma). Stalo se tak před 75 lety.
  • V roce 1972 (před 40 lety) dokázala Miloslava Hermansdorferová (hřebec Crapom) porazit všechny muže v Československém derby. Do té doby tabulka vítězů nejprestižnějšího domácího rovinového dostihu neznala vítěze „v sukni".

Šampionáty a soutěže

Chovatelskou kvalitu zajistí výstavě především šampionáty klisen plemen norik, slezský norik, českomoravský belgický kůň a hafling.
Také další části doprovodného programu výstavy zůstanou tradiční.

Jsou to Nejkrásnější kůň České republiky 2012 (vyhlášení výsledků 3. ročníku internetové ankety) a dále Nejsilnější kůň 2012 (soutěž v těžkém tahu), Nejobratnější kůň 2012 (soutěž v ovladatelnosti), Cena o ruchadlo bratranců Veverkových (orba klasickým pluhem) a Cena společnosti Profi Press (orba otočným pluhem).

Pořadatelem výstavy je Dostihový spolek, a. s., nepostradatelným spolupořadatelem Asociace svazů chovatelů koní ČR a hlavním odborným mediálním partnerem společnost Profi Press.

Podobné články
Součástí veletrhu FOR PETS bude youtuberka Kristy M. Ranch

Program veletrhu FOR PETS 2024 jako každoročně připravila Nadace na ochranu zvířat, spolupořadatel(ka) veletrhu. Program letošního veletrhu FOR PETS…

Od čtvrtka 7. do neděle 10. prosince 2023 výstaviště v Salcburku hostilo festival koní nesoucí název Silberheil Amadeus horse indoor.