Závody v oddílu mistra světa

7. 5. 2011 Jana Fatenova Autor fotek: archiv autorky

Víte, na které závody vyráží plný bus závodících dětí a jeden koník? Pokud jste odpověděli na voltižní, vaše odpověď je správná. Tato akrobatická disciplína, která pro předvedení souladných cviků využívá souhru s koněm, poskytuje jedinečný umělecký zážitek.

Duben je měsíc, kdy začíná sezóna pro voltižní závodníky, a ani v letošním roce tomu nebylo jinak. K prvnímu letošnímu porovnávání sil se voltižáci sešli na Moravě a to nejprve ve Frenštátě pod Radhoštěm a dva týdny poté v Tlumačově.

V hale ZH Tlumačov s. p. se 23. 4. 2011 uskutečnily již tradiční voltižní závody pořádané TJ Voltiž Tlumačov. „Voltiž má v Tlumačově dlouholetou tradici, která sahá až do roku 1985. Nyní je v oddíle 20 závodníků. Největší hvězdou je Petr Eim, který se v roce 2008 stal mistrem světa," sdělil nám vedoucí oddílu O. Zdařil.

Petr Eim se závodů účastnil ne jako závodník, ale pilně se zapojoval do organizačního dění a také své kolegy usilovně podporoval jako divák.

Pro ty, kteří ještě nenavštívili jedinečné voltižní závody, máme pár postřehů.

Závody začínají klasickou prezentací závodníků - velkou řádkou cvičenců a několika koníků. Co diváka zaujme hned na první pohled, je moře dětí všude pobíhající a proplétající se mezi obdivuhodně klidnými a děti milujícími koníky. Děti své koníky náležitě vyčistí, zapletou hřívy, až se koník leskne jako sluníčko.

Ještě než samotné závody vypuknou, pro koně je umožněna lonžovací zkouška, kde si koník může „ošahat" závodní arénu. Pak už vzhůru do závodního dění.

Na opracovišti najdete kromě opohybujícího se koníka připravujícího se na výkon na lonžovacím kruhu i „koně" umělé - barely, kde cvičenci dopilovávají své cviky. Opracování je specifické pro tuto disciplínu. Koníka lonžér uvolňuje na lonži (dlouhé oprati) na obě ruce. Cvičenci se rozcvičují, tj. běhají do kola opracoviště, cvičí jako by byli v tělocvičně, využívají barelů k poslednímu nácviku prvků a po uvolnění koníka dopilují své cvičící sestavy na koňském hřbetě.

Tlumačovská skupina

Jak se závodilo v Tlumačově?

Šest oddílů přijelo do Tlumačova utkat se v druhých letošních závodech a pro některé cvičence to byly i nominační závody na mezinárodní klání.

Tlumačovští vyhlásili 7 voltižních soutěží a tradičně (oproti závodům ve Frenštátě) začínaly skupiny místo jednotlivců. Kdo si z Tlumačova odvezl perníkové medaile?

V kategorii skupin D a junior si vavříny odvezl JK Hřebčín Albertovec. V kategorii skupiny D - to byla skupina na koni Lancelot - lonžérka M. Pistoriusová - cvičenci: Murcková K. A., Kubíková L., Bahrová M., Mrvová E., Bočková S., Kubíková M.. Kategorii skupiny junior ovládli cvičenci Kocurová K., Meinhardová K., Kloselová I., Vajdová M., Grygarová K., Lischková V., Nováková V. na koni Aquaris s lonžérem L. Menšíkem.

Domácí seniorské družstvo cvičící na koňském nováčkovi Paegas obsadilo první místo v kategorii senior. Skupina byla složena z cvičenců Wolfová J., Mikesková N., Urbanová M., Králová K., Balaštík D., Hanová M. , Hablovič J. a lonžérkou byla P. Schillerová.

Denis Balaštík a CatalinV kategorii dvojic do Frenštátu vítězství odvezly pilné včelky Schönwaldová W. a Kociánová E., které svou sestavu zacvičily na Laudatio s lonžérem a novopečeným otcem syna Viléma, O. Svobodou.

Úspěšné předvedení Tlumačovských pokračovalo i v kategorii jednotlivců prvenství za své předvedení na voltižním veteránu Catalin (domácky oslovovaným Kačka) s lonžérkou K. Královou získali Balaštík Denis (muži - junior) a Urbanová Margita (ženy - senior). Mezi dětmi nejlépe předvedla svou sestavu Mazurová Aneta na koníku Luk pod vedením K. Pachotové.

Pořadatelé měli připravené odměny nejen pro cvičence a všechny lonžéry, také ti co je po celý den hodnotili - sbor rozhodčích ve složení Dalibor Blažek (hlavní), Michaela Guznar-Růžičková, Jarmila Jablonská, a Aneta Adámková neodcházeli domů s prázdnou.

Z celých závodů byl cítit týmový duch a to nejen z kolbiště, ale i z diváckých tribun a o to přece nejen ve voltiži jde.

Více informací o voltižním dění naší nejúspěšnější jezdecké disciplíny hledejte na jasné adrese www.ceskavoltiz.cz

Kompletní výsledky k dispozici na www.cjf.cz.

Podobné články

„Voltiž je pro mě spojení gymnastiky, koní a adrenalinu,“ říká osmnáctiletá Tereza Czyžová, úspěšná voltižérka a reprezentantka, v rozhovoru pro…

Čeští voltižéři bojovali o víkendu v holandském Ermelu o medaile na ME a na MS. Junioři finišovali v sobotu a v neděli vrcholily mistrovské soutěže…